Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL III. évf. 9. szám

2005. január 30.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontos­ságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar mé­dia, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokrati­kusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalma­zott új kon­szenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

            www.vajdasagma.info                                           www.hufo.info

            

 

Ágoston András:

 

Tudósítani veszélyes

Újabb magyarverés Szabadkán

 

Miközben az EP tényfeltáró bizottsága a Vajdaságban pásztáz, vasárnap éjjel Szabad­kán, ismeretlen személyek megverték Hevér Lóránt egyetemistát, újságírót. Hárman támadták meg hősiesen hátulról, miközben magyarul telefonált. Miközben rugdosták, és a magyar any­ját szidták, a fejét lefogták, hogy ne láthassa az elkövetőket. A támadók magabiztos fellépésére utal, hogy a verés után türelmesen megvárták, míg Hevér a földhöz szorított állapotában kivette számukra a pénztárcájában levő ezer dinárt. (Mintegy 13 eurót.) Mobiltelefontját nagylelkűen meghagyták.

Hevér szombaton tudósította a Magyar Rádiót az Európa Parlament tényfeltáró bizottsá­gának szabadkai látogatásáról. A helyi kórházban felvett látlelet szerint Hevér Lóránt könnyebb testi sértéssel „úszta” meg a támadást.

Most már csak az a kérdés, ki lesz a következő tudósító?

 

Dokumentum:

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Közlemény 2005. január 28. ar

 

Magyarország a Balkánon és a vajdasági magyarok

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli Somogyi Ferenc magyar külügyminiszter beje­lentését, hogy Magyarország – figyelembe véve a nemzeti és az euroatlanti szem­pontokat – úgymond célratörőbb politikát folytat a Balkánon.

Természetes, hogy gazdasági érdekekeit követve Magyarország első sorban az üzleti le­hetőségeket fürkészi, ugyanakkor fontos, hogy politikai szempontok is vezéreljék a magyar Bal­kán-koncepció kidolgozását.

A cél persze az, hogy ez a térség is közeledjen az EU-hoz és a NATO-hoz. Tekintettel a máris jelentkező nagy nyugati országokkal folytatott versenyre, bi­zonyára oda kell figyelni a komparatív előnyökre, s azokra alapozva kell érvényesíteni a nemzeti érdekeket.

A VMDP szerint erre akkor van lehetőség, ha Magyarország Ausztriához hasonlóan te­vőlegesen is hozzájárul ahhoz, hogy a térségben bekövetkezzenek azok a társadalmi és politikai változások, amelyek egy új Európa felé orientálódó demokratikus szerb, montenegrói és kosovoi társadalom kialakulásához vezetnek.

Magyarország olyan demokratikus EU és NATO tagállam, amelyet történelmi szálak fűz­nek, elsősorban a Vajdasághoz, de a reális európai gazdasági erőviszonyokat figyelembe véve – a meg levő kapcsolatokra építve – az egész térséghez. Tény, hogy Magyarország föld­rajzi és törté­nelmi előnyben van. S az is, hogy a balkáni országok igénylik a magyar integrációs tapasztalatok átadását.

A VMDP fontosnak tartja, hogy a magyar külügyminiszter szerint is "enyhén szólva nem zavarmentes" Szerbia, Montenegró és Koszovó fejlődése, s hogy ez serkenti a magyar külpolitika alakítóit.

Magyarországnak komoly szava lehet a balkáni helyzet brüsszeli értékelésében és alakítá­sában. Ez a pozíció lehetővé teszi számára, hogy a nemzeti érdek ér­vényesítése céljából, s Ma­gyarország miniszterelnökének az autonómia támogatására vonatkozó kijelentésének szel­lemé­ben, már a szerb alkotmány meghozatalának folyamatában sor kerüljön a tényleges magyar (per­szonális) autonómia beiktatására. A VMDP szerint Magyarország nagy eséllyel lobbizhatna azért, hogy a szerb kormány a perszonális autonómiának azt a formáját, amelyet Kostunica Kosovo-tervében az ottani szerbek kisebbségi jogainak védelmére igyekszik bizto­sítani, a meg­adja vajda­sági magyarságnak is.

 

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.