Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL III. évf. 109. szám

2005. szeptember 27.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Azért küzd, hogy a Kárpát-medencében minél több magyar minél tovább megmaradjon magyarnak.

Követelései között kiemelkedő fontos­ságú a jogszabályal­kotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) au­tonómia, a szám­aránynak megfelelő par­lamenti képviselet, A magyarországi politikai elittől azt kéri, hogy a magyarok, akik ezt igénylik, megkaphassák a kettős állam­polgárságot.

A VMDP síkraszáll a Kár­pát-medencében élő magyarok határ­módosítás nélküli politikai integrá­ciójáért.

A Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info honlapon is.

Ágoston András

 

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Markó Béla

Elnök

Romániai Magyar Demokrata Szövetség

Marosvásárhely

Tisztelt Elnök Úr!

Megkaptam a Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumának harmadik ülésére szóló meghí­vót. Köszönöm. A VMDP-t az összejövetelen dr. Sepsey Csaba, a VMDP alelnöke képviseli.

Figyelembe véve az Ön által kezdeményezett napirendet, a VMDP-ben dilemmáink vannak.

A kettős állampolgárságra vonatkozó közös kérelem kinyilvánítása Szabadkán – ez bebizo­nyosodott – hasznos volt. A bécsi találkozó már a rutin felé hajlott. Ez a marosvásárhelyi csak ak­kor lehet eredményes, ha sikerül életes kompromisszumot kialakítani a kétpólusú kisebbségi elitek most már világosan kiütköző, eltérő politikai érdekei között. Természetesen a magyar nemzet egé­sze érdekében. Ezzel összefüggésben a VMDP elképzelhetetlennek tartja a Fórum eredményes munkáját, ha azon nincs jelen a Tőkés László nevéhez kapcsolódó politikai opció képviselője.

Nem tudjuk, mire megyünk Marosvásárhelyre? Nem kaptunk semmi­lyen előzetes papírt, arra vonatkozóan, mi lenne az üzenete a találkozónak.

Számunkra elfogadhatatlan egy olyan HTMSZF állásfoglalás, melynek lényege az lenne, hogy a megjelentek támogatják a Szerbiában már működő, Romániában pedig a tervezett kisebb­ségi törvényt. Ezeknek a dokumentumoknak szerintünk nincs köze a tényleges magyar autonómiá­hoz. Ilyen dokumentumot a VMDP képviselője nem tudna aláírni. Kidolgozhatnánk viszont egy lehetséges autonómiamodell alapelveit.

Avarkeszi kormánybiztos úr javaslatával összefüggésben talán lehetne közös álláspontot kialakítani. Ebben a kérdésben a VMDP áthidaló javaslata a következő: az alkotmánymódosítási tervezetről akkor tudnánk politikailag releváns véleményt mondani, ha létezne konszenzus a ma­gyarországi parlamenti pártok, de legalább az MSZP és a Fidesz-MPSZ között. Ami az Avarkeszi úr által javasolt törvényes megoldásokat illeti, a VMDP azokat nem tartja kivitelezhetetlennek, s ha az Országgyűlésben megerősítést kapnak, tényként elfogadja őket.

De, kitartunk a kettős állampolgárságra vonatkozó kérelmünk mellett. Az idő egyre inkább azt bizonyítja, hogy történelmileg ez az egyedül igazolható megoldás.

Ami a harmadik javasolt napirendi pontot illeti, túlságosan is heterogénnek tartjuk a Kárpát-medencében működő magyar politikai szervezetek nyilvánosságra hozott célkitűzéseit ahhoz, hogy ebben a kérdésben valami semmitmondó szövegen túl érdemleges megegyezésre jussunk. Ezt a témát esetleg elő lehetne készíteni és későbbi időpontban megvitatni.

A VMDP ebben a pillanatban azt tartja elsődlegesnek, hogy a magyarországi poli­tikai elit egyetértésre jusson a legfontosabb kérdésben: akarja-e a közös nemzeti célok megvalósítása ér­dekében politikailag is integrálni a Kárpát-medencében működő releváns politikai eliteket, vagy tartja magát a más országokban élő magyar kisebbségek politikai távoltartásához, elvileg ugyanab­ban a formában, ahogy az a szocializmus idejében kialakult? 

