http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2005. január 13.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Ágoston András:
A leggyöngébb láncszem?
Alaposan felkavarta a kedélyeket, hogy a január 6-án és 7-én megtartott szabadkai Mini Máért határon túli részvevői (az összejövetelre mindössze egy magyarországi civilszervezet kapott meghívót) megerősítették: kitartanak a kettős állampolgárságra vonatkozó kérelmük mellett.
Érthető, hogy a budapesti politikai reagálások nemigen várattak magukra.
Orbán Viktor támogatja a szabadkai nyilatkozatot és a kettős állampolgárságra vonatkozó kérelmet. Hozzátette: a Fidesz – MPSZ azt kéri a mindenkori magyar kormánytól, hogy segítse a magyarokat abban, hogy számukra is elérhető legyen ez a szabadság és biztonságos élet.
Gyurcsány Ferenc részéről is hangoztak el reménykeltő nyilatkozatok. Biztató, hogy miniszterelnök határidőhöz kötötte a kedvező változásokat. Így júliustól akár útlevelet is kaphatnak a súlyos helyzetben levő vajdasági magyarok. Csak azt nem tudjuk, milyet.
- Közjogi tartalmat kívánunk adni a határon túli magyar fogalomnak – jelentette ki Gyurcsány Ferenc a Kossuth Rádióban – éppen azért, hogy jöjjön létre az a jogi keret, amelynek alapján, a határon túl élő magyarok megkaphatják azt az útlevelet, amelyre vágytak. Ma is a fülembe cseng a Fidesz Magyar Polgári Szövetség elnökének szava a kampányban, amikor azt mondta, hogy egy útlevélről szól a dolog. Ha útlevélről szól, akkor vegyük ezt komolyan ezt az igényt. Hogy útlevelet bocsáthassunk ki, ahhoz kell, hogy legyen közöttünk közjogi kapcsolat, hiszen ha nincsen, akkor nem bocsáthatunk ki útlevelet. Ez egy picikét olyan modell, mint amely Nagy-Britanniában van. Ott létezik többfajta közjogi viszony. A volt gyarmatokról származóknak például speciális jogállása van. Szabad beutazási lehetőséggel, saját útlevéllel rendelkeznek, de nem élveznek másfajta jogot. Ennek az útját-módját keressük, és azt gondolom, hogy miután emellett érvelt a legnagyobb ellenzéki párt elnöke is, gondolom, hogy bírjuk ebben az ő támogatásukat.
Sajnos továbbra is más véleményen van a kormánykoalíció SZDSZ-es oldala. Eörsi Mátyás:
- A szabadkai tanácskozás kapcsán először is azt kérdezném: van-e realitásérzéke a határon túli magyar szervezetek képviselőinek? Egy évvel ezelőtt is egyetlen nagyon komoly igényük volt a határon túli szervezeteknek, s ebben igazuk is volt. Az, hogy Magyarország EU-csatlakozása ne okozzon semmiféle akadályt az anyaországgal való kapcsolattartásban.
Ez persze nem igaz. Egy évvel ezelőtt már Kasza József is nagy hangon követelte a magyar állampolgárságot. A VMDP nyolc éve küzd érte, s koránt sem tartja elégségesnek „az anyaországgal való kapcsolattartást”. Sokkal többet akar. A Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációját.
S nem igaz az sem, hogy a „magyar nép ebben a kérdésben döntött”. Nincs ugyanis érvényes döntés. Csak egy sikertelen ügydöntő népszavazás.
Ha Kasza József el nem rontja.
A Népszabadság – mellőzve az SZDSZ kemény ellenállásának a tényét – azt hangoztatja, hogy a kormányfő a bevándorlás és a honosítás szabályait rövid időn belül egyszerűsíteni kívánja, de egyelőre nem tudni, hogy sikerül-e megegyeznie az ellenzékkel. Mert a Fidesz és az MDF kizárólag az otthon maradók kettős állampolgárságában látja a megoldást, s ezt követelik a határon túli magyar szervezetek is.
Ha viszont igaz a lap egy másik információja, s annak tűnik, akkor baj van. Úgy tudjuk, írja a Népszabadság, hogy a határon túli magyar szervezetekkel folytatott informális megbeszéléseken kiderült: hajlanak a kompromisszumra, bár erről hivatalosan nem beszélnek. Ha így van – véli a Népszabadság – a Fidesznek az érdekükben engednie kell. Ha nem, akár minden maradhat a régiben.
A kérdés tehát most az, Kasza József lesz-e a leggyöngébb láncszem?
Feladja-e Gyurcsány Ferenccel esedékes mai találkozóján a Mini Máért állásfoglalását, vagy vállal egy olyan kompromisszumot, ami nem kettős állampolgárság?
A kettős állampolgárság nem diszkrimináció
De, a legfontosabb mégis diszkrimináció kérdésének becsületes letisztázása. Az ugyanis, hogy a kettős állampolgárság megadását diszkriminációnak minősíti-e vagy sem, a magyarországi politikai elit felelősségteljes, konszenzusos döntésétől függ.
Ismeretes, hogy a Mádl Ferenc, köztársasági elnök által a múlt évben felkért ismert jogászokból álló szakértői csoport véleménye az, hogy nem. A szakértői csoport megvizsgálta a vonatkozó magyar és nemzetközi jogszabályokat, s kimondta: a kettős állampolgárság megadásának nincs jogi akadálya.
Ezzel szemben a kettős állampolgárság magyarországi ellenzői az SZDSZ-el az élen, továbbra is azt hangoztatják, hogy a kettős állampolgárság megadása olyan „súlyos diszkrimináció” lenne, amit az EU nem fogadna el.
Mára elévült a nyolcszáz ezer magyar inváziója-szerű egyszeri használatra bevetett „érvelés”. Ilyennek tűnik a diszkrimináció kérdése is.
A kettős állampolgárság ügyében jogi szempontból szó sem lehet diszkriminációról. Nem kifogásolják a környező állam kormányai sem. Sőt, annak idején, s ezt nemrégen Orbán Viktor is megerősítette, a velencei bizottság is nem a státustörvény, hanem a kettős állampolgárság irányában látott kiutat.
Eljött tehát a döntés pillanata.
Igazi megnyugvás az lenne, ha Gyurcsány Ferenc Kasza Józsefnek ma kijelentené: támogatja a kettős állampolgárságot, mert ez fontos feltétele nemzetünk felemelkedésének.
Dokumentumok:
Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin
Közlemény, 2005. január 11.
A kettős állampolgárságnak nincs alternatívája
A VMDP előrelépésnek tekinti a miniszterelnök javaslatát
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt – jóllehet nem ismeri a részleteket – előrelépésnek tekinti Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr javaslatát, miszerint olyan útlevelet kaphatnak a többi között a vajdasági magyarok is, amellyel beutazhatnak Magyarországra és az EU-ba is. Fontos lenne, hogy ez az útlevél lehetővé tegye a vajdasági magyarok Romániába való beutazását. Ez lépés lehet a nemzet integrációja felé.
Ugyanakkor a VMDP felhívja a figyelmet arra, hogy a párt álláspontja szerint a kettős állampolgárságnak nincs alternatívája. Mert a kettős állampolgárság eszköz, nemcsak a trianoni trauma meghaladására, hanem Magyarország fenntartható fejlődése szempontjából elengedhetetlen, a Kárpát-medencében élő magyarok belső erőforrásaira építő nemzeti fejlesztési stratégia kidolgozására is.
A VMDP elfogadja Bugár Béla, az MKP elnökének álláspontját, miszerint a részletekről még tárgyalni kell. Reméljük, hogy a nézetegyeztetésre mielőbb sor kerül.
Szerb vélemény a kettős állampolgárságról
A Danas című belgrádi liberális napilap évértékelő cikke kiemeli: „Magyarország számára 2004-ben a legnagyobb sikert az ország Európai Unióhoz való csatlakozása, a legnagyobb kudarcot pedig a nemzet határmódosítás nélküli egyesítésére nyílt esély elmulasztása jelentette”.
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.