http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2005. február 8.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között
kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és
végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a
számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik
ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében
élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel
álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP
által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a
Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP
elnöke
Ágoston András:
Csak rosszabb ne legyen!
Lassan elapad a vajdasági magyarság elleni szerb atrocitások ügyében magyar kezdeményezésre alakult EP-delegáció vajdasági és belgrádi látogatását követő értékelések, nyilatkozatok áradata. Itt az ideje az összegezésnek, s az értékelésnek.
Mik a tapasztalatok?
A tényfeltáró bizottság létrejötte az Európai Parlament magyar képviselőinek köszönhető. S ez jó. Jó az is, hogy a szerb politikai elit, miután a magyar belügyminiszter asszony Szabadkán az incidensek iternacionalizálásának lehetőségéről nyilatkozott, kicsit magába szállt. Azután „vannak még hibák” jelszóval ellentámadásba ment át.
Előbb az elmúlt ötven év stílusában megfenyegette a kisebbségi magyarokat. Gondolják meg, mit tesznek, mert problémáiknak a nemzetközi színtéren történő megjelenítéséből káruk származhat. De tettek mást is. Miközben (Kasza esetében nem egészen alaptalanul) választási propagandának nyilvánították a magyar kisebbségi politikusok tiltakozásait, Ljaljic kisebbségügyi miniszter hóna alá véve a szerb hatalom igazát bizonygató dokumentumok halmazát Brüsszelbe és Strasbourgba zarándokolt. Elmondta, hogy nincsenek atrocitások, s ha vannak is bizonyos kilengések, akkor azok mögött nincs állami akarat.
Budapest és a kedélyek
Az EP-delegáció hosszas készülődése közben Budapestről mintha csillapítani akarták volna a Szerbiában különben sem izzó kedélyeket. A Magyar Köztársaság elnöke Belgrádban mondta ki: nincs állami akarat a kilengések mögött. Vuk Draskovic* budapesti útja néhány nappal az EP-küldöttség vajdasági látogatása előtt a szerb fél számára a teljes siker jegyében telt el. A külügyminiszter felvilágosította a vendéglátókat, hogyan kell a Vajdaságban a szerbeknek és magyaroknak békésen együtt élni. Miután így elvégezte a dolgát, elbúcsúzott, és ment vissza Belgrádba.
Ilyen előzmények után nem kell csodálkozni azon, hogy Doris Pack is azt állapította meg, hogy nincsenek nagyobb bajok. (Ahhoz képest például, hogy Mladic tábornok és a hadúr Karadzic még mindig nem érkeztek meg Hágába.)
A vajdasági magyarok papírjai
Pedig, ha jól megnézzük, a magyar pártok és civilszervezetek képviselői jól teljesítettek. Különben ezt teszik tizenöt éve. Tárgyi bizonyítékokkal is szolgáltak, s a dokumentumok tömegét bocsátották a delegáció rendelkezésére. Bemutattak jó néhány kárvallottat. Tették ezt annak ellenére, hogy tudták: a delegáció elnöke és tagjai azon túlmenően, hogy a gyakori „ezt már tudjuk” közbevetések kíséretében meghallgatták az érintetteket, s megnéztek egy-két az atrocitások következményeiről készült fotót, jószerével bele sem nézhetnek a papírokba. Máris el kellett sietniük a szóbeli jelentést megtenni.**
A koronát a misszió tevékenységére – ahogy ez illik – Doris Pack, a delegáció német kereszténydemokrata vezetője tette fel. Tényleges véleményét – a szerb hallgatókhoz szólva – a Szabad Európa Rádió szerb nyelvű műsorában fejtette ki. Szerinte a fő baj az, hogy nincs elég magyar a rendőrség kötelékében. Meg az is, hogy a magyarok nem tudnak jól szerbül.
Na tessék!
Lesz-e aki megmondja az elnök asszonynak, hogy a magyarokat a többi között a rendőrségből is még Milosevicék távolították el. Miután a belügyi szervek azzá váltak, amivé a háború alatt lettek, a magyarok nem bíznak a rendőrségben, és egyelőre nem is nagyon akarnak a kötelékeibe tartozni. Még akkor sem, ha a belügyminisztérium ma már egyike a néhány munkaadóknak, amely biztos egzisztenciával kecsegtet. Nem a magyaroknak kell megváltozni ahhoz, hogy javuljon a helyzet.
Kosovoval nem versenyezhetünk
Mindez, nem hiszem, hogy érdekelné Doris Packot. Ő az interjúban már egészen más vizekre evezett. Egy kérdésre felelve tudatta a szerb hallgatókkal: szerinte Szerbia akkor közeledhetne leggyorsabban az EU-hoz, ha a hátralevő útra Kosovo és Montenegró nélkül szánná el magát. A magyarverések bagatellizálásával tehát Doris asszony mintegy jelezte: valamit valamiért. Mert ez az elv, ha valaki nem tudná, az EU-ban is érvényes.
A vajdasági magyarok esete Doris Packkal, mégis tanulságos.