S végül, de nem utolsó sorban.

Még van idő arra, hogy a formális meghívót Tőkés László is megkapja. A marosvásárhelyi összejövetelen pedig első napirendi pontként szavazhatnánk a felvételről is.

A kizárásos alapon működő Fórumnak nincs jövője.

Abban a reményben, hogy közösen megteremthetjük a sikeres maros­vásárhelyi összejövetel feltételeit, tisztelettel:

Temerin, 2005. szeptember 24.

Ágoston András, elnök s.k.

 

Ágoston András:

Elmozdulás

Markó üdvözölte, Tőkés korainak tartja, hogy az Országgyűlés elfogadta a Bulgária és Ro­mánia európai uniós csatlakozásáról szóló szerződés kihirdetésére vonatkozó törvényt.

A Ház a javaslatot 257 igen, hat nem és egy tartózkodás mellett fogadta el. A Jobbik Ma­gyarországért Mozgalom egyik vezetője, Novák Előd néhány másodpercre megzavarta a parlament plenáris ülését. A karzatról egy "Ne legyetek hazaárulók" feliratú transzparenst lógatott le és röp­cédulákat szórt a képviselők közé.

A jelenetre akkor került sor, amikor az ülést vezető Világosi Gábor bejelentette: a Románia és Bulgária EU-csatlakozási szerződésének ratifikálásáról szóló törvényjavaslat elfogadása egy­szerű többséget igényel, nem pedig kétharmados támogatást, mint ahogy egy tévedés folytán a hi­vatalos meghívóban az korábban a szerepelt.

Ezek a tények.

A háttérmozgások hiányos ismeretében lehetetlen határozott állásfoglalást kialakítani, de néhány mozzanatra érdemes felhívni a figyelmet.

Tizenöt év alatt először történt meg, hogy a nemzeti radikálisok követe­lésére, valamint az erdélyi autonómiakövetelők és Jeszenszky Géza volt külügyminiszter, meg több más jobboldali személyiség kérésére az országgyűlési szavazáskor eddig nem tapasztalt méretű támogatást kapott „az előbb autonómia utána a támogatás” elve.

Már magában a szavazás eredménye, a sok jelenlevő és nemszavazó képviselő e látványos gesztusa szignifikáns: azt mutatja, hogy a magyarországi politikai elit egészében nőtt a nemzeti érzékenység. Ha más eredménye nem lenne december 5-ei népszavazásnak, már ezért is megérte.

Kellett, hogy legyen valamiféle, legalább hallgatólagos, a szakértők szintjén megvalósuló háttérmegállapodás a két nagy parlamenti párt között. Erre utal a kétharmados, illetve az egyszerű többséggel történő szavazás körüli alkalmasint ködösítésnek szánt bizonytalankodás. A lényeg azonban az, hogy a nemszavazók között ott voltak az MSZP, sőt az SZDSZ képviselői is. Persze olyan számban, hogy az egyszerű többség azért ne kerüljön veszélybe. Kell hozzá egy kis jóindu­lat, de miért is ne lenne meg bennünk, amikor ezt a tényt olybá vesszük, mintha jelzés lenne Ro­mániának, Eu­rópának és a világ maradék országainak.

Hogy mi  jelzés tartalma, mi az üzenete? Legyünk optimisták! Lehet például az, hogy az er­délyi és a más autonómiák ügye magyar részről még sincs lezárva. Sőt – igaz, ehhez már egy na­gyobb adag optimizmusra van szükség – ez első lépés lehet az igazi a nemzeti alapú érdekérvénye­sítés felé.

