Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 36. szám
2005. április 8.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló
civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy
Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében
foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt
Temerin
Közlemény, 2005.
április 7.
Európára szóló útlevél?
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli a magyar kormány döntését, miszerint három hónappal meghosszabbította Avarkeszi Dezső kormánymegbízott megbízatását, mert neki kell kidolgoznia, milyen feltételekkel bocsátható ki a határon túli magyaroknak ígért, egész Európára érvényes útlevél.
Emlékezetes, hogy az év elején Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Orbán Viktor volt miniszterelnök véleménye nagyon közel került egymáshoz. A kormány azért kíván közjogi tartalmat adni a határon túli magyarság fogalmának, jelentette ki januárban a miniszterelnök, hogy ennek alapján az érintettek megkaphassák azt az útlevelet, amelyre vágytak.
Orbán
Viktornak, a Fidesz elnökének a népszavazási kampányban elhangzott szavait is
idézte, miszerint "egy útlevélről szól a dolog".
Avarkeszi Dezső mandátumának meghosszabbítása arra utal, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tartja magát ez év január elején, majd a parlamentben az évi értékelés során is megismételt ígéretéhez.
A VMDP ezzel összefüggésben üdvözli Németh Zsolt minapi kijelentését. Jó, hogy a parlament külügyi bizottságának elnöke is támogatja a honosítással összefüggő kétharmados törvénymódosításokat. Az a kijelentése pedig, hogy ezek szerinte nem helyettesíthetik a kettős állampolgárságot, jelzi a Fidesz – MPSZ törekvését, hogy nemzet nagy kérdései megmaradjanak a budapesti politikai színtéren. A kormányhatározat ismeretében Németh kijelentése a konszenzuskeresés egy fontos jelzésének tekinthetjük. Köszönet érte.
Avarkeszi Dezső mandátumának meghosszabbítása a politikai akaratnak fontos megnyilvánulása. Egy, az egész nemzet szempontjából fontos kérdés – ilyen az EU-ból kimaradt kisebbségiek számára az európai útlevél – konszenzusos megoldása utat nyithat, más a nemzetstratégia szempontjából fontos bizalomerősítő gesztusoknak.
A VMDP mindig is azt tartotta, hogy a kettős állampolgárság, a magyar útlevél megléte a fontos. Abba viszont, hogy mi legyen a tartalma a budapesti döntésnek, a VMDP nem kíván beleszólni. Bízik benne, hogy a magyar politikai elit döntésre viszi a dolgot, és saját felelősségével összhangban megtalálja az optimális megoldást.
A VMDP szerint a Magyar Köztársaság nem lehet az európai szinten politikailag is tekintélyes ország, csak akkor, ha politikai elitje, vagy annak többsége megegyezésre jut a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli nemzeti integrációjának továbbvitelében.
A Fidesz a nemzeti vízum mellett
A Fidesz támogatja a nemzeti vízum bevezetését - jelentette ki Németh Zsolt. A Fidesz-frakció külügyi kabinetvezetője újságíróknak kifejtette, hogy meg kell találni azt a formát, amelynek segítségével a szomszédos országokban élő magyarok, különösen a szerbiai és ukrajnai magyar közösségek, akadálytalanul tudják tartani a kapcsolatot az anyaországgal a schengeni egyezményhez történő magyar csatlakozást követően is.
Erre az egyértelmû garanciát a kettős állampolgárság jelentené, és "a nemzeti vízum ugyanebbe az erőfeszítésbe illeszkedik". A Fidesz támogatja, hogy a már meglévõ nemzeti vízum jogintézménye kiterjedjen, és ne csupán egy-két évre, hanem öt esztendőre lehessen biztosítani.
Fidesz Hírlevel
Basescu támogatja a kulturális autonómiát
Traian
Basescu román államelnök a román-magyar kapcsolatokról, hazája kül- és belpolitikai
céljairól szólva a Magyar Nemzetnek kijelentette, hogy az erdélyi magyar
közösség tekintetében támogatja a kulturális autonómia kiterjesztését
kisebbségi törvény keretében, ellenben nem híve az egyetlen etnikumot célzó
pozitív diszkriminációnak
Nem ideális törvénytervezet
kidolgozása volt a szándékunk – mondja a kritikusoknak Varga
Attila, a kisebbségi törvény egyik „atyja” – hanem egy olyané, mely illik az
alkotmányos jogi keretbe. Szerinte ha a tervezetet –
és így a kisebbségek közösségkénti definícióját, az autonómia fogalmát elfogadják,
akkor a román törvényhozásban szemléletváltás történik. „Ezt ki lehet bontani,
ne vesszünk el a részletekben” – mondta Varga.
Rossz az erdélyi magyar nemzeti közösségnek!
SZNT-vélemény a kisebbségi törvénytervezetről
A Nemzeti Kisebbségek Statútumára vonatkozó törvénykezdeményezés, amelyet az RMDSZ egyeztetett a Romániában hivatalosan bejegyzett nemzeti kisebbségi szervezetek képviselőivel, feltételezhetően jó a megkérdezetteknek, de rossz az erdélyi magyar nemzeti közösségnek!
A törvénykezdeményezésben részben fellelhetők a nemzetközi dokumentumok egyéni kisebbségi jogok tárgyában megfogalmazott előírásai, de minduntalan megjelennek azok a kiegészítések, amelyek az Erdélyben őshonos magyar nemzeti közösséget alárendelik, kiszolgáltatják a többségi és a csoporthatalomnak!
Már a „nemzeti kisebbség” 3. cikkelyben megfogalmazott definíciója jelzi, hogy kezdeményezők, bár mintaként veszik az 1993/1201. sz. ET Ajánlás szövegét, mégis megváltoztatják annak egyik legfontosabb feltételét: „nemzeti kisebbség alatt az embereknek egy államon belüli olyan csoportja értendő, amelynek tagjai (…) régi, szilárd és tartós kapcsolatot tartanak fenn ezzel az állammal”! E megfogalmazást kicserélik a „Románia területén legalább 100 éve élő román polgárok közössége” fogalomra! Tehát az erdélyi magyarság olyan román polgárok közössége, amely legalább 100 éve él Románia területén? A győztes nagyhatalmak nem 85 éve rendeltek, akaratunk ellenére, új állami fönnhatóság alá? Nem 1000 éve élünk őshonosként szülőföldünkön?
Az „emberek csoportja” helyett a „román polgárok közössége” fogalom használata a 4. cikkelyben újabb minősítésbe csap át: „A nemzeti kisebbséghez tartozó személyek román állampolgárok, akik szabadon, senki által nem kényszerítve nyilvánítják ki egy nemzeti közösséghez való tartozásukat.” A magyar nemzetiségűek miként fognak nyilatkozni: a magyar nemzeti kisebbséghez vagy a magyar nemzeti közösséghez tartoznak? Azt nem is feltételezhetjük, hogy kezdeményezők nem ismerik a „nemzeti kisebbség” és a „nemzeti közösség” fogalmak közötti lényeges különbséget! Akkor miért nem fogalmazzák meg a „nemzeti közösség” definícióját? Talán azért nem, hogy sehol, ahol a törvénykezdeményezésben a „nemzeti közösség” fogalmat használják (13/2., 15/2., 21. és 60. cikkely) a rendelkezés ne legyen értelmezhető? Azt már mondanunk sem kell, hogy az erdélyi magyarság önminősítése nem nemzeti kisebbség, hanem nemzeti közösség, amely igényli és képes élni a személyi elvű és Székelyföldön a területi önkormányzással! A román hivatalos dokumentumokban a határon kívüli románságot mindig és mindenhol román közösségnek és nem román kisebbségnek nevezik!
Minimális alku
A 2. cikkelyben „román államot alkotó tényezőknek” tekintik a nemzeti kisebbségeket. Ez rendkívüli megállapítás, amely szerint Romániában minden nemzeti közösség számára a többségi nemzettel való egyenrangúságot, teljes és tényleges egyenlőséget kellene szavatolni! Jogot a belső önrendelkezésre, jogot a közösségi önkormányzásra, jogot Székelyföld autonómiájára! A törvénykezdeményezés azonban minimális alku, akár az erdélyi magyar nemzeti közösség jogköveteléseit, akár az európai chartákat, akár az Európai Unióban honos gyakorlatot vesszük figyelembe!
A Keretegyezmény a Nemzeti Kisebbségek Védelméről, amelyet Románia Parlamentje is ratifikált, 4. cikkelyében előírja: „A felek kötelezik magukat annak elfogadására, hogy megfelelő intézkedéseket hoznak a gazdasági, a társadalmi, a politikai és a kulturális élet minden területén a nemzeti kisebbséghez tartozó személyek és a többséghez tartozók közötti teljes és tényleges egyenlőség előmozdítása érdekében. Ezen intézkedéseket pedig nem lehet megkülönböztetésként értékelni.” Ezt kellett volna tartalmaznia a törvénykezdeményezés 7/2 cikkelyének is, mert ez vezet a közösségi önkormányzáshoz, amelyet a többségi közösség is megél! Az erre vonatkozó normatív rendelkezések elmulasztását, tehát egyebek mellett az erdélyi magyar nemzeti közösség személyi elvű- és Székelyföld autonómiájának visszautasítását is diszkriminációnak kellene minősíteni!
A 8. cikkely, bár a nemzeti közösségek önazonosságának összetevőiről rendelkezik, az önazonossági elemek közül kihagyja az adott nemzet történelmét, amely például az erdélyi magyarság tekintetében a magyar nemzet történelme! A mellőzés bizonyára nem véletlen, hiszen a nemzeti tudat erősítése a nemzeti közösség szülőföldön való megmaradásának egyik legfontosabb meghatározója!
A nemzeti közösség kiszolgáltatottsága egy pártként működő
szervezetnek.
Ami pedig az egyéni kisebbségi jogokra vonatkozó közösségi igényeket illeti, ezeket a hatóságoknak – a 10. cikkely értelmében – csakis akkor kell figyelembe venniük, ha az illető kisebbség hiteles képviselete e tárgykörben nem hozott határozatokat. E fejezet elemzését nem is kell tovább folytatnunk, olyannyira nyilvánvaló a nemzeti közösség kiszolgáltatottsága egy pártként működő szervezetnek. Az anyanyelvű oktatás terén már szó sincs arról, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozóknak joguk anyanyelvükön tanulniuk az oktatás minden formájában, típusán és szakán! Szó sincs az Állami Magyar Tudományegyetem újralétesítéséről! Szó sincs az állami magyar főiskolák helyreállításáról! Szó sincs az 1994-ben 500 000 aláírással hitelesített állampolgári törvénykezdeményezés érvényesítéséről! Szó sincs az anyanyelvű önálló állami oktatási és kulturális intézményhálózat és felügyelet létrehozásáról! Szó sincs a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának teljes értékű alkalmazásáról!
Kulturális autonómia: az állami hatóságok hajtják végre?
A nemzeti kisebbségek statútumára vonatkozó törvénykezdeményezés V. fejezetében azonban szó van a kulturális autonómiáról! Az 55. cikkely szerint a kulturális autonómia hatáskört szavatol a nemzeti kisebbségek számára, hogy választott és az állam hatóságai által elismert testületeik révén normatív módon döntsenek a nemzeti, kulturális, nyelvi és vallási önazonosságra vonatkozó kérdésekről, amely határozatokat az állami hatóságok hajtják végre! Tehát miként értelmezik az elképzelt kulturális autonómiát? Az önazonosság védelmében hozott döntések a nemzeti kisebbség által létrehozott és az állam által elismert testületek hatásköre. A végrehajtás az állami hatóságoké! De a kulturális autonómia hatásköreinek gyakorlásával felhatalmazott testületet – a Kulturális Autonómia Nemzeti Tanácsát – nem a nemzeti közösség, hanem, a törvénykezdeményezés 58/1. cikkelye értelmében, a nemzeti kisebbség állami hatóságok által elfogadott és bejegyzett, tehát parlamenti képviselettel rendelkező szervezete hozza létre belső választások révén! Ez se nem több, se nem kevesebb, mint ami ma történik: egy szervezet tagsága az általa megszervezett belső választásokon dönt a kulturális autonómia hatásköreit gyakorló testület létrehozásáról és nem a nemzeti közösség! Ez nem közösségi autonómia! Talán ez a sajátosan értelmezett kulturális autonómia?! S mindezt az érvényben lévő törvények kiegészítik! Miként? Mindannyian tudjuk és érezzük! Nem kivételek azok az antidemokratikus törvények sem, amelyek lehetetlenné teszik új képviseleti szervezetek létrejöttét – a már bejegyzett kisebbségi szervezetek mellett. Új „kisebbségi szervezetek” társaságként vagy alapítványként létrejöhetnek, de jelen törvénykezdeményezés tárgyában semmi hatáskörük! Mit számít az Európa Tanács, az Európai Parlament elmarasztaló véleménye?!
A
szülőföldjén őshonos erdélyi magyar nemzeti közösség, a székelység számára a
törvénykezdeményezés elfogadhatatlan! Az erdélyi magyarságnak Személyi Elvű
Autonómia Statútumra, a székelységnek Székelyföld Autonómia Statútumára van
szüksége! Ez a közösségi akarat! Ha valakik elfogadják a kialkudott kisebbségi
létet, s egy szervezetnek akarnak kulturális autonómiát, ám tegyék, de ne az
erdélyi magyarság nevében és ne létének veszélyeztetésére!
(Közcímek a szerkesztőtől.) Dr. Csapó I. József
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket