Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
A
Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő
fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező
magyar (perszonális) autonómia, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik,
a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok
határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
E
Hírlevélben tájékoztatunk mind a VMDP, mind pedig a
szabadkai Nyitott Ajtó, más civilszervezetek és az „Autonómia” meg a többi
polgári kör tevékenységéről. A Hírlevélben rendszeresen közöljük azokat a
dokumentumokat, amelyeket, amelyeket a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar
média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap bojkottál.
Azokat,
akikhez elér ez az üzenet, arra kérjük, hogy amennyiben kezdeményezésünket hasznosnak
találják, küldjék el a Hírlevelet ismerőseiknek is. Írjanak nekünk, mondják el
véleményüket, beszéljük meg közös dolgainkat!
Köszönjük
az észrevételeket. Ha bírálat érkezik azzal a Hírlevélben is
foglalkozunk.
Figyelem!
A VMDP
dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
www.gondola.hu
Viharfelhők gyülekeznek Szerbia felett. Március 31-e helyett, kapott ugyan az ország egy új, június 15-ei határidőt, s ha addig javítja a Hágával való együttműködését, számíthat az amerikai támogatásra. Közben lejár az utolsó részlete is annak az európai segélynek, amely még a balkáni háborúk Horvátországból és Kosovoról érkezett szerb menekültjeinek a bajait volt hivatva enyhíteni. További támogatás nincs kilátásban. Hirtelen kérdésessé vált az EU-ból eddig menetrendszerűen érkező gazdasági segély. Mit ad Isten, Európa is több háborús bűnös kiadatását követeli.
A 2000. év októberében bekövetkezett félfordulat után az ország nyűglődésének immár harmadik esztendejében óhatatlanul felmerül a kérdés: ki a hibás?
A nemzetközi közösség, amely az új vezetőket is úgy babusgatja, mint Milosevicet a múlt század kilencvenes éveinek elején? A győztes Szerb Demokratikus Ellenzék – benne a kormányzati szerepvállalásával büszkélkedő Vajdasági Magyar Szövetséggel – amely sehogy sem tud megbirkózni a Milosevic után is tevékeny maffia örökségével? Vagy a szerb szavazópolgárok nem kis hányada, amely még mindig nem fogta fel, hogy a vérgőzös évekért egyszer fizetni kell? Netán az albánok, akik saját államot akarnak Kosovoban?
Nincsenek ártatlanok.
Ebből a szemszögből nézve igaza van a magyar kormány illetékeseinek, amikor diszkréten, de határozottan elhárítják a vízumkényszer bevezetése miatt rájuk háruló felelősséget, s az EU-val együtt hajtogatják: tegyenek már valamit a szerb urak is a vízumkötelezettség feloldásáért. Már a románok sem vízumkötelesek!
Mit vétettek a vajdasági magyarok, hogy a vízumkérdésben nem kerülhetik el a szerb polgártársaik sorsát?
Nem elég, hogy ők kezdettől fogva valóban kiálltak Milosevic politikája ellen, s hogy a nyomasztó lélektani hadviselés kellős közepén rászavaztak a történelmi VMDK-ra? Hol vétettük el a lépést, hogy most a polgári egyenlőség kifordított mércéje alapján egy sorba kerültünk azokkal, akik a balkáni háborúkban hét közben bennünket sanyargattak, a hétvégeken pedig átugrottak valamelyik Szerbián kívüli harctérre lövöldözni, és főleg tarhálni?
Aki a korpa közé keveredik, megeszik a disznók.
Kasza József és társai a VMSZ-ből, Milosevic szocialistáival „technikai”, Djindjic demokratáival viszont – az öt százalékos választási küszöböt átugorva – rendes koalícióban, feladták a magyar autonómiára vonatkozó követelést, s ha nem is legitimálták, de szalonképesebbé tették a mindenkori szerb hatalmat. Sőt, hajlottak rá, hogy kiszolgálják, s ezzel ténylegesen javítsák pozícióját a nemzetközi politikai színtéren.
A felelős magyar vezetőknek ez a politikája saját gyarapodásuknak kedvezett ugyan, sőt, Kasza József megkapta a két tisztviselővel járó „fontos” kormányalelnöki pozíciót is, de vajdasági magyarság velük együtt a korpa közé keveredett…
A vízumkötelezettség bevezetésével összefüggő kétoldalú szerződés Magyarország és Szerbia-Montenegró között még aláírásra vár, de máris megjósolható: ha lesznek is némi, egy-másfél évre szóló könnyítések, Magyarország EU-ba történő belépte után leereszkedik a schengeni vasfüggöny. A vajdasági magyarok pedig várhatják, hogy az EU megkönyörüljön Szerbián, s levegye a vízumkötelezettek listájáról.
Marad a remény, hogy Magyarország nem akarja az EU módjára büntetni az itt élő magyar közösséget, s lehetővé teszi számára a kettős állampolgárságot.
Nem véletlen, hogy sem vajdasági szerb pártok, sem a VMSZ nem követelte soha, hogy népszavazás útján legitimálják a Vajdaság autonómiájára vonatkozó közös elképzelésüket. Tudták, hogy a vajdasági szerbek többsége nem szavazna Vajdaságra. S féltek, hogy ezt mások is megtudják, és csillaguk leáldozik.
Most, egy kicsit változhat a helyzet.
No, nem azok a vajdasági kispártok változtatták meg, amelyek belgrádi szerb pártokkal alkotott koalícióban lépték át az öt százalékos választási küszöböt, hanem a Vajdasági Mozgalom, ez a tarka-barka politikai szövetség mondta ki, hogy az új szerb alkotmány meghozatala előtt a Vajdaság autonómiájával kapcsolatban nemzeti alapon összehívott össznépi szábort (népi gyűlést) kell tartani. Ez ugyan még nem népszavazás, de ha a Vajdaság autonómiájával összefüggésben pozitív állásfoglalás születne, azt népszavazáson kellene hitelesíteni.
A Vajdaság autonómiájának 1988-ban történt felszámolása óta először, akad egy túlnyomórészt szerb politikai erő, amely nem parlamenti párt ugyan, de tudja, mire lenne szükség. Vajon lesz-e támogatója ennek a valóban demokratikus követelésnek? Aligha.
Nagyot mondó legény(ek)
Kasza József, a VMSZ elnöke ismert arról,
hogy nyilatkozatai tele vannak közhellyel. A napokban azonban igazi füstbombát
robbantott. Az, hogy a Vajdaságot, a trianoni döntést követően nem Szerbiához
csatolták, hanem a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz, szintén történelmi
közhely, de a politikai kontextus, amelyben Kasza ezt kijelentését megtette, mögöttes
tartalmakat hordoz.
Két eset lehetséges. Kasza és a VMSZ vagy a
Vajdaság elcsatolását, (visszacsatolását?) tervezi, vagy készül a
választásokra.
Az előbbi változatra utaló jelek nincsenek.
Sőt! Kasza a múlt szombaton – ellentmondva egy héttel ezelőtti önmagának – már
azt hangoztatta, hogy „Vajdaság autonóm tartomány és Szerbia szerves
része” csak éppen nem „elidegeníthetetlen része”.
Itt van rögtön a másik közismerten nagyot
mondó legény, Nenad Canak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke. Az
ötszázalékos választási küszöb szorításában – Kaszát túllicitálva – az egyik
rádiónak úgy nyilatkozott, hogy ha a szerbiai kormánykörök Koszovó felosztásának
ötletét szorgalmazzák, akkor joggal felmerül Vajdaság felosztásának kérdése is.
Ahelyett, hogy behatóan foglalkoznánk a két
politikai bajnok kijelentéseivel, tegyünk néhány megjegyzést.
Az első: Magyarország nem tart igényt sem a
Vajdaságra, sem annak részeire. Köszöni szépen, megy az EU-ba. Még az is
kérdés, hogy a vajdasági magyarok mennyire érdeklik.
A másik: a két politikus kijelentése nem
okozott igazi politikai botrányt. Némely pártokban (például a Szerbiai
Szocialista Párt vajdasági tagozatában, vagy a Szerbiai Demokrata Pártban)
mintegy a múlt század végét idézve indulatos megjegyzések hallhatók, más semmi.
A háttérben tevékenykedő nagyok tudják: a két
politikus a magyar szavazók kegyeiért verseng csupán. Ami végül is nem baj,
hiszen a magyar szavazó is szavazó. Akkor is, ha a Nagy-Magyarország az álma,
meg akkor is, ha naponta az 1974-es vajdasági alkotmánnyal álmodik. A politika
nem az álmokkal foglalkozik.
Ugye látható: a két egymással rivalizáló
vajdasági kispárt meg akarja szerezni a magyar szavazatok minél nagyobb részét.
No, nem magának, hanem annak, akinek végül is eladja magát, persze megfelelő
számú parlamenti mandátumért.
Ennyit a szavazatgyűjtőkről, meg az álmokról.
Ha jól megy, akkor még hat hónapig lesz érdekes politikai téma a Vajdaság autonómiája. Labus a G17 Plus globalizáció-barát liberális párt elnöke, aki ebben a pillanatban a nemzetközi közösség akaratának a legmegbízhatóbb közvetítője Szerbiában, kijelentette, hogy a köztársaságnak fél év múlva lehet alkotmánya. Ha ő azt mondja, hogy lehet, az azt jelenti, hogy lesz is. Az ő emberei a letéteményesei ugyanis a nemzetközi segélyek kezelésének és nagyrészt irányításának is. Nem véletlen, hogy Dinkic a Jugoszláv Nemzeti Bankot – a nemzetköziek által sürgetett alkotmányos dokumentum meghozatalának másnapján – egyszerű táblacserével átkeresztelte Szerb Nemzeti Banknak, magát pedig jogos örökösként szerb bankkormányzónak. Djindjic kicsit berzenkedett, de mostanában jobbnak látja hallgatni.
Mindez azért fontos, mert a Vajdaság sorsa az új szerb alkotmányban dől el.
Ha Labus decentralizációs elképzeléseiben tükröződik a nemzetközi közösség véleménye, ami valószínű, akkor a nemzetköziek elálltak az erős Vajdaság koncepciótól. Látszik ez abból is, hogy Labus decentralizációra vonatkozó végletesen liberális koncepciója nincs köszönő viszonyban sem azokkal a Vajdaság autonómiájára vonatkozó ígéretekkel, amelyekkel szerbiai elnökjelöltként a VMSZ és a Magyar Szó lelkes bólogatása közben a vajdasági magyar szavazókat traktálta.
Emlékezetes, hogy Milosevic megdöntésének folyamatában a külföldi szponzorok párhuzamosan támogatták a belgrádi és a vajdasági autonómista pártokat. Még Amerikában is megsétáltatták vezetőiket, sejtetve velük, hogy a tartomány magas fokú autonómiája a nemzetközi közösségnek is szívügye. Most a G17 Plus diktál.
Újvidéken ezen a héten ütik le a záróakkordokat. A tartományi képviselőháznak választani kell az úgynevezett alaptörvény-tervezet centralisztikus és autonomista változata között. Kasza és Canak feladata az, hogy olyan kompromisszumot fogadtassanak el, amely nem ingerli nagyon a vajdasági kispártok belgrádi szerb partnereit, s ami a Demokrata Párt, a Szerbiai Demokrata Párt és G17 Plus még egyeztetésre váró elképzeléséhez a lehető legegyszerűbben hozzáidomítható.
Nagyon valószínű, hogy a tartományi parlamentben lesznek villongások, de azok inkább a nézők, illetve a szavazók szórakoztatását szolgálják. Kivéve, ha a tartományi parlament elfogadná a parlamenten kívüli Vajdasági Mozgalomnak a vajdasági össznépi szábor összehívására vonatkozó elképzelését. Egy ilyen döntés meghozatala azonban nem valószínű.
Nenad Canak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke füstölög. Úgy vélekedik, hogy pártjának felül kell vizsgálnia a Djindjic-vezette szerb uralkodó koalíción belüli szerepét. "Kell-e a Ligának támogatni azt a szerbiai kormányt, mely minden támogatásunk ellenére is kést szúr a vajdasági politikai szubjektumra vonatkozó elképzelésbe" – tette fel a minap a nem is egészen költői kérdést az egyik belgrádi rádióban Canak. Annál is inkább, mivel „bennünket marginalizálnak, a vajdasági vagyont meg kiárusítják”.
Ebben, mármint abban, hogy marginalizálják
őket és a vajdasági vagyont kiárusítják, Canaknak igaza van. S ha a vajdasági
kispártok, a Vajdasági magyar szövetség, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga,
meg Isakov reformistái összefognának – mivel a szerb parlamentben a mérleg nyelvét
képezik – a Djindjic-kormányt akár meg is buktathatnák. A leghatékonyabb
fegyvert azonban a vajdasági kispártok nem merik bevetni.
Az „árulást” követő választásokon aligha
vállalná akár csak egy belgrádi nagypárt is, hogy a hátán vigye be őket a
parlamentbe. Bizony szorít az ötszázalékos választási küszöb.
De Djindjic óvatos duhaj. A biztonság kedvéért máris bevetette az eddig már többször hatékonynak bizonyult „titkos fegyverét”: szombati találkozójukon Kasza szemmel láthatóan lehűtötte Canakot. Szó sincs már kormánybuktatásról! A két különben pattogó politikus meghunyászkodva, közös közleményben kéri szépen a belgrádi döntéshozókat, engedélyezzék, hogy a szerb alkotmány javaslatának kidolgozásával megbízott 25 tagú testületnek ne egy, hanem öt vajdasági tagja legyen.
Zoran Djindjic, akkor még ellenzéki vezetőként, 2000-ben, egy hónappal az októberi politikai félfordulat után így szörnyülködött: „Annak alapján, ami a sajtóban olvasható, állami tisztségviselőkkel kellene, hogy tele legyenek a börtönök. Botrányos, hogy az igazságszolgáltatás szervei nem reagálnak”.
Djindjic kormányra kerülése nem hozott változást. A mai napig mindössze egy jogerős ítélet született a milosevici időszakban elkövetett törvénytelenségek ügyében. S ezzel sincs szerencséje a kormányfőnek.
A szerb televízió volt igazgatóját azért ítéltek el, mert a NATO bombázások idején – jóllehet figyelmeztették erre – elmulasztotta kiüríteni a televízió épületét. Ennek súlyos következménye lett: a televízió elleni NATO támadás 16 emberéletet követelt. Az elítélt igazgató nem kezdte meg tízéves börtönbüntetésének letöltését: a szerb büntetés-végrehajtás nagyobb dicsősségére eltűnt, mint a kámfor. Most körözik. Még jó, hogy a belgrádi maffiózót, aki a minap a nyílt országúton, feltehetően rendelésre, neki akart hajtani kamionjával a miniszterelnököt szállító hivatalos gépkocsinak, gyorsan őrizetbe vették.
Manapság ez is lehet sikerélmény.