Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 78. szám
2005. július 21.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új nemzeti konszenzus
jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
A
Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info
honlapon is.
Ágoston András
Slobodan
Samardzic, Kostunica főtanácsadója:
A kérdés nem az, hogy Kosovo és Metohija státusára
vonatkozóan találunk-e varázspálcával megoldást, hanem az, sikerül-e a mi nemzedékünknek
a régtől fogva homlokegyenest ellenkező érdekeinket összebékíteni.
Nikola Tomic, a Nova srpska misao folyóiratban:
Az albánokkal létrehozott kontaktus nélkül Kosovóról
beszélni lehetetlen. Kosovo státusának rendezése a helyi albán többség
egyetértése nélkül lehetetlen.
Ágoston András:
Kosovo, te drága!
Nekünk, a vajdasági (és nem vajdasági) magyaroknak van egy félreértésből származó képünk a kosovói konfliktusról. Úgy tartjuk, hogy a szerbeknek Kosovo jelenlegi helyzete olyan lehet, mint nekünk Trianon. S ha szűkebb körben beszélünk róla, még hozzátesszük: a kosovói albánok sikere, nekünk is meghozhatja az autonómiát.
A helyzet természetesen nem ilyen egyszerű.
A mindent vissza, és a Szumátra, Borneó, Celebesz… típusú szerb patrióta lamentációk – annak ellenére, hogy sokak támogatását élvezik – szóra sem érdemesek. A szélsőségesen nyugatbarát liberálisok – ilyen Goran Svilanovic, a Djindjic által pártfogolt volt szövetségi külügyminiszter – kijelentései, miszerint Kosovótól mielőbb meg kell szabadulni, szintén mellőzhetőek. Mert nem fejeznek ki többségi véleményt.
Itt vannak még a feltételesen nemzeti liberálisnak nevezhető, kifinomult patrióták, a Kostunica köré csoportosult értelmiségiek. Ők szívvel-lélekkel képviselik a legmélyebb nemzeti érdekeket, s mivel ők sem látnak más kiutat, igyekeznek bevezetni Szerbiát Európába. Miközben Kosovo megtartása náluk is csak átmeneti, inkább taktikai lehetőség. A fő cél Bosznia és Hercegovina szerb entitásának megszerzése. Erre megy a nagy, a nemzetköziek részvételével zajló játék.
Valamit valamiért.
Érdemes megismerkedni nézeteikkel, nem annyira azért, hogy el is fogadjuk azokat, inkább tájékozódás végett, s hogy lássuk, mi az amire mostanában nyugat is oda figyel.
S hogy lássuk, mi az oka annak, hogy tavasszal – annak ellenére, hogy a háborús bűnös Mladic tábornok még mindig bújócskázik velük – az USA megszüntetett minden megszorító intézkedést Szerbia ellen.
Mennyit ér Kosovo?
Ivan Ahel rámutat: van módszer arra, hogy nemzetközileg elismert mércék alapján megállapítsák mennyit érnek Kosovo természeti kincsei. S ezt az adatot fel lehet használni a Kosovo ügyében folyó nemzetközi tárgyalásokban. Minderre azonban aligha kerülhet sor, ha a „patrióták” a pravoszláv egyház vezetőivel együtt azt mondják, hogy „Semmi sincs elveszve, amíg el nem veszett”. Vagy, hogy Kosovo és Metohija Szerbiának és a szerbeknek a kezdet és a vég, az alfa és ómega. A középkori Szerbia Rigómezőn merült négy és fél évszázados sötétségbe. Kosovóban a modern Szerbia fennmarad, vagy végleg elbukik. Így nem lehet gazdasági értékfelmérést végezni.
Egy ilyen világképpel, az ellenfelek véleményét mellőzve, csak ráfizetni lehet.
A konok kitartás Szerbiánk csak az összköltség megnövekedését hozhatja.
Miről van szó? Kinek a malmára hajtja a vizet ez a különösen nagyreményű értelmiségi, Ivan Ahel?
Persze, hogy Kostunica érvrendszerét erősíti. Különleges szögből, különleges céllal. A kódolt üzenet nem annyira a hazai nyakas patriótáknak szól. Sokkal inkább a nyugatiaknak. Azzal, hogy a Kosovo-diskurzusba beviszi a tartomány természeti kincseinek az a dinárban/dollárban kifejezhető értékét is. Hadd lássák a nyugatiak mi mindent veszt Szerbia!
De nemcsak erről van szó. Ivan Ahel rámutat az útra, amelyen Kostunicáék haladni akarnak. A kosovói kérdést illetően a valóságban mindig is több „igazság” lesz – mondja a fiatal szakember. Lesz egy „szerb igazság”, egy „albán igazság”, de lesz saját igazsága a nemzetközi közösségnek is. Nem nehéz felfedezni, hogy ezek az igazságok igencsak különbözőek, s konfliktusban vannak egymással.
Az „abszolút
igazságok” keresése, s az ellenvélemény negatív jelzőkkel történő felruházása
helyett, a rendszerelméleti megközelítés a részvevők számára azt teszi
lehetővé, hogy a haszonelvűség alapján keressenek kiutat. Amely erkölcsi
egyensúlyi szempontból is elfogadható. Csak ebben az esetben várható, hogy az
érdekeltek közösen jussanak el a „hasznos igazsághoz”, amelyik mindenkinek
megfelel. Sok szerb és albán politikusnál, értelmiséginél kimutatható az érzelmi
gát, amely lehetetlenné teszi, hogy a saját „valódi igazság” kínálatától
eljussanak a „hasznos igazság” közös keresésének gyakorlatáig.
A nemzeti érdek közös képviselete
Ezen a ponton bizonyítható, hogy Szerbiában még a legvadabb liberálisok is figyelembe veszik a nemzet alapérdekeit. Kimondják ugyan, hogy Kosovo elveszett, de olyan tárgyalási módszereket javasolnak, amelyek lehetővé teszik a taktikázást.
Latinka Perovic, a Tito által még a múlt század hetvenes éveinek legelején megbuktatott szerb kommunista tisztségviselők liberális szárnyának akkor legfiatalabb tagja, most történészként liberális barátaival Pristinában járt tanácskozni a hasonszőrű albán értelmiségiekkel.
A „Szerb albán történelmi kiegyezés” c. bevezetőjében hangsúlyozta: dialógus nélkül nincs haladás. – Nem lehet tiszta lappal indulni, úgy, mintha a múlt nem is létezne – mondta Perovic.
Hogy a szerb liberálisok többségét és Kostunica nemzeti liberálisai között az alapérdekeket illetően a vitáik ellenére is van egyetértés, az látszik a liberálisok pristinai kirándulásán megfogalmazott záróközleményből is.
A tanácskozás részvevői felszólítják mindkét oldal vezetőit, hogy fogadják el a kosovoi valóságot. Ez látszólag engedmény a kosovói politikusoknak, de a szerbek számára lehetővé teszi a dialógus megkezdését, anélkül, hogy saját engedményük megfogalmazásával kellene indítaniuk ezt a párbeszédet.
A követelés, hogy a korábban szinte nevetséges szavazatszámmal megválasztott szerb képviselők (annak idején a kosovói szerbek Belgrád javaslatára többségükben bojkottálták a választásokat) vállaljanak kormányzati felelősséget, lényegében a szerb pozíciókat erősíti, hiszen formális legitimitás nélkül ezek a szerb „képviselők” a kosovói hatalmi struktúrákon belül is belgrádi irányítás alatt állnak.
Jóllehet a hivatalos tárgyalások Kosovo státusáról még meg sem kezdődtek, máris látszik: Kosovo függetlensége aligha lehet vitás, a kérdés csak az, hogy Szerbia, az ottani szerbekkel együtt, cserébe megkapja-e Bosznia és Hercegovina felét, vagy sem.
S hogy ez a kérdés így egyáltalán felmerülhet, azt valahol a legmélyebb érdekszférában meglevő szerb egységnek köszönhető. A kérdés az, hogy a nemzetköziek belemennek-e végül abba, hogy Kosovo függetlenségének ára Bosznia és Hercegovina megcsonkítása legyen?
Orbán, Szerbia, Kasza, Korhecz, Ágoston
Orbán Viktor a vajdasági magyarokat ért atrocitásokra is felhívta az amerikai elnök figyelmét, amikor George Bush a Fehér Házban munkareggelin látta vendégül a Nemzetközi Demokrata Unió pártvezetőit. Ez a hír.
A visszhangból egyértelműen kitetszik: Belgrád akceptálja, ha Budapest síkraszáll a vajdasági magyarok ügyében. Nem biztos, hogy ez tetszik is neki, de ez most kevésbé fontos.
Számunkra a valóban tanulságos az, milyen visszhangot váltott ki Orbán kiállása a vajdasági magyarok között.
A Magyar Szó, a vajdasági magyarok egyetlen napilapjának olvasói között szinte semmit. Mert a lap számára ez az esemény a híren túlmenően további szakmai odafigyelést már nem érdemelt. A vajdasági szerb napilapok természetesen élénk érdeklődést mutattak az esemény iránt. A média alapvető szabályainak megfelelően, megszólaltatták a vajdasági vezető magyar politikusokat.
Az első nap a Gradjanski list nevű újvidéki napilap Ágoston Andrást és Korhecz Tamást szólaltatta meg. Kasza Józsefet, nem sikerült elérniük, telefonja ki volt kapcsolva.
A lap Ágoston véleményét már az információ címében összegezi. Eszerint a magyar diplomácia és a magyarországi parlamenti pártok vezetőinek a vajdasági magyarok ügyében történő nemzetközi megnyilatkozásait csak üdvözölni lehet.
Korhecz Tamás a kormányzati felelősségvállaló VMSZ legmagasabb tisztségben levő képviselője a Gradjanski list szerint „keményen szembeszállt Orbánnal”.
- A Fidesz elnökének joga van saját véleményétre, s én ezt tisztelem. Ugyanakkor nem világos számomra, mire gondolt, amikor a vajdasági magyarok számára nemzetközi védelmet kért. Úgy vélem, hogy a Vajdaságban a helyzet többé nem olyan, hogy szükség lenne nemzetközi megfigyelőkre, vagy éppen békemisszóra – jelentette ki Korhecz a tartományi végrehajtó tanács kisebbségekért felelős alelnöke.
A második nap mindkét tartományi szerb napilap a Gradjanski list és a Dnevnik is foglalkozik az Orbán kijelentéssel. A Gradjanski list végre elérte a VMSZ veterán vezetőjét Kasza Józsefet. Aki, helyzetének megfelelően, természetesen kijelentette, támogatja Orbán követelését. Az állami szervekhez eljuttatott figyelmeztetéseink nem jártak sikerrel – szögezte le Kasza.
Mit ad Isten, a Dnevnik megszólaltatta Korhecz Tamást, aki egy nap alatt homlokegyenest ellenkező véleményre jutott. A napilap szerint kijelentette, szükség van arra, hogy a nemzetközi közösség kövesse a vajdasági kisebbségekkel kapcsolatos történéseket. Szerbiában ugyanis „jogállamiság és a jogbisztonság nem érték el a szükséges színvonalat”. Ágoston András a Dnevniknek is kijelentette, üdvözli Orbánnak a nemzetközi közösséghez intézett felhívását.
Mi a tanulság?
A legfontosabb mindenképpen az, hogy ha a Budapest képviselői megszólalnak a vajdasági magyarok érdekében azt a szerb fél most már kénytelen-kelletlen elfogadja. (A belgrádi mértékadó médiumok alapjában véve nem is foglalkoztak az Orbán-Bush találkozón elhangzottakkal. Nem a berzenkedtek a belügyekbe való beavatkozás miatt.)
Látszik továbbá, hogy a kormányzati felelősségvállaló magyarokat bizony alaposan megzavarja, ha a nemzetközi színtéren Budapest a lényeget, s az ő felelősségüket is firtató megjegyzéseket tesz.
Harmadszor, az is megmutatkozott, hogy a VMSZ belviszonyait illetően Kasza még mindig ura a helyzetnek. Olyannyira, hogy Korheczet aki deklaráltan ellenzi mind a kettős állampolgárságot, mind a magyar (perszonális autonómiát), s a párton belül az „ifjú törökök” egyik képviselője – rábírta nyilvános kijelentésének látványos megváltoztatására.
Orbán Viktor amerikai megnyilvánulása erősíti a vajdasági magyarság védelmét.
Dokumentumok:
A Vajdaságban élő
magyarokat gyakran érik etnikai indíttatású atrocitások.
Orbán Viktor
a vajdasági magyarokat ért atrocitásokra is felhívta az amerikai elnök figyelmét,
amikor George Bush a Fehér Házban munkareggelin látta vendégül a Nemzetközi
Demokrata Unió pártvezetőit.
A Fidesz elnöke a reggelit követő személyes konzultáción arra kérte az amerikai elnököt, hogy a világpolitika figyelmének középpontjából ne engedjék kicsúszni a balkáni térséget. Utalt a „Koszovó környéki eseményekre", amelyek destabilizálhatják a régiót, és megjegyezte, hogy a Vajdaságban élő magyarokat gyakran érik etnikai indíttatású atrocitások. Bush válaszában azt mondta, a Balkánra továbbra is erőteljes figyelmet fordítanak.
- Nekünk, magyaroknak az az érdekünk, hogy ne feledkezzen el a világ arról, hogy rendezetlen ügyek terhelik még a térséget tőlünk délre. A szerb állam jövőjét is érinti, és érinti azon belül azt a 300 ezer magyart, akik a Vajdaságban élnek, és akiknek a sorsa meglehetősen bizonytalan. Okkal érzik magukat kiszolgáltatottnak, és okkal látják a jövőjüket bizonytalannak. Okuk van arra, hogy tartsanak a szerb radikálisoktól, és a szerb állam nem tesz meg mindent, hogy megvédje őket, amit egy államnak ilyenkor meg kell tennie az állampolgárai érdekében – nyilatkozta Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak.
Vajdasági politikusok
Orbán washingtoni kijelentésről
Orbán Viktor korábbi washingtoni kijelentéshez kapcsolódva Korhecz Tamás, a kisebbségekért felelős vajdasági kormányalelnök azt mondta: a vajdasági kisebbségek helyzete ugyan sokkal jobb, mint a kilencvenes évek elején volt, viszont aggasztó, hogy még mindig történnek etnikai incidensek Temerinben. Hozzátette: az igazságszolgáltatási szervek még nem végzik hatékonyan a dolgukat. Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke szintén úgy látja, hogy a rendőrség gyakrabban keríti kézre a tetteseket, de a felelősségre vonásban már fennakadások vannak.
Az uno.hu internetes oldal híradása szerint helyénvalónak és
üdvözlendőnek tartják a vajdasági magyar politikai vezetők Orbán Viktornak, a
Fidesz-MPSZ elnökének washingtoni nyilatkozatát, miszerint a vajdasági
magyarok nemzetközi védelemre szorulnak. Ágoston András úgy látja, a vajdasági
magyarokban él a félelem attól, hogy esetleg nem Belgrád tetszésére rendeződik
Kosovo kérdése. A VMDP elnöke üdvözli Orbán nyilatkozatát, s emlékeztet a
szerbiai politikai vezetők álláspontjára, miszerint a térség gondjait a
nemzetközi közösség tevékeny részvételével kell megoldani. (VajdaságMa)
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.