 

Csorba Béla:

Jegyzet egy falhoz vágott pipáról

 

Mottó:

 

a Kosztolányi-szobor mögött

vetkőztet az idő egy dögöt

nemcsak én látjuk már többen

a hullát a szabadkai ködben

 

/Sziveri János: Pasztorál/

 

Rácz Szabó László Dudás Károlyhoz intézett nyílt levelét olvasom az interneten. A zentai politikus szemrehányásokkal illeti egykori politikai szövetségesét, amiért az hűséges fegyverhor­dozóként kitart az álnok, ígéreteit be nem tartó Kasza József mellett, sőt, sajtóagitátori segítséget nyújt számára a Magyar Szó megszerzéséért indított hatalmi harcban, mely látszólag a napilap megmentéséért folyik, lényegében azonban a VMSZ egypárti sajtómonopóliumát lenne hivatott végérvényesen megteremteni. Röviden így lehetne összefoglalni Rácz Szabó mondandóját, nem számítva azokat a nosztalgikus sorokat, amelyeket a Dudással együtt töltött VMSZ-es időknek szentel, s amelyekről többek között megjegyzi.” Idővel veled együtt már csak hárman maradtunk un. jobboldaliak az elnökségben, akik ellenvéleményt is meg mertünk fogalmazni…” Nos, hadd ne vitassuk, így volt-e, vagy sem, hiszen mi nem ültünk ott a VMSZ-es “győztes-lakomán”, és mint az idő mára megmutatta, ezért aligha kell szégyenkeznünk. Más az, ami ebben  mondatban szemet szúr: tudniillik Dudás állítólagos jobboldalisága, meg az az ügybuzgó naivitás, ahogyan mindezt a nemzeti retorikához kitűnően értő Dudás önreklámjának mások, így Rácz Szabó is, fenntartások nélkül elhitték. Dudás ugyanis nem volt sem jobboldali, sem baloldali soha: mindenekelőtt egyéni érvényesülése érdekelte, és nem holmiféle ideológiák. Így járt el akkor is, amikor a Jugoszláv Kommunista Szövetség újvidéki Forum Hetilapok pártalapszervezetében 1983-ban Sziveri János és az Új Symposion ellen szólalt fel és szavazott, megpecsételve ezzel mind a főszerkesztő, mind a folyóirat sorsát. Sőt, a Symposion szerkesztői elleni politikai hajszának jelt adó párthatározat meg­szövegezésében is részt vett -- “alkotó módon”. Dudás persze elmondhatja, hogy nem ő volt az egyetlen: például Vlaovics József, és felesége, Fekete Elvira is ugyanígy járt el, mint ő. Csakhogy utóbbiak később igazi helyükön, a Szerb Radikális Párt sleppjében folytatták karrierjüket, majd eltűntek a süllyesztőben, Dudás viszont ügyesebb volt: azóta Ügyeletes Vajdasági Díszmagyarrá lett, akit minden idevetődő tájékozatlan magyar diplomata és félértelmségi firkász messziről meg­süvegel, merthogy olyan szép, nemzetiszín könnyeket hullat hetenkénti főszerkesztői kommentár­jaiban. Farizeusi színjáték ez, de láthatólag jól díjazzák…

E színjátékba illik az is, ahogyan Dudás Károly megpróbálja védeni a védhetetlent Magyar Szó-ügyben, s mindenről beszél, csak a lényegről nem: a VMSZ egypárti monopóliumáról és pénzügyi egyeduralmáról, amelynek ő is egyik tartópillére. Mint ahogyan arról sem szól, hogy a Magyar Szót éppen a a VMSZ-féle Nemzeti Tanács janicsárjai taszították a végromlásba a régi rablókapitalista recept szerint: “tedd tönkre, hogy olcsóbban megkaparinthasd!” Dudás a mellét döngeti:“Amikor annak idején a 7 Napot nem kis erőfeszítések árán sikerült Újvidékről Szabadkára áthozni, az addig vegetáló hetilapból hamarosan ötvenezres példányszámot meghaladó közkedvelt újság lett.” Csak azt nem teszi hozzá, azóta sikerült olyannyira lezülleszteniük a hetilapot, hogy becslések szerint mára már ötezer példányban sem kel el a piacon. Élek a gyanúperrel, hogy nem kis mértékben a VMSZ-es cenzúra és öncenzúra áldásos eredménye a 90 százalékos csökkenés. Ugyanakkor a másik, az újvidéki hetilap, a Családi Kör 20.000 példánynál tart -- ha nem is a leg­jobban szerkesztve, de mindenestre pártcenzúra nélkül. Nem elhanyagolható különbség…

