Vajdasági Magyar Demokrata Párt
http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
HÍRLEVÉL III. évf. 89. szám
2005. augusztus 24.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt.
Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási
jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak
megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt
igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő
magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új nemzeti konszenzus
jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
A Hírlevél legutóbbi számai olvashatók a www.hufo.info honlapon
is.
Ágoston András
Orbán Viktor: "A határon túli magyarok ügye nem ideológiai kérdés, nem pártkérdés, hanem olyan lehetőség, amely közös hasznot, gazdasági erőforrást kínál a határon belül élő magyarok számára is"
Ágoston András:
A harmadik erő
Több jel is utal arra, hogy a magyar média egy része néhány brosúrával lemaradt. Továbbra is árokásással foglalatoskodik, különben látná, hogy a szemünk előtt új folyamat zajlik. Alakul a nemzeti konszenzus a nagy kérdésekben. Magyarország EU-csatlakozása után a legfontosabb az, mi legyen velünk magyarokkal? Egyenes derékkal helyezkedjen-e el Magyarország az EU-tagok között, vagy meghunyászkodva, a megfelelési szándék, s az ehhez fűződő feladatok terhétől görnyedezve?
Eddig a december ötödike után kialakult nyomasztó hangulat, és a pártok vitája uralta a politikai mezőnyt.
Az új magyar köztársasági elnök megválasztását, majd beiktatását követő megnyilvánulásai alapjában ingatták meg az állóháború lövészárkaiban tüsténkedő hadak eszmei pozícióit.
Még hozzá úgy, s ez történelmi huszárvágás lehet, hogy a nemzet szempontjából nézve döntő időpontban a nemzeti érdekeket kiemelte a politikai csatározások tüzéből. Sólyom László jó időben, jó ütemben és jó irányba terelve a közös ügyet lépett be a magyarországi és az össznemzeti politikai színtérre.
Amelyen – ez most már látható – harmadik erőként lesz jelen az elkövetkező években. Hirdetve, hogy a megerősödött Magyarországnak, s a Kárpát-medencében „összerendezett” magyar nemzetnek nem árthat a globalizáció.
Győzhet a nemzet
Sólyom László Szent István-napi beszéde után egyszerre vannak nemzeti célok, amelyek érdekében – miért ne lennénk egy kicsit derűlátóak – mindenki összefogást sürget.
Mintha mindenki egyetértene abban, hogy tizenöt évvel a rendszerváltás és egy évvel az EU-csatlakozás után újra értékelni kell az ország helyzetét. A cél az, hogy a középnagyságú Magyarország ne csak a megfelelni igyekezzen, hanem vegyen részt az új Európa számára fontos kezdeményezések kidolgozásában is. Már Mádl Ferenc kimondta, „össze kell rendezni” a nemzetet. Sólyom László vállalva ezt az utat tovább lépett. Meg kell „értetni” mindenkivel akit illet, mondta , hogy a kettős állampolgárságra a nemzetnek szüksége van. Van tehát esélyünk arra, hogy Magyarország egyenes derékkal, kisebbségeivel együtt foglalja el helyét Európában és a világban.
Magyarország a fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtésében belső tartalékokkal rendelkezik. A kettős állampolgárság nemcsak a trianoni trauma meghaladását segítheti, de Magyarország és a magyarok gazdasági felemelkedését is.
Jóllehet egyelőre csak tendenciákról van szó, Sólyom László és Orbán Viktor ünnepi gondolatai, meg Gyurcsány Ferenc keddi rádióinterjújában kinyilvánított hajlandósága, hogy a nemzet szempontjából kedvező megoldásokat keresni kell és meg is kell találni, reményt ad arra, hogy a magyar nemzet mégis győztesként indulhat neki a 21. századnak.
S ami még hátra van
Magyarország esélye a nemzeti összefogás. Szükség van rá, s remélhetőleg az eredmény sem marad el. Még a schengeni vasfüggöny leereszkedése előtt lehet kettős állampolgárság, s ennek alapján nemzeti oktatási és munkaerőgazdálkodási stratégia. Amelybe már beépülhetnek a Kárpát-medencében élő magyarság egészének érdekei, belső értékei és tartalékai.
A magára talált nemzet alapérdeke, hogy a konszenzusos szomszédságpolitikája a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjának megvalósítását szolgálja. Meg kell értetni a szomszédokkal, hogy ha türelemmel lesznek a magyar törekvések, első sorban a tényleges esetünkben a magyar (perszonális) autonómia iránt, ez számukra is jó. A trianoni trauma meghaladása ugyanis közös érdek. Nemcsak azért, mert demokratikus eszközökkel a nemzeti integrációt különben sem lehet megakadályozni, hanem mert a toleráns politika meghozza gyümölcsét. A nemzeti integrációval párhuzamosan megnyílhat az út a kisebbségekhez tartozó személyek polgári identitásának az utódállamban történő kibontakoztatása előtt.
