Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
www.hufo.info
HÍRLEVÉL III. évf. 49. szám
2005. május 9.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló
civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy
Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében
foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Ágoston András:
A politikai akarat a döntő
Eddig két próbálkozás történt arra, hogy jogi szempontból legitim úton jussunk el a magyarországi idevágó jogszabályok megváltoztatásához, s lehetővé váljon a magyar állampolgárság megszerzése azon határon túli magyarok számára is, akik nem kívánnak áttelepedni Magyarországra.
Az egyik a VMDP politikai kezdeményezése nyomán indult, s csatlakozott hozzá a VMSZ is. Egy közös, Szalma József professzor által vezetett munkacsoportunk javaslata – meghagyva az állami szuverenitást gyakorló szervek tárggyal kapcsolatos diszkréciós jogát – egyszerű és logikus megoldást kínál. Érdemes a szöveg egészét itt megismételni:
1. A
Szakértői Bizottság 2003.november 20.-án megtartott
ülésén megfogalmazott, a MK 1993. évi LV. évi
állampolgárságról szóló törvény 4.paragrafusának 3) bekezdésének (honosítás)
módosítási javaslatát ezúttal is megerősíti.
2. A
Szakértői Bizottság a MK állampolgársági törvénye 5. paragrafusának (visszahonosítás)
következő módosítását javasolja:
a) Az első bekezdés marad tartalmában változatlan. a mondat elején egy (1) bekezdés jelzés pótlásával,
b) Az első
bekezdés után következne a második bekezdés:
2) Kérelmére visszahonosítható a 4. paragrafus (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott feltételek fennállása esetén a Magyarországon nem lakó, magát magyar nemzetiségűnek valló, korábban magyar állampolgársággal rendelkező személy is.
A másik kezdeményezés az MVSZ kettős állampolgárságra vonatkozó legális és legitim népszavazási kezdeményezése.
A magyarországi szavazópolgárok 2004. december 5-én a következő kérdésre mondhattak igent, vagy nemet:
"Akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy kedvezményes honosítással - kérelmére - magyar állampolgárságot kapjon az a magát magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon lakó, nem magyar állampolgár, aki magyar nemzetiségét a 2001. évi LXII. tv. 19. § szerinti "Magyar Igazolvánnyal" vagy a megalkotandó törvényben meghatározott egyéb módon igazolja?"
Nem jött ugyan össze elég „igen” szavazat, de a kettős állampolgárság objektív okokból kifolyólag a politikai színtér egyik fontos témája maradt.
Mindkét kezdeményezés abból indult ki, hogy a reménybeli kedvezményezetteknek nincs magyar állampolgársága. Meg abból, hogy a kettős állampolgárságot Magyarországon a szuverenitást gyakorló szervek, illetve maguk a magyar szavazók hajlandók megadni.
Az illetékes szervek nem utasították el a vajdasági kérését, de nem is fogadták el. A végtelenségig „szakértettek” volna. Ebbe meg a VMDP nem ment bele, részben mert jónak tartotta a kidolgozott módosítási javaslatot, másrészt, mert politikailag elfogadhatatlannak tartotta a politikai színtér alatti hezitálást.
Az EU-tag Magyarországtól továbbra is kéri a kettős állampolgárságot, mert azt az ország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtésében elengedhetetlen eszköznek tartja. S egyben a magyarországi politikai elit olyan jogi-politikai és érzelmileg is megalapozott gesztusának, amely hozzájárulhatna a trianoni trauma meghaladásához. A Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjához.
Az MVSZ kezdeményezéssel sem jutottunk egyről a kettőre. 2004. december 5-én nem ment el szavazni elég magyarországi magyar ahhoz, hogy a kötelező érvényű népszavazás nyomán az Országgyűlést rábírja a megfelelő törvény megalkotására.
A bácskai magyarok alvó állampolgársága
Gaudi-Nagy Tamás ragyogó jogászi teljesítménnyel, a másik végén nyúlt hozzá a kettős állampolgárság kérdéséhez. Szerinte Magyarországnak legalább is a délvidéki magyarság legnagyobb részének nem most kell megadni az állampolgárságot. Nem, mert fel kell ismernie, hogy a magyarok egy kategóriája már rendelkezik – időközben elfeledett, de jogilag érvényes – magyar állampolgársággal.
Tanulmányának végkövetkezése az, „hogy a délvidéki magyarság 1941-ben visszatért területeken (a mai Szerbia-Montenegro, Horvátország és Szlovénia 1941-es terület-visszaszerzéssel érintett területei) 1941-ben élő tagjai, illetve ezen személyek leszármazott tagjai mai napig is magyar állampolgárok, magyar állampolgárságukat nem vesztették el, tehát - állampolgársági bizonyítvány kiadási iránti kérelemmel - joggal igényelhetik mindazon jogosítványokat (pl. útlevél, konzuli védelem), amelyek a magyar állampolgárokat megilletik”.
Kiút lehet ez
a jogi vélekedés a jogi politikai és – nyugodtan mondhatjuk – erkölcsi
csapdából? Talán. Ez sajnos már nem Gaudi-Nagy Tamástól függ.
Támpont lehet Hans Kelsen elmélete is
Hans Kelsen néhány fejtegetése erősíteni látszik az „alvó jogok” Gaudi-Nagy által kibontott elméletét. A nagy osztrák normativista valamikor 1943-44-ben értekezett az állampolgárságról illetve a kettős állampolgárságról. Akkor ez igazán időszerű volt, hiszen a második világháborúban összekuszált állampolgársággal összefüggő viszonyokat kellett valahogy rendbe tenni. A huszadik században már másodszor.
Hans Kelsen tanulmánya GENERAL THEORIE OF LAW AND STATE címmel a Harvard University Press kiadásában, egy gyűjteményes kötetben jelent meg 1945-ben. S láss csodát, a fordítás Belgrádban már 1951-ben megjelent. A 20. század egyik örökzöld témája Belgrádban akkor különösen időszerű volt. Sajnos a 21. század elején is az.
De nézzük Kelsent.
Szerinte, ha egy terület az egyik állam kötelékéből átkerül egy másik államhoz, az ott maradt lakosok ipso facto a másik állam polgáraivá válnak.
Ez viszont argumentatio a contrario azt jelenti, hogy az előző állam, ha azt egy pillanatban hasznosnak találja, elismerheti a másik állam területén élő volt polgárai állampolgárságát. Az állam szuverenitás ilyen megnyilvánulását lehet ugyan korlátozni, de Kelsen értelmezésében csak úgy, hogy ha a kettős állampolgárságot a két érdekelt állam kétoldalú szerződésben zárja ki. Ilyen kétoldalú szerződés Magyarország és a Jugoszláv Föderatív Népköztársaság között nem köttetett.
Alvó, vagy nem alvó?
Mi van a magyarokkal, akik a második világháború alatt Bácskában és többi visszatért területen automatikusan magyar állampolgárrá lettek? Vagy, mi van azokkal, akik akkor születtek? Egy normativista szempontjából azok a jogok, amelyek jogszabályban rögzítve, személyhez kötve egy időszakban léteztek – ha azokat belső jogszabállyal, vagy nemzetközi szerződéssel nem nyilvánították semmisnek – továbbra is léteznek. Annak ellenére léteznek, hogy a megváltozott jogszabályi környezetben újabb jogviszonyok létrejöttében már nem juthatnak szerephez. Nyugalmi, alvó jogok állapotában vannak.
S bácskai magyarok várják a 21. századi királyfit, a magyar kormányt, hogy az egy szebb világra ébressze fel őket.
Gaudi-Nagy Tamás tanulmányában bebizonyította: Magyarországon nem hoztak olyan jogszabályt, amellyel megsemmisítették volna a bácskai magyarok „alvó” jogait. Ez nem történt meg nemzetközi szerződés útján sem.
A jugoszláv belső jogszabályok között kutatva, Bozóki Antal szakjogásznak köszönhetően, eljutottunk az 1946 július 5-én hatályba lépett föderális állampolgársági törvény témánk szempontjából perdöntő rendelkezéséhez. A Jugoszláv Föderatív Köztársaság állampolgárságáról szóló törvény 8. cikke kimondja: „az idegen állampolgár rendes úton honosítható, s megkapja a JFNK állampolgárságát, amennyiben:
- kérvényezi a honosítást;
- a kérvényezés idején betöltötte a 18 évet és munkaképes(?);
- a kérvény benyújtása előtt legalább 5 éve állandó lakhelye volt a Jugoszláv Föderatív Népköztársaság területén, s szabály szerint 2 éve annak a közársaságnak a területén amelynek az állampolgárságát meg akarja szerezni;
- ha elbocsátást kapott az eddigi állampolgárságából, vagy ígérvénye van erre, ha megkapja a JFNK állampolgárságát;
- ha viselkedéséből megállapítható, hogy a Jugoszláv Föderatív Népköztársaság lojális polgára lesz.
A 4. pontban foglalt feltételek meglevőknek tekinthetők abban az esetben, ha a kérelmezőnek nincs semmilyen állampolgársága, vagy a kibocsátó ország törvényei szerint a honosítással azt elveszti.
Ha a másik állam egyáltalán nem engedélyezi az állampolgárságból való elbocsátást, vagy olyan feltételeket támaszt, amelyeknek a valóságban nem lehet eleget tenni, elég ha a kérelmező kifejezetten azt nyilatkozza, hogy amennyiben megkapja a JFNK állampolgárságát, lemond idegen állampolgárságáról”.
Lemondtak volna a bácskai magyarok a magyar állampolgárságról?
Ennél a rendelkezésnél meg kell állnunk. Vannak magyarországi „szakértők” akik azt mondják: az aki Szerbiában, vagy Jugoszláviában a második világháború után állampolgárságot szerzett, ezt csak úgy tehette meg, ha előbb lemondott a korábbi magyar állampolgárságáról.
Iszonyatos cinizmus!
Gondoljunk csak bele. Másfél évvel a délvidéki vérbosszú sötét napjai után tehetett volna mást a szerencsétlen vajdasági magyar? Megtehette volna, hogy nem írja alá jugoszláv állampolgárság megszerzésére szolgáló kérvényt? Bármilyen feltétellel? Hát hova mehetett volna, ha így cselekszik? Magyarországra?
Álságos érvelés az, ha valaki azt mondja, hogy miután a bácskai magyar lemondott a magyar állampolgárságáról, méghozzá önként, nincs mit kapkodnia az „alvó” jogai után. Álságos, mert ha felidézzük a történelmi tényeket, meg kell állapítanunk: a budapesti kormány ezekben az években olyan messze volt a bácskai magyartól mint Makó Jeruzsálemtől.
Gondoljunk bele: a Magyar Országgyűlés a népirtás 60 évfordulójának közeledtével, 2004. december 14-én emlékezett csak meg – akkor is felemásan – a 44/45 elején legyilkolt magyarokról.
Felemásan, mert az OGY határozat 2. pontja kimondja, hogy „az Országgyűlés megrendülten emlékezve szolidáris az 1944 októbere és 1945 nyara között megkínzott, kivégzett magyarokról”, s ez rendben van. Érthetetlen azonban miért keveri ide az OGY határozat a „szülőföldjéről elűzött és koncentrációs, valamint kényszermunka-táborokban fogva tartott ártatlan áldozatok”-at. Azokat ugyanis a nyilasok és a németek vitték el még az 1944 októberében bekövetkezett „felszabadulás” előtt. A vérbosszúra a „felszabadulás” után került sor. Úgy ahogy az a VMDP egyik a megemlékezés céljára felajánlott dokumentumában áll.
Fátyolt a múltra
Ki tartozik itt, és kinek? De hagyjuk a múltat! Fátyolt reá.
Mi most a magyar nemzet érdeke? Az biztos nem, hogy a magyar kormány, de a magyar politikai elit egésze is félretegye a rohamosan leépülő vajdasági magyarság megmaradásához és helyben maradásához szükséges kettős állampolgárság kérdését.
A VMDP csak megismételheti az úgy véljük történelmileg és nemzetpolitikailag is megalapozott kérését: adja meg nekünk Magyarország a kettős állampolgárságot. Méghozzá a Szalma-féle szakértői bizottság fenn idézett javaslata alapján. Ne szakítsuk szét a vajdasági magyarságot! Ne hagyjuk cserben a bánáti magyarokat. Hisz ők vannak a legnehezebb helyzetben. Van még valaki a Kárpát-medencében aki nem látja, hogy minden magyarért kár. A bánátiakért is.
Gaudi-Nagy Tamást arra kérem ne haragudjon a VMDP-re. Nem vitatjuk el szakértői bravúrját, s azt sem, hogy tanulmányával nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a kettős állampolgárság kérdése ne kerüljön le a napirendről. Mi azonban pártunk programjában a vajdasági magyarság egészének a védelmét tűztük ki célul. A bánáti magyarokkal együtt szeretnénk kettős állampolgársághoz jutni. Szeretnénk hinni, hogy ezt mások, az illetékesek legalább kétharmados többsége is így látja. Ha nem ma akkor talán holnap. Mi kitartunk, mindaddig, amíg lesz kiért.
Ami Polgár Viktornak, a Külügyminisztérium szóvivőjének véleményét illeti, mi el-hisszük neki, hogy Gaudi-Nagy alvó jogokra vonatkozó konstrukcióját hamis reményeket ébresztő politikai lépésnek tartja.
Érvelése azonban ezt a vélekedést nem támasztja alá. Az általa említett jogszabályok ugyanis, sem a párizsi békeszerződés, sem az 1948-as magyar, de még az 1946-os jugoszláv törvény sem, a bácskai magyarok háború alatt megszerzett magyar állampolgárságát nem érintik. Igaz, azt viszont lehetetlenné teszik, hogy azok éljenek vele.
Ekképpen újra eljutottunk a falig: a vajdasági magyarok kettős állampolgársága egyes egyedül a szuverenitását gyakorló magyar kormánytól, illetve a magyarországi politikai elit több mint kétharmadának történelmi helyzetfelismerésétől, politikai akaratától függ.
VMDP-ben azt fontolgatjuk – s erre a Gaudi-Nagy tanulmány jó alapot nyújt – hogy mi, bácskai magyarok megfogadjuk Szájer Józsefnek még az év elején elhangzott javaslatát, miszerint tömegesen kell kérnünk az állampolgársági bizonyítványt.
Temerinben, 2003 júliusában elindítottuk az aláírásgyűjtést, melynek eredményeként több mint 50000 magyar aláírásával hitelesítve kérhetjük a kettős állampolgárságot. A temerini Illésnapi sokadalom, az idén is alkalom lehet egy újabb kezdeményezésre.
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket!