http://www.vmdp.freewebspace.com/
A
Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő
fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, valamint a
magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll
a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai
integrációjáért.
E
Hírlevélben tájékoztatunk mind a VMDP, mind pedig a
szabadkai Nyitott Ajtó, más civilszervezetek és az „Autonómia” meg a többi
polgári kör tevékenységéről. A Hírlevélben rendszeresen közöljük azokat a
dokumentumokat, amelyeket, amelyeket a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar
média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap bojkottál.
Azokat,
akikhez elér ez az üzenet, arra kérjük, hogy amennyiben kezdeményezésünket hasznosnak
találják, küldjék el a Hírlevelet ismerőseiknek is. Írjanak nekünk, mondják el
véleményüket, beszéljük meg közös dolgainkat!
Köszönjük
az észrevételeket. Ha bírálat érkezik azzal a Hírlevélben is
foglalkozunk.
Figyelem!
A VMDP
dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
www.gondola.hu
Ismeretes, hogy a vajdasági magyar politikai elit helyi hatalomhoz simuló szárnya elsősorban a Vajdasági Magyar Szövetség, de a más magukat demokratikusnak nevező szerb pártokba becsatolódó magyarok is, a nemzeti érdekeink érvényesítésért folytatott küzdelemben tanúsított opportunizmusukat azzal takargatják, hogy síkraszállnak a kis lépések politikája mellett.
A VMSZ esetében ez történt, amikor egy évvel ezelőtt omnibusz-törvénynek becézve – Djindjic szerb miniszterelnökkel kivitelezett összjátékban – elfogadtatták a mélyen a vajdasági követelések alatti szinten megfogalmazott tartományi hatáskörök visszaszármaztatásáról szóló jogszabályt. Utána ugyanilyen politikai játék következményeként megmaradhatott posztján a Djindjic pártján álló vajdasági kormányelnök. A VMSZ szóban ugyan nem, de képviselőinek szavazatai útján támogatta Szerbia-Montenegró alkotmányos dokumentumának elfogadását a köztársasági parlamentben. E „kis lépés” következményeként, a kisebbségi kérdés rendezése nélkül fogadták el a dokumentumot. Azt, hogy a szandzsáki bosnyákok és a montenegrói albánok, bojkottálták e dokumentum meghozatalát, a kisebbségi követeléseket semmibe vevő hatalmi lépés miatt, a „becsületes” VMSZ-es képviselők zokszó nélkül elviselik.
A vajdasági magyarság szempontjából a legfájdalmasabb „kis lépés”, hogy a VMSZ a vállalta a nemzeti tanács létrehozatalát, ami máris a szerb hatalom manipulációs eszközének bizonyult. Íme a legfrissebb példa. A VMSZ nemzeti tanácsa, ahelyett, hogy segítené a Magyarországon egyetemet végzett magyartanárok a Vajdaságban történő alkalmazását, lényegében gátolja azt. Miről van szó?
Arról, hogy a VMSZ-es testület alelnöke Bányai János, az újvidéki Magyar Tanszéken civil foglalkozását gyakorolva arra törekszik, hogy bebizonyítsa: ha valaki Magyarországon szerzett oklevelet, ez nem ér annyit, mintha Szerbiában jutott volna hozzá. Hogy ezen álláspontjának nyomatékot adjon, két magyarországi oklevelének Szerbiában történő honosításáért kilincselő fiatal magyartanárral tudata: oklevelük elismerése csak nyolc tantárgyból eredményesen letett vizsga után jöhet számításba.
Az, hogy a VMSZ által létrehozott nemzeti tanács tagjainak a szerb nemzeti érdek érvényesítésében megnyilvánuló tüsténkedése ellenére sem tanúsít különösebb megértést látszik abból is, hogy a csaknem féléves testületet Mohamed koporsójaként lebegteti ég és föld között. A VMSZ által is elfogadott szerb költségvetés meg sem említi a nemzeti tanácsokat, s híre-hamva sincs a korábban nagy garral bejelentett együttműködésnek, s főleg nem a hatáskörök átengedésének. A jogi értelemben még mindig nem létező nemzeti tanácsok (kettő-három van már belőlük) a tüsténkedésen kívül legfeljebb, ha bizottságok létrehozatalával múlathatják az időt.
