Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

 

HÍRLEVÉL
13. szám

2003. április 7.

 

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-meden­cében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

E Hírlevélben a vajdasági magyarság ezen alapérdekeit figyelembe véve vizsgáljuk a politikai eseményeket és tájékoztatunk mind a VMDP, mind pedig a szabadkai Nyitott Ajtó, más civilszer­vezetek valamint az „Auto­nómia” meg a többi polgári kör tevékenységéről. A Hírlevélben rendszeresen kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, amelyeket a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó (Kókai Péter) és a Hét Nap (Dudás Károly) bojkottál.

Figyeljük a más határon túli közösségekben zajló eseményeket. Magyarországon pedig a remélhetőleg sikeres EU-csatlakozási népszavazás után, a csatlakozási görcs megszűntével, a politikai elit határon túli közösségekkel kapcsolatos stratégiájának alakulását is.

Köszönjük az észrevételeket. Kérjük, hogy a levélírók jelezzék, engedélyezik-e levelük egészben, vagy részben történő közlését.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP tevékenységéről szóló hírekkel találkozhatunk a következő honlapokon is:

www.hufo.info

www.dnp.hu

www.gondola.hu

 

Rendkívüli állapot, a támogatott

 

Erre még nem volt példa a Balkánon.

Zoran Djindjic miniszterelnök meggyilkolása után a szerb kormány rendkívüli állapotot vezetett be. A gyilkosok, voltaképpen a maffia utáni hajsza, s a Zoran Zivkovic új miniszterelnök által foganatosított határozott intézkedések láttán bevezetését a nemzetközi té­nyezők egyöntetűen támogatják. S ami a legfontosabb, a rendkívüli állapot bevezetését a pol­gárok 73 százaléka is indokoltnak látja.

A maffiára mért csapás – legalább is eddig – feltűnően jó eredményeket hozott. A leg­erősebb, a milosevici hatalommal leginkább összefonódott zimonyi maffia megroppant. De el kell vágni a hadseregbe vezető szálakat, s fel kell számolni a surcini és a „sima” gazdasági maffiát is.

Az azonban már most elmondható, hogy a jogrendszerben uralkodó zűrzavar miatt, a változások, a látványos letartóztatások, a zimonyiakkal szoros kapcsolatban álló kulai halálbrigád felszámolása de maga az igazságszolgáltatásban zajló tisztulási folyamat is, csak a rendkívüli állapot bevezetése után következhetett be.

 

Jön a segítség, de a feladatok megmaradnak

 

Zoran Zivkovic új szerb kormányfő és kormányának máig lankadatlan lendületét mél­tányolja a nemzetközi közösség. Az Európa Tanács történetében nem történt meg, hogy olyan államot fogadjon be soraiba, amelynek egy részében rendkívüli állapot van érvényben. Baj nélkül múlt el a korábban D-napként emlegetett március 31-ei határidő, amelyet a nemzetközi közösség szabott meg az országnak a Hágai vádlottak leszállítására. Nincs új szerb lakója a hágai börtönnek, Szerbia-Montenegró mégis megkapta az esedékes pénzügyi injekciót. Sőt! Kapott ráadást is.

Ugyanakkor látszik, hogy a legfontosabb témákban nincs pardon. A napokban újra in­dult a Koszovo helyzetének végleges rendezését célzó tárgyalássorozat előkészítése. Michael Steiner a Koszovói megbízott azonban jelezte: a Kosovo elszakadását segítő, már tervezett lépéseit mindenképpen megteszi. Fenntartja a nemzetközi közösség a hágai bírósággal való együttműködésre vonatkozó követelését is. Ezt respektálva a Szerbia-Montenegró államala­kulat kormányának első rendes ülésén olyan törvénymódosítási javaslat született, amely le­hetővé teszi további háborús bűnösök kiadatását is.

 

Bátor legény…

 

Miközben a vezető szerb politikai elit hanyag eleganciával nyugtázza a folyósított nyugati segélyt, Zoran Zivkovic új szerb kormányfő a kedvező széljárást kihasználva Athén­ben – nehogy az elbízza magát – szemrehányást tett a nemzetközi közösségnek, mondván, hogy míg Szerbia teljesítette kötelezettségeit, ez nem mondható el a nemzetköziekről. Az érintettek eddig nem reagáltak.

A semleges megfigyelő azonban érzékelheti a rendkívüli állapot miatt lefojtott, mégis a szinte kézzel fogható politikai feszültséget.

