http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. december 22.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Békés, meghitt Karácsonyt és sikerekben gazdag új évet kívánunk minden kedves olvasónknak
Ágoston András:
Új Magyarországot!
Levelet hozott a posta. A kiskunhalasi KRK Szilády Áron gimnázium 12/A osztályos tanulói küldték. Tizenheten írták alá, közöttük „egy nem magyarországi magyar”. Meg az osztályfőnökük: Oláh Adrián. A többi között ez áll benne: „Mi elmentünk december 5-én és természetesen IGEN-nel szavaztunk. Bennünk még nagyon él a trianoni gyalázat emléke, szeretjük az elszakadt területeken élő magyar testvéreinket!
Nem fogadjuk el a népszavazás meghamisított eredményét! Úgy gondoljuk, hogy eszméinkért közösen küzdve el tudjuk tűntetni a politikai határokat, és meg tudjuk teremteni az új MAGYARORSZÁGOT! Vannak olyan kérdések, amelyeket nem lehet a pénz szemszögéből nézni. Szeretnénk, ha tudnák, hogy mindenben támogatjuk Önöket, és idehaza mi is mindent megteszünk a decemberi népszavazás gyalázatának a lemosására. Összefogunk, mert összetartozunk. Szeretettel és tisztelettel: olyan magyarok, akik még hazafiak maradtak.”
A levelet felolvastuk a VMDP választmányának ülésén. Jól éreztük magunkat. Felemelő a tudat, hogy nyolc éves küzdelmeink, reményeink a sikertelen népszavazás után, most egy kiskunhalasi gimnázium tanulói és osztályfőnöke körében virágoztak ki. De ez nem csoda: reményeink egy tőről fakadnak. Hiszünk abban, hogy Magyarország határmódosítás nélkül megújulva, csak a Kárpát-medencében élő magyarokkal együtt foglalhat egyenes derékkal helyet Európában. Köszönjük a levelet fiúk, lányok, s kedves osztályfőnök Oláh Adrián.
Dokumentumok:
Vajdasági Magyar Demokrata Párt 2003. május 31.
Állásfoglalás az új nemzeti konszenzus szükségességéről
1. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt a Kárpát-medncében élő magyarok határmódosítás nélküli nemzeti (politikai) integrációjának folyamatában új konszenzust azért tartja szükségesnek, hogy Magyarország EU-tagsága nyomán előállt új helyzetben a nemzet megadhassa a felelet a 21. század számunkra legfontosabb kihívására. Feleletet a kérdésre, képesek-e a Kárpát-medencében élő magyarok politikai elitjei arra, hogy megteremtsék Európában a nemzetként való helyfoglalás lehetőségét?
A VMDP szerint igen, ha jó célok meghatározása és jók az eszközök.
2. A máig alkalmazott hármas prioritás egy cél, az EU- tagság elérését tette lehetővé.
Magyarország csatlakozását az euroatlanti szervezetekhez, mint célkitűzést, a magyar politikai elitek egésze prioritásként őszintén elfogadta. A másik kettő az EU-csatlakozásnak volt alárendelve, úgy, hogy a szomszédokkal való jó kapcsolat általában a határon túli magyar közösségek ügye elé került. Ennek az oka az, hogy jóllehet a szomszédos országok az európai politikai színtéren nem akadályozhatták Magyarország gyors európai felzárkózását (részben, mert saját gondjaikkal voltak elfoglalva másrészt, mert Magyarország saját erejéből gyorsan haladt előre), a kisantant eszméit azonban a magyar kisebbségeik követelései iránti hajthatatlanság formájában sikerült átmenteniük a 21. századba.
Az EU-csatlakozási görcsben a magyarországi politikai elit eszközökben nemigen válogatva söpörte le a kisebbségi közösségek autonómiatörekvéseit az asztalról és mellőzte egy koherens, távlatot nyitó nemzetkoncepció kialakítását.
Ez EU-csatlakozási görcs, s a szomszédok többségi elitjeinek az a ”felfedezése”, hogy a nemzetközi politikai színtéren a kisebbségi politikai elitekkel sakkban tarthatják Magyarországot, a belpolitikában pedig nagyobbára olcsó pénzen megvásárolhatják őket, egy évtized alatt kétpólusú formációkká alakították a határon túli magyar politikai eliteket. Az EU-hoz, valamint az USA-hoz való viszonyulás stratégiai kérdései pedig a magyarországi politikai elitet tették, ha nem is kétpólusúvá, de jelentősen megosztottá.
3. Az EU-hoz illetve az USA-hoz való viszonyulás tekintetében még nem érett meg a helyzet a döntésre. Az új konszenzust először a határon túli kisebbségek ügyében lehetne és kellene is kialakítani. Mindenek előtt az illúzióktól kell megszabadulni. Elsőként attól, hogy az EU-ban, ha mindannyian benn leszünk, automatikusan megoldódik a kisebbségi közösségek ügye, s akár a nemzetegyesítésre is sor kerülhet. Elég, ha megemlítjük az albánok és a macedónok helyzetét Görögországban, s máris kitűnik: az EU tagság nem változtatja báránnyá a farkasokat.
Az új nemzeti konszenzus alapelmei a VMDP szerint a következők: a határmódosítás nélküli nemzeti integráció immár visszafordíthatatlan folyamatának továbbfejlesztése, a nemzetként történő elhelyezkedés az EU-ban, a kisebbségi autonómiatörekvések határozott támogatása, a Kárpát-medencében élő magyarság nemzeti érdekeinek meghatározása a demográfiai mutatók által diktált körülmények között, s ez utóbbival összefüggésben a szülőföldön való boldogulás dogmájának felülvizsgálata.
A VMDP szerint a nemzeti integráció jogi eszközei között a kettős állampolgárságnak az időszerű vízumkérdéstől függetlenül nagy a jelentősége. Ha a magyar kormány az alkotmánynak megfelelően politikáját nemzetben gondolkodva – a további gyors gazdasági felemelkedés érdekében – a trianoni traumát meghaladva akarja alakítani, akkor a kettős állampolgárság intézménye segítségére lehet a távlatos munkaerő-gazdálkodás, s az ezzel, valamint a nemzet egészének demográfiai mutatóival összefüggő szociális gondoskodás új eurokonform rendszerének megalkotásában.
Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin
Közlemény, 2004. december 14.
A magyarországi politikai eliten a sor
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli az Magyar Szocialista Párt javaslatát, miszerint négypárti egyeztetést kell kezdeni, a sikertelen népszavazás után előállt helyzettel kapcsolatban.
A VMDP nyolc éve kéri a kettős állampolgárságot a mindenkori magyar kormánytól. Tavaly aláírásgyűjtést kezdeményezett és a vajdasági magyar pártok több, mint ötvenezer aláírást gyűjtöttek össze a kettős állampolgárságra vonatkozó igény alátámasztására.
A vajdasági magyar pártok közös szakértői bizottsága Szalma József professzor vezetésével a magyarországi szakjogászok által is méltatott javaslatot készített elő a szükséges törvénymódosításról.
Sajnos, a bizottság munkájának befejezése után olyan közjátékra került sor, ami a kettős állampolgárság ügyének továbbvitelét megakadályozta. Kovács László akkori magyar külügyminiszter Kasza Józsefnek adott be nem váltott ígéretéről van szó, amelyet a VMSZ elnöke készpénznek vett és politikailag lefékezte a kettős állampolgársággal kapcsolatos széleskörű akciót. Mint ismeretes, Kasza elismerte, hogy Kovács a kettős állampolgársággal kapcsolatos akció lefékezése fejében anyagi támogatást ígért.
Ezt követte a Magyarok Világszövetségének kezdeményezése, amely a több mint 350 ezer felelős, nemzetben gondolkodó választópolgárnak köszönhetően – közjogi szempontból – ügydöntő népszavazás formáját öltötte.
A magyar választó testület a kettős állampolgárságra vonatkozó kérésről, így, vagy úgy véleményt mondott. Ez a vélemény a kisebbségi közösségek számára lesújtó.
Annál fontosabb a kampányban ellenpropagandát folytató MSZP négypárti egyeztetésre vonatkozó kezdeményezése. Feltéve, hogy nem további politikai maszatolásról van szó, a négy magyarországi parlamenti párt most a nemzet felemelkedése szempontjából történelmi döntést hozhat. Történelmi döntésre kerül sor, akkor is, ha igen, s akkor is, ha nem lesz négypárti egyeztetés eredménye.
A kisebbségi közösségek pártjainak most egy feladata van. Az, hogy a magyar parlamenti pártok felelős egyeztetéseit ne zavarják. A kisebbségi közösségek pártjai, valamint a Fidesz-MPSZ és az MDF a MÁÉRT ülésén egységesen igent mondtak. Az MSZP és az SZDSZ nemet.
A magyarországi parlamenti pártok most újra egyeztethetnek. Közös döntésüket a történelem jegyezni fogja. A politikában a legnehezebb várni. Várjuk ki a döntésüket. És reménykedjünk.
Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin
Közlemény, 2004. december 19.
Közös javaslat a kettős állampolgárság megadására
A VMDP elfogadja Orbán Viktor kezdeményezését
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt elfogadja és támogatja Orbán Viktor véleményét miszerint a január 6-án és 7-én tanácskozó határon túli magyar vezetők készítsék el a kettős állampolgárságról szóló törvénynek legalább a vázlatát, s lehetőleg a részleteket is dolgozzák ki. Fontos a Fidesz – MPSZ elnökének az a javaslata is, hogy az így elkészített dokumentummal a határon túli szervezetek kérjék fel valamelyik erre jogosult szervezetet, hogy a törvényjavaslatot terjessze az Országgyűlés elé.
Tekintettel arra, hogy a vajdasági magyar pártok 2003. december 10-én az 1993. évi LV állampolgárságról szóló törvény 4. paragrafusa 3) bekezdésének (honosítás) módosítási javaslatáról egységes álláspontot alakítottak ki, amelynek tekintetében a konszenzus ma is fennáll, Ágoston András, a VMDP elnöke levélben kérte fel a határon túli magyar szervezetek vezetőit, hogy a januári szabadkai találkozón ebből a konszenzusos módosítási javaslatból kiindulva fogalmazzák meg álláspontjukat.
Emlékeztetőül: a vajdasági magyar pártok szakértői bizottsága a Magyar Köztársaság állampolgársági törvénye 5. paragrafusának (visszahonosítás) következő módosítását javasolja:
a) Az első bekezdés marad tartalmában változatlan. A mondat elején egy (1) bekezdés jelzés pótlásával,
b) Az első bekezdés után következne a második bekezdés:
(2) Kérelmére visszahonosítható a 4. paragrafus (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott feltételek fennállása esetén, a Magyarországon nem lakó, magát magyar nemzetiségűnek valló, korábban magyar állampolgársággal rendelkező személy is.
A VMDP továbbra is úgy gondolja, hogy a vajdasági magyar pártoknak ez a konszenzusos javaslata alkalmas arra, hogy a határon túli kisebbségi közösségek azon tagjainak, akik ezt igénylik, lehetővé váljék a magyar állampolgárság egyszerűsített megszerzése.
E konszenzusos vajdasági javaslat alapirányát támogatják a Magyar Köztársaság elnöke által felkért szaktekintélyek is. S az sem mellékes, hogy ez a javaslat gyors és elfogadható megoldást jelent a nehéz helyzetben levő vajdasági magyarság számára.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt nem ellenzi, hogy amennyiben erre a határon túli magyar vezetőknek megfelelő szakértői háttere lenne, s azok a feladat belátható időn belül el tudják végezni, a vajdasági magyar pártok konszenzusos javaslata köré építkezve, sor kerüljön akár egy teljes állampolgársági törvénytervezet kidolgozására is.
Szájer a kettős állampolgárság tömeges kérvényezésre buzdít
Szájer József a Fidesz – MPSZ képviselője az Európa Parlamentben. Ő azt tanácsolja a szomszéd országokban élő magyaroknak, hogy tömegesen folyamodjanak magyar állampolgárságért, amit lehetővé tesznek a Magyar Köztársaság örvényei. A Fidesz európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt frakciójának az alelnöke a hét végén New Yorkban a manhattani Árpád-teremben tartott előadásában hangsúlyozta: az állampolgárságot kérő beadványok nagy számával megakadályozható, hogy a kettős állampolgárság ügye eltűnjön a politikai színtérről.
Úgy ítélte meg, hogy a kettős állampolgárságról tartott népszavazás eredménye jó volt, de nem sikeres. Rámutatott arra is, hogy a Trianon következtében a határokon túl élő magyaroknak nem praktikus, hanem erkölcsi okok miatt kell útlevelet adni, mivel ők is a magyar nemzet tagjai. Szájer József felhívta a figyelmet arra, hogy Románia EU-csatlakozásához Magyarország szavazata is szükséges. Így lehetőség van arra, hogy Bukarestet politikájának a módosítására bírják olyan kérdésekben, mint a kisebbségi egyházak javainak a visszaszolgáltatása vagy a környezetkárosító verespataki aranykitermelés beindítása.
Forrás: Fidesz Hírlevél
Köszönjük, hogy elolvasta a Hírlevelünket!