Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL III. évf. 12. szám

2005. február 11.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontos­ságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar mé­dia, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokrati­kusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalma­zott új kon­szenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Ágoston András:

Autonómia és legitimitás

Tizenöt éve beszélgetünk a Kárpát-medencében autonómiáról. Zajlanak a tanácskozá­sok, s az összehasonlító elemzéseknek sem vagyunk híján.

Van azonban valami, ami tizenöt éve hiányzik.

Olyan testre szabott autonómia modellekre lenne szükség, amelyet együttesen támogat mind a magyarországi politikai elit, mind az érdekelt kisebbségi közösség. Sajnos ilyen model­lek nin­csenek. Az okokat csak találgatni lehet. Egy biztos: nem a szakmai jártasság, vagy a megfelelő tudományos felkészültség hiánya miatt nincs kidolgozott, a politikai akció eredmé­nyes levezetésére alkalmas autonómiamodell egyik határon túli közösségben sem. Inkább a po­litikai akarat hiányzik. Elsősorban a kisebbségi közösségek egypártrendszerben működő, s a helyi hatalomhoz simuló pártjaiban. Ez elfogadhatatlan, de érthető, hiszen egy legitim több­pártrendszerben, a kisebbségi szavazók listája alapján megválasztott kisebbségi parlamentben megszűnne a politikai monopol, ami alapján egyesek már másfél évtizede hatalmon, vagy an­nak a közelében, netán holdudvarában vannak. De, s ezt meg kell mondani, a magyarországi politikai elit sem szorgalmazta különösképpen az autonómia specifikus magyar ismérveinek felvázolását, még kevésbé a konkrét autonómiamodellek kidolgozását. 

 

Nálunk sincs elfogadott modell

A Vajdaságban a történelmi VMDK két konkrét modellel lépett ki a magyar politikai színtérre, majd ezeket továbbfejlesztve, a politikai realitások helyes felismerésére alapozva a Vajdasági Magyar Demokrata Párt – elsőnek a Kárpát-medencében – megalakulása után elfo­gadta a magyar (perszonális) autonómia teljes modelljét. A baj az, hogy a párt ezt a modellt nem tudta elfogadtatni sem a helyi hatalomhoz simuló Vajdasági Magyar Szövetséggel, sem Budapesttel. Igaz, a történelmi VMDK-nak, majd a VMDP-nek annak idején Tabajdi Csaba, Glatz Ferenc és munkatársai, később Németh Zsolt segítettek az 1992-ben elfogadott autonó­miamodell átformálásában. A segítség azonban egyik esetben sem vált életerős egységes poli­tikai akcióvá.

Feltehetően azért, mert Magyarország csak az EU-csatlakozás után vált politikai érte­lemben véve akcióképessé. Meg, a korábban kialakult magyar-magyar kapcsolatrendszer ké­nyelmes, bejáródott pozíciókat biztosított minden közvetlenül érdekelt félnek. Amit – ide értve a szomszéd országok politikai elitjét is – nem akar senki „könnyelműen” megbolygatni..

Csupán a határon túli magyar közösségek, s így a Kárpát-medencében élő magyarság egészének ügye maradt továbbra nyílt és megoldatlan.

 

A tisztánlátás kényszere

De ennek az áldatlan helyzetnek azonban van egy nagy előnye. Mi magyarok most kénytelenek vagyunk tisztán látni. Vagy tovább visszük a határmódosítás nélküli nemzeti integ­ráció történelmileg indokolt folyamatát, vagy a „mazsolázás” gazdaságilag talán indokolt módszerével Magyarország EU-csatlakozása után is nyitva marad a nemzet felemelkedésének kérdése. Aminek nyomán függőben marad a trianoni trauma feloldásának lehetősége, s a kisebbségi közösségek számára további megpróbáltatások következnek. Az első ilyen megpró­báltatás a schengeni vasfüggöny leereszkedése lesz.

Van egy felismerés, ami alapja lehet a reménynek. Nevezetesen, hogy a versenypárttá vált kisebbségi pártok és „érdekszervezetek” egyre inkább afféle kolonccá válnak a magyaror­szági politikai elit nyakában. Ezek az érdekszervezetek (idézőjel nélkül) a helyi többségi hata­lomba való bekerülés érdekében olyan bakugrásokra vállalkoznak, amelyeket elvi alapon lehe­tetlen követni. Nem is szólva arról, hogy a magyarországi parlamenti pártoknak az a kisebbségi alapérdekekhez egyáltalán nem köthető versenyeztetése, aminek több példáját is láthattuk mostanában, aligha tetszhet bármelyik magyarországi pártnak is. Nem alaptalanul.