Látnunk kell: a mi gondjainkat az EU bizony nem oldja meg. A mindenkori magyar kormány csakis akkor segíthet rajtunk vajdasági magyarokon, ha nem EU közvetítéssel vállalja csak az olyan kellemetlen elintéznivalókat, mint amilyen a magyarverések ügye.
A történtek tudatában azt kell mondani, hogy ha a legközelebbi magyarverés kapcsán a belgrádi magyar nagykövet halogatás nélkül megjelenne a helyszínen, s a magyar diplomácia, vagy akár a köztársaság kormánya megtenné a „helyszíni szemle” alapján szükséges lépéseket, ez többet érne, mint egy újabb Doris Pack-féle „monitoring”.
Persze az lenne a legjobb, ha a magyarverések megszűnnének, s nem lenne szükség Magyarország beavatkozására. De ha mégis megtörténne a baj, nem léphetne mégis a belgrádi magyar nagykövet elsőnek? Nem az lenne a megoldás, hogy a mindenkori magyar kormány ténylegesen a kezébe vegye a kisebbségi közösségek alapvető ügyeit?
*Draskovicról érdemes tudni, hogy ő volt az a szerb vezető, aki 1990-ben az elsők között kezdett bele a szerb szabadcsapatok szervezésébe. Akkoriban nyilatkozta, hogy a moszlim zászlóval együtt Ljaljic (szandzsáki muzulmán) kisebbségügyi miniszter akkori pártja elnökének a kezét is levágja, ha kell. Később elállt szándékától és Djindjicel együtt az időnként Milosevic-tyel paktáló szerb demokratikus ellenzék vezére lett. Ez azonban Milosevicet nem akadályozta meg abban, hogy esetenként börtönbe vesse. Ilyenkor a szerbiai demokraták küldöttségei járták az európai nagyvárosokat kiszabadítása érdekében. Egy ilyen esetben, a Párizsban Mitterand elnök kabinetfőnökénél kilincselő delegációnak, én is tagja voltam. A kilencvenes évek második felében Milosevic egyre inkább riválisának tartotta Draskovic-ot. Merényleteket is szervezett ellene, amelyeket Draskovic, hajszál híján, de megúszott.
**Nemcsak a VMDP elégedetlen. Ellenkező előjellel ugyan, de Óbecsén dohognak a Páll-féle VMDK Seselj-párti koalíciós partnerei is. Kifogásolják, hogy Pack asszony csapatával együtt nem látogatott el Óbecsére, a Tisza-parti városba, amelyet – csakúgy, mint Kasza Szabadkát Milosevic idejében – a béke és a tolerancia szimbólumává kiáltottak ki. Ott látta volna meg Pack asszony igazán – vélik az elégedetlenkedő radikálisok – hogy Páll és Seselj között nemcsak Milosevic idejében volt jó az együttműködés, amikor a szabadságukat demonstrálandó, panelvitára kellett becserkészni a „becsületes albánokat”, hanem most, a demokrácia kellős közepén is. S azt is, hogy ennek az együttműködésnek köszönhetően az óbecsei magyarok az elmúlt néhány hónapban boldoggá lettek.
Dokumentum
Dokumentum:
Dunatáj, 2005. január 19.
További vízumnehezítés
…vagy csak következetesség (?)
A zombori
CMH-iroda alkalmazottai az év utolsó hetében nem fogadtak vízumkérelmet,
arra hivatkozva, hogy az új év beköszöntével
változások lesznek a követelményeket illetőleg. A Magyar Szó újságíróinak az
idő tájt a Magyar Köztársaság szerbiai külképviseletének illetékesei többször
is úgy nyilatkoztak, hogy könnyítéseket vezetnek be. Lehet, hogy elértésről
volt csak szó?
Egy bizonyos: könnyítés nem
tapasztalható. Ellenkezőleg: újabb szigorításra került sor. A munkaviszonyban
levőknek, immár nem elég a munkaadó bizonylata, hanem mellékelni kell a munkakönyv
személyt igazoló és a munkaviszony megnyitását bizonyító oldalának fénymásolatát.
Ami tehát ezentúl
szükséges:
- minden igénylő esetében egy hat
hónapnál nem régibb útlevélfotó;
- természetesen az útlevél
(amely a vízum lejártát követően még legalább hat hónapig érvényes és több
üres oldal is található benne);
- továbbá a munkaviszonyban
levőknek a munkaadó munkaviszonyra vonatkozó bizonylata, a munkakönyv említett
oldalainak fénymásolata;
- a munkaadó által hitelesítve
kiadott havi jövedelemigazolás és egy magyarországi állampolgár meghívólevele,
amelyben a vendégváró feltünteti a meghívott nevét (több személy esetén valamennyiük nevét felsorolja) és nyilatkozik arról, hogy
annak teljes ellátásáról gondoskodik, továbbá, hogy többszöri alkalomra szól a
meghívás.
