Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

 

HÍRLEVÉL
12. szám

2003. március 31.

 

 

A Vajdasági Magyar Demok­rata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-meden­cében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

E Hírlevélben a vajdasági magyarság ezen alapérdekeit figyelembe véve vizsgáljuk a politikai eseményeket és tájékoztatunk mind a VMDP, mind pedig a szabadkai Nyitott Ajtó, más civilszer­vezetek valamint az „Auto­nómia” meg a többi polgári kör tevékenységéről. A Hírlevélben rendszeresen kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, amelyeket a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap bojkottál.

Figyeljük a más határon túli közösségekben zajló eseményeket. Magyarországon pedig a remélhetőleg sikeres EU-csatlakozási népszavazás után, a csatlakozási görcs megszűntével, a politikai elit határon túli közösségekkel kapcsolatos stratégiájának alakulását is.

Köszönjük az észrevételeket. Kérjük, hogy a levélírók jelezzék, engedélyezik-e levelük egészben, vagy részben történő közlését.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP tevékenységéről szóló hírekkel találkozhatunk a következő honlapokon is:

www.hufo.info

www.dnp.hu

www.gondola.hu

 

 

Részei akarunk lenni a magyar nemzetnek

 

„Részei akarunk lenni a magyar nemzetnek!”

Balla Attila, KMKSZ küldött

 

Igen, ez a lényege a több mint egy évtizedes politikai küzdelemnek, amelyet a határon túli magyar közösségek nemzetben gondolkodó politikai elitje vív – nem mindig csak a helyi hatalommal.

Ezt így senki nem mondta ki, de a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség XIV. Közgyűlése az Illyés Közalapítvány kárpátaljai alkuratóriumának bejelentett átalakítása ár­nyékában zajló egységdemonstráció volt. A KMKSZ vezetői ugyanis – az eddigi tapasztala­tok szerint joggal – attól tartanak, hogy a Budapestről kiegészített alkuratóriumban megszűnik szervezetük eddigi túlsúlya. 

Tagadhatatlan, a Kovács Miklós nevével fémjelzett kárpátaljai, talán a legsikeresebb Kárpát-medencében működő magyar vezetőség. Eddig meg tudták találni azt a hangot a min­denkori budapesti kormánnyal, ami szükséges volt ahhoz, hogy a Kárpátaljai magyar közös­ség intézményes felemelése töretlen folyamatként jelenhessen meg, a politikai szemlélő előtt.

Bizonyára sok oka van annak – közöttük a legszembeötlőbb a KMKSZ vezetőséget jellemző jó csapatmunka – hogy a kárpátaljai politikai elit helyi hatalomhoz simuló szárnya csak lassan, számottevő politikai megrázkódtatások nélkül jelenhetett meg a politikai színté­ren.

A Kárpát-medencében a rendszerváltást követő politikai folyamatokban kialakult ki­sebbségi elitek belső fejlődésének egyik legfontosabb ismérve, hogy a külső körülmények döntő befolyása nyomán a semmiből is kerekedhet számottevő politikai erő.

Ezt a jelenséget mintázza az eseménysor, amelynek következtében Kovács Miklós a KMKSZ elnöke 2002-ben nem került be az ukrán parlamentbe. Meg a jelenlegi helyzet is, amelyre a KMKSZ dominancia alatti egypártrendszer a jellemző. A kárpátaljai magyarság szempontjából a nemzeti érdekek mentén politizáló egypártrendszer alapjában véve hasznos­nak bizo­nyult. Félő, hogy most a tényleges kisebbségi politikai autonómia híján felemás, kí­vülről igencsak befolyásolható többpártrendszer alakul ki, amelyben a kétpólusú kisebbségi eliten belül egymással vetélkedő bábák között könnyen elveszhet a gyerek. Hogy Kárpátalján a schengeni vasfüggöny leereszkedése után a magyar ki­sebbségi közösségre újra rászakadjon a degradálódás, a visszafejlődés 20-ik század­ban már megért folyamata.

De, aki barátja a demokráciának, nem küzdhet az egypártrendszer fenntartásáért. A ki­sebbségi közösségekben sem.

A KMKSZ vezetői sem érnek el sokat azzal, ha csak a sebeiket nyalogatják. Lépniük kell, lehetőleg előre. Erre kötelezi őket a saját tradíciójuk is.

Előre lépni csak a közösség érdekében lehet. Kívülről, mondjuk a Vajdaságból nézve a vajdasági és a százötvenezres kárpátaljai magyarság érdekei, alapvetően nem különböznek. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt szerint a magyar (perszonális) autonómia mellékletünkben található modellje, vagy valami hasonló, olyan keretet adhatna a kisebbségi többpártrendszer­nek és általában a demokratikus közéletnek, amelyben a külső ráhatás csak demokratikus formában jelenhet meg. A demokratikus kisebbségi választások alapja, a kárpát­aljai magyar szavazók névsora már létezik: a státustörvény védelmére gyűjtött aláírások láthatóvá tették a választói bázist. Kár lenne egy ilyen adatbázist nem kihasználni, ebek harmincadjára juttatni.

A schengeni vasfüggönynek csak a kettős állampolgársággal lehet megfelelni. Ezért a kettős állampolgárság megfelelő formájának létrehozatalára irányuló kisebbségi kérelem nem kötekedés, hanem a kisebbségi közösség alapvető érdekének a felismerése és képviselete.

Balla Attila, KMKSZ küldöttnek igaza van: a Kárpát-medencében élő magyar kisebb­ségi közösségek tagjainak óriási többsége valóban része akar lenni a magyar nemzetnek.

Ágoston András

 

Autonómia helyett aszimmetrikus regionalizáció

 

Bojan Pajtic a Demokrata Párt nagyreményű vezetője, aki újabban élére került a szerb parlament legerősebb frakciójának is, a minap kijelentette: „Az én pártom úgy véli, hogy a re­gionális szerveződés csakis aszimmetrikus lehet. Nem hozhatunk létre olyan régiókat, ame­lyek ugyanakkora illetékességgel rendelkeznének, mint például Vajdaság, amely 150 éves hagyományokkal rendelkezik a regionális szerveződést illetően”.

A vajdasági autonómia naiv pártolói örvendezhetnek. Íme, mondhatják, a belgrádi Demokrata Párt (ennek a pártnak az élén állt Zoran Djindjic, meggyilkolt szerb minisz-terelnök) vaj­daságból származó vezetője elismeri a Vajdaság különleges jogállását.

A tapasztaltabb megfigyelők (okkal) manipulációra gyanakszanak. Most ugyanis az a fontos, hogy a vajdasági békétlenkedők megszokják az új szóhasználatot. Azt, hogy a Vajdaság nem autonóm tartomány, hanem régió, mint a többi, legfeljebb 150 évesek a ha­gyományai.

A későbbiekben, mondjuk egy a belgrádi pártok között létrejött kompromisszumos ja­vaslatban ez az utóbbi, mármint a 150 év már mellőzhető lehet. Ahogy az asszimetria is.

 

 

Sikeres a szerb belügy

Kétszeresére nőtt a heroin ára

 

Mind több jele van annak, hogy Zoran Djindjic szerbiai miniszterelnök gyilkosainak felkutatása céljából indult széleskörű nyomozásnak és a sorozatos letartóztatásoknak az egész szerb társadalmat érintő eredményei vannak.

Előkerült Ivan Stambolic, Milosevic ellenlábasának a holtteste. Hogy meggyilkolásá­hoz a Milosevicéknak is volt köze, látszik a feleség Mira Milosevic viselkedéséből is. Ő egé­szen Oroszországba menekült, pedig egyelőre csak ki akarták hallgatni. Orosz részről gyorsan jelezték: ha kell kiadják az utolsó Jugoszlávia volt első asszonyát. 

Telitalálat volt a narko-maffia vezetőinek letartóztatása is. Ezzel magyarázható, hogy a napokban kétszeresére nőtt a drogok ára. Zomborban például a korábbi ötven helyett, most száz eurót kérnek egy gramm heroinért.

Megnőtt a drogambulaciák forgalma. Nő a drogfüggők által elkövetett bűncselekmé-nyek száma. Belgrádban az érintett pati­ká­kat rendőri felügyelet alá helyezték.

De jönnek a hírek a maffia hiánypótló intézkedéseiről is. A szerb-bolgár határon megjelent egy bolgár hölgy, aki kinézésére mit sem adva, két kiló jó minőségű heroint rejtett el övében. Ő a „gyorssegéllyel” lebukott. Ami nem jelenti azt, hogy nem lesznek olyanok, akik újra megszervezik az üzletet. Mégis, megtörni látszik a maffia hatalma Szerbia-Monte­negróban.

 

Melléklet:

 

A Perszonális Autonómia modellje

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

 

1. A Perszonális Autonómia célja

 

A Perszonális autonómia célja, hogy:

- szervei feltárják, kifejezzék és képviseljék a vajdasági magyar  nemzeti közösség alapérdekeit;

- a Szerb Köztársaság hatalmi szerveivel kialakított demokratikus dialógus alapján, biztos­ítsa a vajdasági magyarság nemzeti identitásának, valmint szellemi és anyagi kultúrájának megőrzését és fejlesztését

 

2.  Alapelvek

 

2.1. A vajdasági magyarság része a pluralista, többbnemzetiségű jugoszláv társadalomnak. Kisebbségi közösségként, joga van önazonosságának védelmére s a közösségként való fejlődésre.

2.2. A Perszonális Autonómia jogi keretet ad az 1.1. pontban foglalt célok megvalósításához.. Az itt folyó döntéshozatalban a magyarok által megválasztott képviselők vesznek részt, s ezért ők közvetlenül felelősek a vajdasági magyarság sorsának alakulásáért.

2. 3. Az állam részt vesz a Perszonális autonómia pénzellátásában. A részvétel alapja, hogy az állam támogatja a vajdasági magyar nemzeti közösség nemzeti identitásának megőrzését, valamint a tény,   hogy a magyarok is adófizető polgárok.

2.4. A Perszonális Autonómia pénzellátását az állam közvetlenül a költségvetésből és a szupszidiaritás elve alapján, forrásjövedelmek átengedésével biztosítja. Az ingatlanok, felszerelés és más tulajdonok, amelyeket a magyar oktatási, művelődési és tájékoztatási tevékenység intézményei használnak, a megfelelő állami szervek döntése alapján, a Perszonális Autonómia megalakulásakor annak tulajdonába mennek át.

A kisebbségi oktatás, művelődés és tájékoztatás céljaira használt ingatlanokat, amennyiben a reprivatizáció során polgári és egyesületi tulajdonba kerülnek - a tulajdonos beleegyezésével -, a Perszonális Autonómia kezelésbe veheti.

2.5. A Szerb Köztársaság költségvetéséből a Perszonális Autonómiának juttatott céleszközök felhasználását az illetékes állami szervek ellenőrzik.

2.6. A Perszonális Autonómia hatáskörébe tartozó ügyekben, elsősorban az oktatás, a művelődés, a tájékoztatás terén, a Perszonális Autonómia szerveinek, az alkotmánnyal és a törvényekkel összhangban, jogszabályalkotási joga van.

2.7. A Perszonális Autonómia szerveit a vajdasági magyarok választási névjegyzékében szereplő polgárok hozzák létre.

A vajdasági magyarok választói névjegyzékére felkerül az, aki:

- magyarnak vallja magát,

- nemzeti hovatartozásáról nem nyilatkozik, de ő, vagy családtagjai használják a személyi elvű kisebbségi önkormányzat intézményeit,

- nemzeti hovatartozásáról nem nyilatkozik és sem ő, sem családtagjai nem használják a személyi elvű kisebbségi önkormányzat intézményeit, de legalább három éven át évente bizonyos pénz összeggel segíti az autonómia működését.

A Perszonális Autonómia illetékes szerve, a vajdasági magyarok választói névjegyzékére felvehet olyan személyeket is, akik nem tartoznak a magyar nemzeti vagy nyelvi kisebbséghez, de felvételük a magyar  nemzet alapérdekeit figyelembe véve indokolt.

2.8. A Perszonális Autonómia Alapszabályát a Perszonális Autonómia Tanácsa hozza meg, s az a Szerb Népképviselőház ellenjegyzése után lép életbe.

2.9. A Perszonális Autonómiához  tartoznak a saját alapítású intézmények egyesületek és szervezetek, s azok, amelyeket a Szerb Köztársaság illetékes szervének döntése alapján vesz át.

A Perszonális Autonómiához - közös megegyezés alapján -, csatlakozhatnak más jogi személyek is.

 

3. A Perszonális Autonómia szervei és hatásköre

 

A Perszonális Autonómia legfelsőbb szerve a Perszonális Autonómia Tanácsa.

A Végrehajtó Bizottság a .Perszonális Autonómia Tanácsának ügyintéző szerve.

 

3. 1. A Perszonális Autonómia Tanácsa

- meghozza a Perszonális Autonómia Alapszabályát;

- elfogadja a Perszonális Autonómia költségvetését;

- meghatározza az állami szervekkel és szervezetekkel, valamint a Magyarország és a nemzetközi közösség képviselőivel való kapcsolattartás alapelveit;

- irányelveket fogad el a vajdasági magyar nemzeti közösség érdekeinek feltárására, kifejezésére és képviseletére;

- elfogadja a vajdasági  magyarság helyzetéről szóló évi jelentést;

- elfogadja a Perszonális Autonómia tevékenységéről szóló évi jelentést;

- szükség szerint törvény- és jogszabályjavaslatokat terjeszt a Szerb Köztársaság illetékes szervei elé az oktatás, a művelődés és a tájékoztatás területéről;

- elfogadja az oktatás, művelődés és tájékoztatás fejlesztésére és az elosztás mércéire vonatkozó tervet;

- elfogadja az oktatással, művelődéssel és a tájékoztatással kapcsolatos évi pénzügyi tervet;

- elfogadja a Perszonális Autonómia szerveinek pénzügyi tervét;

- szükség esetén önállóan alapít, vagy részt vesz különböző nonprofit és gazdasági vállalkozások alapításában az oktatás a művelődés és a tájékoztatás területén;

- dönt a nagyobb adományok elfogadásáról;

- elfogadja a magyarok által is lakott helyi önkormányzatok szerveivel való kapcsolattartás alapelveit és szabályozza az együttműködés és kapcsolattartás rendjét;

- a többpárti parlamentáris rendszer elvei alapján megválasztja:

·     a Tanács elnökét

·     a Tanács munkatestületeit;

·     a Végrehajtó Bizottság elnökjelöltjét, majd annak javaslata alapján a Végrehajtó Bizottság tagjait;

- dönt a Végrehajtó Bizottság elnökének és tagjainak visszahívásáról;

- meghozza a Perszonális Autonómia Tanácsának ügyrendjét;

- hatáskörén belül egyéb jogszabályokat és egyedi aktusokat hoz.

 

3. 2. A Végrehajtó Bizottság

- a Perszonális Autonómia Tanácsa által meghatározott politikai irányvonal alapján feltárja, kifejezi és a Szerb Köztársaság illetékes szervei előtt meg a nemzetközi politikai színtéren képviseli a vajdasági magyarság alapvető politikai érdekeit;

- a  Perszonális Autonómia Tanácsának előkészíti:

·     a vajdasági magyar nemzeti közösség helyzetéről szóló évi jelentés tervezetét;

·     a Perszonális Autonómia tevékenységéről szóló évi jelentést;

·     a Perszonális Autonómia statútumának tervezetét;

·     a Perszonális Autonómia költségvetésének és pénzügyi tervének javaslatát;

·     a Perszonális Autonómia szerveinek munkájáról szóló évi beszámoló tervezetét;

·     a Perszonális Autonómia szervei költségvetésének és évi pénzügyi tervének javaslatát;

·     a törvény- és más jogszabály tervezeteket;

- gondoskodik a Perszonális Autonómia tevékenységét érintő törvények és más jogszabályok, valamint a Perszonális Autonómia Tanácsa által hozott előírások és határozatok végrehajtásáról;

- a Szerb Köztársaság Kormányának képviselőivel tárgyalásokat folytat a Perszonális Autonómia működésének anyagi és politikai fel­tételeire vonatkozó évi megállapodás ügyében;

- az illetékes állami szervvel megköti a Perszonális Autonómia működésének politikai és anyagi feltételeire vonatkozó évi megállapodást;

- kapcsolatot tart a Szerb Köztársaság illetékes szerveivel a Perszonális Autonómia működésének anyagi  feltételeiről szóló évi megállapodás gyakorlati megvalósítása érdekében;

- gondoskodik az oktatással, művelődéssel és tájékoztatással kapcsolatos,  a Perszonális Autonómia Tanácsa által elfogadott évi pénzügyi terv megvalósításáról;

- együttműködve a Szerb Köztársaság illetékes szerveivel gondoskodik  a Perszonális Autonómia hatáskörébe tartozó oktatási, művelődési és tájékoztatási tevékenység pénzellátására és fejlesztésére vonatkozó távlati tervek előkészítéséről;

- kidolgozza a kapcsolattartás alapelveit, valamint a helyi önkormányzatokkal való együttműködés formáira és módjára vonatkozó határozat tervezetét;

- nyilvántartásba veszi a Perszonális Autonómia keretében működő intézményeket, szervezeteket, egyesületeket vállalatokat;

- jóváhagyja a Perszonális autonómiához  tartozó intézmények, egyesületek és vállalatok alapszabályának a Perszonális Autonómia Tanácsának hatáskörét érintő részeit;

- általános felügyeletet gyakorol a személyi elvű kisebbségi önkormányzatokhoz tartozó oktatási, művelődési és tájékoztatási intézmények működése felett;

- meghozza a Végrehajtó Bizottság ügyrendjét;

- határoz a Végrehajtó Bizottság szakszolgálatainak felállításáról, s azok szervezeti felépítéséről;

- dönt a Végrehajtó Bizottság szakszolgálatainak felállításáról és azok szervezeti felépítéséről;

- a Perszonális Autonómia Statútuma alapján kinevezi a Perszonális Autonómia választás alá nem eső tisztségviselőit;

- saját hatáskörben általános és egyedi jogi aktusokat hoz.

 

4. A Perszonális Autonómia szerveinek létrehozatala

 

A Perszonális Autonómia szerveinek létrehozatalának sorrendje a következő:

 

4.1. A Perszonális Autonómia Tanácsának megalakulása

4.1.1. A Perszonális Autonómia Tanácsa 51 tagjának megválasztása általános, egyenlő, közvetlen és titkos szavazással történik. A szavazáson azok vehetnek részt, akik felíratkoztak a vajdasági magyarok választói névjegyzékére.

4.1.2. Jelölt lehet minden olyan polgár, aki megfelel az általános törvényes feltételeknek és felíratkozott a vajdasági magyarok választói névjegyzékére.

4.1.3. A jelöléseket a vajdasági magyarok bejegyzett politikai pártjai és a vajdasági magyarok választói névjegyzékén szereplő polgárok csoportjai végzik.

4.1.4. A Perszonális Autonómia Tanácsa a választásokat követő 15 napon belül megtartja alakuló ülését.

 

4.2. A Végrehajtó Bizottság megalakulása

4.2. 1. A Végrehajtó Bizottság 21 tagot számlál. A Perszonális Autonómia Tanácsa a megalakulását követő 15 napon belül, külön ülésen, a legnagyobb képviselői csoport, vagy a létrejött vezető koalíció javaslatára előbb megválasztja a megbízott elnökjelöltet majd ennek javaslatára az elkövetkező tíz napon belül megválasztja előbb az elnököt, utánna pedig a Végrehajtó Bizottság többi tagját is.

4.2.2. A Végrehajtó Bizottság tagjelöltje lehet minden polgár, aki rajta van a vajdasági magyarok választói névjegyzékén.

4.2.3. A választásokat követő 15 napon belül a Végrehajtó Bizottság megtartja alakuló ülését.

4.2.4. Az alakuló ülésen a Végrehajtó Bizottság elfogadja ügyrendjét és megválasztja alelnökét.

4.2.5. A megalakulást követő első ülésen a Végrehajtó Bizottság meghatározza tagjainak munkaterületét.

 

5. A Perszonális Autonómia szerveinek működése

 

5.1. A Perszonális Autonómia szervei tevékenységüket a Perszonális Autonómia Statutumára, a törvényekre és Szerb Köztársaság, illetve a Jugoszláv Köztársaság alkotmányára alapozzák.

5.2. A Perszonális Autonómia Statutuma jogi keretet ad a vajdasági magyar nemzeti közösség politikai szubjektivitásának megvalósulásához és meghatározza a Szerb Köztársaság szervei valamint a Perszonális Autonómia szerveinek együttműködési formáit.

 

Temerin, 1997. november  8-án.