Megszületett az új szerb alkotmány meghozatalának eljárását szabályozó törvény ter­vezete, s az Alkotmányozó Bizottság leendő elnöke már kijelentette: őszre az alkotmányter­vezet is elkészülhet. Ugyanakkor Kostunica a felvilágosult szerb nacionalisták képviseletében TV-interjúban hangoztatta elégedetlenségét. Hogy mivel elégedetlen? Kimondottan a szerinte indokolatlanul szelektív maffiaellenes intézkedésekkel. Mire, vagy kire gondol? Erről nem beszélt. A nyugtalanító az, hogy a riporter meg sem kérdezte tőle.

Annyi biztos, hogy a közvélemény-kutatási adatok most a meggyilkolt miniszterelnök pártját mutatják a legnépszerűbbnek. A Demokrata Párt ugyanis nagyobb választói szimpátiát mondhat a magáénak, mint az összes többi párt együttvéve.

 

A vajdasági magyarság figyel és kivár

 

Nem mintha visszatérhetnének a korábbi állapotok, hisz ez mégiscsak lehetetlen, de ha az új miniszterelnök által vezetett szerb kormány lendülete megtörik, elsekélyesedhet a törté­nelmi léptékkel mérve is jelentős akció. Ez az, ami a vajdasági magyarokat óvatossá teszi.

Ilyesvalami járhat a nemzetköziek fejében is, hisz bizonyára nem véletlenül újabb ke­mény akciót indítottak Bosznia-Hercegovinában. A szerb entitás politikusait szorongatják, s azok hiába méltatlankodnak. Lassan, de biztosan szűkül a Karadzsicot, az egyik legkereset­tebb szerb háborús bűnöst körülvevő védelmi gyűrű. Ezt célozza az Iraknak szóló katonai szállítá­sok, valamint a villanygazdaságban leleplezett állami méretű visszaélések leleplezésé­vel kap­csolatos nemzetközi nyomás is. Végső soron a nemzetközi közösség a szerb entitás hadsereg­ének különállását igyekszik megszüntetni. Hogy Bosznia-Hercegovina végre rendes állammá váljon.

Nagy a csönd Montenegróban. Vagy, mert ott maffiagondok nincsenek, vagy, mert nem beszélnek róluk.

Kirajzolódik tehát egy átfogó, az egész térségre kiterjedő nemzetközi akció (ide sorol­ható Steiner Kosovo önállósulását célzó intézkedéscsomagja is) amely azt bizonyítja, hogy nyugat újra kezébe akarja venni az irányítást.

Az októberi félfordulat után a vajdasági magyarság két és fél évig hiába várta a foly­tatást. Jó lenne látni a teljes fordulatot, hisz erre várunk már a balkáni háborúk kezdete óta. Csak most is ne csalatkozzunk!

 

Újabb pofon a VMSZ nemzeti tanácsának

 

Hírlevelünk 12. számában már rámutattunk, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) s a szerb hatalom ellenőrzése alatt létrehozott magyar nemzeti tanács kénytelen kelletlen tudo­másul vette: a tájékoztatás területén nem kap jogosítványokat. Ígérni ígér a szerb hatalom, csak ki kell várni a két-három évet, hogy megérjen a helyzet. A jog­körök átruházására, netán az újabb elodázó döntés meghozatalára.

Legújabb hír, hogy az oktatási intézmények alapítói jogát visszakapja a Vajdaság. De a tartománynak esze ágában sincs létrehozni a magyar iskolahálózatot, még kevésbé átadni az alapítói jogot a VMSZ nemzeti tanácsának.

A VMDP által a magyar (perszonális) autonómia hatáskörébe követelt tevékenységi terület közül tehát kettő, az oktatás és a tájékoztatás már oda van. Megmarad a művelődés. Ezt a szerb hatalom nem kívánja a saját hatáskörébe vonni. Mert azt már úgyis Magyarország pénzeli. S ezt a területet a jelenlegi magyar politikusok mellett tilalmakkal is lehet kezelni. Például a könyvbehozatal máig érvényes tilalmával.

A VMSZ politikusai Kasza Józseffel az élen szokás szerint hallgatnak. Pedig a tartományi képviselőházban a magyaroknak soha ennyi képviselője nem volt és nem is lesz, mint amennyi most van.

 

Bezárul a kör

 

Néhány évvel ezelőtt a Vajdaság kivételnek számított. Az, hogy magyar politikai elitje kétpólusúvá vált, és több pártban foglal állást a magyar autonómia mellett, vagy ellene, s hogy van egy-két szerb párt, amelyek a tartomány autonómiájának demagóg szorgalmazásával akarnak magyar szavazatokhoz jutni, sokak számára Budapesten, de másutt is a Kárpát-me­dencében, amolyan kuriózumnak tűnt.

Mára a helyzet megváltozott. Erdélyben és Kárpátalján is kétpólusú a magyar politikai elit, s van, vagy jelentkezhet olyan többségi párt, amely magyar jelölteket állítva próbál ma­gyar szavazatokat szerezni.

Emlékezetes, hogy a Vajdaságban is voltak sokan, akik így morfondíroztak: minek ke­rüljünk összeütközésbe a szerbekkel a történelmi VMDK, vagy most a VMDP irányvonalát követve, amikor ott van nekünk a jó Nenad Canak és pártja. Meg a Vajdasági autonómia.

Éveknek kellett eltelnie, míg kölcsönösen belátták, mind Canak, mind pedig a vajda­sági magyarok, hogy nem tudják egymást boldogítani.

Úgy látszik, az erdélyi magyaroknak most ugyanezt az utat kell végigjárniuk. Hacsak nem bizonyulnak okosabbnak a vajdaságiaknál.

Mert jön az Erdélyiek Pártja. Sabin Gherman, a bejegyzés előtt álló párt leendő el­nöke már nyilatkozott: „A kapcsolatépítés tekintetében nem érdekel sem a Nagy-Románia Párt, sem az RMDSZ”. Ő, mint mondja, a regionalizmus híve. S be akarja gyűjteni az RMDSZ-el elégedetlen magyarok szavazatait. Csakúgy, mint Nenad Canak akarta a Vajda­ságban.

 

Mellékletek:

 

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

 

Szabó Vilmos

határon túli magyarokért felelős politikai államtitkár

Miniszterelnöki Hivatal

Budapest

 

Tisztelt Államtitkár Úr!

 

A múlt héten megkaptam a státus- vagy kedvezménytörvény új szövegének tervezetét.

Összehasonlítottuk a jelenleg érvényben levő és az új szöveget. Az erre vonatkozó ál­lásfoglalást a Vajdasági Magyar Demokrata Párt választmánya fogja véglegesíteni.

Tekintettel Németh Zsolt tegnapi kijelentésére, miszerint ez a szöveg a Fidesz – MPP számára úgy, ahogy van elfogadhatatlan, valamint az elmúlt időszakban megfogalmazott kisebbségi észrevételekre, engedje meg, hogy egy szerintem kruciális kérdésre már most reagáljak.

A kérdés szerintem az, hogy egy a tervezet szövegével azonos, vagy megközelítően azonos, valójában új törvény megfelelhet-e az annak idején a magyar a parlamentben óriási többséggel megszavazott közös céloknak?

Ebben a pillanatban úgy látom, nem.

Formálisan semmiképpen, hiszen az elmúlt időszakban bebizonyosodott: nehéz az adott témában előre lépni még akkor is, ha a törvényszövegben megfogalmazott célok támo­gatottsága több mint kilencven százalékos. A jelenlegi helyzetben, a kisebbségi állásfogla­lásoktól és a nagyobbik ellenzéki párt kinyilvánított ellenvéleményétől függetlenül meghoz­ható ugyan a legfontosabb elemeiben új törvény, de minek? Végrehajtása – a magyar-magyar vonatkozású előzmények, valamint a román és a szlovák ellenál­lás miatt – legfeljebb elha­nyagolható eredményekre vezetne.

Még nagyobb baj lenne, s ez már a tartalomra vonatkozó észrevétel, hogy a kisebbségi közösségek képviselőinek felsorakozása az egyik, vagy a másik parlamenti oldal mellett, nem csökkentené, inkább növelné a nemzeti célok, s általában a nemzetstratégia dol­gában máris meglevő feszültségeket. A határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamata immár visszafordíthatatlanná vált, s a folyamat lassítása vagy akadályozása közös nemzeti cél nem lehet.

Tisztelt Államtitkár Úr!

Eljött az ideje annak, hogy a sikeres népszavazást követően, előbb a magyar politikai elit illetékes képviselői majd a Máért, áttekintse, mi az, ami az új helyzetben, Magyarország EU-csatlakozása után lehetővé teszi a határon túli kisebbségi közösségek problémáihoz való differenciált viszonyulást. A vízumkérdés csak egy eleme a problémahalmaznak, amellyel az EU-tag Magyarország és a határon túli kisebbségek szembetalálják magukat. Az évszázad első évtizedének a kérdése azonban nem ez, hanem az, hogy Magyarország csak egy ország­ként, vagy kisebbségeivel együtt kíván-e elhelyezkedni Európában?

Abban a reményben, hogy a kormány halogató taktikája a státus- illetve kedvezmény­törvény ügyében valamint a tény, hogy a törvény ügye nem szerepelt a Verheugen és a ma­gyar politikai elit képviselői villásreggelijének menüjében már az új idők elő­szeleként értel­mezhetők, tisztelettel:

Temerin, 2003. április 2.

