Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évf. 17. szám

2004. március 15.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                           www.vajdasagma.info   

                      www.gondola.hu               www.hufo.info             www.dnp.hu

 

Március 15-én

Emlékezzünk! Az 1848-as magyar forradalmat és a szabadságharcot leverték az orosz-osztrák hadak. Mégis, a Bach-korszak sötét éveit követően a nemzet élni akarása, majd a kiegyezés, addig nem látott fejlődésnek nyitott utat az Osztrák-Magyar Monarchia magyar felében is.

Az első világháború és a trianoni békediktátum ezt a fejlődést megszakította.

Most amikor Magyarország és Szlovákia, ahol nagy magyar kisebbség él, belépnek az Európai Unióba, mindent meg kell tennünk, hogy a többi elszakított nemzetrész rossz helyzetétől függetlenül nemzetként foglalhassuk el helyünket az európai nemzetek körében. Úgy gondoljuk, hogy nem a határok erőszakos megváltoztatása, hanem a határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamatának előbbre vitele hozhatja el a trianoni trauma feloldását.

Ez az oka annak, hogy a Vajdasági Magyar Demokrata Párt kitartóan követeli a magyar (perszonális) autonómia megvalósítását Belgrádtól, és kéri a kettős állampolgárságot Budapesttől.

Egyetértünk Kövér Lászlóval, aki kimondta: „többé nem létezik a határon túli magyarság kérdése, csak a magyarság kérdése”.

Ígéretek

"Bugár vendége a legveszélyesebb populisták fajtájából való. Nem csak értelmetlenül ígérget, de még teljesíti is az értelmetlen ígéreteket."  

Így a Sme c. szlovák lap Orbán Viktor révkomáromi látogatásáról. Mi erre csak azt mondhatjuk: Orbán Viktor nekünk pont így jó.

 

RMDSZ felmérés a kettős állampolgárságról

Az erdélyi magyarság 80 százaléka jónak tartaná a magyar állampolgárság kiterjesztését, 60 százaléka kérné is a magyar okmányokat, 14 százalékát viszont a kitelepedésre serkentené a lehetőség.

 

Konferenciasorozat a kettős állampolgárságról

Konferenciasorozatot indított a Magyar Tudományos Akadémia annak érdekében, hogy a kettős állampolgársággal kapcsolatos kérdésekben a tudomány is állást foglalhasson. Az Európai Unió tagállamaiban jelenleg is működő modellek több követhető példát mutatnak. A történelemtudománytól egészen a nemzetközi jogig terjedően vizsgálja a Magyar Tudományos Akadémia szakmai vitafórum-sorozata a kettős állampolgárság európai példáit és azok alkalmazhatóságát Magyarországon.

Forrás. Vajdaság Ma

 

Tíz éve kérik a kettős állampolgárságot

Katona Ádám, az Erdélyi Magyar Kezdeményezés nevű RMDSZ platform elnöke levélben vetette szemére Markó Bélának, hogy nem veszi figyelembe az erdélyi magyarság alapérdekeit:

„Platformunk, az EMK több alkalommal a szűkebb és a szélesebb körű nyilvánosság előtt is kifejtette, hogy Szövetségünk súlyos politikai-erkölcsi válsággal küszködik, mert sokféleképpen sérültek a demokratikus vezetési elvek Szövetségünkben.

Ez a jelenség különösen nyilvánvalóvá vált az RMDSZ csúcsvezetésének a belső önrendelkezésünk (a háromszintű autonómia-struktúra) megteremtése érdekében folytatandó küzdelemről, továbbá a számunkra hasonlóképpen létfontosságú ún. kettős állampolgárság kialakítása érdekében folytatandó küzdelemről történt lemondásával, Szövetségünk csúcsvezetésének kormányzati feladatvállalása, 1996. november 28. óta.

Holott Szövetségi programunk kötelezően előírja valamennyiünk számára a háromszintű autonómia-struktúra érdekében folytatandó politikai küzdelmet!

Tragikus tény figyelmeztet napjainkban kettős állampolgárságunk hiányára is: az ún. schengeni határzár kialakítása! Ismeretes, hogy ez rendkívül megnehezítette, illetve lehetetlenné tette a romániai magyar nemzeti közösség jelentékeny részének kapcsolattartását anyaországunkkal.

(Talán nem árt emlékeztetnünk arra a tényre, hogy az EMK éppen egy évtizede folyamatosan küzd az alanyi jogon minden magyar számára biztosítandó kettős állampolgárságért. Nem platformunkon múlt és múlik, hogy ez a jogos követelés máig nem került bele Szövetségünk programjába.)”

 

Itt van már a Kánaán?

Markó Béla az autonómiakövetelőknek:

- Ami az autonómia eszményét illeti - mondta - ennek különféle formái már meghonosodtak Romániában. Ilyen például a felekezetek autonómiája, a helyhatóságok autonómiája is megvalósult, a Helyi autonómia chartáját pedig becikkelyezték.

