Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 79. szám
2005. július 25.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új nemzeti konszenzus
jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
A
Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info
honlapon is.
Ágoston András
„Egyáltalában, semmit se várj hazádtól. Csak adjál azt, ami
legjobb életedben. Ez a legfelsőbb parancs. Bitang, aki ezt a parancsot nem
ismeri.” (Márai Sándor)
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt
Temerin
Gedei József
EU parlamenti
képviselő
Budapest
Tisztelt Képviselő Úr!
Nem olyan emberként keresem meg levelemmel, az Ön MTI által továbbított megnyilatkozásával kapcsolatban, aki bort iszik és vizet prédikál. Nem is első felindulásomban.
Már 1990 végén és 1991 elején, a háborúra készülődő Szerbiában írtam a személyi elvű kisebbségi önkormányzatról (perszonális autonómia), 1992-ben a történelmi VMDK-ban autonómiakoncepciót fogadtunk el. A Horn-kormány programjának véleményezéskor 1994-ben írtunk először a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáról. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt megalakulása óta, több mint nyolc éve kérjük a kettős állampolgárságot. Évek óta mondjuk, hogy az EU-tag Magyarország fenntartható fejlődésének a feltételeit csakis a kettős állampolgárság eszközével megalapozott nemzeti foglalkoztatási és egyéb, az egész nemzetre kiterjedő programok biztosíthatják.
Azt akarom mondani, hogy a konkrét politikai konjunktúrától függetlenül, politikai célkitűzéseink meghatározásakor mindig feltettük a lécet. Eddig ugyan nem sikerült átugranunk, de legalább van mihez tartani magunkat.
Önt képviselő úr, Szabadkán a nemzeti ügyekre érzékeny képviselőként ismertem meg. (Akkor volt ez, amikor Józsa László kérdésre felelve azt mondta, hogy Kasza helyett, aki személyes politikai érdekeit követve elhárította a lehetőséget, hogy a magyarverésekről beszéljen Amerikában, a VMSZ nemzeti tanácsának elnökeként azért nem ment el maga sem az amerikai portyára, mert nem ért rá.)
Most értetlenül állok vélekedése előtt. Nem értem, hogy miközben szívmelengetően kijelenti, hogy „összetartoznak az anyaországi magyarok a határon túli magyarokkal, és összetartozik a jobboldal a baloldallal nemzetpolitikai célok tekintetében”, sőt érzékelteti, hogy nem lát jogi érveket amelyek a kettős állampolgárság ellen szólnának, miért tart attól, hogy „figyelembe kell venni a nemzetközi politikai realitásokat is”? Miért látja összeegyeztethetetlennek a kettős állampolgárságot és az autonómiát?
Mindezt azért nem értem, mert ha mi magyarok a Kárpát-medencében nyitott sisakrostéllyal kiállunk a politikai porondra és kimondjuk, hogy a Trianoni traumát akkor látjuk meghaladottnak, ha a szomszédos országokban létrejönnek a megfelelő autonómiák és azok a magyarok, akik ezt kérik, megkaphatják a magyar állampolgárságot, miközben mások, akik nem kérik, élhetnek vagy nem élhetnek a státus- illetve a kedvezménytörvény előnyeivel, ezzel nem teszünk mást, csupán jelezzük a többieknek, hogy ez a célunk. Feltesszük a lécet. Akkor is, ha román, a szerb és a többi szomszédos politikai elitek esetleg berzenkednek. Ha attól tartanak, hogy nehezebb lesz a dolguk, ha a Trianonban nekik ajándékba adott területeken olyan magyar autonómiák jönnek létre, amelyekben magyar állampolgársággal is rendelkező magyarok élnek.
Nem látom miért lenne antidemokratikus és szégyenleni való egy ilyen megnyilvánulás! Ha a magyarországi diplomaták koccintás közben mélyen a szemébe nézve a bűnös Európa képviselőinek elmondanák nekik: igen ezt értjük a határokon átnyúló nemzetegyesítés alatt. Mert ez az a méltányos és ez a jól felfogott nemzeti érdekünk. Megértéseteket kérjük. Mi ezzel a másságunkkal, nemzetként akarunk helyet foglalni Európában.
Abban a reményben, hogy a fiatal politikusok nemzedéke így, és nem máshogy akarja beírni a nevét nemzetünk történelmébe, tisztelettel:
Temerin, 2005. július 25.
Ágoston András
Dokumentumok:
Baloldali igen a
nemzetpolitikai össztartozásra
MTI/mszp.hu, 2005.
július 22.
Csak közösen lehet
elérni a határon túli magyarok jogainak bővítését
Az összetartozás "tusványosi" kérdésére a baloldali válasz igen, összetartozunk – mondta az MSZP-frakció külügyi munkacsoportjának tagja pénteken az MTI-nek. Összetartoznak az anyaországi magyarok a határon túli magyarokkal, és összetartozik a jobboldal a baloldallal nemzetpolitikai célok tekintetében" – jelentette ki Gedei József. Hangsúlyozta, hogy a közös célokat, az autonómiát, az észak-erdélyi autópályát és a határon túli magyarok jogainak bővítését csakis közös erővel lehet elérni. Azt remélem, hogy Orbán Viktor is igennel fog válaszolni – fűzte hozzá.
A szocialista politikus kitért arra, hogy Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője a Tusnádfürdőn tartott bálványosi nyári szabadegyetemen tartott előadásában azt mondta: nincsenek komoly jogi akadályai a határon túli magyarok bevándorlás nélküli magyar állampolgárságának. Gedei József ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az állampolgárságnak nemcsak jogi feltételei vannak, figyelembe kell venni a nemzetközi politikai realitásokat is. Feltette a kérdést, hogy vajon a határon túli magyarok által szorgalmazott autonómia elérését mennyiben segítené egy újabb követelés, nevezetesen, hogy az autonóm területen magyar állampolgárok éljenek. Azt hiszem, hogy ettől rettenne meg igazán a román közvélemény – jegyezte meg, hozzátéve, hogy erre nincs is európai példa.
Elfogadhatatlannak
nevezte, hogy a vajdasági, a kárpátaljai és a romániai magyarok ügyét
elválasszák egymástól, vagyis, hogy az egyik helyen élőknek megadják az
állampolgárságot, míg másoknak nem. Gedei József szerint ugyanakkor az pozitív dolog, hogy van egy hely, ahol nemzetpolitikáról
gondolkodik a jobboldal. Én azt tartanám a lehető legjobbnak, hogy ha a
különféle véleményen állók egymással is megvitathatnák a nézeteiket – mondta a
szocialista képviselő.
Sylvester Lajos:
A Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor legfontosabb témája az autonómia volt. A sajtóközleményekből és kommentárokból egyértelműen kiderül az a ránk nézvést sajnálatos és elszomorító tény, hogy a nagy számban felvonultatott, nagy elméleti és gyakorlati tapasztalatú nyugati autonómiaszakértők kivételével, mi, akik, a magunk módján az autonómiát akarjuk, szánalmas képet festünk magunkról.
Politikusaink közül van, aki mértéktelen eredetieskedésében addig ragadtatja magát, hogy az Aland-szigetek autonómiája kapcsán olyan képet fest egy virtuális székelyföldi autonómiáról, amit, ha a köztünk élő románság komolyan venne, ijedtében még Besszarábiából is arrébb költözne. ,,Hivatalosan csak a magyar oktatást támogatnák — olvasom —, román intézmények csak magániskolaként működnének, és a magyar gyermekeknek nem lenne kötelező a román nyelv tanulása. Területvásárlási, vállalkozási, választási jogot csak az nyerne, aki megkapná a letelepedési jogot, ehhez azonban legalább öt évig itt kellene élnie, és beszélnie kellene magyarul.”
