Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL
35. szám

2003. szeptember 5.

 

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk mind a VMDP, mind pedig a hozzá közel álló civilszervezetek, s a Kárpát-medence autonómiakövetelő politikai erőinek tevékenységéről. A Hírlevélben rendszeresen közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap bojkottál. Hírlevelünkről, elmondhatjuk, hogy ez az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

 

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

www.hufo.info

www.dnp.hu

www.dominium.hu

 

Mit mondanak a tények?

 

A kettős állampolgárságról folytatott vita a Kárpát-medence magyarlakta vidékein érezhető érdeklődés mellett meghozta első gyümölcseit.

Nem tabu téma többé ez a kérdés, s ami még fontosabb – az érdekelt vajdasági magyarok számára mindenképpen – a kérelem mellett felsorakoztatott érvek, erősebbnek látszanak. Várjuk a magyar kormány, majd a magyar parlament kedvező döntését.

A vitának ebben a szakaszában a kettős állampolgárság kérdését, csak a magyarországi parlamenti pártok egyetértésével lehetne elaltatni. Erre talán nem kerül sor.

A feszültséggel teli várakozás közben vessünk még egy pillantást a vita egy szegmensére.

 

1. Horváth Lajos levele Ágoston Andrásnak:

 

Ágoston Úr!

Érdekli Önt - Önöket mi a véleménye az egyszerű anyaországi magyar állampolgár véleménye?

Én és nagyon sokan mások NEM javasoljuk vagy csak korlátozott mértékben.

Az okokat tudja. A "partvonalról" kívül nem illik bekiabálni más ország belügyeibe.

Aki nem itt él és nem itt fizet adót, az ne élvezzen előnyöket, ne szavazhasson stb!

Fordított helyzetben Ön is fel lenne háborodva.

Miért nem követelték ennyire, amikor a FIDESZ volt hatalmon? Akkor Orbán elküldte Önöket azzal, hogy a "kérdés nem aktuális"! Akkor kellett volna jobban hadakozni, de, mivel eszmeileg hozzájuk áll közelebb ezt nem tette gondolva arra, hogy a saját érdeke ezt kívánja.

A FIDESZ a jelenlegi kormányt igyekszik minden eszközzel lejáratni, pedig ez a kormány is tesz a határon túli magyarságért. A FIDESZ kettéosztotta az országot úgy, hogy a két tábor lassan "ellenségként" néz egy másra.

Ne akarják Önök még tovább osztani.

Üdvözlettel:

Horváth Lajos

Magyarország

 

2. Ágoston András válasza Horváth Lajosnak

 

Tisztelt Horváth Lajos!

Természetesen érdekel mások véleménye. Az Öné is. Örülök, hogy szót válthatunk egy mindkettőnk számára fontos témáról. (A kettős állampolgárság témája Önnek is fontos, különben nem írt volna nekem.)

Azt kell mondanom, hogy az már eredmény, ha Ön és sokan mások is, a nemhez hozzáteszik, hogy „vagy csak korlátozott mértékben”. Mi vajdasági magyarok nem gondoljuk, hogy a partvonalon kívülről fogalmazzuk meg kérelmünket. Azt, hogy a továbbiakban is szeretnénk akadálymentes kapcsolatot tartani a magyarországi magyarokkal. S hogy hiszünk a magyar nemzet határmódosítás nélküli politikai integrációjában. Annál is inkább, mivel úgy gondoljuk, hogy a határ mindkét oldalán érdekeink fűződnek egy olyan új foglalkoztatáspolitikai modellhez, amely mindannyiunk javára feltárja a kisebbségi közösségek még rejtőzködő belső tartalékait. Hogy megbirkózzunk a rossz demográfiai mutatók miatt beállt helyzettel, s hogy mi határon túli magyarok lehetőleg helyben maradva járulhassunk hozzá nemzetünk felemelkedéshez. Hogy Magyarország megteremthesse a fenntartható fejlődés feltételeit.

Egy ilyen meggondolásból, eszközként lenne szükségünk a kettős állampolgárságra, s a vele járó magyar útlevélre.

Az „aki nem él itt” kezdetű mondatával egyetértek. Nincs szükség arra, hogy olyan előnyöket élvezzünk, amelyekért nem dolgoztunk meg.

Ami a Fidesz – MPSZ kettős állampolgárságra vonatkozó tevékenységét illeti, engedje meg, hogy három tényre hívjam fel a figyelmét.

A Népszabadság 2002. március 23-án arról ír, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szerint „a szomszédos országok különbözően viszonyulnak a kettős állampolgárság intézményéhez, van, ahol támogatják, s van, ahol szankcionálják és tiltják. Mivel azonban Szerbia és Magyarország kapcsolata jó, remény van arra, hogy a vajdasági magyarok megszerzik a kettős állampolgárságot”.

