Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL III. évf. 88. szám

2005. augusztus 22.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályal­kotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a szám­aránynak megfelelő par­lamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állam­polgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrá­ciójáért.

A Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új nemzeti kon­szenzus jegyében foglalkozik a Kárpát-me­dencei magyar politikai történésekkel.

A Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info honlapon is.

Ágoston András

 

Jelenits István teológusprofesszor: „A pártoknak nem az a dolguk, hogy egy rész, egy nem­zetrész érdekeit képviseljék a többivel szemben és igyekezzenek azt az államban érvényre juttatni, hanem az, hogy őszintén munkálkodjanak a maguk felfogása szerint a közjó szolgálatán"

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin

Sólyom László

a Magyar Köztársaság elnöke

Budapest

Tisztelt Elnök Úr!

A VMDP választmányának értékelése szerint kulcsfontosságú, hogy Szent István-napi be­szédében ki­mondta: rendezni kell a kettős állampolgár­ság kérdését. Az egész nemzet számára biztató, hogy a Magyar Köztársaság új elnöke is szorgalmazza a Kárpát-me­den­cében élő magyarok határmódo­sítás nélküli politikai integrációjának e fontos eszközét.

A pártoló nyilatkozat erősíti bennünk a reményt, hogy más közjogi méltóságok, első sorban a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, meg a Magyar Köztársaság Országgyűlésének elnöke is követik a jó példát és hasonlóképpen foglalnak állást. Fontos lenne, hogy a parlamenti pártok  egyetértésben, vagy legalább a kétharmados többséggel mielőbb – megelőzve a schengeni vasfüg­göny le­ereszkedését – meghozzák a kettős állampolgárságra vonatkozó döntést. Mindannyiunk érdekében, hiszen ezzel segítenék az ország fenntartható fejlődése feltételeinek a megteremtését is. A magyarországi politikai elit ezzel a döntéssel lehetővé tenné a trianoni trauma meghaladását. S azt, hogy mi Kárpát-medencében élő magyarok, nemzetbe rendeződve, közösség­ként foglalhassuk el helyünket Euró­pában.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Megalakulása óta, több mint nyolc éve követelései között szerepel a jogszabályal­kotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, s a szavatolt parlamenti helyek intézménye a szerb par­lamentben. A VMDP vállalja és tovább viszi a történelmi VMDK politikai örökségét. Új nevünk alatt is vall­juk a Kárpát-me­dencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrá­ciójának szüksé­gességét. Ebből az eszméből következik az igényünk, hogy a ma­gyarok számára, akik ezt kérik, váljék lehetővé a magyar állam­polgárság letelepedés nélküli megszerzése.

Elnök Urat arra kérjük, segítsen bennünket, hogy Budapesttel közösen létre hozzuk a köve­teléseknek azt az együttesét, amely lehetővé teszi a vajdasági ma­gyarság politikai szubjektivitással rendelkező közösségként való megmaradását, és bekapcsolódásunkat a Trianonban részekre tört nemzet felemelkedéséért folytatott küzdelembe.  

Azt szeretnénk, ha a magyar diplomácia egyenesen szemébe nézve mind a szomszédoknak, mind az EU-beli tagtársaknak vállalná mind a kettős állampolgársággal kapcsolatos tudnivalóknak a partnerekkel való megértetését, mind a tényleges autonómia iránti igényünk határozott, célratörő támogatását.

Tisztelt Elnök Úr!

Örömmel vesszük tudomásul, hogy Ön a Magyar Köztársaság elnökeként mindegyik hatá­ron túli szervezet vezetőivel tárgyalni szeretne. Arra kérjük, hogy tevékenységi programjába iktasson be egy beszélgetést a vajdasági magyar pártok vezetőivel is.

A VMDP elnökeként álszerénység nélkül állíthatom, hogy az elmúlt tizenöt évben a történelmi VMDK-ban, majd a Vajdasági Magyar Demokrata Pártban, a kisebbségek helyzetének rendezésére vonatkozóan a politikai nézeteknek olyan korpuszát sikerült kialakítanunk, amelyen ma már nem lehet átlépni. Legfeljebb meg lehet kerülni. Erre sajnos van példa.

