Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

www.hufo.info

HÍRLEVÉL III. évf. 60. szám

2005. május 31.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak ne­vező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Inkompatibilis szonett

Ah, már megint nem tudjuk, hogy kinek

szabadna nekünk éppen itt most hinni??

Senkinek-é vagy pont mindenkinek,

hogy jóhírt lehessen Brüsszelbe vinni” --

 

 nyilatkozik az új Polónius

kételyei mentén a televíz-

iónak, s mint a harci nóniusz,

a jelre figyel, mi győzelemre visz-

 

i ügyét. -- Itt nem volt “megöntözés”,

ez nem “velszi” tartomány. Hogy képedet

tegnapelőtt beverték megint? No és?

 

Élsz? Nahát! -- Én meg közben azt hiszem,

hogy EU-meggyőzőbb legyek, késemet

legközelebb majd a hátamban viszem.

 

                                            Csorba Béla

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2005. május 30.

 

Küzdelem és esélyek

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt vegyes érzelmekkel veszi tudomásul, hogy a franciák meggyőző többséggel elutasították az európai alkotmányt.

Emlékezetes, hogy 2004. október 29-én a 25 EU-tagállam állam- és kormányfője Ró­mában aláírta az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést. Az alkotmányos szerző­dés hatályba lépéséhez a tagállamok ratifikációja szükséges, amely egyes országokban nép­szavazással, máshol parlamenti döntéssel születik meg. A hatálybalépés dátuma 2006. no­vember 1. lett volna.

Ha abból indulunk ki, hogy az alkotmányos szerződés tervezete – noha, az előkészítő bizottságot a volt francia elnök vezette – a brüsszeli EU-vezetés előre való menekülésének a terméke, akkor látnunk kell, Európában sincsenek lerövidíthető folyamatok. Azok, akik fi­gyelmen kívül hagyták a kutatói figyelmeztetéseket, hogy a tervezet túl merészen korlátozza a tagállamok nemzeti szuverenitását, most láthatják, jóllehet a francia szavazók tömegei nem ismerik a több száz oldalas dokumentumot, tömegükben jobban fel tudják mérni a nemzeti szuverenitás elvesztésével, vagy jelentős korlátozásával járó következményeket, mint az érde­kelt EU-establishment.

Másfelől, akik arra figyelmeztettek, hogy a 21. század kihívásaival szemben csakis egy nagymértékben integrált EU tud helytállni, azok most akár szomorkodhatnak is.

Az EU-ban mindenképpen válság van kibontakozóban, s magyar szempontból nagyon fontos lenne, hogy pontosan meghatározzuk mi az, amit vesztettünk, s mit nyertünk a francia döntéssel.

Látnunk kell, hogy a további csatlakozások elhalasztása reális lehetőség. A francia „nem” szavazatok egy részét ugyanis a csatlakozások ellenzői adták le. Ez felveti az EU kü­szöbén álló Románia és Bulgária csatlakozásának kérdését. Ennek a számunkra fontos ve­tü­lete a kettős állampolgárság. Ha hinni lehet a Világgazdaság értesüléseinek, az új tag­államok schengeni csatlakozása nyomán 2007. október 30-án szűnhet meg az ellenőrzés a régi tagor­szágok és az újak közötti határszakaszokon. Ez lesz egyben a schengeni vasfüggöny le­eresz­kedésének a dátuma, ha közben nem rendeződik a kettős állampolgárság ügye.

Valószínű ugyanis, hogy a továbbiakban a schengeni vízumrendszer alkalmazása nemcsak a délvidéki és a kárpátaljai magyarokat érinti, hanem az erdélyieket is. Tudván-tudva, hogy a schengeni vasfüggöny egyedüli alternatívája a kettős állampolgárság, a kisebb­ségi politikai eliteknek közösen kellene meggyőzniük a magyarországi parlamenti pártokat arról, hogy a nemzet Schengen által veszélyeztetett egységének megvédése közös érdek.

Magyarország számára vannak megújuló lehetőségek is.

Az európai alkotmányos alapszerződés tervezetének második paragrafusában az alap­elvek közé bekerültek a kisebbségekhez tartozó személyek jogai (az autonómiára vonatkozó javaslatokat nem sikerült elfogadtatni). Ha a francia nemet követően egyszer, nem egyhamar, újra tárgyalják az EU alkotmány ügyét, a magyar képviselők elé újabb lehetőség tárul.

Nem mellékes az sem, hogy az elkövetkező bizonyára viharos időszakban a nemzeti érdekek önálló, ha kell az államok csoportjaiban kialakuló érdekszövetség útján történő vé­delme, eddig nem tapasztalt súllyal jelenik meg az EU-n belüli kommunikációban. Erre is fel kell készülni, hisz most már mindenki láthatja: az EU nem valami égi távolságban vibráló tünemény, hanem a legkeményebb érdekellentétek egyeztetésének kerete.

 

Alkotmánybíróság előtt az alapítói jogok átadása

Alkotmányosan jártak-e el a Magyar Szó ügyében?

 

Dušan Janjić, az Etnikai Viszonyok Fórumának igazgatója felszólította, a Szerbiai Al­kotmánybíróság elnökét, „oldja meg már végre”, alkotmányos volt-e a vajdasági parlament döntése, hogy a kisebbségi médiumok alapítói jogát a tartományi parlamentről átruházza a nemzeti kisebbségi tanácsokra.

- Vucetić ébredjen már fel, és oldja meg végre e problémák alkotmányos alapjának kérdését – nyilatkozta Janjić a román Libertatea hetilapnak. Közlése szerint a kisebbségi mé­diumok kérdését nem lehet a „példányszámmal kapcsolatos kereskedelmi elvekhez”, sem a helyi médiumok privatizálásához kötni, írja a Beta. Ennek érdekében Vojislav Kostunica kormányfőnek és az Alkotmánybíróságnak „végre tenniük kell a dolgukat”. Kostunicának és tanácsának (nemzeti kisebbségi tanács) a tartományi kormánnyal együtt pénzről kell gondos­kodniuk, kellő időben meg kell kezdeniük a kisebbségi médiumok támogatását, fel kell hagy­niuk azzal, hogy semmit sem tesznek, mert ezzel tulajdonképpen megengedik e médiumok kisajátítását – mondta Janjić. Úgy értékelte, a kisebbségi médiumok „a napi politikai kalkulá­ciók áldozatai”.

 

Erdélyi, kárpátaljai és délvidéki magyarok, franciaorszagi baszkok

 

Hantz Peter egyetemi adjunktus, az Első Európai Kisebbségi Felsőoktatasi Világhálós Konferencia alelnöke és szóvivője:

- Konferenciánkat azzal a céllal szerveztük, hogy létrehozzunk egy adatbázist az euró­pai kisebbségi felsőoktatási intézményekről, azok finanszírozásáról, nyelvhasználatáról, dönteshozási mechanizmusairól. Célunk továbbá egy Európai Kisebbségi Felsőoktatási Charta létrehozása, melynek az Európa Parlamentbe való beterjesztését Gál Kinga Képviselő As­szony vállalta fel.

Az adatbázisból és a lefolytatott világhálón keresztüli vitából egyértelműen kiderült, hogy a felsőoktatás tekinteteben az erdélyi, kárpátaljai és délvidéki magyarok, valamint a franciaországi baszkok vannak a legszorongatottabb helyzetben. - Véleményem szerint a leg­jobb a helyzetük a finnországi svédeknek, a spanyolországi katalánoknak, a dél-tiroli néme­teknek. Reményeink szerint az adatbázisból levonható nyilvánvaló következtetések fel fogják gyorsítani a Bolyai Egyetem újraindításának folyamatát.

 

Tárja fel a Hírszerző Szolgálat!

A bujtogatókat keresi a szenátor

 

A Román Hírszerző Szolgálatot és a rendőrséget kéri fel Puskás Bálint RMDSZ-es szenátor, hogy vizsgálják ki, kik gerjesztik a magyarellenes konfliktusokat Sepsiszentgyör­gyön.

,,Nem egyszerű gyerekcsínyről van szó, és nem véletlen, hogy az 1990-es márciusi, marosvásárhelyi események után az ilyen jellegű provokációk helyszíne Sepsiszentgyörgy volt. Azt jelenti, van egy csíra, amely gerjeszti ezeket, és minden esetben kiskorúakat hasz­nálnak fel a konfliktus kirobbantására, mert ők nem büntethetőek. Meg kell találni azokat, akik a háttérben állnak, és felelősségre kell vonni őket” — hangsúlyozta a szenátor.

Puskás felsorolásában csak az elmúlt néhány év sokatmondó hasonló eseményei közül szerepelt néhány: a március 14-i, magyar fiatalok elleni rendőrségi akció, a Discret diszkó előtti román—magyar verekedés, a Lósy-tábla avatásakor lezajlott nacionalisa tüntetés és a mostani magyarverés. Puskás elmondta, hétfőn a szenátusban is felszólal, és levélben kéri a belügyminiszter segítségét. Ha nem kap garanciát, hogy belpolitikai szinten rendezik az ügyet, értesíti az EU-s szerveket.

Nem lehet véletlen, hogy az elmúlt időszakban kiskorúak által elkövetett bűncselek­mények — legyen szó az ortodox templomra festett sátánista jelképekről vagy a mostani ve­rekedésekről — főszereplői a Constantin Brâncuşi Iskolaközpont tanulói. Azt jelenti, nagy baj van ezzel az intézménnyel.

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.