Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
www.hufo.info
HÍRLEVÉL III. évf. 64. szám
2005. június 13.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló
civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy
Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében
foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Tőkés László: Az
alkotmányt is oly értelemben kellene módosítani, hogy a mindenkori magyar
kormány nemcsak felelősséget érez, hanem felelősséget vállal a határon kívül
élő magyarokért.
Ágoston András:
Fidesz – MPSZ: programalapozó kongresszus
Magyarország debütált az EU-ban. Az alapokat is érintő bajok a gazdaságban. A francia és a holland „nem” okozta válság. A Magyar Köztársaság elnökének nemzeti konszenzust eredményező trükkös megválasztása. S végül az összefogás mint korparancs.
Ezek voltak a főbb témák a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség szombaton Budapesten megtartott XVIII. kongresszusán.
A nyitott rendezvényen több ezer polgári körös és más érdeklődő is megjelent. Ők a kongresszus alatt különböző politikai eligazító programokon vehettek részt.
A párt elnökének a kongresszus újra bizalmat szavazott. A titkos szavazás során egy kivételével, minden küldött Orbán Viktorra szavazott. Az eredményhirdetés után, oldott hangulatban, a 2006-os választási győzelem reményében ünnepelték Orbán Viktort, aki a már bevett, a kérdezőkkel és a műsorvezetőkkel zajló párbeszédes formában köszönte meg a bizalmat, s állított nagy ívű jövőképet a részvevők elé.
A különben is jó hangulat nagy érzelmi töltésű megnyilvánulásba csapott át, amikor egy szimpatizáns a Sólyom László köztársasági elnök megválasztását méltató elektronikus üzenete után Orbán Viktor a dicséretet kapásból Áder Jánosnak adta át. Elismerve ezzel a nagy parlamenti sakkozónak az országgyűlés falain túlmutató politikai érdemeit. S demonstrálva, hogy a Fidesz – MPSZ vezetése egységes, és felkészülten várja a választási kampány rajtját.
A kongresszusnak a választási program megalapozásán túlmenően mélyebb értelmet adott, hogy Orbán Viktor többször is hangsúlyozta az összefogás szükségességét. Első sorban természetesen a jobb oldal valamint a párt és szavazóinak összefogásáról beszélt, de megemlítette azokat a nagy nemzeti feladatokat és dilemmákat is amelyekre vonatkozólag az egész nemzet érdekében kell jó döntéseket kimunkálni.
Konszenzussal a kisebbségi közösségekről
A 2000-ben lezajlott millenniumi rendezvénysorozat nyomán a nemzeti tudat látványosan megerősödött. Orbán Viktor, azzal, hogy kiállt az autonómia és kettős állampolgárság mellett nagy népszerűségre tett szert a vajdasági magyarok körében. Többségük most is azt szeretné, ha a 2006-os választásokat a Fidesz – MPSZ nyerné meg.
A VMDP, csakúgy, mint korábban a történelmi VMDK, figyelemmel a vajdasági magyarság közhangulatátra, a nemzet egészének érdekeit igyekszik szem előtt tartani. Ebbéli törekvéseit a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjának eszméjében fogalmazta meg. A fővárosok vonzásában, mindig Budapesthez állt közelebb.
Magyarország EU-tagságának megszerzését követően a 2004. december 5-i népszavazás tapasztalataival a háta mögött, a VMDP a nemzeti stratégiát érintő legfontosabb kérdésekben a Fidesz – MPSZ-től várja a kezdeményezést. De tudatában van annak, hogy az új körülmények között ezekben a kérdésekben csak a magyarországi parlamenti pártok konszenzusa hozhat eredményt. Alapvető nemzeti érdek, hogy a határon túli magyar közösségek ügyében a magyarországi pártok konszenzusra jussanak. Legalább olyan mértékben, ami elegendő a kétharmados döntések meghozatalához. Ez azt jelenti, hogy a kisebbségi közösségek legnagyobb bajaira gyógyírt csak a Fidesz – MPSZ és a Magyar Szocialista Párt egyetértése hozhat.
Látnunk kell, hogy az EU-válság magyar szempontból előnyös meghaladása, a határon túli magyar közösségek demokratikus, belső politikai pluralizmuson alapuló nemzeti autonómiája, valamint a Magyarország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtéséhez szükséges kettős állampolgárság, egy sor kétharmados döntést igényelnek. Vagy, ami még jobb lenne, teljes konszenzust.
Ha Magyarország olyan európai állam kíván lenni, mint amilyenek az angolok, a franciák, vagy a németek, akiknek Anglia, Franciaország és Németország mégiscsak az első, akkor kell, hogy legyenek vitán felüli nemzeti értékei. S olyan fiatal politikusai is, akik a 21. századra szóló nemzetstratégiát meg tudják alkotni.
A magyar-magyar viszonyok új modellje
Az, hogy az EU-válság hömpölygése közben a nemzeti önazonosság megőrzésének magas hőfokú igénye és az integráció szükségességének elismerése közötti érzékeny, állandóan újraformálódó egyensúly létrejöttében a fogyatkozó lakosságú Magyarország csak belső konszenzuson alapuló, tudásalapú kemény harcban képes eredményesen együttműködni, az talán nem vitás. Ugyanakkor, egyelőre kérdéses, hogy Magyarország a kisebbségeivel együtt, vagy azok nélkül kíván helyt állni az európai nemzetek kötött fogású, de nagy erőket felvonultató birkózásában.
Ha ez a fő kérdés eldől, s konszenzusos „igen” születik, létre kell hozni a magyar-magyar viszonyok új modelljét. A Budapest központú, nemzeti megalapozottságú új magyar-magyar kapcsolati modell több fontos átalakulási folyamatot feltételez.
Ezzel összefüggésben a tényleges magyar autonómia, a kettős állampolgárság, a kétpólusú kisebbségi elitek helyi hatalomhoz húzó szárnya iránti viszony, mind olyan kérdések, amelyek megoldása, de végleges elvetése is, vagy kétharmados többséget, vagy konszenzust igényel.
Egységes viszonyulás a kisebbségekhez: sikeres Magyarország
Ebben a pillanatban sokan látják, de kevesen ismerik el, hogy Magyarország az EU-ban csak akkor lehet sikeres, ha a határon túli magyar közösségekhez fűződő viszonyában megtalálja a mértéket, s a trianoni trauma okozta hátrányból előnyt kovácsolva, a kisebbségi közösségek belső értékeinek és tartalékainak a nemzet egésze szempontjából hasznos és bátor felhasználásával egyenes derékkal igyekszik helyet foglalni az EU nemzetállamai között.
Ebben a pillanatban még nem látszik, hogy a két nagy magyarországi párt hajlandó-e ezeket a kérdéseket kiemelni a nemsokára kezdődő választási kampány témáinak köréből.
Mi azt szeretnénk, ha ez megtörténne. Árokbetemető, konszenzusos úton. Mély az árok, maradna még vitatéma a nemzet nagy kérdésein kívül is.
Biztató, hogy a parlamentben az Avarkeszi Dezső kormánymegbízott meghosszabbított mandátummal keresi a schengeni vasfüggöny leereszkedésének ellenszerét. Jó jel az is, hogy azok a befolyásos Fidesz-vezetők, akik korábban csak mérsékelt lelkesedéssel támogatták a kettős állampolgárság eszméjét, a jelenlegi helyzetben támogatásukról biztosítanak bennünket.
Minderről kevés szó esett a Fidesz – MPSZ kongresszusán. Természetesen, az MSZP hét végi kongresszusa sem foglalkozott ilyen kérdésekkel. Talán azért, mert ez még nem kongresszusra érett téma.
Nem, mert mindenek előtt a legfelelősebb vezetőknek kell eljutniuk a megoldásig.
Orbán Viktor a minap jelezte, hogy a nemzeti fejlesztési terv ügyében vannak pártközi háttéregyeztetések. Miért ne lennének a határon túli magyarok ügyében is? S a végén miért ne juthatnának el a konszenzusig?
Mindannyian tudjuk: ez vezetne el a nemzeti katarzishoz.
Dokumentumok:
Ternovácz István
levele Becsey Zsolthoz
Ternovácz István
levele Róka Zsuzsához és Becsey Zsolthoz:
Kedves Zsuzsa
és Zsolt!
Egy gondolat
foglalkoztat napok óta. És ezt, mint itt, a Vajdaságban élő, nemzete iránt
felelősséget érző magyar újságíró megosztom Veletek. Mi fog történni akkor, ha
- ne adj Isten - bebizonyosodik, hogy valamelyik VMSZ-es vezető tényleg
visszaélt helyzetével? Akkor az itt élő 300 ezer magyart egy bűnözővel fogják
azonosítani Európában?
Nem vagyok
benne biztos, hogy túlzott vehemenciával kellene védeni a politikusokat azt
megelőzően, hogy bebizonyosodik ártatlanságuk. Természetesen az ártatlanság
vélelmére való jogot nem kérdőjelezem meg. De aggódom.
Aggódom jövőnket
illetően annál is inkább, mert most kaptam az SMS-t Hevér Lóránt kollégámtól
Szabadkáról, hogy Mirko Bájity vajdasági parlamenti képviselőt, aki a leghangosabban
támadja pl. Kasza Józsefet, az éjszaka megverték. Ez
valószínűleg provokáció a köbön. De akkor is, itt ha
mindent figyelembe veszünk, ami az elmúlt időszakban történt, akkor egyértelmű,
hogy nem babra megy a játék.
Attól tartok,
ha az derülne ki, hogy valaki vétkes az említett magyar közéleti szereplők
közül, akkor az őket védő anyaországi politikusoknak is csökken a politikai
hitele Európában. Ez pedig ránk - itt élőkre - nézve,
egyenlő a katasztrófával.
Ugyanakkor
tudom, a vajdasági magyar vezetők ügye eltörpül Srebrenica, a szerbiai
magánosítás stb. során elkövetett visszaélések mellett, de...
Köszönöm, hogy megoszthattam Veletek aggodalmaimat.
Őszinte tisztelettel és barátsággal,
Ternovácz
István.
Hatvannégy Vármegye
Ifjúsági Mozgalom
Sajtóközlemény
Utána kell járni!
A Hatvannégy
Vármegye Ifjúsági Mozgalom délvidéki szervezete örömmel tapasztalja, hogy az
utóbbi időben a szabadkai községi, valamint tartományi szinten is megindultak a
gyanús üzelmek felderítését előirányozó feljelentések, vizsgálatok és kihallgatások.
A mozgalom
véleménye, hogy ez esetben nincs szó a magyarok tervezett üldözéséről. Annak
ellenére, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség vezetősége, valamint pár szerb
pártból szónokló magyar nemzetiségű politikus mégis ebbe kapaszkodik. Nem ezzel
kellene előhozakodni, hanem tisztázni kell a gyanús múltat!
Tudomásunk
szerint jelenleg eljárás folyik többek között dr. Nenad Vunjak, Olga Vujkov,
Milica Dojić, Ljubica Jukić, dr. Branko Đorđević és más köztudottan nem őshonos
magyar ellen is. Ráadásul, a vizsgálatok egy részét Bíró Csaba, szabadkai
községi közügyész terjesztette elő. Ennek függvényében érthetetlen számunkra,
hogy a VMSZ politikusai miért próbálnak nemzetközi megfigyelők mögé bújni. A HVIM
viszont nem ellenzi az említett megfigyelők bevonását ezekbe az ügyekbe, hiszen
ebben az esetben felgyorsulnának az események.
A másik
megdöbbentő dolog, hogy többen azzal érvelnek, hogy ezek a kényes ügyek elévültek és már nem lehet velük foglalkozni. A háborús
bűnök többsége legalább tíz évvel ezelőtt történt, felülvizsgálatukra mégis van
lehetőség. Akkor miért számítana az öt évvel ezelőtt elkövetett bűncselekmény
elévültnek?
A Hatvannégy
Vármegye Ifjúsági Mozgalom figyelemmel kíséri az eljárások alakulását, és
mindannyian bízunk abban, hogy minél hamarabb sikerül a bűnösöket kézre
keríteni és tiszta lappal folytatni a munkát.
a délvidéki HVIM nevében
László
Bálint
a HVIM szabadkai alelnöke
Dr. Sólyom Lászó
A Magyar Köztársaság
Államelnöke
Köztársasági Elnöki
Hivatala
1014. Budapest, Szent György tér 1.
Los
Angeles, 2005. június 8.
Tisztelt Elnök Úr!
Szívből gratulálunk sikeréhez, hogy a Magyar Köztársaság elnökévé választotta az Országgyűlés. Úgy gondoljuk, hogy Önre, mint államfőre, az ország első emberére nemcsak az ország valamennyi polgára tekint fel már most, de minden magyar határokon belül és kívül. Hisszük, hogy felvállalja 15 millió magyar vezetését, meghallja a határon túli és a tengereken túli magyarok kéréseit is.
Az Ön eddigi pártsemleges gondolkodása és tevékenysége azzal a bizakodással tölt el bennünket, hogy karizmatikus személyiségével képes lesz a magyarság egybefogására, a nemzeti egység megteremtésére. Kívánunk ehhez a hatalmas építkezéshez segítő munkatársakként kiemelkedő személyiségű magyar politikusokat és önös érdekeken felülemelkedő politikai palettát!
Mi amerikai magyarok, lehetőségeinkhez képest híven támogatni fogjuk a magyar nemzetért folytatott munkásságát, amihez kérjük Isten áldását. Köszönjük, hogy elvállalta a feladatot!
Tisztelettel: Los Angelesi Magyar Kör, New York Polgári Kör, Chicago Polgári Kör, MVSZ USA Országos Tanácsa, MVSZ Kanada Országos Tanácsa
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.