Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évf. 35. szám

2004. május 30.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                      www.gondola.hu               www.hufo.info

             www.dnp.hu

 

Erdő Péter prímás a csíksomlyói búcsún

 

A csíksomlyói Mária-kegyhelyen lezajlott pünkösd szombati búcsún, Erdő Péter bíbo­ros, prímás, budapest-esztergomi érsek celebrálta a szentmisét. Ünnepi beszédjében a többi között kiemelte:

Népünk azonosságának, méltóságának, katolikus hitéhez való ragaszkodásának és a Szűzanya iránti bizalmának és tiszteletének hirdetője és tanúbizonysága ma is ez a világhírű csíksomlyói búcsú, ahol együtt imádkozunk jelenlévők és a zarándoklatunkat távolból kísérők. Imádkozunk népünkért, a többi népért, imádkozunk egész Európáért.

Az egyházi ta­nításban szereplő emberi jogok tiszteletben tartásának szükségességéről szólva emlékeztetett boldog XXIII. János pápa Pacem in terris enciklikájára, amely már több negyven évvel ezelőtt ezen alapvető jogok között sorolta fel "a közösség alkotásának jogát is". Erdő Péter hangsú­lyozta: ez a jog az egyes nemzeti csoportokat is megilleti, s ezért tulajdonít a Szentatya olyan nagy fontosságot a nemzeti kisebbségek kérdésének. Hangoztatta, a katolikus szociális tanítás a különböző érdekek kiegyenlítését tartja kívánatosnak, mégpedig többek között a nemzeti­ségi és nemzeti jogok, valamint a kulturális örökség tiszteletben tartása révén.

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2004. május 30.

 

Együtt az autonómiáért

 

1. Markovic, szerb parlamenti elnök szabadkai autonómia-tagadó kijelentése után egy nappal, megállapodás született a Kárpát-medencében tevékenykedő autonómiakövetelő poli­tikai erők együttműködéséről.

Ágoston András a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke szombaton, Szegeden aláírta az autonómiakövetelő Kárpát-medencei magyar szervezetek együttműködésére vonat­kozó megállapodást. A VMDP az erdélyi politikai elit nemzeti szárnyával együtt, közös nemzetközi tevékenységbe fog a magyar (perszonális) autonómia megvalósítása érde­kében.

A Tőkés László nevével fémjelzett társulás közösen szólítja meg az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlését, az Európai Palamentet, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet, hogy a parlamenti demokrácia eszközével szerezzen érvényt a közösségi auto­nómia jogi kereteinek elnyerésére irányuló igényének és tegye lehetővé, hogy a Kárpát-me­dencei őshonos magyar közösségek, megkülönböztetés nélkül, hasonló autonóm intézmé­nyekkel, jogosítványokkal és hatáskörökkel rendelkezzenek, mint az Európai Unió jogálla­maiban élő autonóm közösségek.

A társuló felek a cél érdekében önálló és egységes Nemzeti Tanácsot hoznak létre, melynek Brüsszelben is lesz irodája.

2. Ismeretes, hogy a szerb parlament elnöke budapesti tárgyalásairól visszajövet Sza­badkán, azon frissiben meghazudtolta magyar partnerének tett ígéreteit. A buda­pesti látogatást kieszközlő VMSZ szégyenére és a vajdasági magyarok okulására kijelentette, hogy Szerbia – mivel a kosovoi szerbek helyzete nehezebb, mint a vajdasági magyaroké – a perszonális autonómia vonatkozásában fenn kívánja tartani a kettős mércét.

Markovic parlamenti elnök a G17 Pártban vezetője Ispánovics Istvánnak (aki valaha a történelmi VMDK alakuló ülésének jegyzője, később a VMSZ, majd G17 Plus képviselője lett) és Takács István, szintén a G17 Plus színeiben megválasztott képviselőnek. A Markovic-kijelentés rávilágított arra, hogy a belgrádi szerb párt nevezett magyar képviselői miért hallgatnak olyan kitartóan, illetve, miért mellőzik a VMDP kérelmét. Azt, hogy képvi­selői kötelezettségüknek megfelelően a vajdasági magyarság érdekében törvénytervezetként nyújtsák be a szerb parlamentnek a VMDP autonómiakoncepcióját. Szerb pártban szerb érdekeket kell képviselniük, a magyarok érdekeiért viszont csak engedéllyel léphetnek.

A feszültség, amelyet a kosovoi szerbek számára elfogadott te­rületi és perszonális autonómia, valamint a Várady-Józsa-féle kisebbségi törvény, s annak nyomán a hatalmi ellenőrzés alatt tehetetlenkedő VMSZ-es nemzeti tanács váltott ki, Szerbi­ában egyelőre nem látszik feloldhatónak. A VMDP nem hagy fel követelésével Szerbiában, de szükségesnek látja a nemzetközi fellépést is.

 

1. EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS

AZ AUTONÓMIATÖREKVÉSEKET KÉPVISELŐ KÁRPÁT-MEDENCEI

MAGYAR SZERVEZETEK KÖZÖTT

 

A Kárpát-medencében őshonos magvar közösségek szülőföldön való megmaradásá­nak, nemzeti önazonosságuk megőrzésének demokratikus eszköze az önkormányzás.

Az államon belüli önrendelkezés jogával élve, az erdélyi-székelyföldi, felvidéki, dél­vidéki, kárpátaljai magyar nemzeti közösségek, amelyek történelmi területükön őshonosak, már a 9o-es évek elején megfogalmazták autonómiatörekvéseiket.

Az állami fennhatóságot gyakorlók elutasító magatartása és a közképviseletet ellátni hivatott politikai szereplők kiszolgáltatottsága a közösségi autonómiáit jogi garanciáinak el­nyerését mind ez ideig megakadályozta.

A szülőföldjén megmaradni óhajtó és a nemzeti önazonossága megőrzésére törekvő őshonos közösségek, a közvetlen és közvetett demokrácia eszközeivel létrehozott közképvi­seleteik révén, ismét kinyilvánítják akaratukat a területi-, a személyi (perszonális) autonóm­fára, valamint a magyar többségű közigazgatási egységek különleges jogállására. A Kárpát-medencei magyar közösségeit autonómiaigényének következetes visszautasítása bebizonyí­totta, hogy a teljes és tényleges egyenlőség eléréséért még mindig nem érvényesülnek a de­mokratikus jogállamokra, az Európai Unió tagállamaira jellemző alapvető jogok és szabadsá­gok, a különböző autononómiaformáikat szavatoló jogok.

A magyar nemzeti közösségek diszkriminációját megszüntető teljes és tényleges egyenlőség csakis nemzetközi segítséggel, csakis az európai intézmények közvetlen közre­működésével, csakis az autonómiát igénylő magyar közösségek egységes feltépésével érhető el.

Elhatározzuk a Kárpát-medencei magyar közösségek azon képviseleteinek rendszeres és intézményesített együttműködését, amelyek hatásköre és célja a különböző közösségi au­tonómiaformák iránti igény kinyilvánítása és demokratikus eszközökkel való képviselete.

Szeged, 2004. május 29.

 

Erdély, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács: Tőkés László

Székelyföld, Székely Nemzeti Tanács: dr. Csapó József

Felvidék, az MKP szóbeli egyetértésével

Délvidék, Vajdasági Magyar Demokrata Párt: Ágoston András

Kárpátalja, Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség: Milován Sándor

 

2. HATÁROZAT

A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYAR KÖZÖSSÉGEK AUTONÓMIATÖREKVÉSEI­NEK DEMOKRATIKUS KÉPVISELETÉRÖL

 

A Kárpát-medencei őshonos magyar közösségek autonómiatörekvéseit képviselő tes­tületek kijelentjük, hogy a történelmi és a területi sajátosságoknak megfelelő autonómiafor­mákat közösségi akaratból kinyilvánítva, a demokratikus eszközöket használva, határozottan és következetesen képviseljük az autonómiát igénylő nemzeti közösségünk jogos követelését.

Megszólítjuk az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlését, az Európai Palamentet, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet, hogy a parlamenti demokrácia eszközé­vel szerezzen érvényt a közösségi autonómia jogi kereteinek elnyerésére irányuló igényünk­nek és tegye lehetővé, hogy a Kárpát-medencei őshonos magyar közösségek, megkülönböz­tetés nél­kül, hasonló autonóm intézményekkel, jogosítványokkal és hatáskörökkel rendelkez­zenek, mint az Európai Unió jogállamaiban élő autonóm közösségek.

2004. május 29.

 

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács: Tőkés László

Székely Nemzeti Tanács: dr. Csapó József

Vajdasági Magyar Demokrata Párt: Ágoston András

Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség: Milován Sándor

 

 

3. HATÁROZAT

A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYAR KÖZÖSSÉGEK AUTONÓMIATÖREKVESEINEK EGYSÉGES ÉS INTÉZMÉNYES KÉPVISELETÉRŐL

 

A Kárpát-medencei őshonos magyar közösségek autonómiatörekvéseit képviselő tes­tületeinek Együttműködési Megállapodása értelmében, elhatározzuk az önálló és egységes Nemzeti Tanács létrehozását.

A Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács hatásköre a különböző közösségi auto­nómiaformák iránti közakarat demokratikus eszközökkel való egységes képviselete.

2004. május 29.

 

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács: Tőkés László

Székely Nemzeti Tanács: dr. Csapó József

Vajdasági Magyar Demokrata Párt: Ágoston András

Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség: Milován Sándor

 

 

4. HATÁROZAT

A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYAR KÖZÖSSÉGEK BRÜSSZELI KÉPVISELETÉRŐL

 

A Kárpát-medencei őshonos magyar közösségek autonómiatörekvéseit képviselő tes­tületek elhatározzuk a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács Brüsszeli Irodájának létre­hozását.

A Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács Brüsszeli Irodájának hatásköre a Ta­nács­ban részt vevő testületek egységes nemzetközi képviselete.

Az Iroda létrehozásáról, személyzetének kinevezéséről, működéséről a Tanács a to­vábbiakban rendelkezik.

2004. május 29.

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács: Tőkés László

Székely Nemzeti Tanács:  dr. Csapó József

Vajdasági Magyar Demokrata Párt: Ágoston András

Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség: Milován Sándor

 

 

5. HATÁROZAT

A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYAR KÖZÖSSÉGEK

DIPLOMÁCIAI MUNKACSOPORTJÁNAK LÉTREHOZÁSÁRÓL

 

A Kárpát-medencei őshonos magyar közösségek autonómiatörekvéseit képviselő tes­tületek elhatározzuk a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács Diplomáciai Munkacso­portjának létrehozását.

A Diplomáciai Munkacsoport hatásköre a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács külügyi képviseleti tevékenységének elősegítése, a külügyi kapcsolatok kiszélesítése és érvé­nyesítése.

2004. május 29.

 

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács: Tőkés László

Székely Nemzeti Tanács: dr. Csapó József

Vajdasági Magyar Demokrata Párt: Ágoston András

Kárpátaljai Magyar Kuturális Szövetség: Milován Sándor

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket!