Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évfolyam 40. szám

2004. június 15.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                      www.hunsor.nu               www.hufo.info

             www.dnp.hu

 

 

Ágoston András:

Téves utakon

Kasza József bankdirektor, a profitorientált Vajdasági Magyar Szövetség elnöke nyilvános levelében a téves helyzetértékelésének következtében szereptévesztés áldozata lett.

Helyzetértékelése téves, mert nem érzékeli, vagy szándékosan mellőzi a Magyarország és kisebbségeinek viszonyában az EU-csatlakozás után beállt változásokat.

Magyarország megszabadulva az EU-csatlakozási görcstől, saját jól felfogott érdekeitől is vezérelve, most vagy a kezébe veszi a Kárpát-medencében élő kisebbségei tizenöt év után is nyílt és megoldatlan helyzetének rendezését, vagy – EU-beli partnereinek a szemében is vállalva a nemzeti gondatlanság ódiumát – magára hagyja őket. Ha a magyarországi politikai elit nem az utóbbi értelmetlen és a nemzet egésze – tehát Magyarország szempontjából is káros – megoldást választja, a kétpólusú kisebbségi elitekhez fűződő viszonya tekintetében alapvetően más értékrendre alapuló politikát kell követnie.

A kétpólusú kisebbségi elitek helyi hatalomhoz simuló szárnya, amely ma már csak a helyi többségi hatalom érdekeinek a kisebbségi közösséggel, illetve Budapesttel történő elfogadtatását végzi, elvesztette eddigi súlyát. Első sorban azt a kiváltságát, hogy egy történelmileg magasabb cél, a csatlakozás érdekében – alaptalanul, de elfogadott módon – formálisan képviselhette a kisebbségi közösséget. Ma már a nemzet, így a kisebbségi közösségek ügyeit is a magyarországi politikai elit hivatott rendes kerékvágásba terelni.

Kasza szereptévesztésben van, mert nyílt levelében eddigi kiváltságaira alapozva, erőszakos próbálkozást tesz a kárpát-medencei magyar közösségek autonómiakövetelő szárnya politikai akciójának megakadályozására. Az autonómia ügyének nemzetközi rendezésére, s befolyásolására nincs többé sem eszköze, sem lehetősége.

 

Intézményesített autonómiakövetelés

Ha Magyarország segíteni akar kisebbségi közösségein, először is az autonómia ügyében kell határozottan fellépnie, mind a szomszédos országok kormányainál, mind pedig a nemzetközi politikai színtéren. Annál is inkább, mivel a kisebbségi közösségek eddigi magatartásukkal nagyban hozzájárultak Magyarország EU-csatlakozásának előmozdításához. Most ők várnak segítséget. S ebben a folyamatban a kisebbségi elitek helyi hatalomhoz simuló szárnyának nincs mit tenni.

Emlékezetes, hogy autonómiatörekvéseiket a kisebbségi közösségek – az erdélyi magyarsággal az élen – még a rendszerváltást követően, az akkor egységes érdekvédelmi szervezetekben nyilvánították ki. Az sem titok, hogy az autonómiához való eltérő viszonyulás vezetett a belső megoszláshoz, s a kétpólusú kisebbségi elitek kialakulásához.

A kétpólusúvá vált kisebbségi elitek autonómiakövetelő szárnyának múlhatatlan érdeme, hogy az elmúlt másfél évtizedben úgy tartották meg a politikai színtéren az autonómia eszméjét, hogy közben nem akadályozták, ellenkezőleg, segítették Magyarországot az EU felé vezető úton.

A Kárpát.medencei Magyar Nemzeti Tanács megalakulása Nagyváradon nem más, mint a kétpólusú kisebbségi elitek autonómiakövetelő tömörülései által kezdeményezett intézményes tevékenységi forma, amely az autonómiakövetelések folytonosságát, s magának az eszmének történelmi jelenlétét hivatott kifejezni, immár a Kárpát-medencében élő magyar közösségek nemzeti szárnyának összefogásával is.