Visszamenve az időben, az újvidéki Magyar Szó 2001 augusztus 19-én A kettős állampolgárságot kérni kell címmel interjút közölt Orbán Viktor miniszterelnökkel. Ebben ő a többi között a következőket mondta: „a magyar kormány nem zárkózik el semmilyen lehetőség megfontolásától. Ha a vajdasági magyarság szervezetei felvetik azt, hogy a magyar kormánynak a kettős állampolgárság felé kellene lépnie, akkor mi ezt meg fogjuk fontolni. A magyar kormány úgy gondolkodik, hogy a helyben élő magyarok tudják a legjobban megmondani, hogy mire van szükségük”.

A labda tehát 2001 augusztusa óta a vajdasági pártok térfelén pattog. Mit tettek ők a kettős állampolgárságra vonatkozó kérelem benyújtása érdekében?

Erre vonatkozóan álljanak itt a VMDP és a VMSZ vezetői közötti akadozó kommunikáció dokumentumai:

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Kasza József

elnök

Vajdasági Magyar Szövetség

Szabadka

Tisztelt Elnök Úr!

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt intézőbizottsága nevében arra kérem, hogy mint a kormányzati felelősséget magára vállalt Vajdasági Magyar Szövetség elnöke mielőbb kezdeményezze a vajdasági magyar pártok találkozóját, amelyen megbeszélhetnénk a saját dolgainkat.

A VMDP vélekedése szerint a kettős állampolgárság iránti igény bejelentése, valamint a jogszabályalkotási és végrehajtási funkcióval is rendelkező magyar autonómiának az új szerb alkotmányba történő beépítése olyan közös érdeke a vajdasági magyarságnak, amelyet egy magyar párt sem kerülhet meg.

A szerbiai politikai körülmények, konkrétan a választási küszöb megléte miatt e két kérdésben legitim követeléssel csak akkor léphetünk ki a politikai színtérre, ha alátámasztásukra megszerezzük a vajdasági magyar választók legalább tíz százalékának aláírását.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt kész részt venni az Ön által összehívandó párttalálkozón, s az aláírásgyűjtésben is.

Meggyőződésem, hogy most a szerb-szerb politikai ellentétek másodvonalbeli egyeztetésének menedzselése nem lehet olyan tevékenység, amely megakadályozza a VMSZ-t a vajdasági magyarság alapérdekeinek képviseletében.

Tisztelettel:

Temerin, 2001. szeptember 1.

Ágoston András, elnök

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2001. szeptember 5.

Magyar autonómiát az új szerb alkotmányba!

Kezdeményezés a vajdasági magyar pártok találkozójára

 

Ágoston András levélben fordult Kasza Józsefhez, s kezdeményezte, hogy a kormányzati felelősséget vállalt VMSZ elnökeként hívja össze a vajdasági magyar pártok találkozóját.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt úgy véli, hogy a kettős állampolgárság iránti igény bejelentése, valamint a jogszabályalkotási és végrehajtási funkcióval is rendelkező magyar autonómiának az új szerb alkotmányba történő beépítése olyan közös érdeke a vajdasági magyarságnak, amelyet egy magyar párt sem kerülhet meg.

A szerbiai politikai körülmények, konkrétan a választási küszöb megléte miatt e két kérdésben legitim követeléssel csak akkor léphetünk ki a politikai színtérre, ha alátámasztásukra megszerezzük a vajdasági magyar választók legalább tíz százalékának aláírását.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt kész részt venni a párttalálkozón, s az aláírásgyűjtésben is.

A VMDP szerint a szerb-szerb politikai ellentétek másodvonalbeli egyeztetésének menedzselése nem lehet olyan tevékenység, amely megakadályozza a VMSZ-t a vajdasági magyarság alapérdekeinek képviseletében.

 

Magyar Szó, 2001.szeptember 7.

 

VÉLEMÉNYCSERE

A kettõs állampolgárságról

"A VMSZ tudja, mit kell tennie a vajdasági magyarság érdekében" -- Kasza József válasza Ágoston András felhívására

 

A Vajdasági Magyar Szövetség eddig is nagyon jól tudta, s ezután is tudni fogja, hogy mit kell tennie a vajdasági magyarság érdekében -- közölte az MTI-vel Kasza József, a VMSZ elnöke, szerbiai miniszterelnök-helyettes, reagálva a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) elnöke, Ágoston András csütörtöki állásfoglalására. Ágoston András ebben felszólította Kasza Józsefet, hogy hívja össze a vajdasági magyar pártokat a kettős jugoszláv--magyar állampolgársággal kapcsolatos igény kialakítására, illetve amiatt, hogy az új szerb alkotmányba beépíthessék majd a vajdasági magyarság érdekeit kifejező törvényeket is.

Evégett a VMDP elnöke aláírásgyűjtést szorgalmazott a vajdasági magyarok körében. Kasza József szerint ebben a pillanatban semmilyen aláírásgyűjtésre nincs szükség, s ha a VMSZ úgy értékeli, hogy a többi magyar vajdasági párttal tárgyalóasztalhoz kell ülni, mert tudnának valami érdemlegeset tenni a vajdasági magyarság érdekében, akkor lépéseket tesz ebben az ügyben.

A kettős állampolgárság felvetésével kapcsolatosan Kasza az MTI-nek elmondta: a kettős állampolgárság kérdését ő nem választási kampány eszközének tekinti, hanem tényleges és szükséges elvárásnak. A VMSZ már tárgyalt erről mind Orbán Viktorral, mind pedig a felelős magyarországi intézményekkel. "Az anyaország latolgatja a kettős állampolgárság bevezetését, s a megoldásnak Magyarországon kell megszületnie" - mondta a VMSZ elnöke. Kasza József megjegyezte: sem ő, sem pedig a VMSZ nem kapott levelet Ágoston Andrástól, ezért nem tartja korrekt eljárásnak, hogy a sajtón keresztül kell értesülnie a VMDP óhajáról. "Ha valaki igaz szándékkal levelezni kíván, akkor a címzettnek küldi legelőször a levelet, s esetleg utána tájékoztatja róla a nyilvánosságot" - tette hozzá.

 

Juhász Marjanov Erzsébet

megbízott felelős szerkesztő

Tisztelt Főszerkesztő Asszony!

A Magyar Szó 2001. szeptember 7-ei számában az MTI tudósítása alapján közli Kasza József levelemre adott válaszát. Kérem, hogy engedélyezze alábbi reagálásom közlését a Magyar Szó szombati számában.

Tisztelettel:

Temerin, 2002. szeptember. 7.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Kasza mellébeszél

A Magyar Szó szeptember 7-én Véleménycsere felcímmel közölte Kasza József, a VMSZ elnökének vélekedését a kettős állampolgárságról.

Ezzel összefüggésben a következőket kell elmondani.

1. Lehet, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség és elnöke Kasza József is nagyon jól tudják „mit kell tenni(ük)e a vajdasági magyarság érdekében”, csak nem azt teszik, amit tenniük kellene. Emlékezetes, hogy a Magyar Szó augusztus 19-én a Magyarország miniszterelnökével készült interjúban címoldalon emelte ki: „A kettős állampolgárságot kérni kell”.

2. A VMDP intézőbizottsága szeptember 1-én megtartott ülésén ebből kiindulva határozott úgy, hogy miután a VMSZ időközben nem reagált, a VMDP elnöke levélben kérje fel Kasza Józsefet, hogy mint a kormányzati felelősséget vállalt magyar párt elnöke a kettős állampolgárság és magyar (perszonális) autonómia ügyében hívja össze a vajdasági magyar pártok tanácskozását. A levelet – a politikai közélet szabályainak megfelelően, mielőtt még az ezzel kapcsolatos közleményt eljuttattam volna a sajtónak – természetesen személyesen átfaxoltam a VMSZ szabadkai irodájának.

3. Kasza József mellébeszél. A kérdés az, hogy a vajdasági magyarság alapérdekeinek megfelelően hajlandó-e ő maga összehívni a vajdasági pártok tanácskozását, amelyen a sajtó nyilvánossága előtt is kiderülne, melyek azok a vajdasági pártok, amelyek hajlandók összefogni a kettős állampolgárság és magyar autonómia ügyében. A VMDP a magyar pártközi tanácskozást továbbra is időszerűnek tartja. Mert Kasza Józseffel ellentétben úgy gondolja, hogy a labda most a vajdasági magyar pártok térfelén pattog.

4. Természetes az is, hogy mind a kettős állampolgárság, mind pedig magyar autonómia ügyében aláírásgyűjtéshez kell folyamodnunk. Az a tény ugyanis, az öt százalékos küszöb miatt a magyar pártok, a VMSZ is, csak szerb pártkoalícióban kerülhettek be a szerb parlamentbe, magáért beszél. A vajdasági magyarság szempontjából legitim állásfoglalással a magyar pártok, s így a VMSZ is, csak a magyar választók aláírásainak birtokában léphetnek ki a nemzetközi politikai színtérre.

 

Tisztelt Horváth Lajos!

A fentiekből talán kiderül: nem akarjuk megosztani az országot.

Én csak azt szeretném, hogy Magyarország EU-ba való minél jobb beilleszkedése érdekében a választók 60-65 százaléka a nemzetben gondolkodjon. Európában ez így szokás. Az EU-ban általában a jól felfogott nemzeti érdekek ütköztetése nyomán alakul ki a közös álláspont. Örülnék ennek az aránynak azért is, mert szükség van rá ahhoz, hogy a vajdasági és a többi kisebbségben élő magyarok közül azok, akik ezt kérik, megkaphassák a mindkét oldal számára hasznos kettős állampolgárságot.

Abban a reményben, hogy ezzel véleménynyilvánítással nem rontottam azok helyzetén, akik a kettős állampolgárságban nemzeti céljaink megvalósítására alkalmas eszközt látnak, tisztelettel:

Temerin, 2003. szeptember 3.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke

 

Melléklet:

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2003. szeptember 3.

 

A kedvezményes EU vízum nem megoldás

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt nagy figyelemmel kíséri mindazt, ami Magyarország 2004-ben esedékes EU-csatlakozása nyomán megnehezítheti a vajdasági magyarok kapcsolattartását az anyaországgal.

Most lényegében változatlan formában kerül az illetékes kormányok elé az Európai Bizottság tavalyi, a schengeni rezsimtől enyhébb, egységes kishatárforgalmi vízumrendszerre tett javaslata. Az EU kormánya szerint a kishatárforgalmi vízum – figyelembe véve bővítést is – még szavatolja az EU-országok védelmét, s megkönnyíti a kívül maradt, harmadik országok egyes polgárainak az EU új határainak az átlépését.

Főszabályként, az Európai Bizottság javaslata az érintett harmadik országok állampolgárai számára térítésmentesen vagy csökkentett illeték fejében új típusú, olcsóbb beutazási engedélyt biztosít.

Enyhül tehát a schengeni vízumrezsim, de nem mindenki számára és nem feltételek nélkül. A javaslat nem vonatkozik Romániára és Bulgáriára, mert nincsenek a vízumkötelezett országok listáján. Az Európai Bizottság, javaslata értelmében a „speciális utazási engedély” kiadására csak indokolt esetekben, szigorú feltételek teljesülése, s megfelelő ellenőrzés után kerülhet sor. A kedvezményezett személyek a határmenti térségek lakói, akik munkájuk, vagy más fontos ügyeik intézésére szándékoznak az EU területére átjárni.

Eszerint a kedvező vízumot Szerbia-Montenegró azon polgárai igényelhetik, akik a határövezetben laknak és igazolni tudják, hogy érvényes indokaik vannak a határ gyakori átlépésére.

A VMDP szerint a most megjelent végleges javaslatban ugyanazok a megoldások jelentkeznek, amelyeknek a káros hatásaira a VMDP már egy évvel ezelőtt rámutatott, s a kifogásairól tájékoztatta a magyarországi illetékeseket is.

Mert mit jelentenek ezek az európai „engedmények” nekünk magyaroknak? Ne vessük fel a diszkrimináció kérdését, szóljunk csak a leglényegesebb gondokról!

Először is, ha Magyarország nem akar maga is ütköző zónává válni, vagy óriási költséggel a saját határain belül 50 kilométeres határsávot létesíteni, s annak ellenőrzését is megszervezni, akkor csak a szigorú schengeni rendszerben megszervezett határforgalom lebonyolítását vállalhatja. Ez azonban a magyar nemzet szempontjából nem teljes megoldás.

Ami a vajdasági magyarokat illeti, őket az EU javaslatban körvonalazott, „kedvezményes” kishatárforgalmi vízumrendszer igen súlyosan érintené. Elgondolni is rossz, hogy az EU „kedvezmények” bevezetése esetén pillanatok alatt megváltozna a határmenti magyartöbbségű községek nemzetiségi összetétele, a gyors és nem kívánt változások minden általuk már megtapasztalt következményével együtt. Mert nemcsak a „határzónán” kívül eső vajdasági magyarok igyekeznének legalább közigazgatásilag beköltözni a „határzónába” és kedvezményezetté válni, hanem mindazok, akik érdekeltek Szerbia és Montenegró egész területéről. Egy ilyen magyarországi megoldás jelentősen csökkentené a vajdasági magyarság közösségként való megmaradásának esélyét, s növelnék a végleg áttelepülők számát.

A VMDP szerint a kiút Magyarország EU-csatlakozása után a kettős állampolgárság és a schengeni vízumrendszer együttes bevezetése. Ez a nemzeti érdek.