Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL
37. szám

2003. szeptember 10.

 

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk mind a VMDP, mind pedig a hozzá közel álló civilszervezetek, s a Kárpát-medence autonómiakövetelő politikai erőinek tevékenységéről. A Hírlevélben rendszeresen közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap bojkottál. Hírlevelünkről, elmondhatjuk, hogy ez az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

 

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

www.hufo.info

www.dnp.hu

www.dominium.hu

 

100 %

 

Nincs a Kárpát-medencében olyan magyar kisebbségi közösség, sem politikai szervezet, amely nem támogatja, s ne mondana igent a kettős állampolgárságra.

Előbb a Vajdaságban jött létre összefogás a nemzeti és a helyi hatalommal együttműködő szárny között. De ha szétnézünk a Kárpát-medencében – a kettős állampolgársággal összefüggésben mindenképpen – kialakult a közös támogató álláspont. Még a szlovéniai és a minap a horvátországi magyarok is bejelentették: igénylik a kettős állampolgárságot.

Mindez azért fontos, mert a magyar nemzeti politikai színtéren így világossá vált: a labda a magyar kormány, illetve a magyarországi parlamenti pártok térfelén pattog.

A jó az, hogy van előrelépés. Mind a vajdasági, mind pedig a kárpátaljai magyarok gondja az ingyenes vízummal átmenetileg megoldódni látszik.

Az ügyhöz nem egyszer méltatlan politikai manőverek ellenére van remény, hogy a kettős állampolgárságra vonatkozó kiútkeresés Magyarországon is eredménnyel zárul. Fontos momentum, hogy máig nem akadt ismert és elismert független magyar szakértő, aki szakmai érvekkel alátámasztott tanulmányban állt volna ki a kettős állampolgárság ellen.

 

Az ellendrukkerek

 

De söpörjünk a saját házunk előtt is! Ellendrukkerek itthon is akadnak.

A Vajdaságban Korhecz kisebbségügyi titkár azzal akarta megtörni az aláírásgyűjtés lendületét, hogy a minap kijelentette, a kettős állampolgárság rövid időn belül megadhatatlan, mert „2005-ig Magyarország nem módosíthatja az állampolgárságról szóló törvényt. Az ugyanis része az EU-csatlakozási szerződésnek. Vagy: valaki Szerbia és Montenegró külügyminisztériumából, névtelenül, azzal riogatja a magyar diplomácia ijedősebb képviselőit, hogy „Szerbia és Montenegró álláspontja szerint a kettős állampolgárságot etnikai alapon nem lehet megadni. Erről egy belgrádi külügyi vezető (talán éppen magyarul. Szerk. megj.) tájékoztatta tegnap Bársony Andrást, a magyar külügyminisztérium politikai államtitkárát, a magyar külügyi szóvivő tájékoztatása szerint”.

Ez az egész ügy annyira zavaros, hogy később még visszatérünk rá.

A manipulációkkal összhangban Bálint István a Magyar Szóban úgy akarná kifogni a szelet a kettős állampolgárság híveinek vitorlájából, hogy elhúzza előttük a mézesmadzagot. Nincs szükség a kettős állampolgárságra, vehető ki írásából, a kisebbségi kérdés rendezése csak az európai alkotmánytól várható. Ehhez képest az EU politikusok sorának kijelentéseiből tudjuk: ilyesmire nem lehet számítani.

Még szerencse, hogy a szerb miniszterelnök újra megszólalt. Higgadtan kijelentette: „A kettős állampolgárság a magyar kormány ügye”. Úgy bizony!

 

Ágoston András:

Hic Rhodus, hic salta!

 

Most mutassa meg a szerb kormány, mit tud!

A kisebbségi törvénybe beépített hatalmi ellenőrzés mechanizmusa – a VMSZ nemzeti tanácsa esetében ez bebizonyosodott – máig jól funkcionál. Ez nem is csoda, hiszen a koalíciós partner VMSZ megzabolázása sem most, sem korábban nem volt különösebben nehéz politikai mutatvány. A szandzsaki muzulmánok esetében más a helyzet. A csodafegyvernek tartott elektori (nem tévesztendő össze az amerikaival) választási rendszer fordítva sült el. Bánhatja a szerb hatalom, hogy a vele élesen szembenálló szerbiai bosnyák-muzulmán tömb ellenállását kirekesztéssel, illetve egy „becsületes bosnyák” politikai alkalmazásával vélte megoldhatónak és választási csalásokkal nem is próbálkozott.

