Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

www.hufo.info

HÍRLEVÉL III. évf. 70. szám

2005. június 28.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a do­kumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak ne­vező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP

 

Közel 17 ezer fővel csökkent Magyarország népessége 2005 első négy hónapjában a múlt év ugyan­ezen időszakához viszonyítva - derül ki a KSH jelentéséből. A nemzetközi vándorlást figyelembe véve az ország lakossága mintegy 10 ezer fővel lett kevesebb.

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt – Temerin

Kasza József

elnök

Vajdasági Magyar Szövetség

Szabadka

Tisztelt Elnök Úr!

Felejtsük el a VMSZ legutóbbi közleményének a vagyonbevallással kapcsolatos részét.

Részben mert én még nem voltam olyan helyzetben, hogy vagyonbevallást kellett volna tennem, de így is megmondhatom: nincs vagyonom. Nincs is ellenem folyamatban semmilyen eljárás. Az Ön vagyona engem hidegen hagy. Majd akit érdekel, s ezt megteheti, bizonyára utána néz. Ebből kifolyólag az sem érde­kel, tett-e már valaha is vagyonbevallást.

A VMDP elfogadja az ártatlanság vélelmét.

Nézzük meg mit tudunk tenni ezekben az eseménydús időkben, olyat, amiből a vajdasági magyarság­nak is haszna lehet.

Ha megvizsgáljuk a VMSZ két utóbbi közleményét, magától értetődő, hogy három dologban tudnánk közösen lépni.

Az első természetesen a kettős állampolgárság. Erősítsük meg egy közös közleményben, hogy to­vábbra is tartjuk magunkat a pártjaink által felkért prof. Dr. Szalma József által vezetett szakértői bizottság által megfogalmazott törvénymódosítási javaslathoz. A második az autonómia. A VMDP-ben egyetértünk a VMSZ ez év június 10-én közleményben megfogalmazott megállapításával, miszerint „ami történik, az nem más, mint a deklaratív szinten létező kisebbségi jogok durva megcsúfolása. Szerbia ilyen kétszínű kisebbségi politikával nem juthat el az EU küszöbéig sem”. A gyakorlat azt mutatja, hogy a szerb politikai eliten belül a kétszínűség elsősorban a kisebbségek tényleges autonómiájának elfogadásával kapcsolatban nyilvánul meg. Vonassa vissza a VMSZ a Várady-Korhecz-Józsa-féle a nemzeti tanácsra vonatkozó törvénytervezetet. Ha a Kostunica vezette szerb kormány mégis meg akarja tartani a törvénytervezettel garantált politikai ellenőrzés rendszerét, s továbbra is mellőzi a tényleges autonómiát, ám tegye. De ne a VMSZ támogatásával. A VMSZ jelenlegi politikai viszonya a szerb kormányhoz, különben sem olyan, hogy indokolttá tenné, a magyarok elnyomására irányuló szerb törekvések ily módon történő támogatását. Szakítsa már el a VMSZ a szerb ha­talomhoz fűződő legerősebb szálat is. A VMSZ a magyar kisebbség szerb részről történő teljes politikai el­lenőrzésben játszott dicstelen szerepének feladására gondolok.

De ez nem minden. Most valóban arra lenne szükség, hogy a két releváns vajdasági magyar párt a magyar autonómia ügyében is együtt lépjen fel. Ezért a javaslatom az, hogy a VMDP választmányának és a VMSZ Tanácsának együttes ülésén ünnepélyesen álljunk ki a tényleges, magyar (perszonális) autonómia mellett. S követeljük közösen, annak a kisebbségi kódexnek a meghozatalát, amely lehetővé teszi a magyar autonómiát. Ezt a dokumentumot a VMDP már átadta a szerb kormány illetékes képviselőjének, aki megerő­sítette, hogy az a VMSZ, illetve a Várady-Korhecz-Józsa-féle javaslat mellett a Kostunica által kinevezett munkacsoport napirendjére kerül. Kell-e mondanom tisztelt Elnök Úr, hogy egy ilyen közös javaslatot bizo­nyára támogatna a magyarországi politikai elit nagy része is.

Tisztelt Elnök Úr!

Nem tudhatom, hogy ér véget az Ön politikai karrierje. Személy szerint ez nem is igen érdekel. Ugyanakkor fontosnak tartom, hogy akkor amikor erre úgymond történelmi lehetőség adódik, megtegyük a vajdasági magyarság alapérdekeinek megfelelő lépéseket. Csupán ez az oka annak, hogy most levéllel for­dulok Önhöz.

Abban a reményben, hogy ebben a fontos dologban megegyezhetünk és együttműködhetünk, tiszte­lettel:

Temerin, 2005. június 27.

Ágoston András

 

Dokumentumok:

 

Szakad az MPSZ?

A Magyar Polgári Szövetség jelenlegi bénult állapota nagyban tulajdonítható Szász Jenő elnöknek” – áll a Transindex szerkesztőségébe eljuttatott állásfoglalásban. A dokumentum Szilágyi Zsolt, az MPSZ Or­szágos Tanácsának elnöke mail-címéről érkezett.

Az indoklás a következő: „a 2005 június 21-én Székelyudvarhelyen lezajlott Bővített Elnökség után, a Bihar megyei szervezet vezetősége elhatárolja magát az említettek hibás hozzáállásától, felhívva ezáltal a figyelmet arra, hogy egyértelmű felelőséggel tartoznak az országos szervezet eddigi cselekvésképtelenségé­nek fenntartásáért.

A továbbiakban, a szabályzatmódosító és tisztújító rendkívüli kongresszusig a bihari szervezet to­vábbra és az építkezést tartja elsőrangúnak. A Partium – Székelyföld ellentéteket mesterségesen gerjesztette egyesek pozícióra való törekvése, mindennek helye nincs, mindez a másik fél átértékelése és elfogadása által áthidalhatóvá válik.”

A dokumentumot Csuzi István Bihar megyei elnök, Sárközi Zoltán nagyváradi elnök, Orbán Mihály országos alelnök és Lengyel György Bihar megyei elnökségi tagok írták alá. Sem Szilágyi Zsoltot, sem pedig Szász Jenőt nem sikerült elérnünk, írja a Transindex.

 

Dr. Kozma József, MSZP-frakció Külügyi munkacsoport vezetőjének közleménye:

Az MSZP Országgyűlési Képviselőcsoportjának Külügyi munkacsoportja a vajdasági Temerinben magyarokat ért támadással kapcsolatban úgy látja: nem véletlenül és nem szándék nélkül támadnak meg ma­gyarságuk miatt kisebbségieket. Nem szabad eltűrni, hogy nemzeti kisebbséghez tartozók potenciális áldo­zattá váljanak. Európában a kisebbségek védelme a demokratizmus fokmérője. Mindannyiunk érdekével el­lentétes, hogy a térségben az európai integráció fontos tényezőjét jelentő kisebbségek életét feszültség és bi­zalmatlanság övezze. Az MSZP-frakció Külügyi munkacsoportja továbbra is a tolerancia, a stabilitás megte­remtéséért, a vajdasági magyarok szülőföldön boldogulása érdekében lép fel itthon és nemzetközi fórumokon egyaránt.

 

„Nem javult a kisebbségek helyzete a Vajdaságban"

Lassan fél év telt el az Európai Parlament tényfeltáró delegációjának látogatása óta, de a kisebbségek helyzete nem javul a Vajdaságban - mondta napirend előtti felszólalásában Becsey Zsolt, fideszes euro-kép­viselő.

Újabb magyarellenes incidensek voltak azóta, ami az Európai Parlament folyamatos monitoring tevé­kenységét indokolná, de ezt hiába sürgettem - mondta a magyar képviselő.

- Mit értsünk konkrétan monitoring tevékenységen?

- Monitoring tevékenységen azt értem, hogy a tavaly, szeptember 16-i EP határozat kérte a külügyi bi­zottság emberi jogi albizottságnál, hogy a tényfeltáró delegáció jelentése kapcsán foglalkozzon a vajdasági helyzettel, ez még nem történt meg. Monitoring tevékenységet sokfajtaképpen meg lehet valósítani, például meghallgatásokkal, a tényfeltáró delegáció által megállapított három-négy legfontosabb kérdés részletesebb vizsgálatával.

- És vajon miért ütközik ellenállásba ez a javaslat?

- Most nyilván ott, ahol nem folyik látványosan vér, ez hátrányba szorul, szerintem ez az egyik oka, a másik oka az, hogy a szerbekkel kapcsolatban van egy pozitív kép, most indul meg a társulási szerződés tár­gyalása, harmadrészt pedig Koszovó miatt jobban figyeljünk oda az érzékenységükre, és ne terheljük őket több kérdéssel. Ezek lehetnek a háttérben.

- Az MSZP-s Tabajdi Csaba a legnagyobb vajdasági magyar szervezet, a VMSZ elnöke, Kasza József elleni újabb támadásokra hívta fel a figyelmet. Mint tudjuk, Kasza József egyben Szabadka polgármestere is. (Volt.) Szerk. megj.

- 9 évvel ezelőtt, amikor a Milosevics-i korszakban megfosztották az önkormányzatokat az anyagi eszközeiktől, akkor úgymond polgármesterként elkövetett visszaéléseket Kasza József.

- A korábbi vádakat nem sikerült bizonyítani, de most újra előkerültek.

- A mostani időzítés nem véletlen, hiszen Kasza József volt, aki leghangosabban emelt szót a vajda­sági magyarok elleni erőszakos cselekményekkel kapcsolatosan és szorosan együttműködött az Európai Par­lament tényfeltáró küldöttségével. A mai napirend előtti felszólalásomban kértem az Európai Parlamentet, különösen Szerbia-Montenegró kérdéseivel foglalkozó delegációt, hogy nagyon figyeljenek oda, nehogy Ka­sza József a VMSZ elnöke egy koncepciós per áldozata legyen.

2005. június 6.

Keleti Miklós MR

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin

Dr. Tabajdi Csaba

képviselő

Európa Parlament

Brüsszel

Tisztelt Képviselő Úr!

Nem kis meglepetéssel vettük tudomásul, hogy Ön az Elmar Brock elnök úrnak cím­zett levelében funkcionális kapcsolatba hozza a vajdasági magyarverések ügyét és néhány magyar vezető ellen köztörvé­nyes ügyekben 7-8 éve húzódó vizsgálat felgyorsításának tényét.

Szerintünk a két ügy ilyen összemosása nem szolgálja a vajdasági magyarság alapér­dekeit.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt szerint a magyarverések szerbiai részről történő tolerálása il­leszkedik a szerb politikai elit Kosovóval összefüggő politikai stratégiájához.

Ezzel párhuzamosan a kisebbségek helyzetével kapcsolatban modellváltás zajlik. Szerbiában minden­képpen, reméljük Magyarországon is.

Ami a Kosovo leadásának belgrádi stratégiáját illeti, azt kell mondanunk, hogy a szerb politikai elit – egységesen – nem a magyar vezetők elleni „koncepciós perekkel” akarja megfélemlíteni a vajdasági magya­rokat, hanem azzal, hogy szerb fiatalok verik a magyar fia­talokat. Továbbá azzal, hogy a tetteseket, ha a rendőrség előállítja is őket, a bírósági szakasz­ban rendre felmentik, vagy egyszerűen – ez a jellemző – elakad az eljárás.

Taktikai célja az, hogy – a különféle engedmények elérése céljából – a Kosovóval kapcsolatos nem­zetközi tárgyalások során fenntartsa rakoncátlan, szilaj balkáni állam imidzsét.

Biztosíthatom Önt, hogy a vajdasági magyarság soraiban ez kelt félelmet, nem a kor­rupciós ügyekben zajló vizsgálatok. Meg az, hogy a magyar kormány tegnapig azt vallotta, hogy a magyarverések mögött nincs politikai akarat.

Azért tegnapig, mert a tény, hogy Magyarország miniszterelnöke diplomáciai fellépés­sel kívánja tisz­tázni az előállt helyzetet, jó lépés a helyes úton.

Eközben zajlik a modellváltás is. Szerb részről arról van szó, hogy a politikai elit maga akarja intézni e most már kicsike állam ügyeit. A szerb politikai színtérről el akarja távolítani a vajdasági magyar politikai elitet. Amit megtehet, már csak azért is, mert annak politikai sú­lya – a kilencvenes években bekövetkezett nagy fogyatkozás következtében – jelentősen le­csökkent. A szerb parlamentben ez a váltás már meg is tör­tént.

A VMDP ezt a veszteséget csak a tényleges magyar (perszonális) autonómiával és a számarányos parlamenti képviselet bevezetésével látja ellensúlyozhatónak. Úgy gondoljuk, hogy erre a változásra az egyetlen egészséges magyar reakció a ha­tármódosítás nélküli politi­kai integráció lehet. Ebben várunk határo­zott lépéseket elsősorban a magyar kormánytól, lé­nyegében a magyar politikai elittől. Annál is inkább, mivel ez való­ban közös magyar érdek.

Tisztelt Képviselő Úr!

Nem azt kifogásoljuk, hogy Ön védelmére kel a korrupció gyanújával perbe fogott vajdasági magyar politikusoknak. Tisztában vagyunk azzal, hogy az omladozó szabadkai ha­talmi struktúra veszélyeztet, vagy veszélyeztethet bizonyos csoportérdekeket a határ innenső és túlsó oldalán is. Csupán azt szorgalmazzuk, hogy saját politikai célkitűzéseit ne mossa össze a vajda­sági magyarságnak a magyarverések elleni küzdel­mével, valamint a tényleges autonó­mia iránti igényével, s különösen ne a nemzeti integrációnak az egész nemzet szempontjából fon­tos igényével.

Abban a reményben, hogy értjük egymást, tisztelettel:

Temerin, 2005. június 14.

Ágoston András, elnök

 

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület

Külügyi Osztályának közleménye

Nem méltatták válaszra a Királyhágómelléki Református Egyházkerület fél éven keresztül tett folya­matos megkereséseit a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium sportpályája körül elmérge­sedő helyzet orvoslására sem az illetékes helyi hatóságok, sem a Román Kormány területi megbízottja, sem a Nagyváradi Ortodox Püspökség

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület június 24-én, híveihez és Nagyvárad igazságszerető polgáraihoz, magyarokhoz és nem magyarokhoz, minden felekezet tagjaihoz intézett Felhívása és Meghívója nyomán, június 27-én 15 órakor a Bihar Megyei Prefektúra épülete előtt békés demonstrációra került sor.

Egy nappal korábban, a vasárnapi istentiszteletek rendjén, valamennyi nagyváradi református temp­lomban imádkoztak az ügy megoldásáért.

Minden megfélemlítés, hatósági erődemonstráció, a hetek óta tartó huzavona magyar szereplőinek rendőrségi zaklatása, az Egyházkerület püspökének rendőrségi feljelentése ellenére mintegy 250 nagyváradi, transzparensekkel tűntető polgár gyűlt össze az Ady Endre Emlékmúzeumnak helyt adó valamikori Mülleráj parkjában, melynek egy része egyébként nemrégen került az ortodox egyház tulajdonába!

Bár Egyházkerületünk előzetesen értesítette arról, hogy a demonstráció keretében petíciót kívánnak neki átnyújtani, a prefektus nem tartózkodott az épületben, helyette Traian Abrudan al-prefektus üzent a résztvevőknek: a főispáni hivatalból senki sem jön a békésen tüntetők közé. Tőkés László püspök és kísérete tehát az alprefektusi irodában nyújtotta át Abrudannak a memorandumot és az alig két nap alatt összegyűjtött közel 1000 aláírással támogatott petíciót.

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.