Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 82. szám
2005. augusztus 2.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új nemzeti konszenzus
jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
A Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info honlapon
is.
Ágoston András
Orbán Viktor:
„A kettős állampolgárság gazdasági kérdés”
Orbán Viktor volt miniszterelnök kijelentette: tusnádfürdői előadása a jövőről, távlatokról, nemzetegyesítésről, összetartozásról, európai perspektívákról szólt. A Fidesz elnöke hangsúlyozta: az előadás üzenete világos; bíznak abban, hogy lesz teljes nemzeti összefogás, és – reményeik szerint – a baloldal is készen áll majd erre, és akkor ki tudják aknázni az EU-csatlakozásban rejlő lehetőségeket. A december 5-i népszavazással kapcsolatban elmondta: a kettős állampolgárság tekintetében több országban – Szerbia, Horvátország, Olaszország, Spanyolország – nem tartottak népszavazást, hanem a parlamenti pártok megegyeztek egymással, az elsöprő többség ezt támogatta, és megadták a kettős állampolgárságot sok százezer, nem a saját területükön élő szerbnek, horvátnak, olasznak, spanyolnak.
Mint mondta,
Magyarországon e kérdésben a jobb- és baloldalon nincs egyetértés. – Akkor
lehet ezt egyszer megoldani, ha a patkó jobb- és baloldalán ülők ebben
megegyeznek. Mi erre nyitottak vagyunk, szeretnénk megegyezni, várjuk, hogy a
baloldalon az a fordulat bekövetkezzen, ami lehetővé teszi, hogy meg tudjunk
állapodni – hangsúlyozta a volt miniszterelnök. Kijelentette: a kettős
állampolgárság gazdasági kérdés is – az összetartozás és a nagyobb gazdasági
övezet a határon belüli magyaroknak érdeke, nem csak eszmei kérdés.
Ágoston András:
Eljött az egyenes beszéd ideje
Jó volt hallani, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a politikai erők „együttműködésre vannak kényszerítve”, s hogy a versengés kiegészíti az együttműködést. Igaz az is, hogy a magyarországi politikai elit egészét tekintve „nincsen jó válaszunk Trianon óta”.
Valóban, a kettős állampolgárság kérdését, jóllehet ez az alfája és az ómegája a nemzet szempontjából sikeres rendszerváltásnak, még egy hatalmon levő parlamenti párt sem tűzte napirendre.
Mondjuk, talán mondhatjuk, hogy ez amíg Magyarország az EU-ba igyekezett, talán rendjén is volt. Az a csúnya, kisebbségellenesnek mondható versenyeztetési taktika, amelyet az EU az elmúlt évek folyamán alkalmazott nem engedte meg, hogy a magyarországi tárgyalók sokat foglalkozzanak a mindentől függetlenül létező trianoni trauma feloldására.
Hogy ennek a határon túli kisebbségi közösségek, s az ott működő autonómiakövetelő politikai elitek itták meg a levét? Igen, ez tény, de fátylat reá. Most tenni kellene valami hasznosat, jót!
Reméljük, hogy Orbán Viktor kifejti mire gondolt amikor kijelentette: „a kettős állampolgárság gazdasági kérdés is – az összetartozás és a nagyobb gazdasági övezet a határon belüli magyaroknak érdeke, nem csak eszmei kérdés”.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt Választmánya 2004. szeptemberében A nemzeti integráció közös cél c. memorandumában rámutatott: a vajdasági magyarság legszélesebb rétegei továbbra is fájó alávetettségben élnek. A kiutat a dokumentum szerint a magyarországi politikai elit találhatja csak meg.
A kettős állampolgárság gazdasági kérdés is
A VMDP Memorandumában ez áll: „A VMDP a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli nemzeti integrációjának folyamatában két súlyponti kérdést tart tisztázandónak.
Az egyik: nemzetként kíván-e Magyarország az EU-ban megtelepedni, vagy sem? Ezzel összefüggésben, tisztázni kell lehet-e biztosítani Magyarország fenntartható fejlődésének feltételeit a kisebbségi közösségekben rejlő alkotói energia, a nemzet belső tartalékainak kiaknázása nélkül? Ha a magyarországi politikai elit úgy látja, hogy erre nemcsak érzelmi, kulturális és egyáltalán a szellemi szféra szempontjából, hanem gazdasági okokból is szükség van, akkor a kettős állampolgárság kérdése megoldottnak tekinthető. Nemzeti munkaerő-gazdálkodási modell el sem képzelhető a kettős állampolgárság eszköze nélkül.
A másik: akarja-e a magyarországi politikai elit, hogy a kisebbségi közösségek demokratikus belső közélete is hozzájáruljon a szülőföldön való boldogulás magasztos céljának megvalósulásához? Ha igen, akkor ehhez is meg kell teremteni a feltételeket. Első sorban a magyar autonómiát és a részarányos képviseletet a helyi többségi parlamentekben. Az elmúlt tizenöt év sikertelen küzdelmei bizonyítják, hogy a magyarországi politikai elit aktív részvétele nélkül a közösségen belüli demokráciának ezek a feltételei megvalósíthatatlanok.”
Ha ezekre a kérdésekre igen a válasz néhány fontos változásnak kell bekövetkeznie ahhoz, hogy Magyarországra a kisebbségi közösségeivel együtt figyelmezzen minden külföldi partner.
Politikai döntésre, támogatásra van szükség
A VMDP nem tudja ugyan pontosan, mit kellene tenni, de a Vajdaság vonatkozásában van elgondolása arról, hogyan lehetne a vajdasági magyarságon segíteni, úgy, hogy az egyben serkentse a határmódosítás nélküli nemzetegyesítés folyamatát is.
A többi kisebbségi közösséget is figyelembe véve, talán megalkotható az a 21. századi demokratikus eszközökkel védhető magyar politikai doktrína, amelyet megismerhetnének a partnerek nemcsak az EU-ban, hanem azon kívül is.
Ki kellene használni, hogy a magyarverésekkel kapcsolatban az EU figyelme egy pillanatra a vajdasági magyarok felé fordult. Most jött az el az ideje annak, hogy magyar részről szorgalmazzák a vajdasági magyarság autonómiaigényének teljesítését. De, nem csak úgy általában, hanem egy konkrét autonómiamodell bemutatásával is. Ebben mielőbb egyességre kellene jutni, akár egy részleges Máért-en, vagy más megfelelő egyeztetésen.
A lényeg az, hogy a javasolt elvi modell lehetővé tegye, hogy a vajdasági magyarság a magyar választók névjegyzéke alapján, többpárti választások útján hozza létre a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar autonómiát, amely területi elhatárolódás nélkül alkalmas lehet arra, hogy beilleszkedve a szerbiai jogrendbe végezhesse e nemzeti közösség identitása megőrzésével összefüggő teendőket. A vajdasági magyarság kis parlamentje elsősorban a művelődés, az oktatás és a tájékoztatás területén fejthetne ki áldásos tevékenységet. A vajdasági autonómia szerepének csökkenése, ami az alkotmányozás folyamatában szinte biztosra vehető, a tényleges magyar autonómia bevezetését elsőrendű nemzeti érdekké avatja.
Fontos lenne az is, hogy a magyarországi parlamenti pártok legalább 2/3-os többséggel pártfogásba vegyék a részarányos parlamenti képviselet intézményét. Ezt az intézményt már sikeresen alkalmazzák Szlovéniában, Horvátországban és Kosovóban, miért ne lenne jó a vajdasági magyaroknak is. Különben is, bebizonyosodott, hogy a magyarság megfogyatkozása miatt, a kétpólusú magyar politikai elit hatalomhoz simuló szárnya, még a kisebbségi egypártrendszer körülményei között sem képes önálló fellépésre a szerb politikai színtéren. A segédcsapat megalázó szerepénél mindenképpen hasznosabb lenne, ha a vajdasági magyarság önállóan, demokratikus többpárti választások útján jelölné ki képviselőit, akik a szerb parlamentbeli ténykedésükért nem a hatalomnak, hanem a magyar választóknak tartoznának felelősséggel.
Miután a határon túli magyarság képviselői kivétel nélkül támogatják a kettős állampolgárságot, a magyarországi parlamenti pártoknak mielőbb döntést kellene hozni a kettős állampolgárság ügyében. A VMDP véleménye szerint az MVSZ kettős állampolgárságra vonatkozó sikeres népszavazási kezdeményezése hozzájárult bizonyos magyarországi dilemmák tisztázásához. A megengedő parlamenti határozat nagyban hozzájárulna a tényleges nemzeti egység kialakulásához.
A szerb kormány és a kisebbségi miniszter
Nyílt titok, hogy a szerb kormány Ugljanin tényleges szandzsáki vezető segítségével le akarja cserélni a Szerbia és Montenegró államszövetség kisebbségügyi miniszterét.
Ezt most már Ljaljic miniszter – a Szandzsákban a bosnyák nemzeti szárnyat vezető Ugljanin ellenlábasa – sem tagadja. A Kostunica-Ugljanin politikai játszmának két mozgatórugója van.
Az egyik, hogy Szerbia nem szeretné elveszteni Montenegrót. Akkor sem, ha netán Kosovóról le kellene mondania. Ebben a törekvésében több okból kifolyólag támogatást kap a montenegrói ellenzék nagy részétől is.
A másik, hogy a szandzsáki bosnyákoknak szintén nemzeti érdeke, hogy Szerbia megtartsa Montenegrót, mert a történelmi Szandzsák, ahol a bosnyákok vannak egyre nagyobb többségben, Szerbián kívül, egy kisebb részben, kiterjed Montenegróra is.
Emlékezetes, hogy a néhai Djindjic miniszterelnökké történt kinevezése után – az albánok már akkor sem jöhettek számításba – kisebbségi bosnyákok és magyarok közül a kézhez szokott Ljaljicot és Kaszát karolta fel. Kaszából a szerb kormány egyik alelnöke lett, akit a 2003-as parlamenti választások során Tadic, Djindjic pártbeli örököse látványosan cserben hagyott. (Az ejtett sebek – nemcsak politikai okokból kifolyólag – most nehezen hegednek.)
Djindjic 2001-ben Ljaljic-ból szövetségi kisebbségügyi minisztert kreált. (Hogy bosnyákként a VMSZ tisztségviselőinek segítségével ő vezényelje le a ma is érvényes kisebbségi törvény meghozatalát, melynek következményeként létrejöhetett a szerb hatalom által ellenőrzött nemzeti tanácsok hálózata.)
Kostunica most meneszteni akarja Ljaljic-ot. A felvilágosult nacionalista miniszterelnök – úgy látszik – arra a következtetésre jutott, hogy többet ér neki a bosnyák nacionalista Ugljanin, aki objektíve nem kívánja az államszövetség felbomlását (annak idején az ő bosnyák zászlót lengető kezének levágásával fenyegetett Draskovic az államközösség jelenlegi külügyminisztere), mint a Szandzsákban aránylag szűk bázissal rendelkező szintén bosnyák Ljaljic.
Hogy a dolog még érdekesebb legyen, Kostunica az egész manővert úgy szándékozik végrehajtani, hogy közben a szerbiai parlamentben átvenné a Tadic mellett befutott két bosnyák – Ugljanin-párti – képviselőt is. (A képviselők ilyenfajta vándorlása, különösen, ha pénz vagy funkciók is tárgyai az egyességnek, nem ritka dolog.)
De, van itt még egy bökkenő.
Ljaljic a bosnyák kisebbségügyi miniszter egyben elnöke annak az államszövetségi bizottságnak is, amelynek az a feladata, hogy a konkrét esetekben rendezze a szerb háborús bűnösök kiszolgáltatását a Hágai Bíróságnak.
S itt lépnek be a képbe a VMSZ tisztségviselői. Kostunica – netán Pack asszony javaslatára – úgy próbálja „megsegíteni” az állami szervek által sanyargatott Kaszát, hogy „megszabadítja” egyik pártbeli ellenfelétől, valószínűleg Józsától. (Esetleg Korhecztől, de annak még bizonyítania kell.) Neki továbbra is a kisebbséghez tartozó kisebbsségi miniszterre van szüksége.
Nincs az a szerb nemzeti szempontból fontos feltétel, amelynek Józsa ne felelne meg. Milosevic idejében a Panic-kormányban kisebbségi miniszterhelyettesként lojalitását a szerbek nem kérdőjelezték meg. Tavaly, amikor Kaszát kellett volna helyettesíteni Amerikában a magyarverésekkel kapcsolatos kongresszusi meghallgatáson „nem ért rá”. S egyáltalán a VMSZ nemzeti tanácsának elnökeként igen korrekt viszonyban van Kostunicával. Nem csoda, hiszen a szerb kormányelnök a köztársasági kisebbségi bizottság elnökeként közvetlen főnöke. Magyar kisebbségi miniszterként, magyar állampolgársággal, a kiadatási bizottság elnökeként hatékonyan vihetné a szerb állam érdekeit, a Hágai Bírósággal folytatott megbeszélések során is.
Hogy az egyelőre csak az egyik szerb újságban megszellőztetett tranzakciónak mégis van reális alapja, az abból is látszik, hogy Kostunica egyik közvetlen munkatársa Józsáról tudakozódik a Vajdaságban. Nem is annyira szakmai képességei felől, mint inkább arról, hogy polgárként lehet-e baja az állami szervekkel.
Majd meglátjuk.
Dokumentum:
Magyarverés a bánsági
Beodrán (2.)
Hírlevelünk 81. számában már jeleztük, hogy a bánsági Beodrán még július 24-én történt magyarverés után a sértett Bálint Kornél arccsonttöréssel a becskereki kórházba került. A szájsebész által elvégzett műtétet követően a fiatalember tegnap (augusztus 1-én) kijött a kórházból. Ellenőrzésre szerdán kell jelentkeznie.
VMDP érdeklődött mi történt a továbbiakban. A fiatalember személyesen tett feljelentést, sőt a nyomozók a kórházban is kihallgatták. Az egész falu tudja ki volt a tettes, de a rendőrség még nem nyilatkozott. Pedig az esetnek külön súlyt ad, hogy a súlyos testi sértéssel járó kilengés a falu szerb részében történt. A sértett vétkessége egyelőre kizárható.
A VMDP álláspontja világos: a magyarverések ügyében a
vajdasági magyar pártok nem tudnak semmit tenni. Csak a tájékoztatást tudják
vállalni. A megoldást, a magyar és a szerb kormánynak kell megtalálnia.
Ez akkor is így van, ha mint ebben az esetben is, a rendőrség
úgy látszik mégiscsak dolgozik. A helyileg illetékes
törökbecsei rendőrállomáson megtudtuk, hogy előbb szabálysértési feljelentést készítettek
elő a szerb tettes ellen, de miután nyilvánvalóvá vált, hogy súlyos testi
sértésről volt szó, átminősítették az esetet és
bűnvádi feljelentést tesznek. De nem nemzeti alapú bántalmazásért. Közlemény
nincs. Baj az is, hogy az incidenseket követően nem kerül sor gyors és példát
statuáló bírósági szakaszra. Mindez tovább zavarja a magyar-szerb viszonyokat a
Vajdaságban.
A belgrádi magyar nagykövetség fellépésének, ha sor kerülne rá
biztos lenne foganatja. Mert látszana, hogy Magyarországot
nem lehet bódítani.
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.