Ágoston András

(A dokumentumot a Magyar Szó és Hét Nap bojkottálta.)

 

CSORBA Béla:

FÉLSZEMŰEK KÖZÖTT VAK A KIRÁLY

                                     

 

      Tomán László az Aracs februári számában mintegy tizenöt sort szentel a Magyar Nemzeti Tanács megalakulásának és annak, hogy vannak, akik nem helyeslik. Ő pedig nem helyesli, hogy mások nem helyeslik, noha elismeri, hogy az elektorok általi megválasztás nem volt a legdemokratikusabb. Ámde állítását nyomban vissza is vonja, mondván, hogy „az USA elnökét is elektorok választják”.  Csakhogy „mecsoda különbség”, mondhatnánk nem kis malíciával! A két választási rendszernek ugyanis édeskevés köze van egymáshoz, de a tárgyunk szempontjából legfontosabb különbség az, hogy az amerikai választópolgár tudja, az általa megválasztott elektorok fogják megválasztani az elnököt. A Magyar Nemzeti Tanács elektorait viszont nem elektoroknak választották meg, hanem községi, tartományi, köztársasági és szövetségi képviselőknek, méghozzá nem is mindig a magyarok. A Nemzeti Tanács elektorait később nevezték ki elektoroknak, mint ahogyan megválasztásukra – egészen más célból – sor került. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a „mi” elektoraink egy jelentős hányada még a fent említett megmérettetés szabályainak sem tett eleget a törvény nagyfokú hiányosságai miatt. Így tehát egyáltalán nem véletlen, hogy félszeműek között vak a király.

      Tománt láthatóan bosszantja, hogy van olyan párt is, amely követeli, állítsák össze a ma­gyar választók névjegyzékét. Erről a pártról viszont teljesen tévesen (amit vagy tudatlansága, vagy az e párttal szemben dédelgetett előítéletei okoznak), azt állítja, hogy a legutóbbi képviselő-választáson alig kapott szavazatot. Feltételezem, hogy Tomán a VMDP-re gondol. Ha viszont így van, akkor ki kell ábrándítanom: a VMDP ugyanis a körülbelül százezerre becsült leadott magyar szavazatszámnak egy harmadát szerezte meg,  s ez olyan arány, amit a demok­rácia játékszabályai szerint mindenütt respektálnak. Nagyfokú rosszindulat kell ugyanis ahhoz, hogy valaki semmibe vegye azon törekvéseket, amelyeket minden harmadik vajdasági magyar szavazó támogat. E törekvések egyike a magyar választói névjegyzék is. Ennyit Tomán szónoki kérdésére, hogy a VMDP „milyen alapon” követelőzik. Hát ezen az alapon. A minden harmadik leadott magyar szavazat jogán. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a VMDP egyedül indult a választásokon, míg a VMSZ szerb pártokkal koalícióban, ezért utóbbi párt valóságos támogatottságáról releváns adatokkal senki sem rendelkezik, ami természete­sen nem jelenti azt, hogy lebcsülném szavazóbázisát.)

      S hogy milyen törvény szerint kell összeállítani a névjegyzéket? Szerintem ennek elké­szítését EGYETLEN TÖRVÉNY SEM AKADÁLYOZZA. Csupán a politikai akarat hiányzik az egyetlen szerbiai magyar kormánypárt részéről, miként a VMSZ akaratgyönge érdekérvényesítése és politikai megalkuvása tette lehetetlenné egy a mainál sokkal jobb kisebbségi tör­vény meghozatalát is.

     Ami pedig a magyarok névjegyzékek alapján történő kiirtásának paranoiás rémálmát illeti, ebben nincs semmi új. Tomán csak a VMSZ egyik vezérének ötletét (a marhavagonokba pa­kolt magyarokról) duzzasztja tovább a hiperbola szabályai szerint.

Komolyan gondolja Tomán László úr (és a többiek), hogy a harmadik évezredben akármely totalitárius diktatúrának szüksége lesz a választói névjegyzékre, ha egy kisebbséget ki akar irtani? Hiszen az államaparátus már ebben a pillanatban is tökéletes biztonsággal ki tudja szűrni a magyarokat (vagy bármelyik kisebbséget, társadalmi réteget), ha akarja, a meglevő nyilvántartások alapján.

     Nekik igazán nincs szükségük a magyarok választói névjegyzékére, nekünk viszont annál inkább. Ugyanazon jogon és ugyanazon okból, amelynek okán-jogán azt például a szlovéniai magyarok is megalkothatták.