Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL III. évf. 120. szám

2005. október 15.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Azért küzd, hogy a Kárpát-medencében minél több magyar minél tovább megmaradjon magyarnak.

Követelései között kiemelkedő fontos­ságú a jogszabályal­kotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) au­tonómia, a szám­aránynak megfelelő par­lamenti képviselet, A magyarországi politikai elittől azt kéri, hogy a magyarok, akik ezt igénylik, megkaphassák a kettős állam­polgárságot.

A VMDP síkraszáll a Kár­pát-medencében élő magyarok határ­módosítás nélküli politikai integrá­ciójáért.

A Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info honlapon is.

Ágoston András

 

Dr. Becsey Zsolt: az október 13-i brüsszeli meghallgatás tanulságai közül kiemelendőnek vélem, hogy kisebbségek elleni jogsértések esetén az áldozatok álláspontját kell mérvadónak tekinteni. Hiába hoznak föl az érintett hatóságok konfliktusokat leplező adatokat, ha nyilvánvaló: a hivatalos sta­tisztikákban nem jelennek meg a megfélemlített vagy bizalmukat vesztett  sértettek közlései.

 

Korhecz Tamás: "Jogosan mondhatjuk, hogy a(z) (EP) határozat egyes részeiben túl éles, egyes megfogalmazásai nem tükrözik a tényleges vajdasági helyzetet. Ugyanakkor biztos az is, hogy a Vajdaságban – kiváltképpen a fiatalok körében – jó adag türelmetlenség van. Ezért elsősor­ban a megelőzés terén kell tennünk valamit".

 

Ágoston András:

Új kezdeményezés

Szükség van a szabadkai tiltakozó gyűlésre.

Azért, mert leginkább a délvidéki magyar fiatalok válnak a nemzeti alapú súlyos incidensek, sokszor megalázott áldozataivá. S mert ezzel a tiltakozással kifejezhetjük a vajdasági magyarság óriási többségének a véleményét, hogy népcsoportunk helyzete továbbra is nyílt és megoldatlan.

Van egységes vajdasági magyar érdek. Mi, a vajdasági magya­rok szeretnénk békésen egymás mellett élni a most már nagy többségben itt élő szerbekkel. De nem úgy, ahogy ezt ők Trianon óta megszokták. Nekik is rá kell jönniük, hogy a vajdasági magyarok nem képezik saját tulajdonukat. S hogy azok részei a Kárpát-medencében élő magyar nemzetnek. Meg lassan arra is, hogy a vajdasági magyarok az EU-tag Magyarország kisebbségei, akikre most már talán állandó jelleggel odafigyel az Európai Unió is.

A vajdasági magyarok nem akarják azt a feszültséget, amelyet főleg a félrenevelt fiatal szerbek keltenek sokszor megalázó, durva, testi sértéseket okozó kötekedő viselkedésükkel. Nem akarjuk, hogy a szerb hatalom saját érdekeitől vezérelve elnéző legyen pont az effajta viselkedéssel szemben.

S ami a legfontosabb: ezt a véleményünket nem akarjuk tovább megfélemlítve magunkba zárni.

Köszöntjük a fiatal szervezőknek, hogy új kezdeményezésükkel hatékony anyagi támogatás nélkül, saját erejükből nyilvánosságot biztosítanak ebbéli véleményünk kifejtésének.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt fiataljai tevőlegesen is hozzájárultak a mai megmoz­dulás megszervezéséhez. Nekik is köszönjük a lehetőséget.

Célunk az, hogy politikai jóindulatunk bizonyítékaként rámutassunk a tennivalókra, ame­lyeket ha a szerb hatalom megszívlel oldódhat a két nemzet közötti mindkét fél számára káros fe­szültség.

Véleményünk szerint ideje, hogy a szerb hatalom félretegye a kisebbségek szerepéről és helyéről alkotott sok évtizedes kliséket, megvizsgálja, mi az, ami hozzájárulhat közös boldogulá­sunkhoz ezen a vidéken.