A kisebbségek, a kisebbségi közösségek életét érintő autonómiának két fontos szempontja van. Az egyik, hogy a kisebbségeknek legyen joguk részt venni a rájuk vonatkozó döntések meghozatalában. A másik pedig, hogy saját maguk határozhassanak a kizárólag őket érintő kérdésekben. Az RMDSZ programjának szerves részét képezik a különböző autonómia-formák - tette hozzá a szövetségi elnök.

Az autonómia eszménye a döntéshozatalnak ebben a két formájában ölt testet - hangoztatta. Az, hogy ténylegesen milyen intézményi, közigazgatási, oktatási, kulturális területeken valósul meg, és miként változik, az már a többség és a kisebbség párbeszédétől függ Romániában, csakúgy, mint másutt.

 

Vigyázó szemetek Erdélyre vessétek!

Szenvedélyesen egyoldalú, önzőnek mondható megnyilvánulást engedett meg magának Markó Béla, amikor kijelentette, a magyar közösségnek mindaddig egységesnek kell maradnia, amíg helyzetét nem lesz képes megnyugtatóan rendezni Romániában. Továbbá, hogy a romániai magyar választó 2004-ben nem csupán szavazni fog, hanem a szó szoros értelmében választani is aközött, hogy folytatja-e az egységes küzdelmet jogaiért, vagy viszálykodó pártokra bontja a magyar közösséget és ezzel azt is elveszíti, amit eddig kivívott.

Ez a kijelentés demokrácia-ellenes és hadilábon áll az igazsággal is.

Mi lenne, ha a Vajdaságban nem lenne VMDP, s a Markó-féle egységeszmény érvényesülne? Nem kérné senki a kettős állampolgárságot, sem az autonómia törekvések támogatását. S nem lenne olyan-amilyen, de mégis a demokratikus felé hajló kisebbségi közéletet.

A szakadékot nem lehet két lépésben átugrani. Ha most nem kap segítséget és politikai támogatást Tőkés László és a bátrak körülötte, elhúzódhat nemcsak az erdélyi, hanem a többi kisebbség folyamatos leépülés állapotából való felemelkedése is.

 

Dokumentumok:

A VMDP a Kovács-interjúról

Közlemény, 2004. március 10.

Nem a vajdasági magyaroknak kell dönteni

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt úgy látja, hogy a magyar külügyminiszter kettős állampolgárságra vonatkozó, a Magyar Szónak adott interjúval, Ficó fogadásával, valamint az erdélyi autonómia elleni megnyilvánulásaival a kádári alapvetést idézi, miszerint a kisebbségek „szőröstül, bőröstül” a kisantant államok illetékességi körébe tartoznak. Merthogy legfontosabb a jó viszony a szomszédos országokkal. 

A magyar külpolitika első embere – a szlovákiai magyarok legitim pártjának ellenkezését semmibe véve – fogadta a szlovák magyarellenes párt vezetőjét, s felbujtónak tartja a magyar publicistát, aki autonómiát követel az erdélyi magyaroknak. Kovács László a titáni erőfeszítésekkel parlament elé vitt székelyföldi autonómiamodell képviselőivel szemben kitartóan a kétpólusú erdélyi politikai elit kis lépéseket szorgalmazó, hatalomhoz simuló szárnyát támogatja. A kettős állampolgárságra irányuló kéréssel szembeni ellenszenvét interjújában a vajdasági magyarság megosztottságával és a szerintünk nem várható nemzetközi bonyodalmakkal igyekszik palástolni.

A magyar külügyminiszter ezzel a magatartásával szembekerült több, a szomszédos országokban élő kisebbségi közösség alapérdekeivel. Ennek a magatartásnak a VMDP szerint két oka lehet.

Az egyik – jó, ha csak erről van szó – a közelgő EU parlamenti választások. A magyar külügyminiszter úgy akar a mögöttes politikai erőknek voksokat szerezni, hogy a schengeni vasfüggöny leeresztésének politikai megelőlegezésével igyekszik a magyarországi szavazók egy részének bebizonyítani: a 23 millió román helyett nem kíván a nyakukra hozni 8-10 millió magyarral kevert szerbiai állampolgárt.

 A másik olvasata ennek a magatartásnak sokkal súlyosabb és nincs, vagy csak részben van összefüggésben a választási előkészületekkel.

Nemzetünk alapérdekeivel lenne ellentétben, ha a szomszédos országokban élő magyaroktól való kemény elhatárolódás, már annak lenne előhírnöke, hogy a magyar politikai elit egy része a rossz demográfiai mutatók szorításában a megoldást nem az egész nemzet belső tartalékainak alkotó felhasználásával kidolgozott nemzeti modellben látja.

A kettős állampolgársággal kapcsolatban a vajdasági magyarság egyet akar. A teljes jogú állampolgárságot, azokkal a jogokkal és kötelezettségekkel, amelyeket helyben lakás nélkül, Magyarország gazdasági helyzetét figyelembe véve reálisan megvalósíthat. Ezeknek a jogoknak és kötelezettségeknek a mértékét a magyar kormánynak, illetve a négypárti egyeztetés után az Országgyűlésnek kell megállapítania. A labda nem a vajdasági magyarság térfelén pattog.

