http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2005. március 7.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt
programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és
végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a
számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik
ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében
élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a
VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton
is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus
megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai
történésekkel.
Ágoston
András, a VMDP elnöke
„Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de
mindig meg kell tenni, amit lehet”.
(Bethlen Gábor)
Ágoston András:
Küzdelem az erdélyi magyarokért
Ha hinni lehet a híreknek, megtörtént az, ami az elmúlt tizenöt évben még egyszer sem: az RMDSZ nem vállalta az SZDSZ Erdélybe látogató képviselőjét.
A Magyarok Világszövetségének tudósítása szerint Mátyás Hitek és illúziók: a kettős állampolgárság címmel igyekezett megmagyarázni Kolozsváron az SzDSz a kettős állampolgárságra vonatkozó decemberi népszavazás előtt „nem”-re buzdító politikai kampányát.
Eörsi az állampolgárság kérdését megpróbálta idejétmúltnak beállítani, s büszkén beszélt saját európai állampolgárságáról.
A kolozsváriak viszont emlékeztették az előadót, hogy 1989 tavaszán a budapesti Corvin moziban az SzDSz is elfogadta a rendszerváltás programját, amelyben a többi között az áll, hogy
„minden magát magyarnak valló személy – és az ő jogán családja – legyen
jogosult a magyar állampolgárságra”.
Ezt elfelejtettem, mondta állítólag Eőrsi Mátyás, miután András Imre a fenti programtézist szembeállította a képviselő kolozsvári előadásával és az SzDSz NEM szavazatával decemberi népszavazáson.
Ilyen és hasonló megtévesztő manőverekről és valótlanságokról értesülhettek a Márton Áron egyenes beszédéhez szokott kolozsváriak – így az MVSZ közleménye – akik tiltakoztak Eörsi Mátyás előadása ellen. A mintegy 35 fős, tojásokkal és szirénákkal felszerelt tiltakozó a Magyarok Világszövetsége elnökének jelenléte miatt, az iránta érzett tiszteletből elállt attól a szándékától, hogy tojásdobálással és hangzavarral akadályozza meg Eörsi beszédét. A találkozón végül a tiltakozókon kívül csupán négy egyetemi hallgató és két szolgálatos tanár jelent meg.
Tőkés László újabb próbálkozása
De nemcsak a kettős állampolgárság kérdése az, ami ma is időszerű Erdélyben. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke autonómia ügyben igyekszik egységet teremteni a polgári oldalon. Március 12-ére, a marosvásárhelyi Kultúrpalotába hívta össze EMNT egyszer már „objektív okok” miatt elhalasztott tanácskozását.
Az MNT elnöke
leszögezi: az erdélyi összmagyar és erdélyi kisebbség-politikában gyökeres
áttörésre, paradigma-változásra és stratégiai irányváltoztatásra van szükség.
Ennek a lényege, hogy „a lehetetlennek mutatkozó határrevízió egyetlen
életképes alternatívája a nemzeti közösségi
autonómia”.
Tőkés úgy véli, hogy a román ellenzéki pártok hatalomra kerülése nyomán kialakult új helyzet új kezdet ígéretét hordozza magában. Reményei szerint a kommunista típusú visszarendeződés és a hosszúra nyúló átmenet időszaka után az 1989-ben elkezdődött rendszerváltozás most tovább folytatódhat.
Csak sikert kívánhatunk az EMNT tanácskozásának.
Nincs egységes erdélyi magyar
autonómiakoncepció
Nincs erdélyi magyar politikai opció, ide értve az RMDSZ-t is amely nem az autonómiát tűzte volna ki célul. Sajnos – csakúgy mint a Vajdaságban is – hiányzik az egységes autonómiamodell. Olyan, amelyet támogatni tudnak az erdélyi politikai elit különböző csoportosulásai, az RMDSZ , s nem mellékesen, Budapest is.
Az erdélyi autonómiavita a legékesebb bizonyíték arra, hogy a magyarországi politikai elit támogatása nélkül, a nemzetközi színtéren közösen megjeleníthető egységes autonómiamodellt nem lehet létrehozni. Sajnos a lehetséges autonómiamodellt illetően Budapesten sincs egyetértés. Nem véletlen, hogy a minap a kormányoldal képviselője bejelentette: a másnapi négypárti egyeztetésre nem kívája beterjeszteni az autonómia kérdését. Az autonómiát a négypárti egyeztetésen úgy látszik az ellenzéki pártok sem szorgalmazták.
Az élet azonban nem áll meg.
A nemzetközi politikai színtéren létezik az EBESZ számára is elfogadható autonómia-definíció. Ami még a horvátországi szerbek helyzetének rendezése kapcsán alakult ki. E szerint az autonómia elengedhetetlen feltétele, hogy többpárti választások útján, a kisebbségi szavazók listájának felállításával olyan legitim képviseleti testület jöhessen létre, amelynek tagjai nem a helyi hatalomnak, hanem választóiknak tartoznak politikai felelősséggel. Az így létrehozott legitim testületnek saját pénzforrásokkal, jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is kell rendelkeznie. S ami a legfontosabb: a helyi többségi hatalommal közvetlen közjogi kapcsolatban kell állnia.
Hogy ez az utóbbi mit jelent jól példázza a VMSZ nemzeti tanácsa. Ennek elnöke Józsa László – csakúgy mint a többi nemzeti tanács elnöke is – egy olyan gyűjtőtestületbe került, melynek elnöke maga Kostunica kormányfő. Hogy a lovak zabba ne menjenek!
Kisebbségi törvény és autonómia
Az RMDSZ kisebbségi törvényének előkészületeiről nincs bővebb információ. Ez nem jó jel. Félő, hogy a kormányzati felelősséget vállaló erdélyi magyar politikusok Románia EU-csatlakozásának lázában égve, megfogadják Basescu köztársasági elnök figyelmeztetését, miszerint ő nem fogad el olyan javaslatokat, amelyek Románia nemzeti területén egy térségnek nagyobb autonómiát igényelnek, mint a többieknek.
Ha akkora autonómiája lenne Bukarestnek, Aradnak vagy akár egy falunak is, amekkora a Székelyföldön, az nem autonómia, hanem decentralizáció.
Emlékezetes, hogy „a kormányzati felelősségvállalás” nyomán a VMSZ tárgyalói a jugoszláv kisebbségi törvény meghozatalakor még annak ódiumát is vállalták, hogy a nemzeti tanácsok közvetlen megválasztása helyett afféle „elektori rendszerben” a kisebbségi miniszter által szentesített választók „válasszák meg” a nemzeti tanácsok saját kisebbségi közösségüktől független tagjait. Ezért lenne óriási jelentősége annak, ha az EMNT most egyesíteni tudná a nemzeti oldal elképzeléseit, s olyan minimális legalább elvileg pontosított autonómia követeléssel lépne fel a politikai színtéren, amelyet nem lehetne egyszerűen félre tenni, sem Budapesten, sem másutt.
László Gyula: átvenni a jó nyugati megoldásokat
Vajdasági tanácskozás a regionalizmusról
László Gyula, a vajdasági képviselőház kisebbségi bizottságának elnöke, VMDP-s képviselő egy a regionalizmusról szóló újvidéki tanácskozáson rámutatott: az alkotmányvita során jó vajdasági megoldások akkor születhetnek, ha a szerb politikai elit figyelembe veszi a már létező nyugati autonómiák tapasztalatait.
Nem elég, hogy a magyar nyelv a Vajdaságban egyenrangú használatban legyen, hanem arra van szükség, hogy a magyar, esetleg más kisebbség nyelve is hivatalos nyelvvé emelkedjen.
Különben, a nemzeti identitás megőrzése szorosan összefügg az autonómia Európában is alkalmazott intézményének alkalmazásával. A VMDP szerint a magyar (perszonális) autonómia lehetővé tenné a magyar kisebbségi közösség alapvető nemzeti érdekeinek feltárását, kifejezését és legitim képviseletét. Jelenleg a legitim képviseletre nincs lehetőség.
László Gyula rámutatott arra is, hogy jelenleg nincs magyar képviselő a szerb parlamentben. A jelenlegi törvényes megoldás, a természetes küszöb alkalmazása nem biztosítja a a kisebbségi közösségen belüli demokratikus választásokat. Arra van szükség, hogy a szerb választási törvény fenntartott helyeket állapítson meg a magyar és más kisebbségeknek is. Csak így lehet a többpártrendszer elveit alkalmazva, demokratikus választásokon biztosítani a legitim magyar képviselők jelenlétét a szerb és a tartományi parlamentben, de a községi képviselőtestületekben is.
Cesare Pinelli a Velencei Bizottság tanácskozáson jelen levő tagja, László Gyula kérdésére vázolta, hogyan oldották meg Dél-Tirolban a hivatalos nyelvek és a kisebbségi képviselet kérdését.
Pinelli elmondta, hogy a Dél-Tirol autonom intézményeiben az olaszok és a németek fele-fele arányban vannak jelen. A bíróságokon tolmácsok segítenek, a feliratok mind kétnyelvűek. Az állami intézményekben a foglalkoztatottság tekintetében is ez az arány érvényesül.
Az oktatásban az egyenjogúság érvényesülése nemcsak a tanítás nyelvében, hanem a tanítási programok tekintetében is biztosított.
Ez van Dél-Tirolban.
Hová lettek Zsablyáról a magyarok?
Matuska Márton előadásai Luganoban és Zürichben a délvidéki
magyarirtásról és a magyar kisebbségek időszerű kérdéseiről
Tavaly az év végén jelent meg Matuska Márton legújabb kötete, Hová lettek Zsablyáról a magyarok címen. A második világháború végén, a Délvidéken lezajlott magyarellenes atrocitásokról, illetve annak
Zsablya
községre vonatkozó eseményeiről szól. A kötet megjelenése szolgáltatott alkalmat
arra, hogy a Luganoban élő Saáry Éva kezdeményezésére, svájci előadások
tartására meghívót kapjon a szerző. Két helyen: Luganoban és Zürichben került
rá sor, s mindkét helyen népes hallgatóság előtt.
Az előadások
témáját természetesen a Zsablyáról szóló kötet alapjában meghatározta, de az is
természetes, hogy nem csupán a zsablyai magyarok tragédiájáról esett szó, hanem
általában a délvidéki vérengzésről. S ugyancsak természetes, hogy ha már egy
határon túli magyar, nyugati nemzettársai közé kerül
előadást tartani, akkor általános, nemzeti ügyeink sem maradhatnak említés
nélkül, és a Délvidéken élő magyarok mai ügyei sem. Ezen ügyeink közül
elsősorban a tavaly decemberben, a kettős állampolgárságról tartott
anyaországi népszavazás és a délvidéki magyarverések kerültek szóba, valamint
az a kérdés, hogy a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek számára milyen
politikai megoldás nélkülözhetetlen a megmaradásukhoz. A népszavazásról mind az
előadó, mind pedig a szervezők és a hallgatóság
fenntartás nélküli, azonnal kialakult egyetértésben megfogalmazták a magyar
kormánnyal és a kormányfővel szembeni véleményüket.
Magáról a
vérengzésről a svájci magyarok korábban is hallottak már, több forrásból közvetlenül
is értesülhettek róla. A luganoiak egyesületében a Németországban élő
Csernohorszki Vilmos tartott előadást még a kilencvenes évek közepén,
elsősorban Cseres Tibor könyve alapján. Bernben Gosztonyi Péter, az azóta igen fiatalon elhunyt svájci magyar történész írt és
beszélt róla, de már Matuska Márton is járt ott a kilencvenes évek elején,
amikor szintén Bernben és Zürichben
számolt be addigi kutatásairól.
Nemcsak Bácskában…
Amit a vendég
nyomatékosított: Tapasztalata szerint a délvidéki magyarságnak ezt a katasztrofális
vérveszteségét igen gyakran csak a bácskai részekre értik sokan, holott
kiterjedt az egész délvidéki, magyarlakta területre. Ez a téves nézet nyilván
Cseres Tibor könyve (Vérbosszú Bácskában) nyomán terjedt el. Neki egyébként
elévülhetetlen érdeme, hogy megírta, még a hatvanas években, a Délvidéken
lezajlott első razzia történetét (Hideg napok), amely esemény csakugyan
kizárólag a Bácskára, annak is a déli-délkeleti csücskére és Újvidék városára
korlátozódott, de a Vérbosszú Bácskában c. kötete csak a bácskai magyarirtással
foglalkozik. Egy másik fontos körülmény, amire az előadó felhívta hallgatói
figyelmét – Zürichben közöttük üdvözölhette Pröhle Gergelyt, a Magyar
Köztársaság berni nagykövetét -, az az volt, hogy mind Magyarország, mind
Szerbia adósa még a délvidéki és az egyetemes magyarságnak azzal, hogy
nyilatkozzon a a magyarirtásról és annak máig ható
tragikus következményeiről. E következmények között említhetjük azt is, hogy a
három Tisza menti helység: Zsablya, Csurog és Mozsor magyarjaira még ma is
érvényes a kollektív büntetés, amelyet a Tito által alapított állam mondott ki
rájuk. E három falu magyar lakosságát ugyanis háborús bűnössé nyilvánították és
mindenüktől megfosztva haláltáborba hajtották, majd
miután onnan kiengedték őket, megtiltották nekik, hogy valaha is visszatérjenek
falujukba. A többi kivégzettet is, még ennyi idő eltelte után is háborús
bűnösként tartja számon az állam, pedig soha senki sem bizonyította be róluk,
hogy vétkesek, hanem egyszerűen lemészárolták őket. Számuk, mai tudásunk
szerint több tízezerre tehető.
… és nemcsak a magyarok
E témát
igencsak időszerűvé tette Svájcban egy, az olasz világlapokban egy-két éve
taglalt kérdés, nevezetesen a második Jugoszlávia területén, a Tito idejében
kivégzett olasz polgárok ügye. Guido Rimuci 2002-ben jelentetett meg erről egy
kötetet a Mursia kiadónál Infoibati (Víznyelők) címen. Állítása szerint az
ártatlanul kivégzett olasz polgárok száma több ezerre tehető, tetemüket a
dalmát és az isztriai karsztvidék feneketlen kutjaiba, víznyelőibe dobálták.
Az
előadásokon, az említett népszavazással összefüggésben, hallgatói kérdés révén
felvetődött, hogy mi várható a határon túli magyarok számára a mai magyar
kormánytól, amely a kettős állampolgárság elleni szavazási kampányban hamis
érveket használt. Az előadó azon kijelentését, hogy ettől a kormánytól semmit
nem vár, a zürichi hallgatóság spontánul kitörő heves tapssal hagyta jóvá.
Úgyszintén találkoztak - előadó és hallgatói - azon a ponton is, hogy mi ma
fennmaradásunk szervezeti kerete. Elhangzott, hogy az utódállamok magyarjai
számára a történelmi Vajdasági Magyar Demokrata Közösség által megfogalmazott,
ma pedig a Vajdasági Magyar Demokrata Párt révén
képviselt magyar (perszonális) autonómiában ismerhető fel a megmaradás
szerkezeti formája, s ehhez járul a kettős állampolgárság.
Köszönjük, hogy
elolvasta Hírlevelünket.