Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 39. szám
2005. április 15.
A Vajdasági Magyar
Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a
jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar
(perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet,
valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP
síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai
integrációjáért.
A Hírlevélben
tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük
azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar
média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első
magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az
észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új
konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar
politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Ágoston András:
Pénz, politika,
egypártrendszer
A nagy tekintélynek örvendő történelmi VMDK bomlasztása 1993-ban egy pénzügyi botránnyal indult, s 1994-ben a politikai vesztesek kiválásával, a VMSZ megalakulásával fejeződött be.
A bomlasztás alapvető oka vélhetően az volt, hogy az EU-csatlakozással lekötött magyarországi politikai elitet zavarta a történelmi VMDK autonómiakövetelő, önálló politikája. A véresen kavargó balkáni háborúk közepette nem egy befolyásos budapesti politikus hazárdjátéknak tartotta a történelmi VMDK politikai feszültséget szándékosan szinten tartó autonómiaközpontú politikai irányvonalát.
A budapesti ódzkodás termékeny talajra lelt a Vajdaságban az ún. restaurációs ellenzék körében. A Belgráddal modus vivendi-t, kereső már a két világháború között is erős politikai áramlat újabbkori képviselői elborzadva figyelték a történelmi VMDK autonómiaügyben képviselt radikálisan demokratikus, nemzeti alapokon és a vajdasági magyarok tömeges támogatásán nyugvó politikáját. Ami persze szöges ellentétben állt a minimális kisebbségi jogok Várady Tibor által képviselt doktrínájával. A történelmi VMDK koncepciójában a központi intézmény a vajdasági magyarok által megválasztandó legitim autonómiatanács. A Várady-féle koncepció viszont a kisebbségi jogok minimumát megegyezéses alapon képviselő, Belgrád által hitelesített magyar vezetői grémium létrehozatalát célozta meg.
Hogy mindez nem alaptalan vélekedés, arra a legjobb bizonyíték a mai helyzet. Amelyben a konkrét kisebbségi magyar autonómiamodell nemzetközi politikai színtéren való támogatása még mindig vállalhatatlan feladat. Másrészt, amelyben a VMSZ nemzeti tanácsán keresztül, a Belgráddal együttműködő főmagyarokból álló grémium már-már megvalósulni látszik.
A magyarországi
támogatások és az egypártrendszer
A vajdasági magyar egypártrendszer, benne a kétpólusú kisebbségi politikai elittel három lépcsőben jött létre.
Az elsőben a Hódi-féle pénzügyi botrány nyomán megingott a történelmi VMDK politikai tekintélye (e projektumról talán az SZDSZ egyik-másik vezetője és Entz Géza tudna részletekkel szolgálni).
Miután a történelmi VMDK a „zentai csatában” 1994-ben több mint kétharmados győzelmével talpon maradt, jött a második forduló. Ebben Törzsök Erika a HTMH akkori elnöke, bizonyára megfelelő kormányzati támogatással a VMSZ-es SZDSZ-barát Józsa Lászlót bízta meg az Illyés Közalapítvány vajdasági alkuratóriumának vezetésével. Ez a budapesti lépés azért bizonyult sorsdöntőnek, mert így a növekvő magyarországi támogatások leosztása – Milosevic ellenőrzése alatt – Kasza József és Józsa László privilégiumává vált. Miután a népnemzeti retorikával házaló szintén VMSZ-es Dudás Károly megkapta a művelődési egyesületek támogatásának irányítását, kiteljesedett a kép. A VMSZ politikai és főleg erkölcsi legitimáció nélkül átvette a magyarországi támogatások irányítását.
Ezzel létrejött a jellegzetes vajdasági magyar egypártrendszer.
Milosevic is
színre lép
Milosevic, jó politikai érzékkel, csak 1994-ben lépett be a képbe. Akkor, amikor már nyilvánvalóvá vált, hogy Budapest az anyagi támogatások kezelését s ezzel egy kisebbségi párt befolyásának legfontosabb forrását egészében a VMSZ-re bízza. Akkor viszont gyorsan cselekedett. Megváltoztatva a történelmi VMDK iránti ellenséges magatartását, gyorsan odaállt a VMSZ vezetők mellé, akikkel községi szinten már korábban is jó, termékeny kapcsolatban állt. „Pártoló jóindulatának” az 1996-os, a VMSZ szempontjából eredményes választások során adott hangot.
A rázúduló csapások ellenére a történelmi VMDK nem tört meg. A magyar szavazatok egyharmadának birtokában továbbra is kiált a magyar autonómia mellett. Egy harmadik, most már közös lépésre volt szükség ahhoz, hogy a történelmi VMDK politikai tevékenysége ellehetetlenüljön.
Így kerülhetett sor arra, hogy 1996 őszén dr. Páll Sándor és Mirnics Károly Budapest tudtával, netán beleegyezésével, a becsei puccsal (az utcáról becitált „szimpatizánsok” aktív részvételével) magukhoz ragadták a történelmi VMDK vezetését. Méltányolva dr. Páll készségét, hogy a „becsületes albánokkal „ folytatott „párbeszéddel” legitimálja a milosevici rezsimet, a puccsot a szerb igazságügy miniszter gyorsan-frissen elismerte.
Ezzel a fordulattal a VMDK bevonult a vajdasági magyarság történelmébe, dr. Páll viszont követőinek csapzott táborával elindult a politikai kollaboráció útján. Ezen az úton jutottak el a Seselj-féle radikálisokkal alkotott óbecsei koalícióig.
Az összkép már
nemigen változhat
Az átfogó, részletekre kiterjedő magyarországi és szerbiai levéltárakban elvégzett kutatások majdan árnyalhatják ezt a képet, de a VMDP-ben összegyűjtött és megőrzött dokumentumok alapján valószínűsíthető, hogy a történések kruciális pontjait illetően az összkép nemigen változhat. 1993 és 1996 között tehát, alapvetően külső tényezők hatására az autonómiát mellőző és a helyi hatalomba illeszkedő VMSZ felváltotta a az autonómiakövetelő és ennek érdekében a politikai feszültség szintentartásának doktrínájához ragaszkodó történelmi VMDK-t. Szoros együttműködésben a mindenkori szerb hatalommal, teljes egészében átvette a magyarországi anyagi támogatások ellenőrzését, és csaknem tíz éve eredményesen harcol a magyar autonómia ellen.
De az autonómiakövetelők elpusztíthatatlannak bizonyultak. Három nappal azt követően, hogy a szerb igazságügy miniszter elvette a fejük fölül a tetőt, a történelmi VMDK-t, 1997. februárjában Szenttamáson, a vajdasági szerbség egyik fellegvárában, létrehozták a vajdasági magyarok első programpártját a Vajdasági Magyar Demokrata Pártot. Ezzel kétpólusúvá vált a vajdasági magyar politikai elit. Annak ellenére, hogy a VMSZ birtokolja az egypártrendszerre jellemző hatalmi eszközök teljes arzenálját, a VMDP továbbra is ott van a politikai színtéren és követeli a magyar (perszonális) autonómiát, a számarányos képviseletet a parlamentben, a magyar kormánytól pedig kéri a kettős állampolgárságot.
Programcéljaival összhangban a VMDP követi a történelmi VMDK által még 1994-ben meghirdetett nemzetstratégiai alapelvet a Kárpát-medencében élő magyar közösségek határmódosítás nélküli politikai integrációját. A VMDP abban bízik, hogy miután a nemzeti szétfejlődésnek a Vajdaságban létrejött modellje más határon túli közösségekben így Erdélyben is megjelent, az EU-tag Magyarország politikai elitje van soron. Neki kell összefognia a nemzetet.
Dokumentumok:
A Communitas kistükre
Ha néhány számmal kívánnánk bemutatni, hogy az RMDSZ hatalma miként ágyazódik be az erdélyi magyarság bizalma és a román állam folyamatosan korrupciót generáló politikai-igazgatási rendszere közé, akkor máris kéznél van egy adatsor: a Communitas Alapítvány pályázati rendszerének sarokszámai. Ami bizonyos: az erdélyi magyarság kultúrájának fejlesztésére szánt több mint ötvenmilliárdos keretnek – amely az erdélyi magyarok adópénzét is tartalmazza – csupán egyharmad része jut nyilvános pályázatokon keresztül el azokhoz, akiknek a költségvetés szánta. Az összeg egynegyedét a Communitas önmagára, vagyis az elosztás patrónusára, az RMDSZ-re költötte, további negyven százalékot pedig oly módon osztottak szét az alapítvány kuratóriumában ülő RMDSZ-vezetők, hogy arra csak egyetlen kifejezés illik: klientúraépítés.
A Communitas e keretszámainak kistükrében sok minden érthető válik. Érthetővé válik, miért olyan az RMDSZ most beterjesztett kisebbségi törvénye, amilyen. Azazhogy miért kívánja a szövetség az autonómiatestületeket – amelyeknek át kellene venniük a Communitas támogatási rendszerét – saját hegemón felügyelete alatt tartani. Látható benne az is, milyen eszközökkel kívánja fenntartani azt a sajtónyilvánosságot, amelyben nem illik rákérdezni, hogy rendjén van-e mindez.
A Communitas kis „államháztartása” a támogatás-tűrés-tiltás továbbéltetése az erdélyi magyarság átmenetében. Annak a rendszernek a támasza, amelyben az RMDSZ egységmázas hegemóniájának nem lehet kihívója sem politikai téren, sem a nyilvánosság kritikai működésében.
Mindaddig, amíg az erdélyi magyar kultúra teremtői, az
értelmiség és a nyilvánosság szervezői elfogadják a közpénzek felhasználásának
e módját, és nem az átmenet posztszocialista feudalizmusát látják benne, hanem
„áldozatos harcunk” gyümölcsét, nem sok változik. Marad az egységnek nevezett
demokráciadeficit, és a diszkrét egypártiság átkeresztelése autonómiára.
(Krónika) Bakk Miklós
Matuska Márton
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt Intéző Bizottságának tagja:
Zsarnokságban
„…
mert
ahol zsarnokság van,
minden
hiában,
a dal
is, az ilyen hű
akármilyen
mű,
mert
ott áll
eleve
sírodnál,
ő
mondja meg, ki voltál,
porod
is neki szolgál.”
(Illyés Gyula: Egy mondat a
zsarnokságról)
Ki vagyunk
szolgáltatva.
Tavaly Temerinben súlyos leszámolás történt néhány
kábítószerterjesztő között. Öt magyar nemzetiségű terjesztő súlyos testi
sértéseket okozott egy szerb nemzetiségű társának. Az újvidéki bíróság az öt
tettesre összesen hatvanegy év börtönbüntetést rótt ki.
Összehasonlíthatnánk, milyen büntetést szabott ki
bíróságunk arra az albán nemzetiségű gyilkosra, aki nem sokkal korábban
megerőszakolta majd kegyetlenül megölte magyar áldozatát.
Összehasonlíthatnánk, hogyan kezeli társadalmunk
azoknak a háborús bűncselekményekkel vádolt szerb főtiszteknek az ügyét,
akiket több ezer ember életének elvesztésével vádol a hágai bíróság.
Összehasonlíthatnánk, milyen népszerűsége lett, van
annak a szerb pártvezérnek, aki rozsdás kanállal metszette volna át
másnemzetiségű honfitársaink torkát.
Nem hasonlítgatunk. A mi sérelmünk önmagában az. A
magyar drogdílerek büntetése azért drákói, mert az áldozat szerb, a bíró(ság) szerb, a tettesek nem. Történetesen magyarok. Az
igazságszolgáltatás - ebben a még nem jogerős ítéletben - kimutatja a
társadalomszemléletet: A kisebbségeknek meg kell tanulniuk, hogy velük másként
kell elbánni. Ők, ha vétkeznek, az ő bűnük nagyobb bűn, mint a többségié. Hát még ha többségi a sértett fél. Ez az oka annak, hogy
alig alkalmaz az állam magyar rendőrt, magyar bírót. Nekünk le kell nyelnünk, ha
az országgyűlésen egy képviselő azt terjeszti, hogy mi 1956-ban menekültünk
ide, s maradhattunk itt, a többségi nép emberszeretetének köszönve. Nekünk
tudni kell elviselni, hogy székházainkról évtizeden át nem tudjuk annyiszor
levakarni a minket sértő mázolmányt, mint ahányszor
azok újra meg újra odakerülnek, a tetteseknek pedig soha semmi nyomuk. Nekünk
erőnk kell legyen eltűrni a temetőgyalázásokat, a
tetteseket pedig - a rendőrség, egy-két esetben ha meg is találja -, nem lehet
felelősségre vonni, mert oly gyermekek még.
El fogjuk viselni. De nem fogjuk némán tűrni. E
szenvedésben meg fogunk edződni s találunk támaszt magunknak. Példának okáért
azon többségi társaink között, akik a zsarnokságot maguk is látják, átélik,
szenvedik. De mindenekelőtt a magunk erejével kell küzdenünk a felettünk
zsarnokoskodók ellen. Követeljük magunknak az anyaország támogatását a kettős
állampolgársággal. S követeljük magunknak az ország támogatását az
autonómiákkal.
A költővel mondom, akit velünk akartak kioktatni húsz
évvel ezelőtt, amikor ő azt is kimondta, hogy mi is, délvidéki agyarok
elnyomatásban élünk. Meg akarták velünk vonatni tőle a jogot, hogy kimondja:
Zsarnokságban él kicsi magyar kisebbségünk!
Ártatlanul lelőtt sorkatonák, mártírhalát halt
miniszterelnök, hűtőkocsikban szállított – kisebbségi! – emberi tetemek,
nemzetközi bíróság előtt felelő volt államfőnk vétkei nyomják itt a
tisztességes többségi és kisebbségi társadalom lelkiismeretét. A figyelmet el
kell terelni. Példát kell statuálnia az igazságszolgáltatásnak. Nosza:
alkalmazni kell azt a szigort, amelyet még a rezsimhű kisebbségi politikus is
követelt tavaly a temerini eset megtörténte után: példásan megbüntetni öt
magyart.
A költővel mondom:
„hol zsarnokság
van…
nemcsak
a bíró hűvös
ítéletében:
bűnös!
…
hol
zsarnokság van, ott van
jelenvalóan
mindenekben,
ahogy rég istened sem;”
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.