Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
www.hufo.info
HÍRLEVÉL III. évf. 42. szám
2005. április 23.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló
civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy
Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében
foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Rasim Ljaljic,
Szerbia és Crna Gora kisebbségügyi minisztere, akit az egyik szerb napilap az
év emberének kiáltott ki:
„A
magyarverések internacionalizálása hiábavalónak bizonyult. A helyzetet csak
kétoldalú megegyezéssel, a már kötött egyezmény keretében lehet rendezni. A
kérdéssel kapcsolatos belügyi dossziét lefordítva átadtuk a magyar
illetékeseknek. Bebizonyosodott, hogy a legtöbb nemzeti alapú incidens a múlt
év szeptemberében, a helyhatósági választások kampánya idején történt. Ma már
nincsenek komolyabb gondok.”
Ágoston András:
Feltenni a lécet
Borsos Géza az SZNT
alelnöke bátor lépésre szánta el magát. A Hargita Népében megjelent írásában
becsületesen, logikus okfejtéssel azt kívánja bebizonyítani, hogy indokolt a
székely-magyar különút az autonómia kérdésében.
Az immár két hetes csönd amely írását követi arra vall, hogy sok tekintetben
elevenbe vágó megállapításokat tesz.
Én innen „a távolból”,
de a nemzeti ügy iránti elkötelezettségem okán néhány gondolatával szeretnék ha nem is vitába szállni, de egy kicsit
ellenkezni.
Székely jogok – külön jogok?
Borsos Géza a többi
között a következőket írja:
„Következésképpen, mivel a székely nép, a Székelyföld problémái a közösségi diszkriminációból fakadóak, erre megoldást csakis az ezeket ellensúlyozni képes, közösségi önrendelkezés, annak az SZNT által választott formája, a területi autonómia adhat megoldást. Szerintem nemcsak a tömbmagyarság közösség. A sziget- és a szórvány magyarság is az. S minden rész az egyhez, a magyar nemzethez tartozik. Ergo, nincs ok az olyan megkülönböztetésre, amiről Borsos Géza beszél. Magam is „szigetmagyar” lévén pontosan tudom, hogy a közösségi érzés, az egész érdekeinek tudatos megvallása és védelme, nem a „tömbmagyarok” privilégiuma csupán. Sőt!
Emlékszem, 1999-ben a bombázások idején Temerinben a pékség előtt sorban állva, egyike az „átlagmagyaroknak”, egy idősebb asszony nagy hangon – ehhez is kellet ám bátorság, hiszen formálisan ugyan nem, de lényegében hadiállapot volt – mellemnek szegezte a kérdést:
- Ágoston úr, mit csinálnak maguk ott fönn, ha Csurka a Ferenc-csatornánál akarja meghúzni a kerítést? Mi lesz velünk itt Temerinben?
Mindeközben Kasza a „tömbmagyarok” nevében „zorbánviktorozott”, s elítélte a magyar kormányt, amiért az átengedte az ország légterét a NATO-bombázóknak.
Mindössze annyit akartam mondani, hogy a haza- és nemzetszeretet nemcsak a tömbmagyarok joga és privilégiuma. Miért ne követelhetnének autonómia dolgában is annyit, mint a többi magyar?
S még egyet. Ma a területi autonómiát sokan összetévesztik a régiókkal, esetleg a határokon átnyúló régiókkal. Holott ezeknek semmi köze egy kisebbségi közösség nemzeti önazonosságának megőrzéséhez. Tudom, az SZNT területi autonómiára vonatkozó terve nem ködös régiós elképzelés. Ugyanakkor, a balkáni és más hasonló hatalmak természetének ismeretében, már most megjósolható: az SZNT-elképzelés megvalósulása esetén, a helyi többségi hatalom aligha mondana le a hatékony és az autonómia egészét átfogó politikai dominációról. Hogy ezt hogyan valósíthatja meg? Akár „kontraszelektált” magyar káderekkel, akár a központi hatalmi szervek ellenőrző funkcióján keresztül. A törvények szelektív alkalmazása olyan fegyver, amely ellen az új demokráciákban még nem találtak fel hatékony védekezést. Még konkrétabban: ha a magyar vállalkozó nem működik együtt hatalommal, hiába kifogásolja, hogy nála túl gyakran teszi tiszteletét a pénzügyi ellenőr, miközben a szomszédos szerb, román stb. konkurencia szinte hírből sem ismeri a pénzügyi ellenőrzést. Kell ezt a gondolatsort tovább konkretizálni?
Egy vagy két „egységes érdekképviselet”?
Borsos az SZNT és az EMNT viszonyát illetően megállapítja: „Az autonómiához való jogra való igényt, az autonómia megvalósításának közösségi akaratát csakis maga az érdekelt közösség, a mi esetünkben a székely nép, annak közképviselete nyilváníthatja ki. Az SZNT azzal a céllal jött létre, mint a helyi közösségek által megválasztott közképviseleti testület, hogy megfogalmazza a székely népnek a területi autonómiához való jogát (statútum), kifejezésre juttassa akaratát (pl. népszavazás stb.) és képviselje azt a belföldi hatalommal szemben és a nemzetközi fórumokon.”
Valóban, a SZNT, mint a közvetlen demokrácia eszközével létrehozott kétségtelenül legitim közképviselet követelhet területi autonómiát.
De elképzelhető, hogy mind a személyi elvű, mind a területi autonómiát – a magyar pártok együttes fellépésével – hatásosan követelhetné a többpártrendszerben működő romániai magyar közösség is. Hogy ilyen most nincs? Persze, hogy nincs, de ez nem azt jelenti, hogy nem is lehet.
Erről Borsos nem szól, mégis fontos lenne letisztázni: kinek kell a személyi elvű, vagy perszonális autonómia? Csak azoknak, akik úgymond nem kaphatnak területi autonómiát, vagy minden szerbiai, erdélyi s más kisebbségben élő magyarnak?
Ez a kérdés Szerbiában annyira tisztázott, hogy formálisan is van kisebbségi politikai pluralizmus (vannak magyar pártok) és senki a gyakorlatban nem követel területi autonómiát. A kétpólusú vajdasági magyar politikai elitnek helyi hatalomhoz simuló szárnya a magyar (perszonális) autonómiát úgy akarja megkerülni, hogy egy törvénytervezetet dolgozott ki, amelyben újra elblicceli a magyar választók névjegyzékének létrehozatalát. E nélkül pedig nincs legitimen megválasztott autonóm képviseleti testület.
Erdélyben más a helyzet. Az „egységes érdekképviselet” fantomja uralja a belső magyar politikai színteret. Ki kellene már egyszer mondani nincs egységes kisebbségi érdekképviselet. Van összefogás, lehet közös cél mint amilyen az autonómia, de a politikai pluralizmus alapja a kisebbségi közösségen belüli demokráciának is.
Kibomlottak a végletek
A jelenlegi helyzet annyiból jó, hogy kibomlott benne minden véglet. Csakúgy mint a nemzetpolitikában. Tizenöt évi viaskodás után eljött az ideje, hogy újra gomboljuk a mellényt. Először is fel kell tennünk a lécet!
Mi a VMDP-ben ezt már megtettük. Kettős állampolgárságot kérünk Budapesttől, magyar (perszonális) autonómiát és részarányos képvisletet követelünk Belgrádtól. Többpárti, a vajdasági magyar választók névjegyzékén alapuló választásokat, mind a perszonális autonómia tanácsába, mind pedig szerb illetve a vajdasági parlamentbe.
Hogy Budapest ezt sem támogatja? Ez ugyan igaz, de az EU-tag Magyarország politikai elitjének előbb utóbb – a maga érdekeit is szem előtt tartva – el kell döntenie: mit akar a kisebbségeivel a Kárpát-medencében? Ezt más az EU-ban sem fogja neki megmondani.
Mi kisebbségi vezetők nem tehetünk sokat, de azt amit megtehetünk nagyon fontos. Ha látjuk a kiutat, s m úgy gondoljuk, hogy látjuk, akkor az eszmét állandóan a felszínen kell tartanunk. Egészen addig, míg közösen meg nem valósíthatjuk. Minél többen látjuk a kiutat annál nagyobb az esély arra, hogy törekvéseink meg is valósulnak.
Dokumentumok:
Vajdasági Magyar Demokrata Párt – Temerin
Erdélyi Magyar
Nemzeti Tanács
Tőkés László, elnök
Marosvásárhely
Nagyrabecsült Elnök Úr!
Megtisztelő meghívásának, sajnálatomra, nem tudok eleget tenni.
Tisztelettel köszöntöm az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács szervezésében létrejött marosvásárhelyi tanácskozás részvevőit. Mi itt a Vajdaságban abban reménykedünk, hogy az erdélyi magyarság nemzetben gondolkodó szárnya képes lesz pontosan megfogalmazni elutasító álláspontját azzal a törvénytervezettel kapcsolatban, amelyet a helyi hatalomhoz simuló szárny és a helyi hatalom most már a nemzetköziek bevonásával akar életbe léptetni. Az igazi, a nemzet szempontjából fontos eredmény az lenne, ha az összejövetelen megegyezés születne a nemzeti alapú autonómia legfontosabb ismérvei tekintetében.
Szerintünk az autonómia elengedhetetlen feltétele, hogy többpárti választások útján, a kisebbségi szavazók listájának felállításával jöjjön létre az a legitim képviseleti testület, melynek tagjai nem a helyi többségi hatalomnak, vagy egy koalíciónak, hanem magyar választóiknak tartoznak politikai felelősséggel. Elengedhetetlen, hogy az így létrehozott legitim testület saját pénzforrásokkal, jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkezzen. S elismert közjogilag definiált kapcsolatban kell lennie a helyi többségi hatalommal. Csak így lesz képes arra, hogy feltárja, kifejezze és eredményesen képviselje a közösség nemzeti identitásának megőrzésével összefüggő alapvető érdekeket.
Ezekre az elvekre alapozva – az EBESZ támogatásával és segítségével – Horvátországban meg tudták oldani a szerb kisebbség kérdését.
A VMDP kidolgozta a magyar (perszonális) autonómia modelljét, s most azt szorgalmazza, hogy Budapest is mondjon róla véleményt.
Tisztelt Elnök Úr!
Úgy gondoljuk, hogy az Erdélyből érkező, s az autonómia ismérveire vonatkozó konkrét politikai állásfoglalás nemzeti üggyé teheti kisebbségi törekvéseinket.
Ez az esélye, egyben felelőssége is a marosvásárhelyi tanácskozásnak.
Bízunk az Ön, s a tanácskozás részvevőinek bölcsességében. Nem igaz, hogy nem látja minden gondolkodó ember a kiutat. A kérdés az, hogy e felelőssége tudatában, a közös ügyre való tekintettel, félre tudja-e tenni a részvevők mindegyike saját sérelmeit, elképzeléseit? Mi reménykedünk benne, hogy igen. A marosvásárhelyi tanácskozás eredményeként megfogalmazott a politikai állásfoglalás a nemzeti alapú autonómia ismérveiről, a kisebbségi törvénytervezettel szemben, segítség lehetne a Velencei Bizottság véleményének megalkotásában is. Isten áldását kérjük a marosvásárhelyi tanácskozásra. Testvéri szeretettel:
Temerin, 2005. április 22.
Ágoston András, elnök
Németh Zsolt:
- Fontos, hogy
az Európai Unió keretei között minél elmélyültebb nemzeti integrációt
sikerüljön megvalósítani határokra való tekintet nélkül. Ez nem automatikusan
megy majd végbe, ezért módszeres erőfeszítésre van szükség a kárpát-medencei
magyarság politikai vezetői részéről - mondta Németh Zsolt. Úgy vélte, az
Európai Unióban a kisebbségi jogok továbbfejlesztése kiemelkedő
feladatnak számít. A közösségi jogok kodifikációja az EU kisebbségvédelmi
rendjében az autonómia megvalósításának rendkívül fontos külső tényezője.
Kocsi László:
A román tárgyalópartnerek a közigazgatási
decentralizációt és a helyi önkormányzatiság megvalósítását nem kapcsolják
össze a területi autonómia elvével.
Somogyi Ferenc:
A magyar érdekeket az EU-érdekekkel összhangban
lehet érvényesíteni a szomszédságpolitikában is. Maga az (magyar) EU-s,
illetve NATO tagság semmiképpen nem jelent egy biankó csekket, ami alapján
aztán a magyar érdekeket és törekvéseket nagyobb hatékonysággal és támogatással
tudjuk érvényesíteni (...). Az összefüggés fordított
azokban az esetekben és ebből azért szerencsére meglehetősen sok van (...), ahol a magyar érdekek és törekvések összhangban vannak
az EU és a NATO érdekeivel, törekvéseivel, a korábbiaknál lényegesebb eszköz
áll rendelkezésünkre.
Amire
a hatalomhoz simuló elit vigyáz
A Krónika a költségvetési források
felhasználását ellenőrző Számvevőszéktől is adatokat igényelt a Communitas
működéséről. Az intézmény sajtóosztálya egy 2003 márciusában végzett ellenőrzés
eredményeit összefoglaló jegyzőkönyvet küldött át a
szerkesztőségünkbe. Amint a kísérőlevélből kiderül, ez volt az alapítvány
legutóbbi ellenőrzésének bizonyítéka. A Lidia Lipovan pénzügyi ellenőr, Takács
Csaba – akkor még – alelnök és Barta Margit gazdasági igazgató által aláírt
dokumentumból kiderül, a Számvevőszék is felfigyelt arra, hogy az alapítvány
az RMDSZ-t finanszírozza. Nem nevezi ugyan meg a szövetséget, de arra a
törvényi előírásra hivatkozik, mely szerint a Communitas pénzéből nem kaphatnak
azok a szervezetek, amelyek politikai pártként is részesülnek költségvetési
támogatásban. A Számvevőszék azonban ezt a vétséget csupán 51,187 millió lej felhasználásánál állapította meg. A
jegyzőkönyv Barta Margit magyarázatát is tartalmazza. A gazdasági igazgató arra
hivatkozik, hogy 2001 és 2002 folyamán változott azoknak az ingatlanoknak a
tulajdonjoga, amelyekben az alapítvány működik, és folyamatban van a korábbi tulajdonos
által kötött szolgáltatói szerződések átíratása az új tulajdonos nevére. A
törvényellenesen kifizetett összeget – a jegyzőkönyv szerint – kamatostul
megtérítette az illetéktelen haszonélvező, tehát az RMDSZ. (Krónika)
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.