Így az a cifra helyzet állt elő, hogy a „becsületes bosnyák” Szerbia-Montenegró kisebbségi miniszterének pártja, nemhogy nem uralja azt, de a bosnyák nemzeti tanács megalakulása után egyszerűen kimaradt ebből a testületből. Rasim Ljaljic - miután Korhecz Tamás és Várady Tibor irányítása mellett levezényelte a sok sebből vérző kisebbségi törvény meghozatalát, demokráciát kiált.

Hasztalan, mert a Helsinki Bizottság 2002-re szóló jelentése is kirakattörvénynek minősíti a közös művet - de nemcsak ezért – számára valószínűleg nincs jó megoldás.

Sulejman Ugljanin, aki a már korábban is legitim szandzsáki nemzeti tanácsot most legalizálta, valószínűleg szembetalálja magát a szerb hatalom felpuhítási kísérleteivel. A pénznek ugyanis nagy hatalma van. Jelenleg úgy tűnik, hogy a szerb politikai színtéren alig van megvásárolhatatlan politikus. Ha Ugljanin és csapata meg tud maradni az egyenes úton, s ha megmarad a külföldi támogatása is, egyszeriben legális és legitim követeléssel léphet fel. Benyújthatja a Szerbiában és Montenegró egy részében elterülő Szandzsák különleges státusára vonatkozó tervét.

Hogy ez megtörténik-e, azt majd meglátjuk.

 

Kostunica: elérkezett az előrehozott választások ideje

 

Kostunica, a szerb ellenzék talán legmarkánsabb személyisége a G17 Plus nevű, a most már a botránykeltésben is jeleskedő liberális párt véleményével egybehangzóan kijelentette, eljött az előrehozott választások ideje. A közjogi szférát érintő parlamenti szavazathamísítási botrány után szerinte ez az egyetlen jó megoldás.

Valóban, a Szerb Nemzeti Bank kormányzójának a nyár elején történt megválasztásával kapcsolatban bizonyíthatónak látszik a parlamenti szavazással kapcsolatos manipuláció vádja.

Kostunica súlyos érvekkel támasztja alá az előrehozott választásokra vonatkozó javaslatát.

- Nem akarok szólni a botrányokról – állítja. Ugyanakkor nem lehet szó nélkül hagyni, hogy rosszul, vagy egyáltalán nem működik az államkincstárt irányító, s a pénzmosás megelőzésére alakult testület. Akadozik a pénzügyi rendőrség, a devizaellenőrzéssel megbízott testület, s ami a legalább olyan fontos, nem szabályozza törvény az összeférhetetlenség kérdéseit.

Kostunica elismeri: a G17 Plus nevű liberális párt nagyban hozzájárult a visszaélések egész sorának feltárásához, de felrója, hogy vezetőik csak akkor kezdtek hozzá a helyzet tisztázásához, miután kiszorultak a hatalomból.

 

Hölgyek az igazságért?

 

Meg nem erősített hírek szerint Neda Arneric, az ismert szerb színésznő, a hatalmon levő Demokrata Párt parlamenti képviselője kilépett a pártból. Emlékezetes, hogy a botrányt kirobbantó G17 parlamenten kívüli liberális párt állítása szerint a színésznő-parlamenti képviselő szavazólapjával leadott szavazat juttatta posztra Kori Udovickit, a Szerb Nemzeti Bank kormányzóját. A bökkenő az, hogy szavazólap üzembe helyezésének időpontjában a színésznő megérdemelt nyári pihenőjét töltötte – Törökországban. A G17, amelynek jelenlegi alelnökét Kori Udovicki ütötte ki a bankkormányzói székből, a színésznő-képviselő távollétét a repülőtársaságtól az utasok névsoráról beszerzett fénymásolattal bizonyította.

Megszólalt az ügyben maga az új bankkormányzó is. Levélben kérte a Szerb Képviselőház elnökét, aki különben szintén nő, hogy tegyen rendet az általa vezetett képviseleti testületben.

„Megválasztásom legalitásának megkérdőjelezése veszélyezteti a Szerb Nemzeti Bank munkáját” – állítja joggal a bankkormányzó.

Válaszlépésekről még nem érkezett hír, de ha a három hölgy, aki férfi kollégáival ellentétben kevésbé bírja a politikai gyűrődést, felgöngyölíti az egész szerb politikai elitet megrázó botrányt, ez a fegyvertény bizonyára kiemelt helyet kap a szerb parlamentarizmus történetében.

Ilyen körülmények között, lehet-e valakinek kedve a szerb politikai színtéren ahhoz, hogy a kettős állampolgárság ügyében riogassa a magyar diplomácia képviselőit. Aligha, vagy ha mégis akad ilyen, az államközösség külügyminisztériumában foglalkoztatott nagykövet, az legfeljebb a saját szakállára cselekedhet.

 

Kasza, Szabadka és Kucsera

 

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, az aktuális, eresztékeiben recsegő szerb kormány egyik alelnöke, Szabadka Milosevic idején teljhatalmú polgármestere, bizonyára megütközve olvasta a minap polgármester-utódja lamentációját. Kucsera Géza, Szabadka eddig igencsak megbízható, most rejtélyes okokból megbokrosodott polgármestere a szerb kormányt s ezzel egyben Kaszát hibáztatja azért, hogy a község területén magánosított vállalatok után törvényesen járó pénzeknek eddig mindössze egy százaléka érkezett meg a községi kasszába.

Ebben a megvilágításban már világosabbá válik, miért követeli Kasza olyan kitartóan, s egyre elfogadhatatlanabb stílusban a magyar kormánytényezőktől, hogy küldjék már a megígért beruházókat. Saját bevallása szerint, Kaszát annak idején a szerb kormányban Djindjic „gazdasági ügyekkel” - értsd: a nemzetközi pénzek és donációk Magyarországról begyűjthető részének behajtásával - bízta meg. Miután ezen a csatornán eddig legfeljebb donációk érkeznek, s azok sem különösebb mennyiségben és ütemben, Kasza kutyaszorítóba került. Abban a valószínű szándékában, hogy végre eleget tegyen a vállalt kötelezettségének és Djindjic halála után is megtarthassa posztját, igencsak zavarja a magyarországi MOL indokoltnak látszó berzenkedése, amiért a szerb kormány az egyik benzinkútlánc magánosításakor az orosz jelentkezőt részesítette előnyben.

Ez lehet az oka annak, hogy pont Szabadkának kell megszenvednie Kasza alkalmatlanságát vállalt feladatának teljesítésében.

Nem valószínű, hogy a szabadkai, különben szintén VMSZ-es polgármester lamentációja meghallgatásra talál, érdekes viszont, hogy Kucsera fel merte emelni szavát Kasza ellen. Nagy bajban lehetnek mind a ketten.

 

 

Mellékletek:

 

Heinrich Imre, a vajdasági polgári körök koordinátora szeptember 6-án felszólalt a magyarországi polgári körök II. találkozóján.

 

Vajdasági polgári körök 2002. májusától

 

Heinrich Imre felszólalásában a többi között hangsúlyozta, hogy a VMDP kezdeményezésére a polgári körök megalakítása a Vajdaságban már 2002-ben megkezdődött.

Zentán napok alatt öt polgári kör alakult meg. Jelenleg 52 bejelentett polgári kör működéséről van tudomásunk.

Augusztusban Topolyán zajlott le – magyarországi és romániai vendégek jelenlétében – a vajdasági polgári körök II találkozója.

A polgári körök nem politikai szervezetek, de politizálnak. Tagjaik részt vesznek a kettős állampolgárságra vonatkozó aláírásgyűjtésben és támogatják a nemzet határmódosítás nélküli integrációjának előmozdítására irányuló erőfeszítéseket.

 

Egy zentai ünnepségről

 

Szloboda János:

Zászlószentelő és adományozó ünnepség Zentán

 

Mint már nem egy nagy jelentőségű nemzeti kulturális és szakrális eseményt, sajtónk agyonhallgatta a zentai Jézus Szent Szíve templomban ez év augusztus 17-én lejátszódott zászlószentelő és adományozó ünnepséget is.

A zászlóadományozó vitéz dr. Bartal Sándor, a Budapest-Belvárosi Kisgazda Polgári Egyesület elnöke volt.

Az ünnepség fényét emelte Vasas Ilona zászlóanya személyes varázsa, a ft. Bankó Nándor esperes-plébános úr által celebrált ünnepi szentmise, lovag vitéz Erdős László honvédezredes köszöntője, dr. Bartal Sándor ünnepi beszéde, melyben megemlékezett nemzeti történelmünk jelentős fordulóiról, az elhangzott szavalatok (Bózsó Izabella), egyházi és nemzeti dalaink, valamint Rácz Szabó Lászlónak, a Magyarok Világszövetsége elnökségi tagjának zárószavai. Feledhetetlen énekével a Szegedi Zenei Akadémia Gregorián Kórusa kísérte az áhítat perceit.

Az ünnepségen megjelenteket kijövet a templom udvarában felállított asztaloknál igazi magyaros vendégszeretettel, étellel-itallal és szíves szóval fogadták a minden dicséretet megérdemlő vendéglátók. Köszönet és hála mindenkinek, aki ehhez hozzájárult! Kár, hogy városunk vezetői és a sajtó képviselői ezúttal (is) távol maradtak.