Hogy mi lesz a Magyar Szóval, ha Kasza és társai az eddiginél is brutálisabban rátenyerel­nek, azt éppen a 7 Nap példája bizonyítja a legszebben. Ezt ne tudná Dudás Károly? Már dehogy­nem. Csak nincs mersze kimondani az igazságot. Mint annak idején. Hiszen a rossznyelvek szerint 1983-ban Fehér Kálmán Forum-vezérigazgató falhoz vágott pipájától úgy megijedt, hogy azonnal írt egy Symposion-ellenes politikai feljelentő cikket az újságba.  Hát ha egy falhoz vágott pipától úgy félt akkor, mennyire retteghet Döbrögi-stílusú gazdájának modoralanságaitól -- és főleg hatal­mától -- most?

Pedig a gyávaság a lehető legrosszabb tanácsadó.

Forrás: VajdasagMa

 

NRP: ne a magyarok szervezete legyen az RMDSZ

A Nagy-Románia Párt szenátorai szerdán javaslatot nyújtottak be a politikai pártok törvényének módosítására, hogy az RMDSZ többé ne a magyar kisebbséghez tartozó személyek szervezeteként, hanem politikai pártként vegyen részt a választásokon.

A kezdeményezők szerint ezzel megszűnik „az RMDSZ privilégiuma, amely több mint 15 évig nem volt hajlandó tiszteletben tartani a politika pártok törvényét" és bejegyeztetni magát a törvény­széken.

Forrás: Erdely Ma

 

Ismét mellékpályán az észak-erdélyi autópálya megépítése

Traian Basescu keményítette álláspontját az észak-erdélyi autópálya ügyében. A román ál­lamfő az Egyesült Államokban közvetlenül azután, hogy találkozott az észak-erdélyi autópálya építésére szerződött Bechtel cég vezetőségével, azt mondta: Románia nem bontja fel a szerződést, de csak annyi pénzt fordít erre a sztrádára, amennyit az állami költségvetés lehetővé tesz. A priori­tás ugyanis az Erdélyt éppen csak érintő 4-es európai folyosó romániai szakaszának megépítése.

Traian Basescu, aki előzőleg Markó Béla RMDSZ elnöknek is megerősítette, hogy egyetért az észak-erdélyi autópálya munkálatainak folytatásával, Amerikából hazaérkezve megismételte ré­gebbi véleményét, mely szerint az előző kormány mind a romániai, mind pedig az európai normák szerint törvényellenesen kötött szerződést a Bechtel céggel, ezért a megállapodás eredeti változatát nem támogatja. A bukaresti kormánynak újra kell tárgyalnia a feltételeket. A államelnök sokallja a versenytárgyalás nélkül megkötött szerződés értékét, amely 2,2 milliárd euró. Ehhez pedig hozzá­adódik még 1,8 milliárd, ami a kisajátítások és az előre nem látható költségek összege.

Basescu szavaiból az is kiderült, hogy az észak-erdélyi autópálya szerződését Párizsban döntőbíró­ság vizsgálja, nem mondta kinek a kérésére, de feltehetőleg az amerikaiak kezdemé­nyezték az eljá­rást. Szerződésszegés esetén ugyanis tudomásom szerint a román államnak mintegy 800 millió eu­rós kártérítést kellene fizetnie. Ezért Románia nyilván nem akarja felbontani a szerző­dést, de az államfő nyilatkozatából kiderült: a román kormánynak az a feladata, hogy rábírja a Bechtel céget: csökkentse az észak-erdélyi autópálya építési költségeit.

Forrás: MR

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.