A VMDP kezdetben úgy gondolta, létrehoz ő is egy ilyen nemzeti tanácsot, amely majd a magyar nemzeti érdekeket képviseli, de ennek a lépésnek egyelőre nincs értelme.
Választmányának minapi döntése értelmében a VMDP most más, párton kívüli érdekelteket bevonva olyan „árnyékormányt” akar létrehozni, amely ellenzékként kíséri a VMSZ és a szerb hatalom által patronált nemzeti tanács tevékenységét. Persze csak akkor, ha már lesz olyan tevékenység, amelyet testületi szinten lehet és kell is véleményezni.
A VMDP intézőbizottságának szombati ülésén egyes jelenlevők hangot adtak aggodalmuknak amiatt, hogy egyre gyakrabban hallhatók olyan hírek, miszerint Dél-Szerbiában a kosovoi határhoz közel eső kaszárnyákban – csakúgy, mint a múlt század 90-es éveinek elején – a lakosság számarányát meghaladóan sok a magyar.
Egy leszolgált kiskatona szerint, a prokupljei kaszárnyában „aki nem magyar az, bosnyák”. (Bosnyákoknak nevezik magukat a szandzsáki muzulmánok.)
Tekintettel arra, hogy e jelenséggel, a kormányzati szerepvállalással dicsekvő VMSZ nem foglalkozik, a VMDP intézőbizottsága úgy döntött, további adatgyűjtés után önállóan lép fel a szerb hatalmi szerveknél. A cél az, hogy az egyre forróbb koszovoi határszakaszra ne vigyenek magyar kiskatonákat.
Szerbia déli, Kosovo felé eső határa közelében több albán többségű település helyezkedik el. Az elmúlt héten a szerb belügyi egységek egy a kötelékeikbe tartozó albán meggyilkolása kapcsán razziát tartottak. Az egyik albán településen nagyobb mennyiségű fegyver, lőszer és más hadianyag került elő. A szerb hatóságok a letartóztatott albánok közül mintegy 1500 helyi lakos alapjában véve békés demonstrációja miatt ötöt elengedtek de hét ellen terrorizmus miatt eljárás indult.
Szerbia és
Montenegró határán közös megegyezéssel hoznak létre vámellenőrzési pontokat, Kosovon viszont Michael Steiner, az UNMIK (a nemzetközi protektorátus) vezetője
írta alá a rendeletet, melynek értelmében módosul a Koszovóba tartó vagy onnan
távozó utasok vámellenőrzése. A rendelet február 15-én lép érvénybe, s
részletesen taglalja, hogy milyen mennyiségű és kategóriájú áru szállítható a
tartomány területére vámmentesen. "Ez a rendelet még egy fontos lépés a
koszovói adó- és vámpolitikának az európai normákkal való összehangolása
felé" – vágta el előre az esetleges berzenkedők akadékoskodását az UNMIK
egyik illetékese.
Vajdasági Magyar Demokrata Párt
Temerin
Közlemény 2003. február 7.
Djindjicnek igaza van*
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt helyesli, hogy Djindjic szerb kormányfő kezdeményezi a Kosovoi kérdés nemzetközi értekezleten történő rendezését. Különösen fontos, hogy a szerb politikus elsőként mondta ki: a nemzetközi tanácskozáson Kosovo függetlensége sem lehet tabu téma.
A vajdasági magyaroknak is érdeke, hogy a Kosovo leválasztása mielőbb megtörténjen. Hogy Szerbia jó alkotmányt fogadhasson el, tudnia kell, mekkora területtel rendelkezik. S azt, hogy az alkotmány, ha szavatolja a teljes értékű kisebbségi autonómiákat, segíti a koszovoi szerb kisebbség önazonosságának megőrzését is.
Az országnak, hogy EU-vízummentességet kapjon, az európai normákat megközelítő szigorral őrzött határokkal kell rendelkeznie. Szerbia-Montenegrónak jelenleg nincsenek ilyen határai.
Harmadszor, az, hogy Djindjic és Szerbia-Montenegró követeli egy meghatározott
katonai-rendőri kontingens visszatérését Kosovoba, a Kosovoi képviselőket viszont alig lehet visszatartani a
volt tartomány – jelenleg nemzetközi fennhatóság alatt álló terület –
függetlenségének egyoldalú kikiáltásától, nem növeli a lakosság, így a vajdasági
magyarság biztonságérzetét.
A vajdasági magyarok a több mint
egy évtizedes háborús bizonytalanság után nem szeretnének újabb évekig további
belháborúk árnyékában élni. Már pedig szaporodnak a hírek, hogy újra fegyverkeznek
a kosovoi gerillák, s – jóllehet ezt a tényt,
különböző okokból ugyan, mind a szerb, mind pedig a kosovoi és a nemzetközi hatóság propagandája igyekszik
minimalizálni – állandóan nő a feszültség a dél-szerbiai albán többségű
községekben is.
Érthető, hogy az Egyesült
Államok belgrádi nagykövete nyugalomra int, mondván, hogy most az iraki
kérdésnek van elsőbbsége. Ugyanakkor érthető a szerb kormányfő követelése is,
hogy Kosovo kérdése, amelyet vér nélkül csak
nemzetközi értekezleten lehet megoldani, mielőbb terítékre kerüljön.
A VMDP szerint Kosovoi szerb kisebbséget – csakúgy, mint a vajdasági
magyarokat – megilleti a nemzeti önazonosságuk megőrzésére alkalmas politikai
autonómia.
Mivel a Kasza József vezette VMSZ vállalta a szerb hatalom kisebbségi politikáját szolgáló nemzeti tanács felállítását, a tényleges politikai autonómia, a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is felruházott magyar (perszonális) autonómia létrehozatala most már csak a kosovoi szerbek ügyének rendezésével párhuzamosan képzelhető el. Ezt az összefüggést a VMDP igyekszik kifejteni a magyar diplomácia vezetői előtt, mert úgy véli, hogy a nemzetközi Kosovo értekezlet mielőbbi megtartása érdekében áll nemcsak a vajdasági magyarságnak, hanem a Kárpát-medencében élő magyaroknak is.
*A sárgával jelölt részt a Magyar Szó mellőzte.
KI A MAGYAR?
Nemrégiben egy politikai zabhegyező, aki a környéken arról híresült el , hogy idegenek vetésében garázdálkodott (learatta mások szójáját, ami miatt méltó penitenciára ítélte a temerini községi bíróság), nekitámadt a VMDP-nek, többek között, mert pártunk felelevenítette az 1956-os magyar forradalmárok jelszavát: AKI MAGYAR, VELÜNK TART! Az önjelölt szójagazda mérges hangú cikkében többek között azt rója fel, hogy lám, ő is magyar, és mégsem tart velünk, nem ért velünk egyet, és hogy vannak mások is ilyenek. Hát persze, hogy vannak, mondhatnánk erre, itt van például mindjárt Fekete Elvira, no meg a volt orvhalász és erdészkirály, kinek neve Kertész Mihály. Ki vitathatja el, hogy ők is magyarok? Arról nem is szólva, hogy 1956-ban is voltak magyarok, akik a másik oldalon álltak (pl. Kádár János), s ők azután felakasztották és börtönbe zárták azokat a magyarokat, akik azt hirdették, hogy AKI MAGYAR, VELÜNK TART! (Ez a jelszó már nekik sem tetszett.) Kádárék tehát nem voltak magyarok? Eredetüket, hovatartozásukat tekintve persze, hogy azok voltak. De tetteikben, politikai magatartásukban már korántsem. És ez lényeges mozzanata a fenti jelszónak. Ez a mondat ugyanis nem körülír, definiál vagy kijelent, hanem konkrét ügyekben konkrét tettekre mozgósít, felszólít. Nem mondja azt, hogy minden magyarnak mindenben feltétlenül egyet kell értenie, és nem rekeszt ki senkit a magyarok közül ( még azokat sem, akik kapzsiságból learatták mások szójáját) , de azt üzeni, hogy vannak etikailag és történelmileg fontos pillanatok – például a helyi magyar kisebbség érdekeinek védelme --, amikor NEM ELÉG MAGYARNAK LENNI, DE MAGYARKÉNT IS KELL VISELKEDNI.
Éppen ezért mi továbbra is vidáman vállaljuk, hogy AKI MAGYAR, VELÜNK TART! Aki meg nem akar velünk tartani, az tőlünk nyugodtan elmehet Kukutyinba – (szója)babot hegyezni.
(Temerini Hírmondó, 38. szám, 2003. február 2.)