A cél első sorban az, hogy a vajdasági magyarok valamelyik vajdasági magyar párt, vagy politikai tömörülés jelöltjeként, a vajdasági magyarok választási névjegyzéke alapján, magyar szavazatokkal jussanak be a szerb parlamentbe, a magyaroknak fenntartandó helyek egyikére. Erre a részarányos részvételre addig lesz szükség, amíg be nem járódnak a magyar (perszonális) autonómia intézményei. Ugyanakkor, cél lehet az is, hogy egy vajdasági magyar, tehetségének és a szerb fogadókészség függvényében, egy szerb párt tagjaként is részt vehessen a parlamenti választásokon. Hogy, mint szerbiai polgár is érvényesülhessen. De akkor a szerb párt politikáját kell képviselnie. Ez viszont már az ő a magánügye, aminek nincs köze a vajdasági magyar közösség érdekérvényesítésének folyamataihoz.
Tekintettel Schengen fenyegető közelségére, a kettős állampolgárság ügye most prioritás. Ugyanakkor a bilaterális kapcsolatok terén nagyon fontos, hogy Budapest vállalja a konkrét vajdasági autonómia-modell képviseletét. Mert Szerbia – sajnos néhány vajdasági magyar politikus segítségével – éppen most igyekszik bebetonozni azt a „kisebbségvédelmi” struktúrát, amely a közjogi ellenőrzésen túlmenően Kostunica számára biztosítja a kisebbségek politikai ellenőrzését. Budapestnek nem szabadna megengedni, hogy autonómiaügyben a szerbek kész tények elé állítsák. Ez nemcsak presztízsveszteséget jelentene, de egy állandósult feszültségforrás beépülését is, amelynek a biztonsági szelepe Szerbia kezében maradna.
Ezzel a helyzettel van szoros összefüggésben a kisebbségi közösségeken belüli politikai pluralizmus nyílt és megoldatlan kérdése. A helyi hatalomhoz simuló politikailag elhasználódott kisebbségi magyar nemcsak politikai elitek másfél évtized alatt, magyarországi támogatással, mára már megcsontosodott kisebbségi egypártrendszert hoztak létre, amelyet nem szándékoznak harc nélkül feladni. Ennek ellenére az ellentmondást, amely abban nyilvánul meg, hogy ezek az elitek budapesti pénzek felett diszponálva a helyi hatalom szekerét tolják, valahogy fel kell oldani. Kíméletesen, megnyirbálva előbb a legvadabb kinövéseket, de kitartóan és határozottan.
Ez most a feladat, és nem is kicsi.
A VMDP az időben:
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt
Temerin
Közlemény, 2003.
december 2.
Schengen és a kettős állampolgárság
Mádl Ferenc
államférfiúi bölcsességét dicséri, hogy most, amikor a kettős állampolgárságról
szóló viták kritikus ponthoz értek, méltósággal és határozottan a kettős
állampolgárságot igénylő politikai erők oldalára állt.
A Magyar
Köztársaság elnök megállapítása, hogy a kettős állampolgárság egyszerűsített
megszerzése „nem ütközik kényszerítő jogi akadályokba sem a magyar alkotmány,
sem a nemzetközi és az európai jog alapján” számunkra azt jelenti, hogy Mádl
Ferenc elismert jogtudósként is hitet tesz a Kárpát-medencében élő magyar
közösségek határmódosítás nélküli nemzeti integrációja mellett.
A magyar
politikai elit főrangú megszemélyesítőjeként tett megnyilatkozása utal arra is,
hogy Magyarország a fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtésére
vonatkozó EU-kötelezettséget az egész nemzet belső tartalékainak
igénybevételével kívánja teljesíteni. Úgy, hogy Magyarország és a határon
túli magyar közösségek nemzetként foglalhassák el helyüket Európában.
A Vajdasági
Magyar Demokrata Párt szerint a küszöbön álló MÁÉRT előkészítő tanácskozáson
a Mádl Ferenc által megjelölt úton kell elindulni. Különben az a veszély fenyeget,
hogy 2004. május elseje után a vajdasági magyarságnak szembe kell nézni a
súlyos anyagi terhekkel járó schengeni vízumrendszabályok alkalmazásával.
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt - Temerin
Medgyessy Péter
Magyarország Miniszterelnöke
Budapest
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Az elmúlt hetekben a kettős állampolgárságról szóló vita bizonyos vonatkozásait és hangnemét tekintve kezd méltatlanná válni mindazokhoz, akiknek valami közük van hozzá. Az elhangzott érvek, ellenérvek s a riogatások ellenére a vitában két tény vitathatatlanná vált. Az egyik az, mi a minimum, a másik, hogy mi a maximum.
A minimumot a Kárpát-medencében élő magyarság, s annak szervezetei fogalmazták meg: a magyar állampolgársággal járó útlevél az, amivel a magyar politikai elit hozzájárulhat a kapcsolattartás jelenlegi szintjének a megőrzéséhez.
A maximumot azok akarják a határon túli magyarok nyakába varrni, akik ezzel kívánják elriasztani a magyarországi magyarokat az általunk kért minimumtól is.
A magyar politikai elit tudja, hogy Magyarországnak a rossz demográfiai mutatók ellenére meg kell teremtenie a fenntartható fejlődés feltételeit, s hogy ebből kifolyólag érdeke fűződik a kettős állampolgárság intézményének rugalmasabb kezeléséhez. Döntést azonban a magyar politikai elit nem hozhat.
Ebben a helyzetben csak a magyar kormány dönthet. Azt kell eldöntenie, hogy sok más európai országhoz hasonlóan akar-e magyar állampolgársággal járó útlevelet adni azoknak, akik a határon túli magyarok közül ezt igénylik, vagy nem. Ha a döntése pozitív lenne, amit mi a közvetlenül érdekeltek szívből kívánunk, csak akkor kerülhet sor az Országházban – egy új nemzeti konszenzus eredményeként – a kettős állampolgárság tartalmának pontos megállapítására.
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A Vajdasági
Magyar Demokrata Párt szerint az új nemzeti konszenzus alapelmei a következők: a határmódosítás nélküli
nemzeti integráció immár visszafordíthatatlan folyamatának továbbvitele, a
nemzetként történő elhelyezkedés az EU-ban, a kisebbségi autonómiatörekvések
határozott támogatása, a Kárpát-medencében élő magyarság nemzeti érdekeinek
meghatározása a demográfiai mutatók által diktált körülmények között, s a
szülőföldön való boldogulás dogmájának felülvizsgálata.
Ha a magyar kormány az alkotmánynak megfelelően politikáját a további gyors gazdasági felemelkedés jegyében, s a trianoni traumát meghaladva akarja alakítani, a kettős állampolgárság segítségére lehet a munkaerő-gazdálkodás, s a nemzet egészének demográfiai mutatóival összefüggő szociális gondoskodás új eurokonform modelljének megalkotásában.
Abban a reményben, hogy lehetséges az új nemzeti konszenzus, s a magyar kormány számunkra kedvező döntése megszületik, tisztelettel:
Temerin, 2003. augusztus 19.
Ágoston András
Dokumentum:
Merre tart az MPSZ? – kerekasztal a szervezet jövőjéről
Szász Jenőt hibáztatják a polgári szövetség
helyzetéért
Merre tart az MPSZ? Erre a kérdésre keresték a választ azok a kolozsvári újságírók, publicisták, akik a minap a Transindex internetes portál által szervezett beszélgetésen vettek részt. A Magyar Polgári Szövetségen belül a partiumi vezetők kizárása után kialakult helyzetet elemezve Kelemen Attila, a Transindex főszerkesztője elmondta: meglátása szerint azután, hogy a tusványosi szabadegyetemen Markó Béla RMDSZ-elnökkel együtt fellépő Orbán Viktor Fidesz-elnök „validálta” az RMDSZ autonómiaprogramját, Szász Jenő MPSZ-elnök kegyvesztett lett a Fidesznél. „A Magyar Polgári Szövetség elnöke azt hitte: az, hogy Kövér László, a magyarországi párt alelnöke jelen volt Székelyudvarhelyen az MPSZ-vezetőség ominózus ülésén, legitimációt jelent a Fidesz részéről a tisztogatásra. Szász Jenő azonban csalódott várakozásaiban, és úgy tűnik: alku született a háttérben Szász eltávolítására” – fejtette ki Kelemen Attila.
Debreceni Hajnal televíziós újságíró elmondta, az MPSZ-beli kizárások története emlékezteti az RMDSZ szatmárnémeti kongresszusán történtekre: akkor Tőkés Lászlót távolították el az RMDSZ tiszteletbeli elnöki tisztségéből, és az ellenzék – javarészt mai MPSZ-esek – tiltakozott, diktatórikusnak nevezte a módszert. „Most ugyanazok a tiltakozók járnak el hasonlóan” – tette hozzá Debreceni Hajnal.
Rostás-Péter István rádiós újságíró úgy vélte, Szász
Jenőnek az volt a veszte, hogy nem volt képes kezelni a szórvány- és
tömbmagyarság képviselői közti feszültségeket, amelyek egyébként az RMDSZ-ben
is jelen vannak, de sokkal kevésbé láthatóan. „Szász Jenő végül nem integrálta,
hanem dezintegrálta az RMDSZ ellenzékét” – szögezte le Kelemen Attila.
Forrás:
Krónika
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket!