Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

 

HÍRLEVÉL
8. szám
2003. március 3.

 

 

A Vajdasági Magyar Demok­rata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-meden­cében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

E Hírlevélben a vajdasági magyarság ezen alapérdekeit figyelembe véve vizsgáljuk a politikai eseményeket és tájékoztatunk mind a VMDP, mind pedig a szabadkai Nyitott Ajtó, más civilszer­veze­tek valamint az „Auto­nómia” meg a többi polgári kör tevékenységéről. A Hírlevélben rendszeresen kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, amelyeket a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap bojkottál.

Azokat, akikhez elér ez az üzenet, arra kérjük, hogy amennyiben kezdeményezésünket hasz­nosnak találják, küldjék el a Hírlevelet ismerőseiknek is. Írjanak nekünk, mondják el véleményüket, beszéljük meg közös dolgainkat!

Köszönjük az észrevételeket. Ha bírálat érkezik azzal a Hírlevélben is foglalkozunk.

 

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

www.hufo.info

www.dnp.hu

www.gondola.hu

 

 

Ágoston András:

Lopakodó nacionalizmus

 

Az agresszív szerb nacionalizmus megnyilvánulásai jelen voltak az utolsó Jugoszlávia végóráiban, s nem mentes tőlük Szerbia és Montenegró, az új államalakulat sem.

Az intézményes, központilag irányított pszichológiai hadviselést, amit Milosevic folytatott a vajdasági magyarság ellen – az októberi félfordulatot követő viszonylag csendes időszak után – újra a lopakodó nacionalizmus követi. A nyomulásban az újraéledő naciona­lista mozgalmakon kívül, kevésbé látványos formában ugyan, de annál hatékonyabban részt vesznek az új, magukat demokratikusnak nevező erők képviselői is.

Az új hatalom sem hozza nyilvánosságra a kisebbségeket érintő legfontosabb statiszti­kai adatokat. Nem tudjuk adatokkal alátámasztani, csak látjuk, hogy a munkanélküliség a ma­gyarokat sokkal súlyosabban érinti, mint a szerbeket. Továbbra sincsenek magyarok a hatalmi szervekben és közigazgatásban vezető pozícióban. Akik ott vannak, azok nézik a maguk dol­gát. Nem tudnak, vagy nem is akarnak lendíteni a magyar közösség ügyén.

A következmény ugyanaz, mint korábban. Folyamatosan gyengül a vajdasági magyar­ság ellenállása. A képzett, s ennél fogva keresettebb fiatalok igyekeznek külföldön – első sor­ban még mindig Magyarországon – megalapozni jövőjüket. Ha némelyikük hazajönne, amint ezt a diploma-honosítási botrány is jelzi, akkor belebotlik a VMSZ nemzeti tanácsának alel­nökébe. Soha ennyi vajdasági magyar fiatal nem igyekezett elsajátítani az angol nyelvet. Ugyanakkor, egyre hiányosabbak szerb nyelvismereteik. Ez együtt jelzi: nem javul, hanem inkább lazul a kapcsolat a kisebbségiek és a többségi nemzet között.

A szerb társadalmon belül mindig megvolt, de most – Hága kapcsán, de a romló szoci­ális helyzet miatt is – újra erősödik az idegenellenesség. A magyar beszéd az utcán – sokkal többször, mint ezt média közhírré teszi – kemény, esetenként véres összetűzéseket vált ki a fiatalok között. A rövidebbet természetesen a magyar fél húzza. A rendőrség csak a legritkább esetekben lép közbe a gyengébb fél oldalán.

Miközben a helyi hatalomba beépülő magyar politikusok gárdája vígan osztozkodik a Vajdaság számára meghagyott magánosításból eredő olcsó kölcsönökön, s szedegeti a földre hulló morzsákat, nemzeti alapon beszűkülőben vannak a fiatalok, s egyáltalán az emberek közötti kapcsolatok.

