Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 77. szám
2005. július 18.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új nemzeti konszenzus
jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
A
Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info
honlapon is.
Ágoston András
Szilágyi Zsolt kifejezte reményét, hogy a párbeszéd az
RMDSZ-szel már a napokban, Tusnádon, a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen
megkezdődhet, hiszen arra meghívót kapott az RMDSZ vezetősége is.
Ágoston András:
Alakul a nemzeti egység?
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a nagyköveti értekezleten jelezte: előtérben a nemzeti érdek. Az EU válsága közepette ezt kell képviselni. Magyar egységet kell kialakítani az erdélyi autonómia ügyében – mondja Tőkés László. Három válság, a román kormányé, az Európai Unióé és a magyar-magyar viszonyé ad különös aktualitást a romániai Tusnádfürdőn vasárnap kezdődő egyhetes bálványosi nyári szabadegyetem rendezvényeinek – jelentette ki Németh Zsolt pénteken Budapesten.
Hogy ez mit jelent, arról Kövér László beszélt Kárpátalján.
- December ötödike és az európai uniós bővítés után – vélte Kövér – új alapokra kell helyezni a jövőképünket, ami a magyar nemzet határmódosítás nélküli újraegyesítését illeti, ahogyan ezt megfogalmaztuk már 2002. előtt is.
Amit ehhez még hozzátett, az már maga az új szemlélet. Meg kell próbálni, mondta, a szemléletváltást elérni nemcsak az anyaországban, hanem a határokon kívül élő közösségeken belül is a tekintetben, hogy túl kell lépnünk azon a gondolkodáson, amely különbséget tesz az anyaország, illetve az elszakított közösségek között. Egyszer és mindenkorra minden kérdést: gazdaságit, kulturálist, oktatásit, politikait, egyéb ügyes-bajos dolgot úgy kell felfogni és olyan keretbe beilleszteni, hogy ne legyen határon túli ügy, csak magyar ügy.
A kettős állampolgárság ügyében is fontos új fejlemény az, amit Kövér Kárpátalján – remélhetőleg nemcsak a hely szellemének engedve – mondott.
- A mai helyzetben kialakult egy határon túli, de mondhatnám azt is, hogy egy össznemzeti egység a kettős állampolgárság ügye mellett, bármennyire is mást mutatott a népszavazás eredménye. A magyar értelmiség színe-java a kettős állampolgárság mellett sorakozott fel, politikai beállítottságtól függetlenül. Ha pedig ezt a magyar szellemi elitben meglévő egységes kiállást figyelembe vesszük, akkor nem lehet kérdés, hogy amennyiben majd a törvényhozáson belüli matematikai erőviszonyok lehetőséget adnak rá, meg kell oldanunk ezt a problémát. Most már nem lehet visszahátrálni a státustörvény eredeti platformjára, az ma már kevés – jelentette ki Kövér Kárpátalján.
Igen, ez már azt is jelentheti, hogy Magyarország fenntartható fejlődése, és a nemzet egészének felemelkedése érdekében új nemzeti konszenzust kell megvalósítanunk.
A Magyar Országgyűlésben kétharmados többséggel lehet nemzet-stratégiai döntéseket hozni. Jó lenne, ha a legfontosabb kétharmados döntések már a választások előtt megszületnének. Először is a kettős állampolgárság kérdésében lenne szükség előrelépésre. Még a schengeni vasfüggöny leereszkedése előtt. Sokat segítene, ha a magyar diplomácia és a magyarországi parlamenti pártok a nemzetközi politikai porondon egyetértésben támogatnák a részarányos parlamenti képviselet intézményét, s a tényleges politikai autonómiákat. Ahol lehet, a konkrét autonómiamodellt is.