Először is figyelembe kell vennie, hogy magyarok vagyunk, s az uniós nemzet részeként azok is akarunk maradni. Másodszor, hogy önazonosságunk megőrzésére és a meglevő egyre kíno­sabb nemzeti alapú feszültség kezelésére a jelenlegi intézményi struktúra nem alkalmas. Tényleges, magyar (perszonális) autómiára van szükség. Emellett csakúgy mint a szerbeknek, mondjuk Hor­vátországban és Kosovón, szükségünk van részarányos parlamenti képviseletre is. Előre szavatolt képviselői helyeket kérünk a szerb parlamentben, hogy azokra, többpárti alapon, maguk a magyarok választhassák meg képviselőiket. Akik csakúgy mint a szerb képviselők Horvátországban, valóban a vajdasági magyarság érdekeit képviselik, s ami a legfontosabb, egyedül a magyar választóiknak tartoznak politikai felelősséggel.

Tudjuk, egyelőre nincs meg a politikai akarat a szerb vezetésben sem arra, hogy a nemzeti alapú súlyos incidensek esetében a zéró tolerancia elvét alkalmazva határozottan járjon el, sem arra, hogy ténylegesen párbeszédet kezdjen a magyar autonómiáról és a részarányos parlamenti képviseletről.

Ez az oka annak, hogy a tiltakozó nagygyűlésről kéréssel fordulunk Budapesthez, az EU-tag Magyarországhoz. Azt kérjük, ne elégedjen meg azzal, hogy Európa csak figyelemmel kísérje a vajdasági magyarság helyzetének alakulását, hanem mind Szerbiában, mind az EU-ban szorgalmazza a demokratikus kisebbségbarát intézmények, a magyar (perszonális) autonómia és a részarányos parlamenti képviselet mielőbbi bevezetését.

 

Dokumentumok:

Tiltakozó megmozdulás Szabadka főterén

 

Ma, szombaton 15 órai kezdettel a Délvidéki Magyarok Ifjúsági Szervezete és az Összefo­gás a Fennmaradásért civil szervezetek által alapított Civil Mozgalom tiltakozó nagygyűlést szer­vez Szabadka főterén. A szervezők azért folyamodtak ehhez a lépéshez, mert megítélésük szerint a rendőrség és az igazságügyi szervek túlságosan is elbagatellizálják a nemzeti türelmetlenségből elkövetett incidenseket.

A megmozduláson vendégként jelen lesz és felszólal Ágoston András, a VMDP elnöke, Páll Sándor, a VMDK elnöke, Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke. A civil szféra képviselői közül Gubás Jenőnek, az Aracs Társadalmi Szervezet elnökének a levelét Gubás Ágota olvassa fel, itt lesz Szabó Tibor a HTMH volt elnöke, illetve Pomogáts Béla, az Illyés Közalapítvány elnöke. Becsey Zsolt, az Európa Parlament képviselője és Hámos László, az amerikai Magyar Emberjogi Aalapítvány elnöke levélben üdvözli a részvevőket.

A szervezők értesítik a polgárokat, hogy a megmozdulást rossz idő esetén is megtartják. Egyébként szervezett autóbuszjáratok lesznek Újvidékről, Szenttamásról és Óbecséről.

 

Autóbusszal a szabadkai tiltakozásra

A VMDP temerini körzeti szervezete értesíti a polgárokat, hogy szombaton, október 15-én délután 3 órai kezdettel a szabadkai Városháza előtti téren a Civil Mozgalom szervezésében tilta­kozó rendezvényre kerül sor a sorozatos magyarellenes kilengések ügyében tanúsított nem megfe­lelő hatósági magatartás miatt. Mint a szervezőktől értesültünk, a megmozdulást az illetékesek en­gedélyezték. A rendezvény színhelyére több autóbusz indul, az egyik Újvidékről, Temerin érinté­sével.

Mindazok a temeriniek, akik ezzel a busszal szeretnének Szabadkára utazni, szombaton 12.30-kor gyülekezzenek a piactéren.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt támogatja a megmozdulást, és arra kéri a temerinieket, aki csak teheti, legyen a rendezvényen.