Mégis, reménykeltő, hogy Kovács László Magyar Szónak adott interjújában reális helyzetmeglátással arra figyelmeztet, hogy „egy magyar párt – mármint a VMSZ – egyedül nem tudja érvényesíteni a magyar jogokat”. A VMDP is úgy látja, hogy a parlamenten kívüli magyar pártoknak össze kell fogni a vajdasági magyarságot érintő legfontosabb kérdésekben.

 

A VMDP a nemzeti tanácsok szabadkai találkozójáról

Közlemény, 2004. március 12.

A VMSZ mellőzi a perszonális autonómiát

A VMDP és a VMDK Memorandumának ellensúlyozására a Vajdasági Magyar Szövetség nemzeti tanácsa a minap Szabadkán vendégül látta a többi szerbiai kisebbség szintén tengődő, s elégedetlen nemzeti tanácsainak képviselőit.

Azzal, hogy a bosnyák, a bolgár, a bunyevác, a horvát, a roma, a román, a ruszin, a szlovák és az ukrán nemzeti tanácshoz csatlakozva a VMSZ nemzeti tanácsa is anyagi követelésekkel fordul Kostunica kormányához, a párt aprópénzre váltja a magyar (perszonális) autonómiára vonatkozó követelést. A többiekről talán elmondható, hogy nem tudják, mit cselekszenek, de a VMSZ tisztségviselői nem egyszer elismerték, hogy a nemzeti tanácsuk több szempontból is demokráciahiányban szenved.

Érthetetlen, hogy a VMSZ miért elégszik meg sima anyagi követelésekkel, amikor Kostunica már kormányfői belépőjében szorgalmazta a perszonális autonómiát a kosovoi szerbeknek. Ami pedig nemzetközileg bevett hivatkozási alapot ad a mi autonómiaköveteléseinknek is.

Kilóg a lóláb.

A VMSZ, nem először, alálicitál a VMDP és ezúttal a VMDK autonómiaköveteléseinek. Két oka is van erre, de közülük egyik sincs összhangban a vajdasági magyarság alapérdekeivel.

Először, a VMSZ az összejövetel megszervezésével kódoltan ugyan, mégis üzen az új kormánynak. Az üzenet lényege: mi ugyan Kostunica ellen acsarkodunk a médiában, de íme készek vagyunk a megegyezésre. Minimális anyagiak fejében lemondunk a lényegről, a perszonális autonómiára vonatkozó követelésről. S hogy bennünk – mármint a VMSZ-ben a szerb hatalom mindig megbízhat. Hát igen, ez így igaz.

De van még egy oka a parádés erőfitogtatásnak is beillő szabadkai fogadásnak. A VMSZ miután elvesztette a választásokat, most nemzeti tanácsán keresztül igyekszik megtartani valamiféle dominanciát, ha máshol nem, hát a szerbiai kisebbségek között. Célja, hogy ezzel egy másik kódolt üzenetet juttasson el Kostunica kormányához. Ha a szerb kormány megadja a kért anyagiakat, s egy régi jugoszláv törvény alapján – annak ellenére, hogy nincs köztársasági kisebbségi törvény – megengedi a kisebbségi szövetség megalakulását is, abban a VMSZ viheti a prímet, vele pedig tudvalevően meg lehet egyezni.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt elítéli a a vajdasági magyarság alapérdekeit sértő politikai kereskedelmet és felszólítja a VMSZ-t, hogy csatlakozzon a VMDP és a VMDK Memorandumához. Annál is inkább, mivel Józsa László a VMSZ nemzeti tanácsának elnöke a minap a sajtóban is elismerte, hogy a VMSZ-nek – a VMDP számára érthetetlen okokból – kormányzati felelősségvállalása ellenére sincsenek adatai a kivándorlás mértékéről, de a lappangó, a magyarokat fenyegető szerb nacionalizmus valóban fenyeget.

 

Ágoston András levele az amerikai szerb diaszpóra azonosíthatatlan képviselői részéről halálosan megfenyegetett vajdasági politikushoz.

Tisztelt Kasza József és Nenad Canak! Megütközve vettük a hírt, hogy politikai tevékenységük miatt halálos fenyegetéssel kell szembe nézniük.

Mindegy, hogy a fenyegető levelet ki küldte, alapjában véve az sem fontos, milyen reális erő áll a fenyegetőző elégedetlenek mögött, már a fenyegetés tényét is a leghatározottabban elítéljük, s szolidaritásunkról biztosítjuk mindkettőjüket.

A VMDP politikai alapállása közismert. Az sem titok, hogy sok mindenben eltérőek a nézeteink, mégis úgy gondoljuk, hogy az ilyen és hasonló fenyegetések nem maradhatnak meg a magánszférában, mert ez a demokratikus erők egészének meghunyászkodása lenne.

A VMDP a demokratikus viszonyok megőrzése érdekében fontosnak tartja, hogy az illetékes szervek a megfelelő eljárás lebonyolítása után a nyilvánossággal is közöljék mire jutottak.

A lincshangulat kiprovokálása szöges ellentétben áll nemcsak az érintettek, de az egész szerbiai demokrácia alapérdekeivel.

Temerin, 2004. március 13.

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.