Egyre világosabbá válik: a nemzet egészének jövőjéért egyedül az EU-tag Magyaror­szág parlamenti pártjai vállalhatnak történelmi felelősséget.

A kisebbségi közösségekben viszont csak az autonómia testületei lehetnek együttműkö­désre alkalmas legitim testületek. A torz kisebbségi egypártrendszerek versenypártokká vált zászlóvivői nem.

 

Dokumentumok:

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény 2005. február 11.

 

Az Unio nem hozhat megoldást

Ágoston András tegnap fogadta Aleksandra Wagnert, az EU belgrádi képviselete ve­zetőjének helyettesét.

A Doris Pack vezette EU delegáció vajdasági útjáról elmondta, hogy az EU tizenöt éve először foglalkozik kimondottan csak a vajdasági magyarság illetve a többi kisebbség gondjai­val. Ami jó. Ezt annál inkább helyeseljük, mivel a küldöttség kiutazását magyar EU képvise­lők kezdeményezték.

Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal, mondta a VMDP elnöke, hogy a vajdasági ma­gyarság nyílt és megoldatlan kérdésének rendezését csak az EU-tag Magyarország kétoldalú illetve határozott nemzetközi fellépésétől várjuk. Nagyon fontos, hogy a magyar (perszonális) autonómia ügye súlyának megfelelően jelenjen meg a szerb alkotmány előkészítése, valamint a szerbiai kisebbségi törvény egyelőre akadozó megalkotása során.

Egyelőre nem kapunk akkora segítséget Budapesttől amilyet várunk, de reményke­dünk. Úgy gondoljuk, hogy az EU tag Magyarország politikai elitjének előbb utóbb tisztáznia kell, milyen hosszú távú politikát kíván folytatni a határon túli magyar közösségek demokrati­kus integrálása és a trianoni trauma feloldása céljából.

Abban reménykedünk, hogy a magyarországi politikai elit végül mégis az Orbán Viktor nevével fémjelzett határmódosítás nélküli nemzeti integráció mellett dönt. Ennek a politikának a Szerbiában zajló folyamatokat figyelembe véve sikere lehet. Ez az oka annak, hogy a többi kö­zött a nemzeti alapú incidensek ügyében is további odafigyelést várunk Budapesttől. A jó ma­gyar-szerb együttműködés mindkét félnek fontos érdeke, s ezért megvalósulását a meglevő akadályok ellenére megvalósíthatónak látjuk.

Kérdésre felelve a VMDP elnöke elmondta, hogy a párt a Vajdaság kérdését szerb ügy­nek tartja, de természetesen nem ellenzi a jó, demokratikus megoldásokat, amelyeket a nemzet­közi közösség is fontosnak tart.

 

Dr. Szalma József:

Mi a házi feladatunk?

Azt kérdezném magunktól, hogy nekünk határon túli magyaroknak csupán az a házi fel­adatunk, hogy a körülményekre való tekintet nélkül itthon maradjunk, s akár elvtelen koalíció­ban a mindenkori kormányzattal fejezzük ki a rosszul értelmezett lojalitásunkat?

Újabban arról értesítenek minket, anyaországi kisebbségkutatók, hogy mi délvidéki ma­gyarok, a "jugoszlavista időkben nem voltunk eléggé magyarok, amikor nekünk a kirakataink tele voltak". Lehet, hogy kirakat-magyarjaink, akik "hangadók" lehettek, tényleg nem voltak "eléggé magyarok", de a népünk zöme akkor is az maradt.  

Csupán az mondható el, hogy sokszor, sok intézményünkben és ezeken kívül, nagyon nagy szeretettel fogadtuk anyaországi nemzettársainkat, akik nálunk a hetvenes évek közepétől letelepedni kívántak. Voltak nagyon sokan. És egy-az egyben honosítottuk okleveleiket.  