S akkor még hátra van a kétpólusú kisebbségi elitek kérdése. Nemzeti érdek, hogy az EU válság leküzdéséért tevékenykedő Magyarországot ne szorongassa kettős politikai gyűrű: a szomszédos államok és a helyi többségi hatalomhoz simuló kisebbségi magyar elitek. Meg kellene újítani a másfél évtizede csontosodó, még az előző történelmi korszak jegyeit magán viselő magyar-magyar kapcsolati modellt. Nem kapkodva, de késlekedés nélkül.
Nehogy akkor vessünk lakatot az istállónkra, amikor már kilopták a fakót.
Erdélyben a reménység
Az előrehozott választásokkal összefüggésben közös tanácskozást tartott az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Székely Nemzeti Tanács, és a Magyar Polgári Szövetség A tanácskozás után a sajtóértekezleten Tőkés László, Fodor Imre, illetve Szilágyi Zsolt és Toró T. Tibor elmondták, elmondták, hogy az előrehozott választások lehetőséget nyithatnak a romániai magyarság életének a demokratizálására.
Tőkés rámutatott: politikai pluralizmusra lenne szükség. Kihangsúlyozta, hogy nem az RMDSZ ellenében nyilatkozik, hiszen párbeszédre szólítják föl, ugyanakkor párbeszédet kezdeményeznek a civil szervezetekkel, politikai szervezetekkel is. Úgy vélik, hogy az előrehozott választások lehetőséget teremtenek a posztkommunista visszarendeződés megállítására. Az EMNT elnöke szerint fontos a parlamenti képviseletet, de nem minden áron. Megegyezésre kell jutni az RMDSZ-szel az autonómiára vonatkozó fontos alapelvek vonatkozásában.
- Az autonómia az elv, amely által egységesek lehetünk és megegyezésre juthatunk. Szeretnénk valódi, igazi autonómiát, nem olyat, amilyet a Kisebbségi törvénybe foglaltak, az elvi egységet és nem az RMDSZ által gyakorolt totalitárius egységet – jelentette ki Tőkés László.
Most lehetne nagyot lépni Bálványoson.
Ha közbe nem szól az árvíz. Markó Béla már jelezte: megtörténhet, hogy tud eleget tenni a szervezők meghívásának, mert az árvízhelyzet miatt esetleg kormányüléseken kell részt vennie.
Árvíz a Vajdaságban is
Szombaton a VI. zentai Nyári Ifjúsági Játékokon a magyar nemzet-stratégia a Délvidéken címmel a vajdasági pártok vezetői cserélhettek eszmét. Cseréltek is, sajnos a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője nélkül.
Ez részben érthető, hiszen a VMSZ vezetőinek két szempontból sem konveniál a nyilvános eszmecsere. Kasza Józsefnek aligha személyi okokból, de azért is, mert a majdan – Kosovo és Montenegró, esetleg a jelenleg Bosznia és Hercegovinához tartozó Szerb Köztársaság végleges státusának meghatározása után – meghozandó szerb alkotmányra vonatkozó kiegészítésekkel kapcsolatban, úgy látszik, a vezetőknek sincs kialakult véleménye. Arról, vajon ez az új dokumentum helyébe lép-e az eddigi három pilléres autonómiakoncepciónak vagy csupán „modifikálja” azt, ahogy Korhecz Tamás állítja. Pedig ez elég fontos kérdés, hiszen így az érdeklődők nem tudnak eligazodni. A vezetők tucatnyi megnyilvánulásából ugyanis nem derül ki, hogyan tekint ez a párt a magyar (perszonális) autonómiára. Időszerű követelése ez a VMSZ-nek, vagy sem? Persze, a kérdésnek „csak” elméletileg van jelentősége, hiszen a gyakorlatban Kasza és társai, már rég felhagytak a tényleges kisebbségi autonómiának még az emlegetésével is.
Ha nem hagyatkozunk a vezetők által közölt magyarázatokra, látnunk kell, hogy az alkotmánykiegészítő VMSZ-es dokumentum a Várady-Józsa-Korhecz nemzeti tanácsra vonatkozó törvénytervezettel együtt „kiváltja” a VMSZ már amúgy sem alkalmazott autonómiadokumentumát. A gond az, hogy ebben az új mix-ből kiveszett a tényleges perszonális autonómiának még az írmagja is. A szövegből kitetszik az is, hogy a VMSZ nem kíván számarányos képviseletet a szerb parlamentben. A számarányos foglalkoztatás az állami intézményekben olyan követelmény amit maga a párt sem vesz komolyan. Az egyik tisztségviselője elismerte: sokszor az a baj, hogy a magyar jelentkezőknek nincs megfelelő képzettsége. Ennyire csúszott le az elmúlt másfél évtizedben a vajdasági magyar közösség. Ez azonban a VMSZ-t nem érdekli.
Ha eltekintünk az új VMSZ-dokumentum azon részeitől, amelyek a nemzetközi emberjogi normák alapján úgyis helyet kapnak a majdani szerb alkotmányban (különben a nemzetközi közösség azt nem fogadná el), akkor kimondhatjuk: a legújabb VMSZ-es dokumentum jogtechnikailag lekerekíti és megalapozza azt a politikai ellenőrzési rendszert, amely a gyakorlatban máris kialakult. S amelyben a VMSZ nemzeti tanácsa lebeg mint Mohamed koporsója, ég és föld között.
Minderről, sajnos, Zentán nem beszélgethettünk, mert a VMSZ vezetői nem álltak ki az érdeklődő fiatalok elé. Árvíz a Vajdaságban is? Úgy látszik igen.
Dokumentumok:
Azonosították a
temerini magyarverés tetteseit
Három helybeli ellen
rendbontás miatt tettek feljelentést
Július 10-én a hajnali órákban a temerini rendőrségen jelentették, hogy ismeretlen személy rendbontást követett el a Petőfi Sándor utcában. A helyszínre érkező rendőrjárőr a helyi Pásztor Attila (26) és Hevér Gábor (24) károsultakat találták. Hevér és Pásztor továbbá három fiatalember között szóváltásra került sor. Később Hevér és Pásztor a piac felé haladt gyalog, amikor egy gépkocsi eléjük kanyarodott, kiugrált belőle az említett három fiú és verni kezdték őket. Mivel nem ismerték a támadókat, a rendőröknek személyleírást adtak a támadókról és elmondták milyen autóval voltak. A károsultakat ezt követően a temerini egészségházba vitték, ahol az orvos megállapította, nincsenek külső sérüléseik.
A rendőrség gyors nyomozás után azonosította a támadókat, és szabálysértési feljelentést tett a helybeli Miloš Savanović (20), Mirko Božić (21) és Bojan Mitić (20) ellen rendbontás és mások ellen elkövetett erőszak miatt - áll a közleményben. (Magyar Szó 05 07 18)
Az előrehozott választások előtt nem
szervez előválasztásokat az RMDSZ
Az RMDSZ területi szervezetei elnökeinek tanácskozásán Markó Béla, a szövetség elnöke kijelentette: nem tartják szükségesnek, hogy újabb előválasztásokon alakítsák ki az erdélyi magyar érdekképviselet parlamenti jelöltjeinek listáját. Mint a marosvásárhelyi tanácskozáson elhangzott a tavalyi mandátum négy évre szól.
A szövetség egyébként sem az előrehozott választásokra való felkészülést, hanem az árvízkárok enyhítését tartja legsürgősebb feladatának. Az esetleges választási előkészületekről az RMDSZ belső parlamentje hivatott dönteni.
