Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL III. évf. 116. szám

2005. október 10.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Azért küzd, hogy a Kárpát-medencében minél több magyar minél tovább megmaradjon magyarnak.

Követelései között kiemelkedő fontos­ságú a jogszabályal­kotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) au­tonómia, a szám­aránynak megfelelő par­lamenti képviselet, A magyarországi politikai elittől azt kéri, hogy a magyarok, akik ezt igénylik, megkaphassák a kettős állam­polgárságot.

A VMDP síkraszáll a Kár­pát-medencében élő magyarok határ­módosítás nélküli politikai integrá­ciójáért.

A Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info honlapon is.

Ágoston András

 

Orbán Viktor: A magyarságot egyetlen jól működő gazdasági övezetté kell szervezni, hi­szen jövőnk nem a pénz, hanem a 15 milliós nemzetben van. Szembe kell nézni a múlttal és a je­lennel, és közös célokat kell megfogalmazni úgy, hogy minden magyar ember részese legyen a közös feladatoknak.

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2005. október 8.

 

A nemzeti integráció a cél

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt választmánya dr. Avarkeszi Dezső kormánymegbízott kérésére véleményezte az Alkotmány tervezett módosításáról és a speciális magyar személyi iga­zolványról szóló jogszabály-tervezeteket. Megállapításai a következők:

 

1. A VMDP nagyra értékeli, hogy a magyar kormány a 2004. december 5-ei népszavazás gyászos kimenetele után is intenzíven foglalkozik a határon túli magyarok jogállásának kérdései­vel. Ez legalább két dolgot bizonyít. Az egyik, hogy a magyar kormány sem tartja örök időkre szólónak a népszavazás súlyos következményeit, a másik, ami fontosabb, keresi a megoldást, amely hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország és a magyar nemzet egyenes derékkal foglalhasson helyet az európai nemzetek közösségében.

Ezt az irányultságot a VMDP támogatja, hiszen az az össznépi megmozdulás, amit az er­délyi és más magyar árvízsújtotta vidékek megsegítésére irányul, magában is arra utal, hogy az elmúlt időszakban a nemzeti összefogás előnyére változott meg a magyarországi magyarok véle­ménye.

2. A VMDP továbbra is fontosnak tartja a Kárpát-medencében élő magyar közösségek ha­tármódosítás nélküli politikai integrációjának, az Orbán-kormány alatt visszafordíthatatlanná vált folyamatait. Ezeknek a kettős állampolgárság olyan eszköze, amelynek nincs alternatívája. Más­részt, miután Magyarország kötelezettséget vállalt a fenntartható fejlődése feltételeinek megterem­tésére, a kettős állampolgárság ma már a magyarországi választópolgároknak is elsőrendű érdeke. A jelenlegi rossz demográfiai mutatók arra figyelmeztetnek, hogy a magyar nemzet a 21. század­ban csak akkor kerülhet felszálló ágra, ha gazdasági fejlődésének alapjaiba alkotó módon építi be mindazokat a belső értékeket és tartalékokat, amelyekkel a határon túli magyar közösségek rendel­keznek.

Ebből a szükségletből kiindulva Orbán Viktornak a magyarok gazdasági összefogására irá­nyuló minapi kezdeményezését helyesnek tartjuk és támogatjuk.

3. A VMDP üdvözli a nemzeti vízum bevezetését. Remélhetőleg nem kerül sor arra, hogy annak érvényesítését a szomszédos országok valamilyen jelenleg még nem nyilvános okból elsza­botálják. (Például úgy mint a minap Romániában, hogy lehetetlen feltételeket határoznak meg a határ átlépésére.)

A nemzeti vízum a vajdasági magyarokat hozzásegítheti ahhoz, hogy szorosabb kapcsola­tokat teremtsenek azokkal a hozzátartozóikkal, akik vendégmunkásként mentek el és a múlt század végén a balkáni háborúk miatt ragadtak kinn a nyugati országokban.

Kiváltásával összefüggésben eszmeileg és anyagilag is indokoltnak tartjuk, hogy a ma­gyarigazolványok megtarthassák jelenlegi funkciójukat és alapul szolgálhassanak a vízum odaítélé­sekor.

A  Magyar Köztársaság Alkotmányának a módosítására készített javaslattal kapcsolatban, miután a Fidesz-MPSZ egyetértése hiányzik, s a VMDP tudomásul veszi, hogy nincs kétharmados javaslat. Ettől kezdve nincs értelme a konkrét szöveggel összefüggő véleménynyilvánításnak.

Ugyanakkor a VMDP hangsúlyozza, hogy támogat minden olyan elképzelést, amely az al­kotmányban megfelelő módon rögzítené a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nél­küli politikai integrációjának szükségességét. S ezzel összefüggésben a kettős állampolgárság esz­közének intézményesítését.

4. Figyelemmel a határon túli szervezeteknek a Máért megtartására vonatkozó igényére, a VMDP szorgalmazza, hogy a lehetséges összejövetelen beszéljük meg az alkotmánymódosítás ügyét. Fontos lenne közös álláspontra jutni az autonómia ismérveinek, a szomszédos országokban megkövetelhető számarányos parlamenti képviselet és a kettős állampolgárság kérdésében is.

A Máérton nem kellene feltétlenül befejezni a vitát. Mindazonáltal fontos lenne, hogy a meglevő elképzelések, s az azokkal kapcsolatos észrevételek is megfogalmazódjanak, s szembe­süljünk egymással, érveinkkel és az európai valósággal.

A VMDP újólag felhívja a figyelmet arra, hogy Európa második világháború utáni törté­nelme, de az illetékesek – például Olli Rehn is – arra tanítanak bennünket, hogy autonómiát, a ki­sebbségi közösségek Magyarország tevőleges részvétele nélkül még az EU-ban sem valósíthatnak meg.

Ebben az összefüggésben a VMDP nem ellenezi, ha a Máértot megelőzően Magyarorszá­gon és a határon túli közösségekben is legyenek egyeztetések. Támogatja Tőkés Lászlónak az EMNT elnökének az erdélyi Máért létrehozatalára vonatkozó kezdeményezését. A VMDP hasonló összejövetel megtartását kezdeményezi a Vajdaságban is.

 

Orbán Viktor úrnak

Tisztelt Elnök Úr!

Emlékezetes tusnádfürdői beszédét hallgatva öröm és büszkeség feszített: van egy olyan politikusunk, egy olyan politikai vezető, aki átérzi felelősségét az elszakított magyarság iránt, nem akar revíziót, de támogatja autonómiatörekvésüket és nyomatékosan hangsúlyozza: nem elég kívánni az autonómiát, keményen tenni is kell érte.

Ezután jött a szeptember 26-i parlamenti szavazás. Melynél a FIDESZ megmutathatta volna, kinek a pártján áll. Az erdélyi magyarság autonómia-törekvéseit kész-e azzal is támogatni, hogy nyilvánvalóvá teszi: akkor áll Románia befogadása mellé, ha Románia hajlandó kielégíteni az erdélyi magyarság legelemibb eurokonform igényét és kész visszaállítani a valamikor megvolt de a Causescu rémuralom során megvont autonómiát. És a FIDESZ ezt nem tette meg. Ugyan mitől félt? Mi motiválta ennek a második december ötödikének a vállalását?

Aztán próbáltam ezt a magatartást beilleszteni a FIDESZ apró, sorozatos megnyilvánulásaiba és szomorú eredményre jutottam. Arra, hogy ez az állásfoglalás voltaképpen a FIDESZ valóságos álláspontját tükrözi, a külhoni magyarság érdekeinek vállalása nem több jól hangzó propagandaszólamnál. Amikor az MSZP egy politikusa szembesítette a FIDESZ vezető politikusát a kettős állampolgársággal kapcsolatos, a Velencei Bizottság előtt hangoztatott negatív (FIDESZ) kormányzati véleménnyel, a válasz az volt, hogy a kettős állampolgárságot a státusztörvény és a benne rögzített Magyar Igazolvány "kiváltja". Ezt érdekes módon annakidején nem így hallottuk a FIDESZ politikusaitól, nem realizálta senki, hogy a Magyar Igazolvánnyal voltaképpen látványos, de silány pótszert kínálnak. Mint a mai MSZP kormány, a speciális személyi igazolvánnyal.

Illik ebbe a képbe a FIDESZ langyos magatartása a december 5-i népszavazással kapcsolatban. Aminek legnagyobb hibája az volt, hogy az a Magyarok Világszövetsége kezdeményezte, melynek munkáját a FIDESZ kormány lehetetlenítette el, mikor nem FIDESZ-jelölt került az elnöki székbe. A FIDESZ nyilvánvalóvá tette, hogy a nemszeretem elnök által irányított nemszeretem szervezet ne akarjon a külhoni magyarság érdekében villogni. A FIDESZ hangja csak akkor erősödött fel, mikor a népszavazás nem a sokak által remélt eredményt hozta, és már lehetett az ellenfelet szidalmazni, hazaárulózni, elmarasztalni a kudarc miatt. Most már biztos, hogy felháborodásuk műfelháborodás volt, egyetlen célja valamiféle politikai hozadék bezsebelése volt.

Illik a képbe a FIDESZ magatartása, mikor annakidején testületileg kivonultak az ülésteremből, mikor valaki felvetette Trianon orvoslásának a kérdését.

És most a szavazás. Elnök úr, ön tévedésben él, ha ennek az igenlő gesztusnak ellenében bármit remél a román féltől. Hiába áll be Kádár, Grósz, Kovács, Medgyesy és Gyurcsány mögé sokadiknak a sorba azzal a hitelét vesztett szöveggel, hogy "legyünk tekintettel szomszédaink érzékenységére". Nem fog kapni semmit cserébe, ahogy Medgyesy sem kapott az emlékezetesen lealázó kempinszkis koccintgatás után. Fog kapni esetleg néhány vállveregető mondatot, kaján vigyort a romániai hatalomtól és magyar talpnyalóitól. Remélem, legközelebbi tusnádfürdői megjelenése alkalmával keményen számon fogják kérni egykori bíztató mondatai és 26-i "igen"-je ellentmondását. Ha ugyan el mer menni. Úgy tűnik, hogy a FIDESZ számára a "nemzet" szó csupán egy hasznos mondat-modul, amivel látványosan lehet játszadozni, lehet az ellenoldalt szidalmazni és hazaárulózni.

Elnök úr, csalódtam Önben. És nem tudom, hova szavazzak jövő tavasszal és mire bíztassam barátaimat. Sajnálom, nagyon sajnálom.

Sajgó Mihály

a Professzorok Batthyány Körének tagja

 

Ágoston András: Levél Sajgó Mihályhoz

Tisztelt Sajgó Mihály!

Ön szabatos és pontos összefoglalását adta a kifogásoknak, amelyek az utóbbi időben a Fi­desz-MPSZ és személyesen Orbán Viktor megnyilvánulásait érik. Levele nyomán zúg az internet.

Engedje meg, hogy az Ön véleménye mellé odaállítsak egy másik lehetséges gondolatme­netet.

Erre azért vállalkozom, mert valamelyest ismerem magyar nemzeti színtéren zajló folya­matokat, mondjuk1989 decemberétől. Néhány barátommal együtt létrehoztuk előbb a történelmi VMDK-t, majd, miután Milosevic minisztere azt elvette tőlünk a Vajdasági Magyar Demokrata Pártot. Magam is benne voltam, s egyelőre benne is vagyok a legkülönbözőbb örvénylésekben.

Higgye el, mi a Vajdaságban tudnánk még néhány olyan tényt felsorolni, amelyek erősíteni látszanának az Ön által elmondottakat, s az Ön értékelését is.

Annak, hogy nem ezen az úton indulok el annak kettős oka van.

Az egyik, hogy szerintem Orbán Viktor olyan politikus, akinek a neve mellé legkésőbb a pályafutása végén, oda kerül az államférfiúi minősítés.

Azt, pedig tapasztalatból tudhatja mindenki, akit megérintett a politika forgószele, hogy nincs varázsvessző. Lehetnek egy politikusnak bármilyen tiszta, következetes és a nemzet felemel­kedése szempontjából elfogadható, támogatandó eszméi, de azoknak megvalósítására az egymást sokszor keresztező társadalmi folyamatok és legkülönfélébb emberi tényezők hatása miatt, általá­ban csak kitérők, netán zegzugos, sokszor átláthatatlan politikai manőverek után kerülhet sor. Ha egyáltalán sor kerül rá.

Nagyon fontos a jó szándék, de a politikában azt is csak az elért eredmény minősíti. Össze­tett történelmi folyamatokról lévén szó, a minősítés majd csak a megvalósított mű ismeretében, rosszabb esetben a politikusi életút végén válik teljessé, lehetségessé. Ne siessük el a végső érté­kelés kimondását.

Nekem Orbán Viktort akkor mutatták be, amikor a kilencvenes évek elején egy Fidesz-kongresszus első, vagy második napján a nagybeteg Antall Józseftől érkezett meg, aki – ez már későbbi információ – mintegy politikai testamentumaként, bizalmáról és támogatásáról biztosította.

Közelebbi kapcsolatba soha nem kerültem vele, de mindig féltő érdeklődéssel figyeltem tetteit, szurkoltam neki és úgy látom, hogy a 90-es évek elejétől a Fidesz és elnöke is nagy, s a nemzetre nézve hasznos változásokon mentek keresztül.

Jelenleg Orbán Viktor az egyetlen a hatalmi csúcs közelében levő politikus, aki képes elő­remozdítani a nemzet felemelkedésének akadályokkal terhes politikai folyamatát.

Nem hiszem, de nem is akarom azt hinni, hogy nincs, vagy belátható időn belül nem lesz legalább egy, vagy akár több ilyen adottságokat egyesítő magyar politikus a szocialista oldalon is. Ez lenne a történelmileg is jó, igazán reményt keltő fejlemény.

Tisztelt Sajgó Mihály!

Addig is, amíg nem jelentkezik egy hozzá mérhető kvalitásokkal rendelkező politikai egyé­niség a bal oldalon, Orbán Viktorban kell megbíznunk, őt kell segítenünk. Meggyőződésem, hogy ez az útja annak, hogy mielőbb normális nemzet legyünk. Olyan, amelynek tehetséges politi­kusai mind a nemzet felemelkedésért csatáznak. Erre az EU-ban és másutt is olyan sok a példa, hogy fel sem lehet mind sorolni. Várjuk meg ezt a helyzetet, s akkor válogassunk!

A Professzorok Batthyány Köre, a köztársasági elnök megválasztása óta különösen, tekin­télyes intézménnyé vált, amelyben már a tagság is maga a siker.

Ön mint sikeres polgár felelősséggel tartozik. Nemcsak magának, de mindazoknak, akik magukénak vallják az eszméket amelyeket a Kör is képvisel.

Kiábrándulásra először akkor lehet jogunk, ha Orbán Viktor az EU-tag Magyarország mi­niszterelnökeként nem halad majd azon az úton, amelyet Tusnádfürdőn és másutt a maga számára is ki­jelölt. Addig meg kell tennünk mindent, hogy Orbán Viktort másokkal együtt „helyzetbe hozzuk”. Az Ön szavazatával is.

Tisztelettel:

Temerin, 2005. október 9.

Ágoston András

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.