A meghívólevélhez csatolni kell
a vendégfogadó személyazonossági igazolványának és lakhely igazolásának,
avagy e kettőt helyettesítendően útlevele fényképes oldalának fénymásolatát,
továbbá a meghívólevelet a meghívó mellett még két magyarországi
állampolgárnak kell aláírnia, nevük alatt feltüntetve saját személyi igazolványuk
adatait. A nyugdíjasok a meghívólevélhez nyugdíjcsekkjüket, a földművesek pedig a földtulajdonukat igazoló okmányt kell,
hogy csatolják. Házastársak és szülők nyilatkozattal, illetve hivatalos
okirattal tanúsíthatják a fönnálló családi kapcsolatot azon családtagokkal,
akik saját munkahellyel és jövedelemforrással nem rendelkeznek, a-vagy még nem
önellátóak.
Mindezt Szakács Csabától, a zombori CMH-iroda megbízott
vezetőjétől tudtuk meg, majd továbbiak felől érdeklődtünk.
- Mit tehet az, aki nem tud
felmutatni jövedelemigazolást?
- Ez igen ritkán fordul elő,
hiszen szinte mindenkinek a családjában akad nyugdíjas vagy földdel rendelkező
családtag, ám ha mégis ilyen a helyzet, akkor a magyarországi meghívónak a
meghívó levelet hitelesíttetnie kell az ottani bevándorlási és állampolgársági
hivatalban.
- S mit tegyen az, akinek
nincs odaát hozzátartozója, ismerőse, senkitől sem remélhet meghívólevelet,
mégis utazni szándékozik, talán éppen orvoshoz, vagy odaát elhunyt hozzátartozója
sírján szeretne gyertyát gyújtani?
A szóban forgó temetőt
felügyelő kommunális hivataltól kell kérni egy bizonylatot a sír fennállásáról
és okirattal igazolni a megboldogulttal fönnálló rokoni kapcsolatot.
Gyógykezelés esetében a kórháztól, illetve a szakrendelőtől kell egy
tanúsítványi csatolni. Mindezek a szigorítások, valójában csak a papírforma
eddigieknél következetesebb betartását jelentik.
- Többen állítják, a
szabadkai konzulátuson, illetve az utazási irodákban ennél lényegesen egyszerűbben
szerezhető meg a beutazási engedély. Hogy lehetséges ez?
- Minden esetben alapvető
követélmény az utazás céljának a hivatalos alátámasztása és a jövedelemigazolás
csatolása. A konzulátus diszkréciós joggal rendelkezik, a turistairodák, pedig
előnyben vannak; hiszen nem jelent gondot számukra a turistaút igazolása. De
erről inkább ők nyilatkozzanak.
- Mennyi idő alatt intézi az
iroda a vízumügyeket, és milyen időre kapják meg az ügyfelek a beutazási
engedélyt?
- A hétfőn délig beadott
igénylések nyolc napon belül esnek elbírálás alá, és szerdától vehetők át az
útlevelek. A vízum érvényességének hossza az igénylés alapjától függ, ha a
fentebb felsorolt okmányok mindegyike rendben van, akkor egyéves vízumot ad
ki a konzulátus -
mondta Szakács Csaba.
Felkerestük a zombori Saputnik –M turistairodát,
ahol elmondták, hogy nagyjából tíz nap alatt intézik a vízumigénylést, és itt
mindazokat az okmányokat kérik, amelyeket a CMH-irodában
is, kivéve a meghívólevelet, ugyanis az utazás célját a turistairoda igazolja.
Az itt beadott útlevelekbe egyéves vízumot nyomtat be a konzulátus. Minden
bizonnyal sokaknak jó az, ha nincs szükség meghívólevélre, ám ez a könnyítés
pénzbe kerül, ugyanis a turistairodák személyenként 550 dinár
kezelési költséget fizettetnek meg, míg a CMH-irodában
és a konzulátuson ingyenes az útlevélkezelés.
Az igén könnyítésnek
nyilvánvalóan se híre, se hamva, és most már semmi sem tud igazán meglepni
bennünket, legföljebb értetlenül tanakodhatunk a fölött, mi is az egésznek a
célja. Azon ugyan nem vitatkozhatunk, hogy jövedelem nélküli aligha kelhet útra
bárki, még a szomszéd faluba se, nemhogy a határon túlra, ám mindannyian
tudjuk, hogy jó néhányan a határ menti diszkontokból hozott portékával
csencselve tartják fönn családjukat. Egy-egy „árubeszerzés" alkalmával
félezer, vagy akár annál is több eurót költenek el odaát. Őket (s hozzá kell
tennünk; elég sok közöttük a magyar) minden eddigi keserves tortúrájuk
mellett január 1-től kétszeres teher sújtja: egyik
oldalról a magyar beutazási engedély megszerzésének a körülményessége, másik
oldalról, pedig az éppen a feketegazdaság megszüntetését célzó, most életbe
lépett hazai vámtörvények. Kivétel nélkül mindannyian azt vallják: eszük
ágában sem volna törvényt szegni, ha becsületes jövedelemforrásból nevelhetnék
gyermekeiket, tarthatnák el házastársukat, beteg szüleiket és nem utolsó
sorban önmagukat.
F. Cirkl Zsuzsa
Köszönjük, hogy
elolvasta Hírlevelünket.