Duna TV
Albert Álmos, a
politikai jós
Eközben viszont Albert Álmos, sepsiszentgyörgyi polgármester bizonyos abban, hogy idén nem járul az urnák elé Románia lakossága. Az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke csütörtökön elmondta, nem hiszi, hogy ősszel előrehozott választásokra kerül sor, ám nem volt hajlandó elárulni, mire alapozza véleményét. Összefogásra buzdítja a magyar szervezeteket az előrehozott választások esetére a Magyar Polgári Szövetség Bihar megyei és nagyváradi szervezete. Csütörtökön nyilvánosságra hozott állásfoglalásában az MPSZ szorgalmazza a magyar történelmi egyházak, a magyar civil szervezetek és a politikum összefogását, az RMDSZ és az MPSZ közötti párbeszéd beindítását az összmagyar előválasztások megrendezése, illetve egy összmagyar választási stratégia kialakítása érdekében. „Nem tartjuk járható útnak, hogy az MPSZ képviselői a 2004 őszén megrendezett választásokhoz hasonlóan egy román párt színeiben induljanak, ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy a magyar társadalom sokszínűsége megjelenjen a parlamentben” – szögezte le Szilágyi Zsolt, az MPSZ választmányi elnöke Nagyváradon. Hozzátette, az előrehozott választások esélyt jelenthetnek a romániai magyarság számára, hogy megerősítse parlamenti képviseletét, a parlamenti képviselők és szenátorok számbeli növekedésének, a létező politikai sokszínűség megjelenítésének azonban csak közösségi érdek mentén történő összefogás lehet az alapja.
Az erdélyi magyar közösség autonómiatörekvései szükségessé teszik a párbeszédet a többi romániai nemzeti kisebbséggel, a politikai pártokkal és a civil társadalom képviselőivel -- fogalmazódott meg a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, amelynek keddi előadásai az európai autonómiaformákról szóltak.
Toró T. Tibor Temes megyei parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (ENMT) alelnöke előadásában vázolta a romániai magyar nemzeti közösség autonómiatörekvéseit az elmúlt másfél évtizedben, illetve a Székely Nemzeti Tanács és az ENMT megalakulása óta eltelt időszakban. Hangsúlyozta: az elképzelések megvalósítása érdekében széles körű társadalmi és politikai párbeszédre van szükség, de helyre kell állítani a romániai magyar társadalom keretén belül is az 1993-ban még létező konszenzust az autonómia kérdésében.
Kérdésekre válaszolva Toró T. Tibor kifejtette, hogy a területi autonómia és a magyar állampolgárság elnyerésére irányuló törekvések között nincs ellentmondás. Az autonómia a többség és a kisebbség viszonyát rendezi, a kettős állampolgárság pedig a magyar kisebbség és az anyaország viszonyát hivatott rendezni. Szerinte mindkettő a magyar kisebbség identitásának megőrzését és fejlődését szolgálja -- mondta.
Christoph Pan professzor, az Etnikai Csoportok dél-tiroli Intézetének igazgatója történetiségében ismertette a dél-tiroli autonómia kialakulásának körülményeit, vázolva annak a területen lakó népcsoportok önazonosságának megőrzésében, a kultúra fejlődésében, illetve a gazdaság fellendülésében játszott szerepét.
Davide Zaffi a dél-tiroli olaszok szemszögéből beszélt a tartomány autonómiájáról hangsúlyozva, hogy nehéz volt elfogadni számukra, hogy egy kisebbség kisebbségeként élnek az olasz nemzetállamban. Hangoztatta: a területi autonómia csak kis területeken biztosítható, nagyobb területek esetében -- például Erdély viszonylatában -- már államszervezési kérdéssé alakul. Ez pedig nagyon kényes kérdés -- hangsúlyozta.
Smaranda Enache, a Pro Európa Liga társelnöke, a Népi Akció Párt alelnöke előadásában azt taglalta, hogy milyen esélyei vannak Romániában a regionalizmusnak, az autonómiának. Fontosnak mondta az állam szerkezeti reformját. A Székelyföld autonómiájával kapcsolatban az előadó kiemelte, hogy az mindenképpen figyelembe kell hogy vegye Erdély, tágabb értelemben Románia sajátosságait, a lakosság elvárásait, s erősítenie kell a román--magyar viszonyt.
Népújság 2004. július 21.
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.