Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 33. szám
2005. április 5.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló
civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy
Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében
foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
„Legyetek derűsek, mert én
is az vagyok.”
II. János Pál pápa utolsó üzenete
Erdő Péter: II. János Pál
pápa emlékére
Mi, magyarok is, hívők és minden jóakaratú ember, hálával
és tisztelettel gondolunk rá. Ő volt az első pápa a történelemben, aki
Magyarországra látogatott. Különösen közel állt hozzánk, Közép-Kelet Európa
népeihez. Sok szentet és boldogot adott az Egyháznak, köztük a XX. század
vértanúit és hitvallóit, így magyar boldogokat is: Apor Vilmost,
Batthyány-Strattmann Lászlót, Romzsa Tódort.
Felejthetetlen emlék marad a római zsinagógában és a
damaszkuszi Omajjád mecsetben tett látogatása és találkozásai, közös imádságai
a fiatalok százezreivel és millióival. Sokan, nagyon sokan vagyunk, akik nem
csak tiszteltük és csodáltuk, de szívből szerettük őt.
Személye útmutatás és példakép számunkra: egy Krisztusra
bízott élet példája. Ő is elmondhatta Szent Pál apostollal: „A
jó harcot megharcoltam, a pályát végigfutottam, a hitet megtartottam. Készen
vár rám az igazság koszorúja, melyet azon a napon megad nekem az Úr.” (2Tim 4,7-8).
Erdő Péter bíboros, prímás, érsek
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt – Temerin
Markó Béla
elnök
Romániai Magyar
Demokrata Szövetség
Elnöki Hivatal
Bukarest
Tisztelt Elnök Úr!
Köszönettel megkaptam a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szakemberei által kidolgozott törvénytervezet szövegét, amely a Romániában élő nemzeti kisebbségek jogállására vonatkozik.
Az Ön szíves felkérésének megfelelően a VMDP intéző bizottságának szombaton 2005. április 2-án megtartott ülésén megtettük a tervezettel kapcsolatos észrevételeinket.
E szerint:
1. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt értelmezésében autonómia akkor van, ha a kisebbségi szavazók névjegyzéke alapján, demokratikus többpárti választások útján, létrejön egy olyan legális és legitim képviseleti testület, amely közjogi szempontból beépül az államhatalom intézményrendszerébe, de önálló jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványai vannak. Vagyonnal és önálló pénzforrásokkal rendelkezik, amelyek, csakúgy mint jogszabályalkotási jogosítvány, összefüggésben állnak az oktatás, művelődés és a közszolgálati típusú tájékoztatás autonóm funkcióinak biztosításával.
A VMDP perszonális autonómiára vonatkozó modellje ezt fejezi ki. Fontos, hogy a modell nem követel területi elhatárolódást, ugyanakkor lehetővé teszi a kisebbségi közösség az autonómiája keretei között feltárja, kifejezze és legitim módon képviselje identitása megőrzése szempontjából fontos érdekeit.
2. Az RMDSZ törvénytervezete – annak ellenére, hogy tartalmaz bizonyos önálló döntéshozatalra utaló meghatározásokat is – nem tesz eleget a tényleges autonómia ismérveinek.
Ez a hiányosság három vonatkozásban különösen szembetűnő.
A tervezet által felállított kisebbségvédelmi intézményrendszerben – a nemzeti kisebbségek szervezeteit kivéve – nem különülnek el egymástól az egyes nemzeti kisebbségek autonóm jogi intézményei. Ebből kifolyólag a Nemzeti Kisebbségek Tanácsa a törvénytervezet szerint afféle nemzeti kisebbségi népfrontra emlékeztet. Ahol vásári sokaságként minden nemzeti kisebbség delegált képviselői az érdekek tömkelegét jeleníthetik meg, annak a legkisebb esélye nélkül, hogy az „egyeztetések” folyamán bármelyikük életbevágóan fontos érdeke gyorsan és legitim módon nyilvánulhatna meg.
Különben, a nemzeti kisebbség kollektív jogain alapuló legitimitás mellőzése a törvénytervezet egészére jellemző. S ezzel párhuzamosan a legalitás elemeiként megjelenő formalitás elburjánzása is.
Konkrétan: mi lehet az oka annak, hogy a nemzeti kisebbségi szervezet létrehozatala teljesíthetetlennek látszó formai akadályok leküzdése után válik csak lehetővé. Nem tudjuk például, hogy a kisebbségi szervezetet, amely a tervezet szerint részt vehet a választásokon, nehezebb-e létrehozni, mint mondjuk egy politikai pártot? Ha így lenne, azt a kisebbségi közösségen belüli politikai pluralizmus elfojtására tett, a helyi hatalom érdekeihez simuló kísérletnek kell tekintenünk.
Szerintünk a kisebbségi közösségen belüli politikai pluralizmus alapvetően demokratikus követelményének biztosítása csak a parlamenti fenntartott helyek intézményével, s a kisebbségi választók névjegyzékének felállításával, valamint a szabadon létrehozható kisebbségi pártok versengésével érhető el. Tekintettel arra, hogy a kisebbségi közösségek a társadalmon belül mégiscsak kisebbségben vannak, a bennük kifejlődő politikai pluralizmusnak nem lehetnek keményebb jogi feltételei mint a társadalom egészében érvényesülő politikai pluralizmusnak.
Harmadszor, a törvénytervezet nem ad világos választ arra, hogy mi a kulturális autonómia? Arra még kevésbé, hogy mi a romániai magyarok kulturális autonómiája? A törvénytervezet szerintünk nem teszi lehetővé, hogy a romániai magyarok, többpárti választásokkal a romániai magyarok választói névjegyzékére építve, valóban legitim (a romániai magyarok nemzeti önazonosságát érintő érdekek feltárására, kifejezésére és képviseletére alkalmas) képviseleti testületet hozzanak létre.
3. Ebből kifolyólag a törvénytervezet az előterjesztők szubjektív meggyőződésétől és szándékaitól függetlenül, csak arra alkalmas amire – sajnos – a Szerbiában érvényes kisebbségi törvény, s az általa szorgalmazott nemzeti tanácsok. Nevezetesen, hogy a kisebbségek felé közvetítse a román nemzeti érdeknek megfelelő üzeneteket, nem pedig megfordítva.
A VMDP intéző bizottságnak a véleménye szerint ezt a törvénytervezetet vissza kellene vonni és a már elhangzott kifogásokat, valamint a legújabb EU-s állásfoglalásokat is figyelembe véve nem kulturális autonómiára, hanem tényleges nemzeti alapú politikai (perszonális) autonómiára vonatkozó törvénytervezetet kellene kidolgozni. S azt nem a hatalmi koalícióhoz tartozó RMDSZ-nek, hanem az erdélyi magyarság meglevő tanácskozótestületeinek együttes javaslataként kellene beterjeszteni.
Az, amit a Romániai magyarok tesznek, kihat a Kárpát-medencében élő magyarság egészére. Pontosabban a nemzet egészére. Az autonómiával kapcsolatos lépéseket nem szabadna koalíciós érdekeknek alárendelni. Ebben az ügyben nemzeti konszenzusra lenne szükség akkor is, ha ebben a pillanatban ilyen konszenzus kimunkálására nem áll készen a magyarországi politikai elit sem.
Tisztelettel:
Temerin, 2005. április 3.
Ágoston András
Ui.
Mellékelem Szalma József professzornak, a VMDP és a VMSZ közös szakértői csoportja vezetőjének egy konkrét észrevételét is. (Szalma József vezette a kettős állampolgárságra vonatkozó javaslatunk jogi megalapozására irányuló munkálatokat.)
Á.A.
A törvénytervezet
17. szakasz arról szól – írja Szalma józsef – hogy az
egyetemi intézmények vezetőinek kinevezésénél a kisebbség törvényes képviselőit
kell megkérdezni, azaz az ő jóváhagyásukat kell kérni.
Elég sokat foglalkoztam életemben törvénnyel. nem világos előttem, kik lehetnek azok a törvényes képviselők. Azok lennének akik az aktuális parlamentben vannak és kisebbségiek? Egy egyetemi vezető (magán, vagy közszolgálati egyetem legyen), azon kívül hogy rátermett legyen, szakmai kompetenciákkal kell bírjon. El tudom képzelni, hogy ez utóbbi, hogyan lesz a kisebbség törvényes képviselői által megítélve. (Morális politikai kompetencia? Ez lenne. Ebből már volt nekünk itt bőven részünk, mármint a Vajdaságban. Sőt újabban a szerbiai felsőoktatási törvény vitája is azt mutatja, hogy nálunk is ez készül.)
Nekem ez egyfajta visszarendeződést jelent. Elnézést, tiszteletben tartom a politikumot, de ez arra hasonlít, hogy a politikum szófogadó és nem gondolkodó tudósokat akar. Pedig a "politikumnak" gondolkodó tudósokra és az oktatásban, főleg a pedagógiához és a hivatáshoz és a szakmához értő tudósokra van szüksége. Azért, hogy az értelmiség és népünk, ne vegyen be minden maszlagot. Sem "jobb" sem "bal" oldalról, és a tudás területén az (ön)ismeret mércéje vezérelje.
Egészséges politikum nélkül nincs társadalom. Miért legyen törvénybe iktatva csupán a "kulturális" autonómia, és miért ne legyen a sokrétű, oktatási, személyi, országos és helyi, stb. önkormányzati autonómia? Ha valamit törvénybe blokkolunk és az nem sokrétű, hanem egyoldalú, akkor azt nehéz lesz, ha hiányérzet támad, megváltoztatni. Nagyon sok kisebbségoltalmi törvényt olvastam el, nem egy politológus nézetét Európában és azon kívül és ebből a doktrináris tapasztalatból tudom, hogy egy kisebbségoltalmi törvény nem egyszerű, nem alapozható csak a kulturális autonómiára.
Kérdés, hogy
nevezett törvény vajon biztosítja-e a kulturális autonómiát, hiszen ez már
azzal is csorbítva van, hogy az állami, törvényes szervek nevezik ki a oktatási intézményeket. Lehet, hogy lehet törvényi
alapozás ehhez, de az a kérdés, hol biztosított a szükséges szakmai
kompetencia? Vagy azt majd másik törvény írja elő? A kisebbségi törvénnyel
"összhangban". Adott törvényben mindent meg kell írni, ahhoz, hogy
világos legyen.
Bálint-Pataki József
elnök
Határon Túli Magyarok Hivatala
Budapest
Tisztelt Elnök Úr!
Vajdasági
Magyar Demokrata Párt Intéző bizottsága az előzetes konzultációk alapján a
következő észrevételeket tette az egységes uniós kishatárforgalmi rendelet
tervezetére:
- a Vajdasági
magyar Demokrata Párt korábban nem konzultált és nem tárgyalt a magyar illetékes
szervekkel a speciális vízumról. Ennek megfelelően továbbra is érvényesnek
tartjuk a VMDP 2003. szeptember 3-i állásfoglalását, miszerint „egy
ilyen magyarországi megoldás jelentősen csökkentené a vajdasági magyarság
közösségként való megmaradásának esélyét, s növelné a végleg áttelepülők
számát. A VMDP szerint a kiút Magyarország EU-csatlakozása
után a kettős állampolgárság és a schengeni
vízumrendszer együttes bevezetése. Ez a nemzeti érdek”;
- a tervezet nincs összhangban a nemzeti kisebbségek védelméről szóló (ET) keretegyezmény 17. cikkének 1. pontjával, mely szerint „a Felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy nem akadályozzák a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyeket azon joguk gyakorlásában, hogy szabadon és békésen határokon átnyúló kapcsolatokat hozzanak létre és tartsanak fenn olyan személyekkel, akik törvényesen tartózkodnak más Államokban, kiváltképpen olyanokkal, akikkel etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitásukban osztoznak, vagy kulturális örökségük közös.”
Eszerint a speciális vízumra vonatkozó tervezet hátrányos megkülönböztetésben részesíti azokat a magyarokat, akiknek a lakhelye a 35 kilométeres határzónán kívül esik.;
- a speciális vízum bevezetése azzal fenyeget, hogy most Magyarország intézkedései nyomán tovább romlik a magyartöbbségű települések etnikai összetétele.
A balkáni
háborúk során érdemleges ellenállás nélkül beköltözött menekültek, de vélhetően
a Szerbiában és a Montenegróban élő „találékony” polgárok is – saját jól
felfogott érdekeiket követve – bizonyára még inkább igyekeznek majd a
határzónában ingatlanhoz, de legalább is bejelentett lakhelyhez jutni.
- A VMDP újra megállapítja: a schengeni vasfüggöny leereszkedése után egyetlen mód van rá, hogy a vajdasági magyarok ne kerüljenek vesztegzár alá, ez pedig a kettős állampolgárság. Ezt a minap Németh Zsolt az Országgyűlés Külügyi Bizottságának az elnöke is megállapította.
Szomorúan vesszük tudomásul, hogy ez a számunkra olyan fontos EU minisztertanácsi döntés előtt nem került sor egyeztetésre sem a külügyminisztériumban, sem a parlament integrációs bizottságában.
Tisztelt Elnök Úr!
Nincs aki ne tudná, hogy a vajdasági magyarság számára nem a
speciális vízum a megoldás, hanem a kettős állampolgárság. Arra kérem,
személyes tekintélyével és tisztségének súlyával segítse a vajdasági magyar
pártokat abban, hogy Budapesten konzultálhassunk a speciális vízum
bevezetéséről. Örömmel jelzem, hogy a speciális vízum bevezetését illetően a
VMDP s ma már a VMSZ is azonos állásponton vannak.
A konzultációk kérésekor szem előtt tartjuk, hogy az európai előírás előkészítése folyamán, vagy annak elfogadása esetére, Magyarország – szem előtt tartva a vajdasági magyarok érdekeit – megfogalmazhat (a nemzetközi szerződésjogból ismert) bizonyos fenntartásokat vagy alkalmazási (pld. időhöz vagy személyekhez kötött) feltételeket, illetve kikötéseket.
Abban a reményben,
hogy a kért konzultációra mielőbb sor kerül, tisztelettel:
Temerin, 2005. április 3.
Ágoston András
Köszönjük, hogy
elolvasta Hírlevelünket.