Szóval kishitű, kis formátumú politika folyik a délvidéki magyarság irányában. Mintha valamiben "mégis bűnösek volnánk". S nekünk állítólag "így is kell", mert annak idején nekünk nagyon jó volt és akkoriban (állítólag) nem voltunk eléggé magyarok. Ez a nézet nem helytálló, nem fogadható el. Az igazság az, hogy a határon túli ún. differenciált politika csődöt mon­dott. És csődöt mondott azon egysíkú ajánlás is, mely szerint  nekünk határon túli magyaroknak a mindenkori kormányzatban szerepet kell vállalnunk, mert bajainkon csupán így segíthetünk. (Amikor vitték a mindenféle háborúba fiataljainkat, akkor volt ilyen célzatú ajánlás, mely sze­rint ez enyhítene bajainkon. Szerencse, hogy a délvidéki magyarság nem fogadta el és tovább protestált az emberi és kisebbségi jogok tiprása ellenében. Tudom, jóhiszemű volt a tanács. Csupán a helyzetismeret nem volt teljes. Anyaországi oldalról. ) Még ha fanyalogva is, e tanács szerint be kell menni a kormányzatba. Mert állítólag csupán így tudjuk érdekeinket érvényesí­teni. Véleményem szerint, nem helyes kormányzati szerepet vállalni, ha a hatalomra kerülő többségi elit nyilvánvalóan kisebbségellenes. Ha így van, mármint, hogy a többségi hatalmi elit kisebbségellenes (burkoltan, vagy nyíltan), akkor a parlamentbe bejutó magyaroknak az ellen­zékben van a helye. Ez nem jelent egymagában sem "lojalitást", sem "nemlojalitást", csupán úgy gondolom, helyes politikai opciót.

 

Mirnics Károly, szociológus a horgosi gyilkosságokról

 

Ezek után jó időre ide magyar vállalkozó nem fog bejönni a tőkéjével. A bűncselek­ménynek ez is volt a célja. Ki akar szorítani minden vállalkozót, aki betéved a szerb vadászte­rületre. Teljesen irreleváns e bűncselekmény elkövetése szempontjából, hogy a meggyilkolt magyar, horgosi vállalkozónak szintén gyanús múltja volt és alvilági módon gazdagodott. Ez egyetlen egy szerb tőkés vállalkozó esetében sem történt másként. Csak, hogy ez a magyar vállalkozó betévedt a szerb vállalkozók érdekövezetébe: jobban fizette a bérmunkásait, mint a szerbek, nagyobb felvásárlási árat fizetett a gyümölcstermelőknek, mint a szerb vállalkozók, akik kizárólag egyedül akarják az egész térség gyümölcstermését idehaza, vagy külföldön értékesíteni.

S mi lesz ezek után? Semmi. Mint a többi kiirtott magyar és szerb család esetében, a tetteseket nem fogják megtalálni. Ha pedig valakit mégis netalán meg fognak vádolni, annak semmi köze nem lesz a bűncselekményhez. Tőle is meg akarnak szabadulni.

Nem mellékesen közlöm, hogy időközben nekem három szabadkai magyar kisvállal­kozó is megjegyezte: „mi az, irtanak bennünket?”.

Van és lesz is tehát etnikai következménye a bűncselekménynek, még akkor is, ha az okai nem láthatók, és látszólag nem etnikai jellegűek.

(Csak sajnálhatjuk, hogy Doris Pack asszony nem él velünk legalább egy napot, hogy igazából megtudná, mi is az a minőségi élet kisebbségi sorsban.)

(Magyar Szó)

 

Tüntet az MPSZ, ha Albert Álmos nem tárgyal az autonómiáról

A Magyar Polgári Szövetség utcai megmozdulásokat rendez, ha Albert Álmos, a há­romszéki RMDSZ elnöke továbbra is elutasítja a tárgyalásokat az MPSZ-szel az autonómiáról - nyilatkozta csütörtökön a Mediafaxnak Gazda Zoltán, a háromszéki MPSZ elnöke. Gazda el­mondta, a háromszéki MPSZ vezetői újabb meghívót küldtek Albert Álmosnak, hogy talál­kozzanak és tárgyaljanak az autonómia kérdéséről. A sepsiszentgyörgyi polgármester az első meghívásra nem adott hivatalos választ, de az MPSZ képviselői megtudták a sajtóból, hogy a háromszéki RMDSZ elnöke nem hajlandó az autonómiáról tárgyalni az MPSZ- szel.

A háromszéki MPSZ szerint a két szervezetnek megállapodásra kell jutnia a Székelyföld területi autonómiája és az erről szóló népszavazás kapcsán. Gazda Zoltán kifejtette, ha az RMDSZ nyitott lenne az autonómiáról szóló megbeszélésekre, az ezzel kapcoslatos tervezeteket a magyar kormány is támogathatja. Az MPSZ utcai megmozdulásokat rendez több háromszéki településen, ha Albert Álmos elutasítja a párbeszédet - szögezte le Gazda Zoltán. A háromszéki MPSZ György Ervin prefektusnak, valamint a román civil szervezeteknek is meghívót küldött az autonómiáról szóló megbeszélésre.

(népújság/mediafax)

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.