Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
www.hufo.info
HÍRLEVÉL III. évf. 66. szám
2005. június 20.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló
civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat,
amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a
Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak
nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy
Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében
foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Orbán Viktor: Magyarország mára egy céltalan ország lett, nincs közös
jövőképünk. Ezt a bajt kell orvosolnunk.
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt
Temerin
Közlemény, 2005.
június 19.
Nem összekeverni!
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt választmánya Magyarkanizsán 2005. június 18-án megtartott ülésén megállapította:
1. A VMDP üdvözli a tényt, hogy a Kostunica vezette Köztársasági Kisebbségi Tanács titkára, Petar Ladjevic Ágoston András elnöknek hivatalosan bejelentette: a kisebbségi törvénnyel kapcsolatos munkacsoport alternatívaként felvette a VMDP Kisebbségi Kódex meghozatalára vonatkozó dokumentumát. Ez a besorolás lehetővé teszi, hogy a Djindjic-kormány által szorgalmazott s a Várady-Józsa-Korhecz autonómiát mellőző kisebbségi törvényével ellentétben, a kisebbségi törvénykezés folyamatában megjelenjen magyar politikai elit autonómiakövetelő, nemzeti szárnya is.
Ezzel nő az esélye annak, hogy a magyarországi politikai elit határozott támogatása esetén megvalósuljon a vajdasági magyarság tényleges, magyar (perszonális) autonómiája. Az autonómia elengedhetetlen feltétele a vajdasági magyar választók névsora. Ennek létrehozatala tekintetében jó hivatkozási alap a kisebbségi önkormányzatokra vonatkozó magyarországi törvény módosítása, amely előirányozza a kisebbségi szavazók névsorának az elkészítését, s az is, hogy Kostunica a montenegrói függetlenségi népszavazás előkészítése során, szinte napok alatt elkészíttette a Szerbiában élő 264 ezer montenegrói nemzetiségű állampolgár listáját.
2. A VMDP számára elfogadhatatlan, ha valaki mind a vajdasági magyarveréseket, mind a Kasza és társai ellen köztörvényes ügyekben 7-8 éve húzódó vizsgálat felgyorsítását ugyanazzal az okkal, a vajdasági magyarság megfélemlítésére irányuló szerb törekvéssel magyarázza. E két jelenség összemosása nem szolgálja a vajdasági magyarság alapérdekeit.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt szerint a magyarverések tolerálásával a szerb politikai elit a vajdasági magyarság megfélemlítését célozza. Az atrocitások illeszkednek a Kosovóval összefüggő politikai stratégiájához.
A magyarverések célja az, hogy a Kosovóval kapcsolatos nemzetközi tárgyalások során – különféle engedmények elérése céljából – a szerb politikai hatalom továbbra is megtartsa rakoncátlan, szilaj balkáni állam imidzsét. A szerb hatalom rossz hírét – s a magyarok félelmeit – a kettős mérce alkalmazása erősíti meg. A drákói büntetések, ha magyarokról van szó, s az engedékenység, ha szerb elkövetőket kell ráncba szedni.
A magyarverések bekövetkeznének akkor is, ha a vajdasági magyar vezetők egytől-egyig ártatlanok lennének, mint a ma született bárány. S be is következnek egészen addig, amíg a magyar állam nem talál megfelelő eszközt a semlegesítésükre.
A vajdasági magyarság soraiban a magyarverések keltenek félelmet, nem a korrupciós ügyekben tapasztalható buzgólkodás. Meg az, ha Budapest a magyarverések mögött nem lát politikai akaratot.
Tisztában kell lennünk azzal, hogy mindeközben zajlik egy nagy modellváltás is. A szerb politikai elit maga akarja intézni saját államának ügyeit. (Ilyen tendencia tapasztalható Romániában és Szlovákiában is.) Tadic és Kostunica – ebben egyetértettek – három évvel ezelőtt, a választások során, eltávolították a vajdasági magyarok pártjait a parlamentből. Megtehették, mert a magyarság politikai súlya – a kilencvenes években bekövetkezett nagy fogyatkozás következtében – jelentősen csökkent. De a legfontosabb ok mégiscsak az, hogy miután Milosevic eltávozott a színről, a szerb parlamentben nincs többé szükség a demokrácia látszatának a hídszerepben tetszelgő magyar pártvezetők útján történő fenntartására. Magától értetődik, hogy a hídszereppel veszik a képviselői immunitás és a többi privilégium is.
3. A VMSZ-vezetők ellen zajló köztörvényes ügyek felfoghatók a Djindjic politikai örökösei és a Tadic illetve a Kostunica által vezetett politikai csoportosulások közötti küzdelem mellékágaként is. Ebben a küzdelemben nemcsak Kaszáék, hanem a Djindjic meggyilkolása után színre lépett Zivkovic miniszterelnök is, a vesztesnek látszanak. Nem szabad elfelejteni, hogy Kaszát és a VMSZ-t először Tadic hagyta cserben, amikor három éve, a parlamenti választások előtt felmondta a Demokrata Párt és a VMSZ Djindjic idejében működő koalícióját. Kasza akkor, újra fordítva egyet a köpönyegén, kínálkozott Kostunicának is – sikertelenül.
Jelenleg az a helyzet, hogy Zivkovic volt miniszterelnöknél Nisben, a megyfabútort, Kaszánál pedig az ingyenes mobiltelefon-használatot és miegymást kérik számon. Kérik, mert úgy látszik kérhetik. Emlékezetes, hogy a VMDP a szabadkai önkormányzat vezetőinek visszaéléseiről már 1995-ben dokumentáltan tudósította a közvéleményt. Akkor, vélhetően a Milosevic-Kasza megállapodás nyomán létrejött technikai koalíciónak köszönhetően, nem került sor a büntető eljárás lefolytatására. Később Djindjic miniszterelnök látta jónak, hogy ne firtassa alelnökének viselt dolgait. Tudvalevő, hogy a köztörvényes ügyekben nincs apelláta. Mármint egy jogállamban. Szerbiában ezen a téren sem világos a helyzet. Ebben a pillanatban úgy tűnik, sem Kaszáéknak sem Zivkovicnak nincs az országban tekintélyes védelmezője, riválisa viszont annál inkább. Az igazságszolgáltatás Szerbiában is lassan őrlő malmait senki sem képes, de nem is akarja megállítani. Annak idején Milosevic, majd Djindjic, tudták is, akarták is.
Kaszáék baja az, hogy a nemzetköziek sem segíthetnek. Ha vállalják, hogy betekintenek az ügyek aktáiba, akkor azért nem fognak segíteni. Ha nem vállalják a betekintést, akkor legfeljebb vizsgálódnak egy kicsit, mint Doris Pack, majd hazamennek.
4. A VMDP méltányolja a politikai támogatást, amit Kaszáék Magyarországról kapnak. Érthetőnek tartja, hogy a magyarországi politikai elit befolyásos csoportjai a Vajdaságban tíz, másutt, Romániában és Szlovákiában tizenöt éve csontosodó magyar-magyar viszonyrendszert nem egykönnyen váltanák fel valami újjal. Olyan modellel, amelyben konkrét felelősséget kellene vállalni a Kárpát-medencében élő magyarság egészéért.
Mindezt figyelembe véve a VMDP nem ellenzi, mert nem ellenezheti a Kaszáék iránt Tabajdi Csaba, Várady Tibor és mások részéről megnyilvánuló szolidaritást. Csupán azt szeretné elérni, hogy a magyarveréseket és a köztörvényes ügyeket senki ne mossa össze. A vajdasági magyarok miatt.
5. Az elmúlt másfél évtized magyar-magyar viszonyrendszerének elemzése és újraértékelése megkezdődött. Várható, hogy az EU válságának kibomlása racionális következtetésekhez vezet, s kialakul az új magyar-magyar viszonyrendszer, amely alkalmas lesz arra, a magyarok nemzetként is helyet foglalhassanak Európában.
A Vajdaságban a kettős állampolgárságra alapuló új magyar-magyar viszonyrendszer fontos eleme lenne még a tényleges magyar (perszonális) autonómia és a számarányos parlamenti képviselet a szerb parlamentben. Ezzel ellensúlyozható lenne a magyar pártok szerb politikai színtérről való kiszorítása. A VMDP szerint a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációja lehet 21. századra szóló új nemzeti modell. Egészséges magyar reakció az EU kiterebélyesedő válságára. Ebben várunk segítséget elsősorban a magyar kormánytól, a magyar politikai elittől.
6. A VMDP örömmel vette a hírt, hogy a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség megnyitja kapuit a határon túli magyarok előtt. A Fidesz – MPSZ merész lépése minden bizonnyal segíti a határmódosítás nélküli politikai integrációt. A választmány felhívja a VMDP fiatal tagjait, gondolják meg, s éljenek a lehetőséggel. Belőlük lehet még képviselő az Országgyűlésben.
Ha a többi magyarországi párt is megnyitná sorait a határon túliak előtt, ezzel nagyban hozzájárulhatnának az egészséges, demokratikus politikai pluralizmus kialakulásához a határon túli magyar közösségekben.
„A stabilitás és a kisebbségi jogok fogalma ellentétben van a
gyakorlati politikában”
Ezt Németh Zsolt jelentette ki Budapesten,
„A kisebbségi jogok és stabilitás Közép-Kelet-Európában”
c. konferencián.
Szerinte a stabilitás és a kisebbségi jogok fogalmánál
nincs két ellentétesebb fogalom a politika gyakorlatában. „Akik a stabilitás elkötelezettjei, azok
fáznak a kisebbségi jogoktól és az autonómiától. Akik a kisebbségi jogoknak a
harcosai, azok elvesztik a józanságukat és béketűrésüket, amikor a stabilitásra
hivatkozva ültetik le őket és próbálják meg őket elhallgattatni”
Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke kifejtette:
ha a régió stabilitásáról beszélünk, akkor nem kerülhetjük meg a kisebbségi
jogokat. Példaként említette, ha Koszovóról beszélünk „nem kerülhetjük meg a koszovói szerbek jogait, ha pedig erről van
szó, akkor nyilvánvaló, hogy nem kerülhetjük meg az autonómia kérdését”.
Rámutatott, hogy a nagy feszültséggel, sok konfliktussal járó autonómiára
találtak megoldást Dél-Tirolban, Katalóniában, Skóciában vagy Korzikán, akkor
erre a közép-kelet-európai országokban is van remény.
Gál Kinga EU néppárti képviselo szólt a
Romániával folytatott tárgyalások tapasztalatairól, utalva arra, hogy az autonómia
elnevezést finomabban kell csomagolni, hogy átmenjen például a Románia-jelentésben.
Puskás Bálint Zoltán háromszéki
szenátor, a felsőház titkára szerint
Elszabadulhat a pokol
(Részlet az Erdélyi Naplóban megjelent
interjúból)
– Verekedésekről jött hír az ország egyik
magyar többségű városából, Sepsiszentgyörgyről. Miről is van szó?
– Egy román fiatalokból álló csoport az elmúlt
hetekben több alkalommal megvert magyar fiatalokat, azon a címen, hogy nem
románul beszéltek. A rendőrség meglelte a verekedő diákokat. A fő verekedő
szülei nincsenek is Romániában, bentlakásban lakik. A többiek közül többen
szétzüllött családból jövő gyerekek, és egy helybeli román iskola tanulói.
Ugyanazon iskoláé, amelynek diákjait a tavaly év végén kivezényelték egy magyar
emléktábla leleplezéséhez, hogy hangosan tiltakozzanak az emléktábla
elhelyezése ellen. Felhívtuk a rendőrség figyelmét, hogy meg kell vizsgálni: mi
áll az eset hátterében. Véleményünk szerint ugyanis ezeket a gyerekeket
felbujtották. Eljutott hozzánk a hír, hogy a magyar gyerekek is elkezdtek
szervezkedni, tehát elszabadulhat a pokol. Ezért minél előbb meg kell büntetni
a résztvevőket, sőt a felbujtókat is.
– Az iskola igazgatónője azt mondta, RMDSZ-féle
rágalom az, hogy az iskola tanári kara volna a felbujtó.
– A felbujtást nehéz volna bizonyítani, de az biztos, hogy az emléktábla elleni tiltakozásra
kivezényelték a diákokat. Erről nem mondhatja az igazgatónő, hogy tudtán kívül
történt. A tanórák alatt mentek ki az útra a gyerekek, mégpedig előre megírt
jelszavas táblákkal, és úgy hangoskodtak, hogy mindenkinek észre kellett vennie
őket. Nyilvánvaló, hogy az igazgatónő is, a tanárok is tudtak a dologról. Ez a
tüntetés volt a mostani magyarverés előjátéka. A diákok vérszemet kaptak.
Ágoston
András, a VMDP elnöke és Csorba Béla, a párt alelnöke folyó év június 13-án
fölkereste a temerini rendőrséget, és Miskolci Lajos osztályvezetőtől részletes
információkat kért a magyar fiatalokat ért két nappal korábbi támadásról,
annak körülményeiről és közvetlen következményeiről. Az elmondottak alapján
nem csak a verekedés részleteit ismerhettük meg, de megállapíthattuk, hogy
hétvégeken az éjszakai órákban Temerin központjában és a fiatalok által
látogatott vendéglátóipari létesítmények környékén a biztonsági helyzet nem
kielégítő, az önkormányzati felügyeleti szervek ellenőrző munkája hanyag, a
vendéglátóipari létesítmények jelentős része büntetlenül sorozatosan megszegi
az előírásokat, a rendbontások felelősei ellen pedig a
legtöbb esetben olyan jelentéktelen büntetéseket rónak ki, hogy azoknak nincs
elrettentő erejük. Félő, hogy a szankciók következetlen alkalmazása miatt
Temerin hamarosan a környék garázdáinak, huligánjainak és bűnözőinek a
gyülekezőhelyévé válik, s ezáltal nem csak a békés
polgárok nyugalma kerül végveszélybe, de utánpótlást kapnak azon lumpenelemek
is, akik az eddigiek során elsőrendű kiváltói voltak az etnikai
konfliktusoknak.
Ilyen
összefüggésben egyenesen elképesztő, hogy a két nappal korábbi verekedést kiprovokáló
egyik szerb férfi ellen eddig tizennégy bűnvádi följelentést tettek, ám csak
egyetlen egyszer ítélték el, s ugyanakkor -- bár a rendőrség előzetes
letartóztatásba helyezte a másik támadó provokátorral együtt -- a
szabálysértési bíró az eljárás befejezése előtt társával együtt szabadon
engedte. Számunkra érthetetlen ez a nagyvonalúság.
A dolgok
ismeretében csupán csekély vigasz a rendőrség ezúttal példás eljárása, beleértve
azt a tényt is, hogy nem leplezték el a verekedést kezdeményezők magyarellenes
indítékait. A jelenség orvoslására átfogóbb rendszerbeli változásokra van
szükség a büntetőeljárás egész folyamatában és gyakorlatában egyaránt.
Természetesen
mindez szükségessé teszi a következetes helyi cselekvést is, Csorba Béla ennek elősegítése érdekében
javasolta a község nemzetek közötti viszonyokkal foglalkozó tanácsának
mielőbbi összehívását.
Cs.
B.
Köszönjük, hogy elolvasta
Hírlevelünket.