Az odautazás zökkenőmentes lebonyolítása végett azt ajánljuk, hogy előzőleg a szervezők­kel is vegyék fel a kapcsolatot. Elérhetőségük mobiltelefonon: 063-88-029-73.

 

Dr. Szalma József

Lojálisak, de kihez?

A vajdasági magyarságnak azt tanácsolják, legyünk lojálisak. Felteszem a kérdést, kihez, mihez.

Én azt gondolom, nekünk nagyon oda kell figyelnünk arra, hogyan és miként, kihez le­gyünk és kihez ne legyünk lojálisak.

Akik minket tipornak, lábunkra lépnek, kiírják, hogy halál a magyarokra, stb. ezekhez ki kell mondani, sohasem voltunk és nem is leszünk lojálisak. Abban a Szerbiában, amelyben a ma­gyarverőket megdicsérik és amelyben az állam az elkövetők ellenében nem folytat eljárást, valami nincs rendben. Itt kiirtanak egész magyar családokat, és... semmi. A szerb hatóság nem ismeri az elkövető­ket.

Itt a Vajdaságban a milosevityi rezsim több mint félmillió quasi és igazi menekültet köl­töztetett be. Állítólag nem változtatván meg a korábbi etnikai arányokat. Isten tudja hányadszor történik ez meg.

A szerb hatalom pedig azt  mondja itt minden jól van, csupán sporadikusak és nem jellem­zőek a diszkriminációs jelenségek. Sajnos, azt kell mondani, hogy ez nem igaz.  A lajstrom sajná­latosan hosszú még akkor is, ha a legutóbbi 2-3 év eseményeit vesszük figyelembe.

Én volnék a legboldogabb, ha Szerbia jó útra térne. Ha itt minden jól menne. Két kezemmel szavaznék arra, hogy Szerbia akár hat hónapon belül legyen EU-s tag. Mert elég bajom van nekem és velem együtt mindenkinek abból hogy Szerbia késik. Hogy van egy asztal feletti és asztal alatti Szerbia.

Európa ismeri az itteni helyzetet. Még akkor is, ha mi magyarok egy szót sem szólunk. Te­hát hazudni nem szabad. Ami probléma van, azt az asztalra kell tenni. Az itteni asztalra. A problé­mák már régtől asztalon vannak. A megoldások pedig elhúzódnak.

Nem szívesen mondom: a reciprocitás elve nehezen alkalmazható. El kell ítélni, hogy a szerbeket verik Kosovóban csak azért mert szerbek. De Szerbia a Vajdaság felett rendőrségi ellen­őrzést gyakorol. Miért hagyja, hogy verjék a magyarokat? Van rá módja, hogy ezt megakadá­lyozza. Annál is inkább, mivel ezt a nemzetközi közösség három éve meg is követeli. Mégsem történik semmi. Vagy megismétlődik a milosevityi érában létrejött túsz-helyzet?

Ezt egyszer már megéltük!

 

A VMSZ közleményben támogatja a szabadkai tiltakozó megmozdulást

A Vajdasági Magyar Szövetség közleményben támogatja a Délvidéki Magyarok Ifjúsági Szervezete és az Összefogás a Fennmaradásért civil szervezetek által létrehozott Civil Mozgalom szombati szabadkai tiltakozó megmozdulását.

Maradéktalanul egyetért a Civil Mozgalom által megfogalmazott hét ponttal. Különösen biztatónak tartja, hogy a vajdasági magyar fiatalság felvállalja nemzeti közösségünk mindazon égető problémáit, melyek az egész délvidéki magyarságot sújtják. Ez annak a jele, hogy fiataljaink – a jövő nemzedéke és értelmisége – a szülőföldön keresik a boldogulást, a szellemi és gazdasági felemelkedés lehetőségét.

 

Az 44/45-ös vérengzések magyar áldozatainak emlékezete

Újvidéken az idén is lesz koszorúzás

Október 29-én tervezzük megtartani a szokásos megemlékezést Újvidéken az 1944-1945-ös ártatlan magyar áldozatokról. Ezzel kapcsolatban szeretném a nyilvánosságot tájékoztatni az aláb­biakról:

Köztudott, hogy az újvidéki megemlékezésnek külön jelentősége van, több okból is. Az egyik, hogy itt zajlott le az első újvidéki razzia, 1942 januárjában, amelynek elsősorban szerb és zsidó nemzetiségű ártatlan polgárok váltak áldozatává. A közvélemény közel fél évszázadon ke­resztül kizárólag csak erről hallhatott és tudhatott. Egy másik ok, hogy míg ennek az első razziának a részleteit a történészek már felderítették, kikutatták az áldozatait, méltó emléket állítottak nekik, addig a második razzia megtörténtét a szerb állam hivatalosan még szóvá sem tette, a rá vonatkozó dokumentumokat nem tette kutathatóvá, az áldozatok és hozzátartozóik és leszármazottaik iránt hivatalosan nem fejezte ki részvétét, a magyarokra kimondott kollektív büntetést nem vonta vissza. Mindezek felett ugyancsak fontos ok, hogy a magyarok elleni véres atrocitások egyik legtöbb áldo­zatot követelő helyszíne éppen Újvidék városa volt.

Mindezen okokat és körülményeket figyelembe véve valamint azt is, hogy Újvidék magyar­sága 1990 óta minden évben megtartja a megemlékezést, de eddig még nem tudta elérni, hogy a szerb állam is képviseltesse magát rajta, az idei megemlékezésre a szervező bizottság tagjaként és a Nagy Sándor Műemlékvédő és Hagyományápoló Egyesület elnöke minőségben meghívjam Boris Tadićot, Szerbia elnökét, és Sólyom Lászlót, a Magyar Köztársaság elnökét.

Újvidéken, 2005. október 14-én.

Papp Ferenc

 

TÜNTETÉS ERDÉLYBEN

Állami magyar egyetemet akarunk!  

Önálló, erős magyar egyetemet akarunk. A Bolyai Egyetemet akarjuk. VISSZA!

LEGYÜNK OTT A BOLYAI EGYETEM ÚJRAINDÍTÁSA ÉRDEKÉBEN SZERVE­ZETT TÜNTETÉSEKEN!

A SAPIENTIA EGYETEM ÁLLAMI TÁMOGATÁSÁT, valamint AZ ISKOLÁSOKAT SÚJTÓ KISEBBSÉGELLENES ÁLLAPOTOK MEGSZÜNTETÉSÉT is követeljük. LEGYÜNK OTT MINDANNYIAN, AKIK BÍZUNK A JÖVŐBEN! Könyvvel és gyertyával, a tudás és a béke jeleivel.

Légy ott te is, hívd el a barátaidat, ismerőseidet is. A Te ügyed, a Te érdeked! Most meg­mutathatjuk, hogy nem alázhatnak meg bennünket. Európa kapujában jobban fi­gyelnek a belépőre. Állami magyar egyetemet követelünk, ahol a tudás az úr.

Kedves adófizető szülő, nagyszülő! Önnek állampolgári joga, hogy a gyereke, unokája, ha akar, a román állam által finanszírozott egyetemet végezhessen, magyarul. Jöjjön hát ki Ön is, gyertyával, könyvvel a tüntetésre! Az anyanyelvű oktatás mindannyiunk ügye.

Október 17-én, hétfőn:

Sepsiszentgyörgyön a 48-as emlékműnél délután 5 órakor.

Csíkszeredában a Sapientia Egyetem előtt, este 6 órakor.

Kolozsváron a Farkas utcában, a BBTE főépülete előtt, este 8 órakor.

Nagyváradon a Megyeháza előtt, este 7 órakor.

MOST kell megmutatnunk, hogy erősek és összetartók vagyunk.

Magyar Ifjúsági Tanács (MIT); Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB); Erdélyi Magyar Ifjak (EMI); Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) – Oktatási Szakbizottság; Kolozsvári Ma­gyar Diákszövetség (KMDSZ).

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.