 

A folyamatot nem lehet megakasztani

Kasza nyílt levelében ezt az intézményesülési folyamatot akarja megakasztani és visszavetni a kezdeti szakaszba. Olyan elemekkel kívánja bővíteni vitát, amelyek természetüknél fogva alkalmasak arra, hogy megakadályozzák magának a testületnek a létrehozatalát is. Különösen elfogadhatatlanok – hogy súlyosabb kifejezést ne használjunk – Kaszának azok a javaslatai, amelyekkel, elvonva őket a Magyar Állandó Értekezlet illetékességéből, s átirányítva azokat a KMMNT feladatai közé, akarva akaratlanul szembenállást keltene a két testület között.

S végül de nem utolsó sorban: etikailag elfogadhatatlan, hogy miután a VMSZ képviselői Szegeden, ahol a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács megalakítására vonatkozó konkrét felvetést tüzetes elemzésnek vetettük alá, a közös nyilatkozat aláírása elől mindannyiunk meglepetésére, magyarázat nélkül leléptek, Kasza elölről kezdené a tárgyalást.

Ezzel elkésett.

 

Dokumentumok:

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2004. június 14.

 

A nemzeti oldal győzelme

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség európai parlamenti választásokon elért győzelmét. Az első európai parlamenti választásokon kivívott átütő siker bizonyítja a párt eredményes megújulását és alapot ad a további fejlődéshez. Az Orbán Viktor által vezetett Szövetség eredménye az európai néppártok családjában is jelentős eredménynek számít, ami remélhetőleg együtt jár a politikai befolyásának növekedésével is.

A VMDP üdvözli a Magyar Demokrata Fórum sikeres választási szereplését is.

A két nemzeti irányultságú párt által megszerzett szavazatok száma fontos jelzés arra, hogy Magyarországon örvendetesen nő a nemzeti érzelmű szavazók száma. Ha ez a szám eléri a hatvanöt százalékot, ez sikerre viheti a határmódosítás nélküli nemzeti integráció eszméjét és biztosíthatja, hogy a Kárpát-medencében élő magyarok nemzetként foglalhatják el helyüket Európában.

A VMDP azt várja, hogy a magyar képviselők huszonnégy tagú csoportja, valamint a Magyar Koalíció Pártjának szlovákiai magyar képviselői az Európa Parlament megfelelő frakcióiban, sikerrel képviselik Magyarország és a Kárpát-medencében élő magyarok érdekeit.

 

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2004. június 14.

 

A szerb szavazó testület vizsgája

 

A szerbiai elnökválasztások első fordulója újra bebizonyította: az elzárkózó, nacionalista érzelmű szavazók aránya még mindig nagy, de erejük már csökkenőben van. A szerb nemzet egésze számára biztató, hogy Boris Tadic az első választási fordulóban a vártnál jobb eredményt ért el. A szerb szavazók az elnökválasztások második fordulójában súlyos dilemma előtt állnak: a kérdés az, megerősítik-e a Tadic vezette Demokrata Párt és a G17 Plus által képviselt erőteljes európai irányultságot a szerb politikában, vagy az ország az összes problémájával együtt megmarad a már kitaposott, de bizonyítottan a szakadékhoz vezető úton. Erről két hét múlva maguknak a szerb szavazóknak kell dönteniük.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt szerint a vajdasági magyarok szempontjából kedvezőnek minősíthető a szerb elnökválasztások első fordulójának eredménye. Növekedni látszanak az esélyek arra, hogy Szerbia elinduljon az Európába vezető úton.

Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy Szerbiában még nem érett meg a felismerés, miszerint Szerbia Európához való közeledésének folyamatában kisebbségi közösségek autonómiatörekvéseinek érvényesítése nem hátrányt, hanem előnyt jelent.

 

Kasza József:

A Magyar Állandó Értekezlet tagszervezeteinek

A KMMNT kezdeményezőbizottságának

A tömegtájékoztatási eszközöknek

2004. június 10.                                                                               

 

Nyílt levél

a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács

megalakítására vonatkozó kezdeményezés kapcsán

 

A Vajdasági Magyar Szövetség jelentősnek tartja a május 29-i szegedi tanácskozás kezdeményezését, melynek értelmében a határon túli magyarság egységes szervezet életre hívásával szeretné jogait érvényesíteni, illetve gondjaira Európa és a világ közvéleményének figyelmét felhívni.

A Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanács létrehozása előremozdíthatja egy új, egységes magyar nemzetstratégia koncepciójának kidolgozását, mivel az elmúlt évtizedben alkalmazott stratégia a világpolitika módosulásával jelentős változtatásokat igényel.

A Vajdasági Magyar Szövetség úgy látja, hogy a kezdeményezés csak akkor lehet teljes és hiteles, ha abban minden releváns határon túli magyar szervezet képviselteti magát. Éppen ezért javasoljuk, hogy az alakuló ülésre a kezdeményezők minden jelentős politikai tényezőt hívjanak meg, annak munkájába párt- és személyi sérelmeket félretéve közös erővel minden szervezet kapcsolódjon be. A Vajdasági Magyar Szövetség csak olyan szervezetben hajlandó részt venni, mely maga mögött tudhatja a határon túli magyarság többségének politikai akaratát, annak elvárásait markánsan tükrözi. A hatékony munka érdekében javasoljuk egy etikai kódex kidolgozását, melyet e magalakítandó szervezet minden tagja kötelezően elfogad és tiszteletben tart.

A Vajdasági Magyar Szövetség a kezdeményezők autonómiaelképzeléseit támogatja, azonban úgy véli, hogy egy ilyen jelentős szervezet, mely három millió ember sorsát hivatott felvállalni, korántsem korlátozódhat csupán az autonómiatörekvések kérdéskörére, életre hívására. Úgy véljük, hogy a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Tanácsnak hatékony diplomáciát kell kialakítani, s ezáltal felhívni a világ közvéleményének figyelmét a magyar nemzeti közösségeket ért és érő hátrányos megkülönböztetésekre. A Vajdasági Magyar Szövetség határozott álláspontja, hogy a KMMNT-nek az európai nemzetközi fórumokon ismertetnie kell a magyarság sérelmére elkövetett atrocitásokat, megfélemlítéseket, e területek tudatos etnikai arányainak megváltoztatását, a magyarság kiszorulását és kiszorítását az állami és közintézményekből – hogy csupán néhány konkrétumot említsünk.

Meglátásunk szerint a KMMNT-nek fontos szerepet kell vállalnia az új magyar nemzetstratégia elkészítésében, illetve a határon túli magyarok anyaországi érdekképviseletében. Tekintve, hogy a magyarországi politikai elit és a határon túli magyar szervezetek véleménye sokszor eltérő, azon az állásponton vagyunk, hogy a KMMNT-nek fel kell vállalni a határon túli magyarság érdekeinek következetes érdekképviseletét az anyaország irányába is. Elvárjuk, hogy a megalakításra kerülő szervezet ennek tükrében egységesen kiálljon a magyar állampolgárság határon túli magyarok számára történő megadásának, illetve visszaadásának kérdésében.

Figyelembe véve, hogy a Magyar Állandó Értekezlet évek óta a közös magyar-magyar fellépést és egyeztetést hivatott elősegíteni nemzetstratégiai kérdésekben, a Vajdasági Magyar Szövetség elvárja, hogy a megalakuló KMMNT pontosan határozza meg viszonyát ehhez az intézményhez. 

A Vajdasági Magyar Szövetség javasolja, hogy a fenti célok érdekében a szervezők előzetes konzultációk után egyeztető tanácskozást tartsanak, ahol lefektetik a leendő szervezet jogi, normai és politikai célkitűzésének alapjait, szervezeti és strukturális felépítésének lényegét. Bizonyosak vagyunk benne, hogy csakis egy, az összes kérdést minden releváns politikai erővel alaposan feltérképező tanácskozás után lehet ezt a fontos történelmi lépést megtenni.

 

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.