Nem folytatom, mert másik politikusunk a másik végletről azt fejtegeti, hogy Székelyföld esetében nem lenne szerencsés az etnikai alapú autonómia, hisz jelentős arányban élnek itt más nemzetiségűek.
Két véleményre — a románság nem kap, illetve a magyarok sem kaphatnak semmit, mert nem lesz etnikai alapú autonómia — s erre a kétpillérű építményre az autonómia sátorfedelét a harmadik helyezi el, aki azt fejtegeti, hogy ,,a magyarság autonómiát akar, de nem világos, hogyan érheti ezt el, milyen eszköztárra van szüksége, milyen előnyöket hordoz az önrendelkezés.”
Ezzel is úgy vagyunk, mint a magyarhoni politikus-politológusokkal, akik a múlt évi decemberi fekete vasárnap igen-jét és nem-jét nem tudták értelmezni, és máig tartóan győzködnek bennünket arról, a hiba ott volt, hogy a választók nem tudták, mit jelent az igen, és mit jelent a nem…
Az autonómiázó szócséplésnek az elfecsérelt tizenöt esztendeje alatt eddig az volt a ,,fő” kérdés, hogy ki mondta ki először az autonómia szót, hol mondta ki?, miért mondta ki?, azaz ki volt az első akarók között is a legelső, aki akarva akarta? Aztán következett az, hogy kinek a javaslatai tökéletesebbek, világrengetőbbek, modernebbek, posztmodernebbek, európai normákhoz igazítottabbak stb.
Ezt koronázza meg — illetve szarvazza fel —, mint megcsalt élettársát a politika rimája, hogy mi nem akarunk etnikai autonómiát, a románokat sem akarjuk, de a legfontosabb-pontosabb megállapítás, hogy azt sem tudjuk, mit akarunk. Ez legalább igaz. Illetve ez sem, mert nem mondjuk ki, hogy önmagunk politikusi megvalósítását akarjuk, minden áron és tűzzel-vassal. Egyebet semmit.
A megyénkben is megforduló nyugati autonómiaszakértők egyike mondta: ,,Az egy dolog, hogy itt emberek beszélnek autonómiáról, a valóságban a mögöttük lévő bázis nem tudja, mit kell ez alatt értenie. Nem tudják azt az emberek, hogy területi autonómia vagy regionális önkormányzat az egy és ugyanaz. Akik ide látogattunk, mindnyájan meggyőződéses hívei vagyunk annak, hogy minden egyes térségnek, ahol regionális önkormányzat megvalósítható, azt az Európai Unió keretein belül, a lehetőséghez képest meg kell valósítani.”
,,Ha ez a lakosság, aki ezen a földön él, a magyarok, a székelyek mellett a románok is úgy látják, hogy az ő jövőjüket egy régiónak az önkormányzatisága jobban tudja biztosítani, több kulturális, anyagi előnyt jelent számukra, a környezet megóvásának védelmére több lehetőségük van, akkor igenis, meg lehet oldani. De ezt nem lehet megvalósítani sem a helyi románok, sem pedig a többségi nép ellenében, az autonómiát csak velük együtt lehet létrehozni” — mondta a másik, Nyugaton élő politikus.
Szándékosan és eligazítás végett emelünk ki két ízben is két passzust Nagy Zsuzsa sepsiillyefalvi interjújából.
Miheztartás végett.
(Háromszék)
A Fidesz szerint
félreértelmezte Orbánt egy belgrádi lap
Félreértelmezte
Orbán Viktor washingtoni nyilatkozatát a belgrádi Politika című napilap
vasárnapi számában - közölte a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője. Az újság a
Nemzetközi Demokrata Unió washingtoni pártelnöki értekezletén elhangzott
Orbán-nyilatkozatot idézi, amely szerint "a vajdasági magyarok nemzetközi
védelemre szorulnak, mert etnikai jellegű támadásoknak vannak kitéve". A
lap ezt úgy értelmezi, hogy a Fidesz elnöke "kéksisakosok"
kivezénylését tartaná célszerűnek.
A Fidesz
közleménye szerint "nem felelnek meg a valóságnak a Belgrádban megjelenő
Politika című napilap vasárnapi összeállításában közölt - az újság által Orbán
Viktor washingtoni nyilatkozatából levont - Balkánnal kapcsolatos
értelmezések".
A lap azért
értelmezhette félre a Fidesz elnökének nyilatkozatát, mert nem rendelkezett elegendő
információval a Nemzetközi Demokrata Unió pártelnökei és George Bush amerikai
elnök hét elején Washingtonban lezajlott találkozójáról, amelyen Orbán Viktor
is részt vett - vélekedett a Fidesz Külügyi és Biztonságpolitikai Kabinetjének
vezetője.
Németh Zsolt
rámutatott: a Bush elnök által rendezett munkareggeli alkalmával Orbán Viktor
arra kérte az USA elnökét, hogy "ne engedjék kicsúszni a világpolitika
figyelméből a Balkáni térséget, (...) a magyaroknak
is vannak problémáik: a Vajdaságban élő magyarokat gyakran érik etnikai
indíttatású incidensek".
Az újság úgy
értelmezi Orbán szavait, hogy a volt magyar miniszterelnök
"kéksisakosok" kivezénylését tartaná célszerűnek, majd megállapítja
cikkében, hogy a vajdasági magyar politikusok különféleképpen értékelik ezt a
kezdeményezést. Majd idézi Kasza Józsefet, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ)
elnökét, Páll Sándort, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK)
elnökét, Ágoston Andrást, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) elnökét és
Korhecz Tamást, a kisebbségekért felelős, VMSZ-szel rokonszenvező vajdasági
kormányalelnököt.
A Politika
azt sugallja, hogy Kasza támogatja a békefenntartók küldését, mivel pártja minden
igyekezete ellenére nem tudott zöldágra vergődni az állami szervekkel, a
rendőrség még mindig hanyag munkát végez, nem áll feladata magaslatán az
igazságszolgáltatás sem, és a vajdasági magyarok egyre több munkahelyet
veszítenek el.
A lap szerint
nemcsak Kasza ért egyet a "kéksisakosok" jelenlétével, hanem Korhecz
Tamás is. Az újság feltehetően a Dnevnik című lapban csütörtökön megjelent
interjúból idéz, amelyben a kormányalelnök úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi
közösségnek figyelemmel kell kísérnie a vajdasági kisebbségek körüli
történéseket, mert bár Szerbiában épülőfélben vannak a jogállam intézményei, a
joguralom és a jogbiztonság nem érte el a kellő szintet. Korhecz a Dnevnikben
felhívta a figyelmet arra - ezt a Politika nem idézte -: hasonló felhívások
miatt senkinek sem kell haragudnia, mert senki se mondja azt, hogy megfigyelők
vagy "kéksisakosok" jelenléte szükséges.
A
továbbiakban a lap úgy idézi Páll Sándort, mint aki
szerint "fölöttébb értelmetlen" lenne kéksisakosok kivezénylése,
Ágoston Andrást pedig mint aki azt mondja, hogy a békefenntartók kivezénylése
azért lett időszerű, mert a vajdasági magyarokban él a félelem attól, hogy
esetleg nem Belgrád tetszésére rendeződik Koszovó kérdése.
Mind Páll
Sándor, mind Ágoston András közölte az MTI-vel, hogy nem nyilatkozott a Politikának,
de más lapoknak adott interjúikban sem tettek említést békefenntartókról.
Mindkét pártelnök egyértelmű sajtómanipulációnak, "a dolgok inkorrekt összekapcsolásának" nevezte az összeállítást. A VMDP elnöke megjegyezte, hogy a volt miniszterelnök nyilatkozatában nem lehet bizonyítékot találni arra, hogy békefenntartók jelenlétére gondolt. (forrás: MTI NOL)
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.