Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évf. 6. szám

2004. január 27.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                   www.vajdasagma.info                    www.gondola.hu

                                      www.hufo.info                            www.dnp.hu

 

 

Csorba Béla, a VMDP alelnöke:

Üsd a magyart!

 

Rövid összefoglaló a TEMERIN Községben 2003 júniusától 2004 januárjáig történt magyarellenes cselekményekről

 

2003. június 7-én kora hajnalban tömegverekedésre került sor a Kossuth Lajos utcá­ban, melynnek során szerb fiatalok mintegy negyven (!) főnyi csoportja összeverte és -rug­dosta Bartók Ervin és Bartók Lóránt magyar nemzetiségű fiatalokat. A verekedés az ilyenkor szokásos forgatókönyv alapján kezdődött. Először verbálisan kötöttek bele a magyar fiúkba, de miután ők minderre nem reagáltak, az egyik szerb fiú elkezdte Bartók Lóránt fülét csavar­gatni, mire ő visszaütött. A többiek erre vártak, csoportosan nekiestek Lórántnak, majd a se­gítségére siető testvérbátyjának, Ervinnek is. A rendőrség csupán néhány főkolompost állított elő, meg persze az áldozatokat, merthogy védekezés közben ők is visszaütöttek.

 

2003. augusztus 30-án a temerini főutcán a friss betonjárdába a következő magyarelle­nes feliratot vésték be ismeretlenek: SMRT MAĐARIMA - SRPSKI ČETNICI. (Magyarul: Halál a magyarokra – Szerb Csetnikek.) A rendőrség elvégezte a helyszínelést, a tettesek máig nem kerültek elő.

 

2003. szeptember 21-én este egy csoport (kb. tíz főnyi) szerb fiatal Temerin központ­jában kiprovokált majd üldözőbe vett két magyar fiatalembert, akik a támadók elől a Pivarijum sörözőbe menekültek, s ott elrejtőztek az illemhelyen. A kiérkező rendőrök dolga­végezetlenül távoztak, a támadók közül senkit sem vettek őrizetbe, sem a megtámadottakat nem részesítették védelemben. Ezt követően a támadók (közöttük olyan is, akit verekedésért már többször szabálysértési bíróság elé állítottak) berontottak a sörözőbe, és brutálisan meg­verték, összerugdalták és megtaposták Szlimák Árpádot, akit ezt követően eszméletlenül szállítottak az újvidéki kórházba. Társa, Sarnyai Tibor megúszta kisebb veréssel. Az elköve­tők közül három ellen indult eljárás, a többieket futni hagyták. De szabálysértési bíró elé idézték Sarnyait is, ti. egyet ő is odacsapott a provokálóknak.

 

2003. október 4-én a Jugoszláv Néphadsereg utca 126-os számú ház előtt álló ún. Naszvagyi-keresztet rongálták meg. E kegyhelyet a község katolikus magyar lakossága még 1882-ben állította. Nem először érte merénylet: 2000. február 11-éről 12-re virradóra letépték a Krisztus-corpust, szétszórták a virágokat. A tettes(ek) ismeretlen(ek).

 

2003. október 31-én az Újvidék-Temerin útvonalon közlekedő városi autóbuszjárat 758-as számú járművében jókora betűkkel a következő feliratra lettek figyelmesek az utasok:

                           SRBIJA SRBIMA

                           NAPOLJE MAĐARIMA.

(Fordításban: Szerbiát a szerbeknek, kifelé a magyarokkal!)

A VMDP alelnökének intervenciója nyomán az Újvidéki Városi Közlekedési Vállalat vezérigazgatója azonnal intézkedett, és eltávolíttatta a magyarok elűzésére felszólító feliratot.

 

2003. december 6-ára virradóra ismeretlen tettesek festékszóróval bemocskolták Kováts Antal helyi születésű magyar költő mellszobrát. A szobor közvetlenül a városháza bejáratánál áll, ennek ellenére a szolgálatban levő portások úgymond semmit sem láttak. Ez­zel egyidőben festékszórókkal összefirkálták a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület ablakait és bejáratát, a helytörténeti múzeum bejáratára pedig a Szerb Radikális Párt kezdő­betűit (CPC) pingálták.

 

2004. január 5-ére virradóra három, magyarok tulajdonában levő ház ablakát robban­tották be az üvegre erősített petárdákkal ismeretlen tettesek a Népfront utcában (Ulica Narodnog fronta) és a Papp Pál utcában (Ulica Pap Pavla). Személyi sérülés nem történt, fel­jelentésünk nyomán a rendőrség elvégezte a helyszínelést.

 

2004. január 18-ára virradóra a Népfront utca (Narodnog fronta) és a J. J. Zmaj  (Zmaj Jovina) utca sarkán álló, a katolikus hívek által még 1893-ban állított Kovács-keresztet gya­lázták meg: leszaggatták és összetiporták a koszorúkat és a virágokat. E kegyhely ellen is intéztek már támadást. 1990 nyarán, amikor az első magyar politikai érdekvédelmi szervezet, a VMDK megalakult, Vajdaság-szerte több magyarellenes provokációra került sor. Említett keresztet „véletlenül” ledöntötték egy telefonpóznával. Az esetet munkahelyi balesetnek nyil­vánították. Csak hónapokig tartó huzavona után állították helyre a megrongált építményt.

 

Adalék TÖRÖKBECSE Községből (NOVI BEČEJ)

 

2003. december 28-án hajnalban Törökbecsén két súlyos incidens is történt. Mindkét esetben magyar fiatalok az áldozatok, és mindkét esetben nagyobb számú szerb fiatal a tá­madó.

 

2003. december 28-án hajnali 3 óra körül mintegy 8 főből álló szerb csoport támadta meg Csányi Zoltánt, aki jelenleg a szegedi tudományegyetem konzervatóriumának ötödéves hallgatója, és a karácsonyi ünnepekre érkezett szüleihez. A támadók ok nélkül megverték és megrugdosták. Csányi Zoltán azonnal feljelentést tett a rendőrségen. Két járőrrel visszamen­tek a tett helyszínére, s miközben a vizsgálat folyt, ugyanazok a személyek a rendőrök sze­meláttára (!!!) ismét leütötték. A rendőrség tagjai a későbbiek során is részrehajló magatartást tanúsítottak. A szabálysértési bíró példátlanul enyhe ítéletet hozott: az egyik támadót tíznapi elzárással, egy másikat ezerdináros pénzbírsággal sújtott. Ugyanekkora bírságot róttak ki Csányi Zoltánra is, minthogy védekezni merészelt.

 

2003. december 28-án hajnali 4 óra körül szerb fiatalok öttagú csoportja (nem azonos az előbbi bandával) gépkocsin követte a barátnőjével hazafelé tartó Virág Krisztiánt. A luthe­ránus (evangélikus) templom előtt körülfogták őket, majd egy Rackov Vladimir nevezetű szerb nemzetiségű illető kétszer megütötte: először a szemét, majd a száját, amelyből az ütés hatására mintegy 2 cm-es darab szakadt ki. Közben a támadók száma jócskán fölszaporodott, s csupán egy arra járó szerb fiatalember közbelépésének köszönhetően nem verték jobban össze. Az egészségházban látleletet vettek, majd a délelőtt folyamán Virág Krisztián feljelentést tett a rendőrségen, de tíz nap elteltével sem kapott semmilyen visszajelzést.

 

Megjegyzés:

                    Mind a temerini, mind a törökbecsei esetekről részletes dokumentációval rendelkezünk, amit a Vajdasági Magyar Demokrata Párt archívumában őrzünk.

 

 

Mellékletek:

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény 2004. január 26.

 

A kisebbségi érdekeknek megfelelően

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli a Korhecz Tamás, vajdasági kisebbség­ügyi titkár kezdeményezését, melynek célja a tartományi képviselőház képviselőinek megvá­lasztására vonatkozó jogszabály megváltoztatása.

A VMDP ugyanakkor megállapítja, hogy a jogszabályba nem a nemzeti tanácsok jo­gait kell beiktatni – ehhez módosítani kellene a Vajdaság Autonóm Tartomány statútumát is – inkább horvát, vagy szlovén mintára a kisebbségek már európai normává lett számarányos képviseletét kellene lehetővé tenni. Ide értve természetesen a kisebbségi választói névjegyzék hatóságok által történő felállítását is.

Ezzel a megoldással a vajdasági politikai elit egyszerre felszámolhatná a milosevici rendszerben rögzített választási eljárást, s elindulhatna az Európába vezető úton. Persze csak akkor, ha ezt a törekvést a köztársasági képviselőház is megerősíti.

A VMDP a kicsit megkésett kezdeményezéstől függetlenül megkezdte a helyhatósági és a tartományi választásokra való előkészületeket. Ágoston András elnök a múlt héten a VMDP helyi vezetőivel Becsén és Adán tárgyalt a teendőkről. Tegnap Szenttamáson vitatták meg a tennivalókat.

A jelenlegi politikai folyamatokat figyelembe véve, valószínűnek látszik, hogy a VMDP a választásokon egyedül indul. Az alakulófélben levő Vajdasági Koalícióhoz nem kíván csatlakozni, de ha ez társulás zátonyra fut, újra felveti a Vajdasági Magyar Koalíció megalakításának lehetőségét.

Addig is – a helyi viszonyokhoz igazodva – a VMDP együttműködik mindazokkal a demokratikus pártokkal, amelyek a kifogásolható tevékenységekbe bonyolódott községi ve­zetőségek leváltását tűzték ki célul.