Mindezt egy-egy erőtlen, tessék-lássék megnyilvánulástól eltekintve mély hallgatás övezi.

Kasza József, a VMSZ elnöke hiába ül egyik alelnökként a szerb kormányban, ha közben egy másik, szerb alelnök – most éppen Temerinben – a menekültek betelepítését egyengeti.

A multikulturalitás bajnokai a civilszervezetek jól fizetett, ötletgazdag lelkes aktivistái és az élet köszönő viszonyban sincsenek egymással. Hallgat a VMSZ nemzeti tanácsa is. Bi­zonyságául annak, hogy nem a vajdasági magyarság alapérdekeinek védelmében, hanem Djindjic-kabinet kisebbségi politikája eszközeként funkcionál.

Ebben a pillanatban, Szerbiában a kisebbségek ügye a kormány arculatépítő tevékeny­ségének egyik kevésbé fontos szegmensévé vált.

 

Féloldalas tanácskozás Vajdaság autonómiájáról*

 

A vajdasági magyarság és az autonómia címmel a múlt szombaton tanácskozást tartott két a tudományos és művelődési élettel foglalkozó, valamint egy a kisebbségvédelmi felada­tokra vállalkozó civilszervezet. Nem mentesen minden reminiszcenciától, a régi egypártrend­szerbeli vajdasági autonómiából kiindulva a részvevők mindenek előtt a Vajdaság autonómi­ájának esélyeit latolgatták. A magyar autonómiáról nemigen esett szó.

Kár volt az igyekezetért.

Aki kíséri a politikai történéseket, láthatja: a vajdasági parlament Djindjic Demokrata Pártja nélkül nem képes életre való autonómiakoncepciót kidolgozni.

A minap már másodszor fogadta el ugyanazt az eklektikus szöveget, amelyben jól megfér egymással egy teljességgel centralista elképzelés, s egy a régi nagyfokú vajdasági autonómiát idéző koncepció. Az egésznek természetesen így nincs semmi jelentősége. A vaj­dasági autonómia körül zajló, lázas tevékenységnek tűnő semmittevés legfeljebb arra alkal­mas, hogy ébren tartsa az illúziókat a hiszékeny magyarokban. Mert szavazataikra még szük­ség lehet a közelgő választásokon.

Belgrádban ugyanis – Labusnak, a nemzetközi közösség első számú szerbiai reziden­sének elképzeléseit követve – most már a Djindjic-kormány is azt tervezi, hogy az év végéig meghozzák az új szerb alkotmányt. Az pedig aligha irányoz elő az 1974. évi alkotmányhoz hasonló széleskörű autonómiát a Vajdaságnak.

Éppen ideje, hogy a vajdasági magyarság is szembesüljön a tényleges helyzettel. Az­zal a ténnyel, hogy a vajdaságnak nem lehet olyan autonómiája, amely lehetővé tenné a vajda­sági magyarság közösségként való megmaradását. S hogy megmaradását csakis a saját ma­gyar autonómiája biztosíthatja.

 

Aki mer, az nyer?

 

Djindjic szerb kormányfő egyelőre eredményesen, a szerb nemzeti érdekeknek meg­felelően politizál. S tegyük hozzá, ha a lopakodó nacionalizmusnak, aminek úgy tűnik, Djindjic szándékosan nem szab gátat, s amelynek a vajdasági magyarság egyöntetű ellenállá­sával kellene is szembe találkoznia (a mi hibánk, hogy ez nem történt meg), a szerb kor­mányfő politikai stratégiájában fontos funkciója van. Djindjic előre menekül. A szenvedélyek felszításával akarja bizonyítani a nyugati partnereinek, hogy nekik is érdekük Kosovo kérdé­sének mielőbbi megoldása. Ezt szolgálják a kezdetben csak a kosovoi szerbek kollektív joga­ira vonatkozó, mára már Kosovo felosztását szorgalmazó szerb követelések.

A nyugatiak Djindjicet előbb megdorgálták, majd a minap beadták a derekukat. A nemzetköziek egy képviselője Belgrádban mintha az elmúlt hetekben mi sem történt volna, kijelentette: megkezdődhetnek a tárgyalások Kosovo jövőjéről. Azt ugyan nem mondta, hogy az idén ezek a tárgyalások be is fejeződhetnek, s azt sem, hogy azokon az amerikaiak is részt vesznek majd, ami a kosovoiak számára elengedhetetlen feltétel, de megtört a jég. Az Irak elleni háborúra készülődő nagyhatalmak megtették az első lépést egy majdani Kosovo Konfe­rencia felé.

Ebben a helyzetben a kétpólusú magyar politikai elit hatalomba beépült szárnyának készséges asszisztenciája, s a tényleges magyar autonómia követelés mellőzése használhat ugyan Djindjicnek, de nem a vajdasági magyarságnak.

 

Miért nem azonosulnak?

 

A B92 rádió híre:

Friedrich Frischenschlager, az EBESZ magasrangú tisztségviselõje vasárnap kijelen­tette, Koszovóban mindaddig nem történik elõrelépés az etnikai viszonyok terén, míg az ot­tani szerbek nem illeszkednek be és nem azonosulnak Koszovóval. Az egykori osztrák vé­delmi miniszter, az osztrák és az európai parlament képviselõje a pristinai Koha Ditore lapnak nyilatkozva elmondta “mindaddig, míg nem készül el Koszovó, mint sajátságos entitású terü­let koncepciója, nem lesz elõrelépés egyik fél számára sem”. Friedrich Frischenschlager, az EBESZ magasrangú tisztségviselõje vasárnap kijelentette, Koszovóban mindaddig nem törté­nik elõrelépés az etnikai viszonyok terén, míg az ottani szerbek nem illeszkednek be és nem azonosulnak Koszovóval. Az egykori osztrák védelmi miniszter, az osztrák és az európai parlament képviselõje a pristinai Koha Ditore lapnak nyilatkozva elmondta “mindaddig, míg nem készül el Koszovó, mint sajátságos entitású terület koncepciója, nem lesz elõrelépés egyik fél számára sem”.

 

Tanúskodna, de miről?

 

A közvélemény meglepetéssel vette hírt, hogy Kasza József a VMSZ elnöke hajlandó a hágai bíróságon tanúskodni Seselj bűnperében. Hogy miről tanúskodna, erről önkéntesünk még nem nyilatkozott.

De ahhoz, hogy a két sokat próbált politikus nem szereti egymást, kétség nem fér. Emlékezetes, hogy Seselj nem régen a szerb parlamentben bizonyítékokat lobogtatva, bizo­nyos kifogásolható ingatlanvásárlások miatt támadta Kaszát.

Tudott dolog viszont, hogy miközben a történelmi VMDK alelnöke Vékás János és a az újvidéki körzet elnöke Papp Ferenc megjárták Herkócát, ahonnan Seselj és emberei éppen azokban a napokban zavarták el a horvátokat és a magyarokat is, Dr. Sepsey Csaba a szabad­kai körzet elnöke pedig a szabadkai ellenállást szervezte, Kasza József a Milosevic-párttal kötendő „technikai koalíció” részleteivel foglalkozott.

Igaz, akkor még nem tudhatta, hogy Milosevic végül mégiscsak Seseljt juttatja majd a legkedvesebb ellenzéki vezető kétes értékű titulusához.

 

Mellékletek:

Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin

 

Dr. Dávid Ibolya, elnök MDF

Kovács László, elnök MSZP

Kuncze Gábor, elnök SZDSZ

Dr. Áder János, ügyvezető alelnök Fidesz – Magyar Polgári Párt

Budapest

 

Tisztelt Elnök Asszony, Elnök Úr, Alelnök Úr!

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt intézőbizottságának megbízásából arra kérem Önöket, hogy mint a magyar politikai elit vezető pártjainak vezetői járuljanak hozzá, hogy mire a Magyarország és a többi jelölt felvételi kérelme az EU tagállamokban a parlament elé kerül, a magyar társulási szerződéshez – csakúgy, mint Spanyolország – kapcsoljon Magyar­ország is egy kiegészítő Me­morandumot. Ebben rögzítse magyar állam és a határon túli ma­gyarok sajátos kapcsolatát, figyelembe véve a magyar alkotmányban rögzített felelősségét is. Számunkra az lenne a fontos, hogy ez a dokumentum lehetővé tegye, hogy Magyarország a nemzetközi politikai színtéren síkraszállhasson legalább a politikai perszonális autonómiáért, s adhasson kettős állampolgárságot a határon túli magyaroknak, akik ezt igénylik.

Értjük, és figyelembe vesszük Juhász Endre, leendő integrációs miniszter korábbi ha­sonló kérésünkre adott válaszát, mely szerint egy ilyen kiegészítő memorandum óhatatlanul ellennyilatkozatokat váltott volna ki, márpedig Magyaror­szág érdeke, hogy nyilatkozatháború helyett saját hatáskörben rendezze a szomszédokkal a vitás kérdéseket. S azt is, hogy az EU leszögezi: e dokumentumok jogilag nem kötelező érvényűek.

Ezúton is jelezzük, hogy nem kívánunk Magyarország EU-csatlakozását veszélyeztető követeléssel fellépni. A kockázatmentes csatlakozás minden magyarnak érdeke.

Ugyanakkor indokoltnak érezzük, hogy kérésünket továbbra is fenntartsuk.

Tudjuk, hogy a kérésünknek megfelelő magyar lépésre a spanyolok már olyan példá­val szolgálnak, amely az EU-ban elfogadottnak számít. Másodszor, Spanyolország az általa csatolt kiegészítő memorandum alapján nemrégen konkrét lépéseket tett a határon túli spa­nyolok kettős állampolgárságának biztosítására. Az EU nem tanúsított ellenállást. Ha ez így van, akkor az EU részéről a spanyolhoz hasonló ma­gyar dokumentumot sem érhet elvi kifo­gás.

Tudjuk, Magyarországot kettős állampolgáraitól nem egy óceán választaná el, s szom­szédjai a könnyű szerrel szerzett zsákmány iránti ragaszkodással óvják jussukat, de ez az elvi helyzeten nem vál­toztat. Amit szabad Spanyolországnak, legyen szabad Magyarország­nak is. Az esetleges – szerintünk nem valószínű – ellen-kiegészítő Memorandumokról pedig el lehet majd diskurálni az EU-ban. Addig még valaki meg nem unja.

Tisztelt Címzettek!

A szarkazmus, ha annak vennék a fenti sorokat, nem sajátunk. Amit mondunk, azt a szorongatott helyzet mondatja velünk, amibe a vajdasági magyarság az elmúlt több mint egy évtizedben került. Részben, mert ebben az időszakban a magyar politikai elittől nem kapta meg autonómiatörekvéseinek olyan mérvű támogatását, amilyet remélt. Ezt kicsit kesernyés szájízzel, de tiszta szívvel, harag nélkül annak tudjuk be, hogy az EU-csatlakozás görcse a magyar politikai elitet is fogja már vagy tíz esztendeje. Azt kérjük, és egyben reméljük, hogy a csatlakozási referendum után a magyar politi­kai elit vezetői kérésünket újra megvitatják.

Mert azt, hogy a Juhász Endre által közölt kemény elutasító álláspont végleges lenne nem hisszük, pontosabban, nem akarjuk elhinni!

Felelősségünk tudatában, tisztelettel:

Temerin, 2003. február 25.                                                    

Ágoston András, elnök

* A vajdasági magyarság és az autonómia

tanácskozás

Újvidék, 2003. március 1.

 

Ágoston András:

Magyar (perszonális) autonómia és határmódosítás nélküli nemzeti integráció

(A Vajdasági Magyar Demokrata Párt autonómia-modelje)

 

A vajdasági magyarság a csöndes romlás állapotában van. A szerb választási törvény az öt százalékos küszöb megállapításával megakadályozza, hogy a szerb parlamentben ma­gyar pártok színeiben a magyarok által megválasztott képviselők jelenítsék meg a kisebbségi közösség érde­keit. Koalícióra léphetnek ugyan a szerb pártokkal, de a koalícióban eleve csak alárendelt szere­pet játszhatnak.

A Vajdasági Magyar Szövetség a szerb pártkoalíció tagjaként a korábbi egypártrend­szer magyar vezetőit meghazudtoló eltökéltséggel tör politikai egyeduralomra. Ezt a törekvést a szerb koalíciós partnerek támogatják, mert a VMSZ hajlandó a szerb nemzeti érdekeknek megfelelően kezelni a vajdasági magyar közösséget. Erre jó példa a kisebbségi törvény meg­hozatala, melynek tervezetéből a közvetlen választások lehetőségét biztosító kisebbségi sza­vazók névjegyzékét a VMSZ „szakértőinek” tevőleges együttműködésével törölték. Az elek­torok útján történő válasz­tás minőségi változást hoz a kisebbségi közösség politikai szubjekti­vitásának megvalósításában. Míg a vajdasági magyarok választási névjegyzékére feliratkozó szavazók többpárti, demokratikus választások útján létrehozhatnák saját kis parlamentjüket, addig a VMSZ nemzeti tanácsa olyan eszköz a szerb hatalom kezében, amelyben – a zártlistás szavazás miatt – e jelenleg éppen jobb­közép irányultságú versenypárt belső ellenzéke sem juthat szóhoz.

A magyar (perszonális) autonómia demokratikusan megválasztott képviseleti szerve legi­timitással rendelkezik arra, hogy feltárja kifejezze és képviselje a vajdasági magyarok önazonos­ságának megőrzésével összefüggő érdekeket. A VMSZ nemzeti tanácsa legális kép­ződmény ugyan, de csak arra alkalmas, hogy közvetítse a szerb nemzeti érdekeket a vajdasági magyar kö­zösség felé.

A vajdasági magyarok közösségként akarnak megmaradni a szerb többségű, többnem­zeti­ségű Szerbiában. Ugyanakkor integrált része kívánnak lenni a Kárpát-medencében élő magyar nemzet egészének.

A VMDP ezért kettős kapcsolatrendszer létrehozatalát kezdeményezi, amelyben az egyik oldalon a magyar (perszonális) autonómia biztosítja e közösség megmaradását a szerb államban, a másikon a kettős állampolgárság és a hozzá csatlakozó kedvezmények révén in­tegrált része lehet a magyar nemzetnek.

Ahhoz, hogy a kettős, elemeiben egymást kiegészítő kapcsolatrendszer működőképes le­gyen, Szerbiában létre kell hozni a magyar (perszonális) autonómiát, Magyarországon pedig lé­péseket kell tenni, a kettős állampolgárság megfelelő formájának kimunkálására.

Mivel a szerb vezetőktől nem várható kezdeményezés, a Kosovo leszakadásával párhu­zamosan a magyar kormányának lépéseket kellene tenni a nemzetközi politikai színté­ren, hogy a vajdasági magyarok megkapják azt a perszonális autonómiát, ami valószínűleg kijár majd kosovoi szerbeknek is.

A magyar-szerb kétoldalú aktusban kellene rögzíteni a magyar (perszonális) autonó­mia alapelveit, a kísérő dokumentumaiban pedig az autonómia Statutumának lehetséges szö­vegét is. 

Először, ki kell mondani, hogy a magyar (perszonális) autonómia magyarok által, több­párti választások útján létrehozott szervei feltárják, kifejezik és képviselik a vajdasági magyarság önazonossága megőrzésének szempontjából fontos érdekeket. Másodszor, a ma­gyar (perszonális) autonómia az oktatás, a művelődés és a tájékoztatás területén úgy terjeszti ki illetékességét min­den magyar polgárra, aki ezt a közösséget vállalja, hogy közben nem sérti sem az állam szuvere­nitását, sem pedig a többi vele együtt élő nemzeti közösség saját identi­tásának megőrzésére irá­nyuló törekvését.

Harmadszor, a közképviseletnek ez a modellje nem követel területi elhatárolódást, ugyan­akkor közjogi keretet ad, amelyben a vajdasági magyarok politikai közéletet élhetnek, s dönthet­nek az önazonosságukat közvetlenül befolyásoló tevékenységekben.

Negyedszer, a képviseleti szerv tagjait azon vajdasági magyarok választják meg, akik fel­iratkoznak a vajdasági magyarok választási névjegyzékére. A magyar (perszonális) auto­nómia képviseleti szerve illetékességi körében kizárólag a vajdasági magyaroknak tartozik politikai fe­lelősséggel.

A magyar (perszonális) autonómia modelljén keresztül a vajdasági magyarság szerve­sen illeszkedhet be a helyi szerb, illetve jugoszláv társadalom szerkezetébe, s vehet részt a magyar nemzet határmódosítás nélküli integrációjának folyamataiban.

Kapcsolódna a helyi társadalomhoz, mert:

- a vajdasági magyarok választási névjegyzékét az önkéntesség alapján a vajdasági ma­gyarok maguk hozzák létre a megfelelő közigazgatási szervekkel együttműködve.

- a magyar (perszonális) autonómia modelljének működtetése állandó munkakapcso­latot tételez fel az állam szerveivel, elsősorban az illetékes kormánnyal, nemcsak az autonó­mia költ­ségvetését illetően, hanem az államban működő általános ellenőrzési szervek illeté­kességének tekintetében is.

- a magyar (perszonális) autonómia intézményének illeszkednie kell a szerb, illetve a ju­goszláv állam jogrendjéhez. A szerb illetve a jugoszláv állam teremti meg az autonómia jogi ke­reteit. A perszonális autonómia Statutumának a meghozatala természetesen a megválasztott kép­viseleti testület feladata, de hatálybalépése állami ellenjegyzés után történhet meg.

- a magyar (perszonális) autonómia – ha jól működik – gyakorlatilag szükségtelenné teszi a kisebbségi nemzeti pártok fellépését a szerb politikai színtéren. A magyarok, akik pol­gárként is be akarnak kapcsolódni a szerb állam politikai életébe, ezt az országos szerb pártok kereteiben is megtehetik. Ezzel egyneművé válik a szerb állam választási rendszere, másrészt a magyar pártok ott működhetnek, ahol erre természetes tér nyílik: a perszonális autonómia által megteremtett vajdasági magyar közéletben.

A magyar (perszonális) autonómia kapcsolódna Magyarországhoz is:

- a magyar (perszonális) autonómia Magyarország és a többi Kárpát-medencében élő nemzetrész felé intézményes formában jelenítheti meg a nemzeti közösség legáltalánosabb törek­véseit.

- A magyar (perszonális) autonómia szervei végeznék a kettős állampolgárságra irá­nyuló kérelmek kezelésével összefüggő közigazgatási eljárás rájuk eső részét.

- A magyar (perszonális) autonómia szervei végeznék az intézményes kulturális kap­cso­latokkal, s a magyarországi oktatási rendszerbe való bekapcsolódással összefüggő tevé­kenység rájuk háruló részét.

A vajdasági magyarság nyílt és megoldatlan helyzetének ezt a két szintre kiterjedő meg­oldását a hazai, a magyarországi és nemzetközi politikai színtéren, a magyar szavazók csaknem egy harmadának támogatásával, jelenleg csak a Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviseli.