Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 30. szám
2005. március 29.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló
civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy
Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében
foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Ágoston András:
Düledező egypártrendszer
Egy évtizedet bírt ki a Vajdaságban a Budapest és Belgrád tevőleges hozzájárulásával kialakult különleges kisebbségi egypártrendszer. Jelenleg düledezik. Idejét múlta, és nem felel meg sem a nemzet, sem vajdasági magyarság, de lassan már a szerb politikai elit szükségleteinek sem.
Düledezik, de demokratikus leépítése csak a magyarországi politikai elit ilyen értelmű közös törekvése nyomán mehet csak végbe. Ilyen megnyilatkozás Budapesten eddig nem hangzott el.
Nem véletlen, hogy magyar vonatkozásban a leggyengébb láncszem a VMSZ egypárti nemzeti tanácsa. Ez a testület miután indokolatlanul megszerezte a Magyar Szó alapítói jogát, most hibát hibára halmoz. Anyagilag nem tudja fellendíteni a lap tevékenységét, mert ehhez nincsenek forrásai. Azt azonban a VMSZ mindenképpen el akarja érni, hogy a Magyar Szó a pártközlönyévé váljon.
Ezt maguk a szerkesztőség tagjai állítják. Azok az újságírók, akik rájuk nehezedő politikai nyomást olyan súlyosnak tartják, hogy a nyilvánosság elé mentek bajaikkal. Súlyos vádakkal illetik a VMSZ nemzeti tanácsát, ezt a különben is ellentmondásos intézményt. A többi között szakmai integritásuk megsértését is felróják fel Kasza Józsefnek és Józsa Lászlónak, s persze az általuk a Magyar Szó élére ideiglenesen kinevezett igazgatónak, Mihók Rudolfnak.
De nemcsak a VMSZ nemzeti tanácsa van permanens válságban. Hasonló botrányok rengettek már meg több kisebb nemzeti tanácsot. Mély válságban, illetve a felbomlás állapotában van a ruszin és horvát nemzeti tanács. Újabban felbolydult méhkashoz hasonlít a második legnagyobb nemzeti tanács, a bosnyákoké is. Ezt, hacsak nem a VMSZ „sikerén” felbuzdulva Ljaljic kisebbségügyi miniszter szandzsáki bosnyák pártja igyekszik maga alá gyűrni.
Kostunica köztársasági kisebbségi bizottsága, mint főhatóság, a napokban különbizottságot nevezett ki a kisebbségi tájékoztatásban és a nemzeti tanácsokban uralkodó helyzet rendezésére. Annyi máris elmondható, hogy a különbizottságnak igencsak meg kell dolgoznia a sikerért. Mindazok bánatára, akik menekülnek a kisebbségi autonómiáktól, a kör lassan bezárul.
A VMDP kezdettől fogva hangoztatja, hogy a nemzeti tanácsok szendvicsben, alul a községi soknemzetiségű kisebbségi tanácsokkal, felül a Kostunica-vezette köztársasági kisebbségi bizottsággal, politikailag és szerkezetileg is alkalmatlanok a számukra megszabott funkciók elvégzésére.
A helyzetet az egyelőre csak az államszövetség szintjén keringő Várady-Korhecz tanácstörvény-tevezet tovább rontja. Szerencsére, ezt a közjogi értelemben kalóz törvénytervezetet a köztársasági szerb illetékesek – ha igazat mondanak – egyelőre semmibe sem veszik.
Mindezt figyelembe véve, a VMDP a napokban Kostunica kormányfőnek beterjeszti a kisebbségi egységes törvény (kódex) meghozatalára vonatkozó javaslatát.
Ismeretes,
hogy a VMDP szerint kódexbe kell összefoglalni a Szerbiában alkalmazott
kisebbségi jogszabályokat. Áttekinthető egységbe kellene sűríteni a perszonális
autonómia, a számarányos parlamenti képviselet, illetve a kisebbségi választói
névjegyzék létrehozatalát célzó szabályokat.
Fontosnak tartjuk ugyanis, hogy a perszonális autonómia mellett, melynek vezetői a szerb kormánnyal lennének intézményes kapcsolatban, a kisebbségi közösség, a szavatolt parlamenti helyek intézményén keresztül, a szerb parlamentben is hallathassa hangját.
Ebben várunk segítséget a magyarországi politikai elittől. Amíg nem késő.
Dokumentumok:
A Magyar Szó gondjairól
Sajtótájékoztató a független újságíró-egyesületben
Szerbia és Montenegró egyetlen magyar nyelvű napilapja, a Magyar Szó néhány újságírója tegnap azzal vádolta a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy a lapból pártközlönyt akar csinálni. Csík Nagy Ferenc újságíró a tegnapi újvidéki sajtótájékoztatón elmondta, hogy a lapban már most megnyilvánul az a törekvés, hogy a Magyar Szóból pártközlöny legyen. -- Nem akarunk lapunk fennállásának 60 éve után a VMSZ vagy bármelyik más párt közlönye lenni -- mondta Nagy a Vajdasági Újságírók Független Egyesületében megtartott sajtótájékoztatón.
Orosz
Klára újságíró, a Magyar Szó igazgatóbizottságának tagja azzal vádolta
Józsa Lászlót, a Magyar Nemzeti Tanács elnökét és Kasza Józsefet, a Vajdasági
Magyar Szövetség vezetőjét, hogy "közvetett" politikai nyomást
gyakorolnak a szerkesztőségre. Józsa egyszersmind a Magyar Szó
igazgatóbizottságának elnökhelyettese is, ami "egyfajta
érdekütközés", tekintettel arra, hogy a Magyar Nemzeti Tanács a Magyar Szó
alapítója.
Orosz azzal vádolta Mihók Rudolfot, a lap megbízott vezérigazgatóját és Kókai
Péter főszerkesztőt, hogy a VMSZ-nek rajtuk keresztül sikerül befolyásolnia a
lap szerkesztéspolitikáját, következésképpen a lapban nem jelenhet meg
semmilyen bírálat a VMSZ-ről.
Németh Zoltán, a Magyar Szó szakszervezeti elnöke elmondta, hogy a szerkesztőségben a fizetések rendkívül kicsik, hogy másfél éve nem növekedtek, és hogy még a túlmunkával sem lehet 15 ezer dinárnál (mintegy 190 euró) többet keresni, noha három évvel ezelőtt azt ígérték, hogy az átlagfizetés 20 ezer dinár lesz. Németh elmondta azt is, hogy a nap folyamán tárgyalni fog a lap vezetőségével, és hogy azután döntést hoznak az esetleges sztrájkról.
Józsa László a Betának adott egyik korábbi nyilatkozatában cáfolta az ellene felhozott vádakat, nem kívánta őket kommentálni. A vádakat elvetette Mihók Rudolf is. Kasza József szintén elvetette a vádakat, és a Magyar Szó "fellázadt újságíróit a hivatástudat hiányával" vádolta. (Beta)
Németh Zoltán, a Magyar Szó szakszervezeti elnöke nyílt levélben
fordult
Kasza Józsefhez
Tisztelt elnök úr!
Ha eljut Önhöz levelem, akkor eljut felháborodásom is azon kijelentése kapcsán, hogy azon teljesítménnyel, melyet a Magyar Szó nyújt, "sem magánemberként, sem pártelnökként" nem lehet megelégedve. Első kérdésem Önhöz, talán kissé naivul, az volna, hogy olvassa-e a Magyar Szót? Ha igen, akkor magánemberként olvassa-e, vagy pártelnökként? Mert nem mindegy. A magánembernek ugyanis az a célja, hogy mindenről tájékozódjon. A pártelnök viszont nem szereti, ha egy újság mindenről tájékoztat.
Ön azt állítja, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség megteremtette az anyagi alapot a Magyar Szó napilap működéséhez. Nem tudom, mire gondol. Arra a hatvanmillió dinárra, a Forum Lapkiadó Közvállalat alapító tokéjére, melyet bírósági végzés alapján a kiadóháznak már a kétezres évek legelején vissza kellett volna kapnia (vagy még előbb), ám erre nem került sor, mivel abban a pillanatban ez nem tett volna jót a VMSZ elképzeléseinek. Ezt a pénzt ugyanis az átszervezéskor vagy közvetlenül utána kellett a vállalat folyószámlájára utalni. Persze, mondhatja, ha Ön nem lenne, akkor ez a pénz a mai napig nem került volna a vállalat folyószámlájára. Pedig jogállamban élünk! Vagy arra a harminchatmillió dinárra gondol, melyet a biztosító kifizetett a Forum kiadóház leégett nyomdája után? Vagy arra az összegre, amit a Tartományi Képviselőház a mai napig is dotációként a Magyar Szó napilap megjelentetésének megsegítésére ad, vagy netán az Illyés Alapítványtól kapott segélyekre? Ön szerint ha a VMSZ nem lenne, akkor ezek a pénzek, dotációk, segélyek sem lettek volna?
De hagyjuk a pénzt akkor, amikor a jelenlegi vállalat olyan helyzetben van, melyről még jóhiszeműen sem lehet azt mondani, hogy megvannak a működéséhez megfelelő alapok. Ha ez így lenne, nem kellene újabb átszervezést végeztetni, végezni, újabb leépítést eszközölni. És hagyjuk a pénzt akkor, amikor a Magyar Nemzeti Tanács által alapított napilap újságírói folyamatos megalázás mellett is kénytelenek éhbérért (értse 12 000 dinárért) dolgozni. Ugyanazon gazda másik lapjának tollforgatói ennek nem a kétszeresét kapják, hanem annál többet. Nem tudom mire vélni ezt a megkülönböztetést.
Ön, Kasza úr, azt állítja, hogy a Magyar Szó nem a magyarság sorskérdéseivel foglalkozik. Én viszont azt mondom, hogy a Magyar Szó már akkor a magyarság sorskérdéseivel foglalkozott, amikor Önről még senki sem hallott. Most pedig valamennyiünk sorsa urainak képzelik magukat.
Azt állítja, hogy a Magyar Szó szerkesztősége folyton szembefordult azzal a vezetéssel, mely komoly munkát követel. Megnyugtathatom Önt, nem így van. Az újvidéki szerkesztőség nem a komoly munka ellen tiltakozik, hanem az egyszólamúság ellen, az ellen, hogy nem szakmabeliek mondanak véleményt munkájukról, hogy pártelnökök ítélkeznek felettük. A szakma meggyalázása ellen tiltakozunk. És Ön ellen is, ha ezt teszi. Ha a Magyar Szóból, a vajdasági magyarság egyetlen napilapjából a magyarság sorskérdéseire hivatkozva pártközlönyt akar csinálni.
A vállalatvezetés szigoráról szólva pedig megnyugtathatom: teljes mértékben gyakorolja felettünk, de tudnia kell azt is, hogy csak az újvidéki szerkesztőségben dolgozók felett. Úgy látszik, csak mi vagyunk a rossz gyerekek.
A nagy nyilvánosság előtt nem először mondja ki igen durva, becsmérlő bírálatát a Magyar Szó szerkesztőségéről, ahhoz azonban sem fáradságot, sem bátorságot nem vett, hogy ugyanezt a véleményét az érintettek szemébe mondja, mondjuk, egy szerkesztőségi ülésen.
Ezért én sem magánemberként, sem a Magyar Szó újságírójaként, sem szakszervezeti elnökként nem lehetek Önnel megelégedve.
Csatlakozás és csalatkozás
Orbán Viktor a schengeni egyezményről 1996-ban
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az Európai Utas című negyedévenként megjelenő folyóiratnak adott interjújában kitért a határon túli magyarok érdekeinek és Magyarország EU-ba történő felvételének néhány ellentmondására is. Sajnálattal állapítja meg, hogy a magyar külpolitika irányítói "a szükségesnél jóval kevesebbet foglalkoznak a határon túl élő magyarokkal", az alapszerződésekkel kapcsolatos eddigi politika pedig szomorú tanulságokat hordoz. Az EU-hoz történő csatlakozásnak vannak olyan vonatkozásai is, amelyek bármilyen kormányt komolyan próbára tennének. "Amikor ugyanis felmerül majd az a kérdés, hogy Magyarország csatlakozzon-e a határátlépéseket szabályozó, úgynevezett schengeni megállapodáshoz, nehéz választás elé fogunk kerülni. Ez egyfelől érdeke lenne az országnak, másfelől azonban azzal a következménnyel járhat, hogy elszigetelődhetnek tőlünk a határokon túl élő nemzetrészek. Ebben a helyzetben feltétlenül arra kell majd törekednünk, hogy megtaláljuk a schengeni egyezményhez való csatlakozás előnyei és hátrányai között a helyes egyensúlyt - anélkül, hogy lemondanánk sajátos nemzeti érdekeinkről" - mondja a Fidesz elnöke.
VMDK Hírmondó 1996 augusztus 3.
Erdélyi protestáns egyházak elöljáróinak levele Markó Béla RMDSZ-elnökhöz Elfogadhatatlannak tartják a kisebbségi
törvényt a protestáns egyházak
A romániai kisebbségi törvény tervezetével foglalkoztak március 29-i tanácskozásukon az erdélyi protestáns egyházak elöljárói. Markó Béla RMDSZ-elnökhöz intézett állásfoglalásukban annak a véleményüknek adtak kifejezést, hogy "a tervezetet jelenlegi formájában nem célszerű a Parlament elé terjeszteni".
Szervezési hiányosságok következtében a megbeszélésen nem vettek részt a római katolikus egyházfők, ezért a résztvevők elfogadás végett hozzájuk is eljuttatták állásfoglalásukat - derül ki Tőkés László királyhágómelléki református püspök lapunkhoz eljuttatott nyilatkozatából.
Félős, hogy a futtában és felületesen előkészített törvénytervezet nem annyira az erdélyi magyarság közösségi, hanem sokkal inkább a román állam integrációs érdekeit hivatott szolgálni - írja a püspök. Az egyházfők megbeszélésén megfogalmazódott, hogy "a nyilvános látszatvitában való részvétel olyan csapdahelyzetet teremt, mely által a hozzászólók akaratlanul is az - egészében véve - elfogadhatatlan törvénytervezetet hitelesítik" - áll a nyilatkozatban.
Forrás:
Transindex
A történelmi egyházak Mádlhoz fordulnak a kettős állampolgárságért
A Kárpát-medencei magyar történelmi egyházak elöljárói közös megkereséssel fordultak Mádl Ferenc államelnökhöz, azzal a kéréssel, hogy Alkotmány biztosította jogával élve nyújtson be önálló törvénykezdeményezést az Országgyűléshez az országon kívül rekedt magyarok magyar állampolgárságának a megadása tárgyában - jelentette be Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a Transindex szerkesztőségbe eljuttatott nyilatkozatában.
Tőkés a romániai magyarság mentalitásváltásának szükségességére is felhívja a figyelmet: "A nemzeti önbecsülésünket károsító panaszkodásnak, a kollektív önsajnálatnak és önmarcangolásnak ideje véget vetnünk. Ehelyett a fennálló helyzetből kivezető utat, a hatékony érdekérvényesítés és a célravezető cselekvés útját kell megkeresnünk" - áll a nyilatkozatban.
Az EMNT
elnöke közli: újabb találkozást kezdeményezett Markó Béla RMDSZ-elnökkel, akit
április 8-án Nagyváradra vár, hogy az autonómia kérdésében tárgyaljanak. A romániai
magyarság egyetlen parlamenti képviselettel rendelkező szervezete ebben az
ügyben megkerülhetetlen - írja Tőkés.
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.