Vajdasági Magyar
Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 123.
szám
2005. október 18.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt
programpárt. Azért küzd, hogy a Kárpát-medencében minél több magyar minél
tovább megmaradjon magyarnak.
Követelései között kiemelkedő fontosságú
a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar
(perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, A magyarországi politikai elittől azt kéri, hogy a magyarok,
akik ezt igénylik, megkaphassák a kettős állampolgárságot.
A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében
élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevél legutóbbi számai
olvashatók a www.hufo.info honlapon is.
Ágoston András
Ágoston András:
Kostunica pártja és a
magyarverések
A magyar nacionalisták egyes vajdasági autonomista körökkel és agresszív lobbi-csoportokkal együtt nemzeti alapú incidensekről szóló hamis vádakat hangoztatnak. E próbálkozások sikertelenségét Doris Pack is bizonyítja a TANJUG-nak adott kijelentésében, miszerint a brüsszeli vita „mindenkinek felnyitotta a szemét”.
A vita végén úgy tűnt, hogy a vajdasági kisebbségek sérelmére elkövetett cselekményekre vonatkozó súlyos vádakkal voltaképpen a tartomány autonómiájára irányuló törekvéseket kívánták nemzetközi témává tenni. Erre utal, hogy Doris Pack a megjelentek között a belgrádi Helsinki Bizottság vezetőjét Sonja Biserkót és a „szerb nacionalizmus” egy másik nagy ostorozóját kiemelten köszöntötte.
Jellemző, hogy a vitára a Európa Parlament képviselőinek mindössze tíz százaléka volt kíváncsi.
Röviden szólva ez az, amit a Szerbiai Demokrata Párt elektronikus hírleveléből a gyanútlan olvasó a vajdasági magyarverésekkel kapcsolatos brüsszeli EP vitáról megtudhat.
A magyarok és a horvátok veszélyeztetettségére vonatkozó általánosságban hangoztatott érveknek a szerbiai részvevők (akik között ott volt Józsa László és Bunyik Zoltán is), részéről történt gyors és eredményes semlegesítése után, Kostunica pártjának hírlevele legalább is ezt állítja, a szerbek ellenségei főleg a Vajdaság autonómiájáról beszéltek. S eljutottak egészen a tartomány „alkotmányos önállóságának” szorgalmazásáig.
Kostunica pártját ne egyenlítsük ki a szerb radikálisokkal! A felvilágosult szerb nacionalisták érvelnek és kihasználják az ellenfél gyenge pontjait.
Ilyen gyenge pont például, hogy miután a magyarországi képviselők rájöttek, nem lesz jó Kaszát kiegyenlíteni a vajdasági magyarsággal, a továbbiakban már nem maradt más hátra, mint általában beszélni az incidensekről. És mellékelni a gyűjtött anyagot, amit senki sem olvas el.
De még ennél is nagyobb hiba kiegyenlíteni a 14 százalék vajdasági magyart a Vajdaság autonómiájával. Jó lenne, ha Budapesten is belátnák: nem lehet megúszni a tényleges magyar autonómia iránti vajdasági magyar igény átütő, határozott képviseletét azzal, hogy a magyar képviselők beállnak a nyugatiak mögé, akik a tartomány autonómiájával voltaképpen csak ijesztgetik Szerbiát. Miközben Szerbia egyre kevésbé ijed meg, sőt visszafordítja a demokrácia fegyverét. Mihelyt (megfelelő áron) megszabadul Kosovótól, következik a legdemokratikusabb módszer, a népszavazás. Nincs olyan autonomista opció, amely ezt megnyerné. Akkor meg minek kardoskodunk mi magyarok mellette. Ahelyett, hogy azt néznénk itt is Budapesten is, mi az ami megfelel annak a tizennégy százaléknak.
Dokumentumok:
Temerinbe látogat az új magyar főkonzul
Október 21-én pénteken Temerinbe látogat Varga Imre, a Magyar
Köztársaság újonnan kinevezett szabadkai főkonzulja. Találkozik a Vajdasági
Magyar Demokrata Párt vezetőivel, meglátogatja a Helytörténeti Múzeumot és a
Tájházat, este pedig lakossági fórumon vesz részt,
melyen aktuális kérdésekről, többek között a januártól esedékes úgynevezett
nemzeti vízumról beszél. Kérjük polgártársainkat, minél nagyobb számban
vegyenek részt a rendezvényen, hiszen most alkalmuk nyílik első kézből
információkat szerezni olyan kérdésekről, amelyekről eddig csak az írott
sajtóból értesülhettek.
Újabb óbecsei siker az „Édes anyanyelvünk” versenyen
Sátoraljaújhelyen
A hét végén rendezték meg az „Édes anyanyelvünk” verseny 33. döntőjét Sátoraljaújhelyen.
A májusban Óbecsén megtartott vajdasági döntőről négy középiskolás jutott a sátoraljaújhelyi döntőbe.
A határon túli tanulók kategóriájában teljesítményéért Kazinczy-érmet és könyvjutalmat Nagy Júlia (felkészítő tanára Varnyú Ilona) az „Óbecsei Gimnázium” tanulója kapott. A legjobb szóbeli teljesítményért is ő kapott könyv- és CD jutalmat, valamint a Kossuth rádió különdíját.
Az Anyanyelvápolók Szövetségének különdíját Martonosi Mirella (felkészítő tanára Pap Kapusi Kornélia) a Nagybecskereki Gimnázium, valamint Boldizsár Anna (felkészítő tanára Varnyú Ilona) az Óbecsei Gimnázium végzős diákjai kapták.
Vajdaságban eddig 2 szabadkai, egy bácstopolyai, 1 nagybecskereki, 1 zentai és 6 óbecsei középiskolás diák érdemelt ki Kazinczy-érmet.
A vajdasági felkészítő tanárok közül eddig Varnyú Ilona az Óbecsei Gimnázium magyartanára kapott Kazinczy-érmet.
Hantz Péter egyetemi
adjunktus:
A magyar-román közös kormányülésen szülessen döntés a Babe-Bolyai
Tudományegyetemről
Beszéd a kolozsvári tűntetésen (részletek)
Tisztelt Egybegyűltek,
Köszönjük Önöknek, hogy eljöttek erre a tüntetésre. Köszönjük az idősebbeknek, akik segítsége nélkül nem érhetnénk el céljainkat, és a fiataloknak, akik bíznak a jövőben, bíznak nemzeti közösségünk erejében. Nem vagyunk egyedül: Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában már sok ezer ember részvételével javában zajlanak az ugyanilyen céllal szervezett megmozdulások.
A magyar tannyelvű Bolyai Egyetemet 1959-ben szűntette meg a kommunista román kormány. A forradalom után ennek visszaállítása volt nemzeti közösségünk egyik fő követelése, az RMDSZ több mint hatszázezer aláírást gyűjtött össze az egyetemalapítás érdekében. Jól emlékszem arra, mikor középiskolás diákként a Bolyai Egyetem újraindításáért tüntettem.
Akkor elképzelni nem tudtam volna, hogy tizenöt esztendő múlva immár egyetemi tanárként ugyancsak a Bolyai Egyetemért leszek kénytelenek fölemelni a hangom.
Kiderült hogy Európában harmincnál is több állami finanszírozású felsőoktatási intézmény működik, melyek nemzeti kisebbsége nyelvén tanítanak.
A mai napon végre megtört a hallgatás átka. Az érdem a tüntetésláncot életre hívó magyar ifjúsági szervezeteké: a Magyar Ifjúsági Tanácsé, az Erdélyi Magyar Ifjaké, és a Kolozsvári Magyar Diákszövetségé, amely alapszabályzatában rögzítette, hogy a leendő Bolyai Egyetem diákszervezetének tekinti magát.
Történelmi pillanatokat élünk: ha most a sarkunkra állunk, és nem érjük be félmegoldásokkal, az Európai Unió kapujában álló román állam kénytelen lesz visszafogni magyarellenes politikáját. De a harcunk csak akkor lesz eredményes ha az összes erdélyi magyar politikai erő összefog!
Melyek tehát a követeléseink?
- Követeljük, hogy a jövő tanév elején induljon újra a Bolyai Egyetem!
- Követeljük, hogy a pár nap múlva sorra kerülő magyar-román közös kormányülésen döntés szülessen a Babes-Bolyai Tudományegyetem magyar karainak azonnali létrehozásáról, és a Sapientia Egyetem román állami finanszírozásáról.
- További követelésünk hogy számolják fel a közoktatás kisebbség-ellenes állapotait. Iskolásaink sokkal hatékonyabban tanulhatnák a román nyelvet, ha nem anyanyelvi képzés céljaira készült tan és vizsgaanyaggal gyötörnék őket!
- Követeljük azt is, hogy indítsanak magyar tannyelvű osztályokat a csángó-magyarok számára! Tisztelt Egybegyűltek!
Ne legyenek illúzióink: küzdelmünk nem lesz könnyű. Nem lehet az árral szembe úszni, így meg kell fordítanunk az ár irányát.
Arra kérem Önöket, hogy a tüntetés feliratait, kellékeit tegyék el, és legyenek készen arra, ha még többször is az utcára kell vonulnunk. Ha kell, komolyabb diplomáciai eszközökhöz tudunk és fogunk nyúlni. Ha kell, ismét tüntetni fogunk. Egy tüntetés ugyanis a diplomácia folytatása-más eszközökkel.
Nincs alávetett és uralkodó nemzet
A Civil Mozgalom közleménye a tiltakozásról
Békésen és incidensek nélkül zajlott le az október 15-ei tiltakozó megmozdulásunk Szabadkán, amelyet azért szerveztünk, mert a rendőrség és az igazságszolgáltatás nem végzi hatékonyan munkáját. Azt viszont elmondhatjuk, hogy ez alkalommal a rendőrség korrekt volt, és állandó jelenlétével szavatolta a környék biztonságát.
A tiltakozáson mintegy négyszáz békés szándékú, fegyelmezetten viselkedő, többségében délvidéki magyar polgár volt jelen. A felszólalók maximálisan a probléma lényegét érintették beszédeikben, és határozottan állást foglaltak a magyarság sérelmére elkövetett atrocitások ellen. Előzetes becsléseink szerint sem számítottunk tömeges részvételre, azt viszont szomorúan vettük tudomásul, hogy a szabadkai magyar polgárok nagyon kis számban voltak jelen a megmozduláson.
Ez is megerősíti azt a véleményünket, hogy a magyarság meg van félemlítve, de ugyanakkor azt is mutatja, hogy az emberek közömbösek, nem éreznek felelősséget egymás iránt. Biztató viszont az, hogy egyre többen vannak azok, akik akarnak és mernek is tenni az áldatlan helyzet megváltoztatásáért.
Civil Mozgalom
Tüntetések Erdélyben is
Százak követelték a Bolyai Egyetem újraindítását négy erdélyi városban
A Bolyai Egyetem újraindítását, a Sapientia
állami támogatását, valamint a romániai magyar iskolásokat sújtó
kisebbségellenes állapotok megszüntetést követelték hétfőn este négy, erdélyi
városban rendezett tüntetés résztvevői.
A Magyar Ifjúsági Tanács (EMI), a Bolyai
Kezdeményező Bizottság, az Erdélyi Magyar Ifjak, az Erdélyi Magyar Nemzeti
Tanács oktatási szakbizottsága, valamint a Kolozsvári Magyar Diákszövetség
által szervezett tüntetéslánc felvonulással kezdődött még délután
Sepsiszentgyörgyön. A mintegy száz fős menet a
központi, 1848-as emlékműtől indult. Mire a prefektusi hivatal elé értek, a
résztvevők létszáma megduplázódott.
A tüntetés-sorozat Csíkszeredában
folytatódott a Sapientia épülete előtti gyertyás körmenettel. A hideg és a
havas eső ellenére mintegy százötven ember gyűlt össze, megkerülte a megyeháza
épületét, majd az egyetem elé visszatérve beszédek hangzottak el. A tömeghez
szólt Antal Attila alpolgármester, felolvasták Sógor Csabának, a Romániai
Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátorának és Tőkés László református
püspöknek, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (RMNT) elnökének üzenetét.
Nagyváradon helyi idő szerint este hét órától
az Ady szobornál gyülekeztek a tüntetők, akik előtt felolvasták Tőkés László
üdvözlő beszédét is.
A tüntetéslánc este nyolckor zárult
Kolozsváron a Babes-Bolyai Tudományegyetem főépülete előtt, ahol felszólalt
Bodó Barna egyetemi docens, a Bolyai Kezdeményező Bizottság elnöke, Hantz Péter
a BBTE fizika karának adjunktusa, az EMNT oktatási bizottságának elnöke, Juhász
Tamás a Protestáns Teológiai Intézet rektora, Sándor Krisztina, a Magyar
Ifjúsági Tanács (MIT) elnöke. A Kincses Városban elhangzottak Kónya-Hamar
Sándor és Toró T. Tibor RMDSZ-es parlamenti képviselők üdvözlő szavai is.
MTI
A belgrádi Danas szerint a szerb hatóságoknak cselekedniük kell
A Danas című belgrádi napilap szerint a szerb
hatóságoknak be kell váltaniuk a kisebbségeknek tett ígéreteiket, ahelyett,
hogy a kisebbségellenes incidensek megítélésében vitáznának velük.
A liberális szemléletű lap hétfői elemzése
szerint a szerbiai közvéleményben nagy meglepetésként hatott az első szabadkai
tüntetés, amelynek során a magyarok követelték a rendőrség és az
igazságszolgáltatást hatékonyabb fellépését az etnikumok közötti incidensek
elkövetői ellen.
A Danas rávilágít arra, hogy a vajdasági
magyarok szerint a hatóságok gyorsan és hatékonyan megoldják azokat az
eseteket, amelyekben a magyarok voltak a vétkesek, viszont "lassan vagy
sehogyan sem" cselekszenek, amikor ők az áldozatok. Szerintük a kettős
mérce politikája annak a következménye, hogy a kisebbségek részvétele a
rendőrségben nem éri el az öt százalékot, jóllehet a tartomány lakosainak több
mint harmadát teszik ki. Hasonló a helyzet az igazságszolgáltatással is.
"Ahelyett, hogy ugyanarra a problémára
más-más dioptriájú szemüveggel néznének, sokkal jobb lenne, ha teljesítenék
azt, amire ígéretet tettek. Kiváltképpen, amikor azokról a vegyes bizottságokról
van szó, amelyek hivatottak lennének kivizsgálni az incidenseket, és lehetővé
tennék a tettesek kézre kerítését és megbüntetését. Ugyanolyan mérce szerint,
bármilyen nemzetiségűek" - írja a Danas.
Az újvidéki Dnevnik című napilap hétfőn
interjút közöl Milorad Mirciccsel, a szerbiai parlament nemzetbiztonsági
bizottságának radikális elnökével, aki az Európai Parlament szeptember végi
vajdasági határozatával kapcsolatosan leszögezi, hogy a dokumentum politikai
minősítéseket is tartalmaz, ami precedens az Európa Unióban, amely így
közvetlenül beavatkozik egy ország belügyeibe.
(MTI)
Köszönjük, hogy
elolvasta Hírlevelünket.