Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évf. 29. szám

2004. május 3.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                                           www.hufo.info             www.dnp.hu

 

Ágoston András:

Magyarország az EU-ban

Új konszenzusra van szükség

A Vajdasági Magyar Demokrata Pártot és vajdasági magyarságot megelégedettséggel tölti el, hogy Magyarország május elsején az Európai Unió tagjává vált. A sikeres csatlakozást a rendszerváltó magyar nemzet közös, demokratikus fegyvertényének tartják.

Elsősorban a magyarországi magyarok, az eddigi kormányok érdeme a csatlakozás. Az ország és kormányainak sikeres ország- és társadalomépítő lendülete tette lehetővé, hogy Ma­gyarország beléphessen az európai nemzetek bizonyítottan sikeres szövetségébe. Jó, hogy a Magyarország számára szerencsés történelmi körülmények folytán Európának is érdekében áll az EU kereteinek bővítése. A tizenöt éves versenyfutás sikeréhez hozzájárult az áldozatkész, demokratikus politizálás is, amelyet magyar közösségek folytattak. Bebizonyították, hogy a Kárpát-medencében élő magyarok a trianoni trauma ellenére hívei a határmódosítás nélküli, demokratikus átalakulásnak. Autonómiatörekvéseikkel példát statuálnak a kisebbség és a többség közötti feszültségek békés rendezésére.

A VMDP szerint most új nemzeti konszenzusra van szükség. Csak ez vezethet el a tri­anoni trauma távlatokat nyitó meghaladásához, s egyben a Magyarország fenntartható fejlő­dése feltételeinek megteremtéséhez. Ahhoz, hogy akár néhány éven belül megtörténhessen a sikeres helyfoglalás Európá­ban, legalább 65 százalék nemzetben gondolkodó szavazóra van szükség Magyarországon. Ez a minimum, ami még biztosíthatja a nemzeti érdek határozott, megalkuvásra nem hajló képvi­seletét az EU-ban.

Akarja-e az EU-tag Magyarország az új magyar konszenzust? Vállalja-e a többfrontos küzdelmet a kisebbségek autonómiatörekvéseinek érvényesítéséért, másrészt a nemzet határ­módosítás nélküli politikai integrációjának sikeréért? Nemzetünk felemelkedése reményében Hinni akarjuk, hogy igen!

Meg átfogó nemzetfejlesztési stratégiára is

Szembenézve a rossz demográfiai mutatók által kiváltott, sajnos tartósnak ígérkező nehézségekkel olyan új, az egész nemzetet átfogó, annak belső energiaforrásait feltáró fej­lesztési stratégia, s ebben egy új foglalkoztatáspolitikai modell kidolgozása a célravezető, amelynek eredményeként a magyar nemzet egésze, teljes vértezetben állhat ki a nemzetközi porondra. A Kárpát-medencében élő magyarság ezzel a 21. századra szóló nemzeti stratégiá­val foglalhatja el helyét Európában. A trianoni trauma okozta hátrányból előnyt kovácsolva, ésszel, munkával és bölcsességgel elért eredmények birtokában válhat a nemzet az EU-ban versenyző élboly sikeres, netán irigyelt tagjává. A kettős állampolgárság a 21. századra szóló nemzetstratégia kimunkálásának elengedhetetlen politikai és gazdasági eszköze.

Jó, hogy a magyar politikai elit szorgalmazza a kimaradó országok mihamarabbi fel­vételét az EU-ba. Az EU azonban magában alkalmatlan a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjának megvalósítására. Ez magyar feladat. És most van okunk az optimizmusra.

Megnyugtató, hogy az EU-tag Magyarországnak többé nem kell szembenéznie a kis­antant gáncsoskodásával: nyugodtan élére állhat a kisebbségi közösségek autonómiatörekvé­seinek. A demokrácia e térségben elképzelhetetlen a magyar, de a más kisebbségi közösségek számára is elfogadható autonómia nélkül. Magyarország számára előnyös lehet, ha a törté­nelmi feszültségek feloldása céljából, józan kompromisszumként, az EU-ban élére áll a ki­sebbségi autonómiákért folytatott küzdelemnek.

Minél hamarabb vállalja ezt az új tevékenységet, annál hamarabb szokják meg azok, akik eddig hihettek a csatlakozást gátló hisztériakeltés taktikájában.

 

Orbán Viktor:

Kettős állampolgárság és autonómia

„A státusztörvény maradványaiért persze küzdeni kell, de be kell látnunk, hogy a megoldás a jövőre nézve már nem a státusztörvény, hanem a kettős állampolgárság. Úgy tű­nik, a kettős állampolgárságot könnyebben el tudjuk fogadtatni – idehaza és külföldön is -, mint a státusztörvényt sikerült, tehát én támogatom teljes mellszélességgel a kettős állampol­gárságot. Az autonómiát pedig egy európai kérdésnek tartom, ami lehet egy katalánnak Spa­nyolországban, egy osztráknak Olaszországban, Dél-Tirolban vagy egy németnek Brüsszel­ben, az, bizony kijár az Erdélyben vagy éppen Kárpátalján élő magyarnak is, tehát az autonó­miákat mindenhol, mint európai módszereket és megoldásokat szerintem szabad, lehet, sőt nemzeti kötelességünk is támogatni.”

Forrás: Vasárnapi Újság, 2004. április 25.

 

Az első fecskék

 

Lehet az új helyzetnek megfelelően politizálni. Bizonyíték erre a magyar ET-képvise­lők sikeres kezdeményezése.

Az Európa Tanács tizenöt képviselője olyan határozat elfogadását kezdeményezi, amelyben az ET Parlamenti Közgyűlése figyelmezteti Romániát, hogy a helyhatósági válasz­tásokat szabályozó törvény diszkriminatív rendelkezéseket tartalmaz, és sérti a Tanács által képviselt európai szellemiséget. A kezdeményezők mindenekelőtt a nemzeti kisebbségi szer­vezetek választási részvételével kapcsolatban megszabott feltételeket tartják elfogadhatatlan­nak.

A tervezet szerint a román helyhatósági választásokat szabályozó törvény ellentmond az Európa Tanács alapdokumentumai szellemiségének. Az említett diszkriminatív jogsza­bályok, különös tekintettel olyan érzékeny területen, mint a választói jog, lehetetlenné teszik egy demokratikus társadalom elidegeníthetetlen részének tekintett pluralizmus megvalósulá­sát, és súlyos veszélyt jelentenek a demokrácia működésére Romániában. - áll a szövegben.

Az aláírók: Braun Márton (Magyarország), Németh Zsolt (Magyarország), Bauer Edit (Szlovákia), Christos Pourgourides (Ciprus), Sali Berissa (Albánia), Michael Spindelegger (Ausztria), Lord Kilclooney (Nagy-Britannia), M. Andrzej Wielowieyski (Lengyelország), Paoletti Tangheroni (Olaszország), Luc Van den Brande (Belgium), Hanne Severinsen (Dánia), Manuela Aguiar (Portugália), Andreas Gross (Svájc), Boriss Cilevics (Lettország), Renate Wohlwend (Liechtenstein).

Forrás: Szabadság, Kolozsvár

 

Kasza Kovácsot, Kostunica Kaszát

 

Hírlevelünkben is szóltunk már róla, hogy Kasza József a vajdasági magyarság elleni nacionalista atrocitásokról szóló híreket felpörgetve, elérte, hogy Kovács László, magyar kül­ügyminiszter találkozót beszéljen meg a számára Kostunica, szerb miniszterelnökkel. Jeleztük azt is, hogy Kasza nem az atrocitások ügyében akar eredményt elérni Kostunicánál, hanem a saját szabadkai embereit próbálja átmenteni. Első sorban a szabadkai, s a többi magyartöbb­ségű község belügyi főnökeinek leváltását szerette volna elkerülni.

Mielőtt valaki azt gondolná, hogy ezek a belügyérek korrekt módon felderítettek min­den a korábbi években is sorjázó nacionalista atrocitást, s ez az oka annak, hogy Kasza küzd megmaradásukért, el kell mondani, erről szó sincs. Pont ezek az urak azok, akik az elkövető­ket szinte kivétel nélkül futni hagyták.

Akkor meg miről van szó? Miért küzd értük Kasza a sivatagi oroszlán bátorságával és kitartásával. A felelet egyszerű: megértették egymást. Abban, amiben kellett.

Hogy miről lehet szó, kitetszik a tizenhárom Szabadkán működő párt közös petíciójá­ból, amelyben a Kasza országlásának idején Szabadkán lezajlott gyanús ügyletek kivizsgálá­sát követelik egyszerre három szerb minisztertől.

Kostunica eleget tett Kovács kérésének, meghallgatta Kaszát, majd mintha mi sem történt volna, szépen leváltotta a belügyi főnököket.

Kasza tehát rászedte Kovácsot, de, a balkáni mentalitást illető alapos ismeretei elle­nére csalódnia kellett Kostunicaban. Mert ő szedte rá Kaszát, nem pedig fordítva.

A vérig sértett Kasza, ahelyett, hogy felfogná már végre, hogy a vajdasági magyarság politika súlyának drasztikus csökkenése folytán rá a szerb politikai színtéren, mint kezes bá­rány magyar káderre sincs többé szükség, tovább hetvenkedik.

Szereptévesztésben, a riadt politikus a megbántott pózában, a Beta hírügynökségnek keményen megrótta Kostunicát, aki szerinte kijátszotta közös megállapodásukat, s további konzultáció nélkül, úgy váltotta le a magyar többségű községek belügyi főnökeit, hogy még a községi önkormányzatok elnökeit sem érte­sítette. Mintha Kasza még alkudozhatna bár kivel is a szerb vezetők közül.

Hogy azok a fránya rómaiak minden helyzetben tudtak legalább egy bölcs mondással szolgálni. Van idevágó szentencia is: si fractus illabatur orbis, impavidum ferient ruinae. 

(Ha a világ összeomolva rászakad is, akkor is rettenhetetlenül áll a romok felett.)

 

Nincs rá szükség

 

A mesterségesen felfokozott médiakampánynak vége. Kasza József bejelentette: az előzetes sejtetések ellenére nem lesz jelölt a június 13-ai szerbiai elnökválasztásokon. Ehe­lyett megállapodást szeretne aláírni a Boris Tadic (Djindjic örököse) által vezetett Demokrata Párttal. Annak ellenére döntött így a VMSZ, hogy Kasza korábban a Demokrata Pártot is azok közé sorolta, akik korábban többször is megcsalták „a legnagyobb vajdasági magyar pártot”.

De nem ez a lényeg. A lényeg, összehozni legalább egy megállapodást. Hogy az ünne­pélyes aláírás nyomán megmaradjon a nagyság illúziója. Válságban van maga a párt, de még inkább az általa képviselt évtizedes hatalompárti politika. A VMSZ csak most fogta fel, hogy eljárt felette az idő, nincs szükség önálló magyar pártra a szerb politikai színtéren.

Ezzel magyarázható, hogy egy piruettel a VMSZ felsorakozott a VMDP követelése mögé. Maga is perszonális autonómiát követelve, Kasza most már hajlandó támogatni a csa­podárnak kikiáltott Demokrata Pártot.

Vesztére, mert ezzel a kijelentésével a VMSZ nemzeti tanácsának tett ke­resztbe. Korábban ugyanis azt állította, hogy ez az egypárti legális, ámde nem legitim testület maga a magyar (perszonális) autonómia.

Mindeközben, mintha ez az ő dolga volna, Kasza élesen bírálta a magyar kormányt, mert az – szerinte indokolatlanul – támogatja a G17 Plus nevű liberális kormánypártot. Azt a pártot, amelynek korábbi elnökjelöltjét korábban a magyar többségű községekben látványos kampánnyal igyekezett szavazatokhoz juttatni. Merész fordulattal, Kasza Labusnak most azt rója fel, hogy a Kostunica-kormány pénzügyekkel foglalkozó alel­nökeként a füle botját sem mozgatja a VMSZ által jelzett szerb nacionalista kilengések ügyében ügyében. (Hacsak nem arról van szó, hogy látványosan hátat fordítva a magyar kormánynak és az MSZP-nek, esetleg a Fidesz – MPSZ segítségével, újra megpróbál bejutni a néppártok európai szövetségébe.) Ravasz.

A kérdés most már csak az, hogy a VMSZ meddig tudja elviselni a gyakori száznyolc­van fokos fordulatokat.

 

Perszonális autonómia a szerbeknek

 

Koszovó: területi és perszonális autonómia a szerbeknek A múlt csütörtökön a szerb parlament zárt ülésen, egyhangúlag elfogadta Kostunica autonó­mia-tervét. Eszerint a kosovoi szerbek számára több körzetben területi, a szórványban pedig perszonális autonómiát kell létrehozni. Kostunica a minap Busekkel folytatott tárgyalásai so­rán is szólt kormányának autonómia-tervéről.

A szerb parlament javasolja Kosovo tartomány közigazgatási felosztásának módosítá­sát. Öt 1991-ben még szerb községből autonóm szerb régió jönne létre: a tartomány középső és északi részén, a Morava folyó mentén, a dél-koszovói Sar hegység környékén és a tarto­mány nyugati, Metóhiának nevezett részén. Az autonóm régión kívül élő koszovói szerbek kulturá­lis és személyi elvű autonómiát élveznének.

A kosovói albánok politikai képviselői elutasítják Kostunica tervét. Korábban az egyik albán politológus a klasszikus kifogást hangoztatta: nem engedhetik meg, hogy a szerbek Kosovóban gettóba vonuljanak.

Ismerős a kifogás. Korábban a szerb hatalom is ezt hangoztatta, amikor a magyar autonómiakövetelésekről volt szó. Mégis, jó, ha tudjuk, hogy a szerb miniszterelnök a legsúlyo­sabb körülmények között is törődik övéivel.

 

Már a románok is

 

Kettős állampolgárságot kér a szerbiai románságnak a Szerbiai Demokratikus Moz­galom. A testület 3. kongresszusa arra kéri Bukarestet, hogy a Szerbia-Montenegróval szem­beni vízumkényszer bevezetése után az anyaország azoknak is adjon kettős állampolgárságot, akiknek házastársa román. A kongresszuson elhangzott: leginkább most van szükség arra, hogy Románia segítse a kör­nyező államokban élő románságot. A szerbiai közösség szerint Zajecarban román kulturális központot, Borban konzulátust lenne szükséges létrehozni. A testület tovább igényli, hogy mint eddig, a szerbiai román fiatalok kapjanak ösztöndíjat Bukaresttől. A tanácskozás mindezt a Nastase-kormánynak címzett közleményben hozta nyilvánosságra, közli a Rompres.

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.