Úgy véljük eljött az idő, hogy mindenki, aki a nemzet ügyében tevékenykedik,  az asztalra te­gye amije van. Nincs ok arra, hogy mielőbb ne álljon össze az a nemzetstratégia, amelynek a Magyar Köztársaság Országgyűlésében megvan a kétharmados támogatása.

Nagy bizalommal, ezekben a törekvéseinkben várunk Öntől segítséget. Tisztelettel:

Csantavér, 2005. augusztus 21.

Ágoston András

 

Dokumentumok:

Sólyom László Szent István-napi ünnepi beszéde (részletek)

Tisztelt megjelentek! Esküt tett tisztek! Magyarország állampolgárai! A magyar nemzet tag­jai!

Ez a megszólítás illik és jár azoknak, akik a mai ünnepen a magyar államfőt hallgatják. Ez az a közösség, amelynek ünnep Szent István napja, amely képes meghallani ezer év távolságából is e nagy király üzenetét, ez az a közösség, amelynek lelkéből felszakad a kérdés, hol vagy István király?

Tizenöt éve, mióta immár szabadon, augusztus 20-án Szent Istvánt ünnepeljük, évről évre hallhatjuk István intelmeit fiához arról, hogy az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és erőtlen, arról, hogy a királynak türelemmel is irgalommal kell ítélkeznie, és arról, hogy mielőtt a király dönt hallgassa meg a tanácsot. Mindez igaz, és megszívlelendő és évről évre felidézzük István nagy tettét, a magyar királyság megalapítását, amellyel a magyaroknak biztos helyet készített Európában, és felidézzük, hogy ennek köszönhetjük megmaradásunkat.

De lefordítja-e valaki ezeket az üzeneteket a ma nyelvére, felmutatja-e, hogy melyek azok az alapvető vonások Szent István egyéniségében és művében, amelyeket ma meg kell értenünk, ame­lyekre szüksége van jövőnknek is. Szent István legnagyobb tette nem az volt, hogy megalapította a magyar királyságot, és, hogy ezzel Európához csatolt minket. Ezt az ő korában sokan megtették. Európa keleti szélén sorra fölmagzottak a keresztény királyságok és fejedelemségek. Az ő igazi nagysága abban rejlik, hogy szuverén módon határozta meg Magyarország helyét az akkori világ­ban. Halljuk meg, vegyük észre, tekintsük példának azt az öntudatot, azt az önbecsülést, ahogy István fellépett Európában. Nem tett hűségesküt a német-római császárnak, egész életében kerülte a találkozást Ottó császárral, nehogy ez szóba jöhessen. De nem lett vazallusa Szent Péternek sem, a pápa hatalmát csakis a lelki dolgokban volt hajlandó elismerni. A császár és a pápa között olyan függetlenséget biztosított Magyarországnak, amelyre abban a korban csak Franciaország volt képes.

Szent István korában a világ Európa volt, és mint hallottuk, legfeljebb Jeruzsálemig ter­jedt. Ma azonban a földkerekségen kell elhelyeznünk Magyarországot. Nem a szentföldi zarándok­úton áramlik a kultúra, a hír, nem azon jönnek a kereskedők. Az egész világot behálózza egy sűrű kommunikációs háló, zúg-zizeg, felfoghatatlan sebességgel áramlik rajta a hír, a pénz, a tudás. Szinte félelmetes, mesterséges világ ez. És mindenütt légifolyosók, szárazföldi folyosók, emberek­kel és árukkal tele.

És most nekünk ebben a globális világban, ebben a globális perspektívában kell elhelyez­nünk Magyarországot, és innen nézve jó döntés volt, szükséges döntés volt, hogy az Európai Unió tagjává lettünk.

De ebben az új helyzetben is érvényes István tanítása: a szuverén helymeghatározás, az öntu­dat és az önbecsülés. Ne úgy tekintsük tehát az Európai Unióra, mint egy távoli hatalomra, ahol jól-rosszul megértik a problémáinkat, aztán, ha szerencsénk van, javunkra döntenek és támogatást ad­nak. Legyünk tudatában annak, hogy európai mércével mérve középhatalom vagyunk. Van beleszó­lásunk abba, mi történik az unióban, hogy mi történhet az unióban. Igaz, hogy az Európai Unió döntéshozatala nem eléggé demokratikus, de használjuk ki az itthoni demokráciát annak meghatáro­zásában, hogy mit kell képviselnünk Brüsszelben.

És igen, ezzel a határon túli magyarok ügyéről is szólok. Az ő magyar állampolgárságuk fájdalmasan félresiklott. És ez nem maradhat így! Megoldást kell találnunk, annak tudatában, hogy ez nem puszta jogi kérdés, hanem politikai is.                                                                   Forrás: HVG

 

Erős nemzettel Európában

„Nemzeti Összefogás Európában" címmel tartotta a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség augusztus 20-i megemlékezését.

A díszvendégek Mádl Ferenc távozó államfő és felesége, Mádl Dalma asszony voltak.

A konferenciát Martonyi János, a házigazda Szabad Európa Központ vezetője nyitotta meg.

Orbán Viktor: „A családok és a nemzet egységét, a nemzetet és a nemzeti kultúrát védő po­litika nemhogy nem ellensége bármiféle globális, összemberi szemléletnek, de egyenesen előfelté­tele annak. Államalapító szent királyunk tettei azt mutatják: nem lehet a magyarságot Európa ré­szévé tenni, ha előbb nem épít egy erős nemzetet. És nem lehet erős nemzetet építeni, ha nem szi­lárdítja meg akkor a nemzetet alkotó közösségeket. Eszerint a „magunk példáján tanulva" azt is mondhatjuk, hogy a kormányok sokat tehetnek a családokért, a nemzeti kultúra megerősödéséért és az európai közösség értékeinek megszilárdításáért. Az Árpád-házi királyok üzenete az lehet, hogy „csak megőrizve lehet meghaladni, és csak meghaladva lehet megőrizni" - tette hozzá hangsú­lyozva, hogy ma is ez lehet a nemzet egyesítéséhez, az összefogás megteremtéséhez és a közös felemelkedéshez vezető út.

Az Európai Unió megnyitja az utat a magyar nemzet újraegyesítéséhez, feltéve, hogy a szétszabdalt magyarságot képesek vagyunk egyetlen gazdasági övezetté szervezni. Meg kell érteni: a határon túli magyarok ügye nem ideológiai vagy pártkérdés, hanem olyan lehetőség, amely közös hasznot, gazdasági erőforrást kínál a mai határokon belül élő magyarok számára is.

Magyarországon még hiányzik az erős nemzettudat, amely a szomszédos országokban már általános, az a vélekedés, hogy egy hely van csak a világon, ahol mi vagyunk a legfontosabbak, ahol mások érdekei nem előzhetik meg a miénket: ez pedig a hazánk”.

Forrás: fideszfrakcio.hu

 

„Csak a tudatos népnek van jövője”

Átadták az első vajdasági felvételi kérelmeket a Fidesz - MPSZ-be

Közös szentmise és kenyérszentelés előzte meg a Csantavéren tartott Vajdasági Polgári Kö­rök IV. Találkozóját, amelyen a vajdasági mellett anyaországi polgári körök képviselői is jelen voltak. A művelődési programmal összekötött találkozón Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke üdvözölte Sólyom Lászlónak, a Magyar Köztársaság elnökének augusztus 20-i beszédében elhangzottakat. Ágoston szerint a köztársasági elnök első hivatalos beszédében kiállt a kettős állampolgárság mellett, ezért ő levelet intéz az elnökhöz, amelyben többek között további megbeszéléseket szorgalmaz.

A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség európai parlamenti képviselője, Becsey Zsolt szerint dicséretes a vajdaságiak hagyományőrzése. Mint mondta, az, hogy ő a hozzánk közeli vidékről származik, alapfeltétele volt, hogy ezt a területet próbálja megismertetni Európával.

- Ha 100 embert megkérdezünk Európában, mi is az a Vajdaság, 99 nem fogja tudni. Ezért történhet meg az, hogy akár azt is elhiszik, hogy ide 56-ban jöttek a magyarok. Az én feladatom az, hogy mindenki tisztában legyen azzal, kik élnek ezen a területen, mik a legnagyobb gondjaik. Az­zal pedig, hogy a helyiek csoportosulásokba tömörülnek, polgári köröket alapítanak, segíthetnek problémáik megismertetésében - mondta a képviselő, majd hozzátette: - Ezeknek a csoportoknak nem feltétlenül politikai, inkább kulturális, hagyományőrző, magyarságmegtartó szerepük van - tette hozzá Becsey Zsolt.

Éhn József a magyarországi polgári körök képviseletében elmondta, a hazaszeretethez ma­napság Magyarországon úgy viszonyulnak, mint sehol máshol Európában.

- A negatív viszonyulásnak több oka van: az ország feldarabolásával szinte minden kap­csolat megszűnt az elszakított részeken élők között. Később pedig, a szocializmus alatt, tabutéma volt a hazaszeretet. Mindennek ellenére az erős ellenkampány mellett is meglepő volt a december ötödikei népszavazás eredménye - hallottuk Éhn Józseftől, aki szerint a környező országokban a politikai konszenzusnak köszönhetően tudták rendezni a kettős állampolgárság kérdését, ami Ma­gyarországon hiányzik.

Éhn szerint Európa is a tudatos nemzeteket látja szívesen soraiban, még ha nehezebb is tár­gyalni velük.

- Szent István hagyatéka szerint is csak egy tudatos, jövőbe látó népnek van helye Európá­ban, és a kárpát-medencei magyarságnak is csak így lehet közös jövője - mondta Éhn József.

A találkozón László Bálint, a VMDP fiatalabb generációjának tagja ismertette annak a tíz­fős csoportnak a névsorát, akik Vajdaságból elsőként kérik felvételüket a Fideszbe. Mint mondta, a Fidesz legutóbbi kongresszusán hozott döntés értelmében jogunk van erre, és más kárpát-medencei országokban élőkhöz hasonlóan ők is élni szeretnének a lehetőséggel.

- Ezek után akár országgyűlési képviselők is lehetünk, amivel lehetőségünk adódik a fejek­ben lebomlasztani az országhatárokat - mondta László Bálint.                             Forrás: Magyar Szó

 

Délvidéki magyarverések: az unió kormánya szeptemberben tekinti át a helyzetet

Becsey Zsolt, az Európai Parlament képviselője elmondta: már május közepén, amikor a délszláv bizottság ült, tájékoztatta a pozitív és a negatív fejleményekről Doris Pack asszonyt, il­letve a bizottság egészét a temerini súlyos esetről, és arról, hogy általában hogyan látják Magyaror­szágon az ottani magyaroknak az oktatási, igazságszolgáltatási, rendőrségi és foglalkoztatási hely­zetét és emiatt az elvándorlás erős fokát. A fideszes Európa-képviselő július elejére kérte egy rend­kívüli bizottsági ülés összehívását, ezzel párhuzamosan föl is szólalt a plenáris ülésen.
A rendkívüli plenáris ülésen végül is megvizsgáltuk a helyzetet, mondta Becsey Zsold, majd így folytatta: abban maradtunk, hogy a bizottság elnöke levet ír Kostunica államfőhöz, illetve három miniszteréhez, amiben konkrétan rákérdez azokra a kérdésekre, amiket vizsgáltunk még januárban. Tehát az igazságszolgáltatás, a belügyminiszternél a rendőrségi kérdés és az oktatási miniszternél az oktatás helyzete, beleértve a szabadkai tanárképző megnyitását, amit akkor megígértek.
Most várjuk a szerb fél válaszát.                                                                                 Forrás: MR

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.