Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évfolyam 42. szám

2004. június 17.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                      www.hunsor.nu               www.hufo.info

             www.dnp.hu

 

A kétpólusú magyar politikai elit a Vajdaságban (2.)

 

Tíz éve, hogy – elsőként a határon túli magyar közösségek közül – a vajdasági magyar-ság soraiban az autonómiakövetelők élesen elváltak azoktól, akik saját egyéni és csopor-térdekeiket előtérbe helyezve a helyi többségi hatalommal szemben megalkuvó magatartást tanúsítottak, majd szoros együttműködésre léptek. Évekre visszavetve ezzel a magyar kisebbségek nyílt és megoldatlan helyzetének rendezését.

A történelmi VMDK 2004. március 27-én zentai tisztújító közgyűlése vízválasztónak számit. A részvevők több mint kétharmada az Ágoston András által képviselt autonómiakövetelő szárnyat részesítette előnyben. A vesztesek, a máig nem tisztázott körülmények között autó-szerencsétlenségben elhunyt Csubela Ferenccel az élen megalakították a Vajdasági Magyar Szövetséget. Ennek a mintegy fél éves eseménysorozatnak a magyarországi politikai elit illetékesei is cselekvő részesei voltak.

A történelmi VMDK szerepéről átfogó értékelést, csak beható, minden részvevőre kiterjedő elemzések nyomán, s megfelelő időbeli távolságból lehet majd kimondani.

A VMDP Hírlevél néhány soron következő számában korabeli dokumentumokat közlünk, amelyek az autonómiakövetelő szárny szempontjából, folyamatában mutatják be a történéseket. Reméljük, hogy ezzel hozzájárulhatunk a határon túli magyar közösségekben a rendszerváltás után létrejött egyik legerősebb szervezet eszmei és politikai tevékenységének s máig tartó hatásának elfogulatlan megközelítéséhez.

 

                                   Ágoston András Entz Gézának, a HTMH elnökének

1994. II. 15.

 

Tisztelt Elnök Úr!

Mellékelten küldöm a VMDK Elnökségének határozatát, amelyben a VMDK pénzügyeivel kapcsolatban foglaltunk állást.

A probléma lényege a következő. Dr. Hódi Sándor az elmúlt négy esztendőben önként vállalta a VMDK kiegészítő pénzellátásának megszervezését és lebonyolítását. Időközben alapítványán keresztül intézi a vajdasági magyarság szükségleteire szánt pénzek egy részének kiközvetítését, valamint a VMDK és a Vox Humana számára érkező segélyek begyűjtését is. Tevékenységének egészébe a VMDK vezetőségéből senkinek sincs teljes betekintése.

A baj abból adódott, hogy a VMDK tisztújító közgyűlésének előkészítése során a VMDK Elnöksége szükségesnek mondta ki, hogy a VMDK Ellenőrző Bizottsága dr. Hódi Sándor VMDK-s pénzügyekkel kapcsolatos egész tevékenységét tekintse át és készítsen róla írásbeli jelentést. Dr. Hódi ezt a követelést elvetette, mondván, hogy ő sem a VMDK Elnökségének, sem pedig a VMDK Ellenőrző Bizottságának nem kíván beszámolni tevékenységéről, s beszámolási kötelezettsége csak aziránt van, akitől a pénzeket átvette. Ezzel a VMDK elvileg új helyzetbe került.

Két szempontból is elfogadhatatlan az a helyzet, amelyben a VMDK közvetítő útján, ellenőrizhetetlen magánadományként kapja a segélyt, méghozzá úgy, hogy a közvetítő az egyik legmagasabb tisztségben levő VMDK-vezető.

Egyrészt, mert a politikai funkció és az ilyen típusú közvetítői szerep egy demokratikus politikai szervezetben összeférhetetlen és szükségszerűen a szervezet belső bomlásához vezet. Másrészt, egy demokratikus politikai szervezetben az Ellenőrző Bizottságnak teljes egészében ismernie és ellenőriznie kell a pénzügyeket. Ha erre nincs módja, akkor az egész szervezettel van baj.

Én személy szerint kezdettől fogva tudok dr. Hódi szóbanforgó tevékenységéről, de részletesebben nem ismerem és nem vettem részt benne. Jóllehet a VMDK vezetői közül többen is kértek erre, nem követeltem meg az évenkénti ellenőrzést. Előbb úgy gondoltam, hogy ez a mandátum végén nem okoz majd problémát, később pedig a szervezet egységét és politikai ütőképességét féltve szándékosan a mandátum végére hagytam az ellenőrzés kérdésének felvetését. Óvatosságból a VMDK-n belül csak az anyagi, illetve az útiköltségek kifizetését engedélyeztem, azzal a céllal, hogy a vezetőségből anyagilag senki se kerülhessen függő viszonyba. Ez a törekvésem, úgy tudom, sikeres volt, de most szembe kell nézni a valósággal.

A szervezet szempontjából nincs közvetlen politikai jelentősége a ténynek, hogy dr. Hódi nem végezte térítésmentesen a tevékenységét, de erkölcsileg a VMDK Elnökségéből többen is érezhetik úgy, hogy dr. Hódi a közös út helyett saját utait járta. Ez azonban már más kérdés!

Az ügy egészéről a VMDK tisztújító közgyűlése mond majd végleges véleményt.

Tekintettel az előállt helyzetre, amelyet a VMDK Elnökségének határozatával igyekszünk megoldani, a továbbiakra vonatkozólag két lehetőséget látok: a HTMH vagy megbízza dr. Hódit, hogy a jövőben a VMDK elnökségi határozata második pontjának megfelelően, a megnevezett személyeknek közvetítse a segélyt, vagy megtalálja a módját, hogy ugyancsak a második ponttal összhangban előleget biztosítson. Véleményem szerint ez a második a tiszta megoldás.

 

Tisztelt Elnök Úr!

1994. január 20-án kelt levelére válaszolva rá kell mutatnom, hogy a kormányzati támogatás ténye, s a szóbanforgó tevékenységek fenntartásában elért eredmények tiszteletreméltóak és a jelenlegi szorult helyzetünkben nem lehet őket eléggé értékelni. A segély kihelyezésének eljárása és formái viszont egészében véve átalakításra szorulnak. Ezt szem előtt tartva a VMDK továbbra is a költségvetési rendszerben történő segélykiutalást tartja jó megoldásnak.

Abban a reményben, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben sikerül jó megoldást találni, tisztelettel, Ágoston András, a VMDK elnöke

 

Ágoston András dr. Entz Gézának

1994. II. 27.

 

Tisztelt Elnök Úr!

Tudatom Önnel, hogy 1994. febr. 18-án Budapesten folytatott beszélgetésünk értelmében, a VMDK Elnökségének nyilvános ülésén, 1994. febr. 26-án, újra megkértem dr. Hódi Sándort, hogy mivel a VMDK kapta azokat a pénzeket amelyeket ő kezel, számoljon el a VMDK Ellenőrző Bizottságának. Ő a számadást újra elutasította, mondván, hogy neki Ön és "más magasrangú vezető személyiségek" február 19-én egészen mást mondtak. Nevezetesen, hogy a pénzekkel nem kell elszámolnia. Egyben javasolta, hogy Tót Emília a VMDK Ellenőrző Bizottságának elnöke menjen fel Budapestre, hogy az adományozónál személyesen is meggyőződjön dr. Hódi állításának helyességéről. A VMDK Elnöksége ezt a javaslatot természetesen elfogadta és megkérte Tóth Emíliát, hogy Budapesten a HTMH-nál szerezze be a szükséges információkat.

Tisztelt Elnök Úr!

Nincs két igazság. Ön, a HTMH és a "más magasrangú személyiségek" vagy megerősítik azt amit dr. Hódi mond, vagy pedig nem. Ha igen, ezzel megerősítik, hogy kliensi rendszert kívánnak kialakítani, közvetítőt beiktatni a VMDK és a segélyező közé, ennek összes politikai következményeivel együtt. Ha nem, s ebben egyelőre még biztos vagyok, akkor, arra van szükség, amit Ön nekem február 18-án mondott. Nevezetesen, hogy Ön írásban is megerősítse: a dr. Hódi Sándor által kezelt pénzeket a VMDK kapta, s az összegben szereplő tételek nem céleszköz jellegűek, s a VMDK a szükségleteknek megfelelően dönt felhasználásukról.

Az összegben szereplő tételek céleszköz jellegére vonatkozólag azért kérem szóbeli kijelentésének írásbeli megismétlését, mert, mint ezt első levelemben már említettem, dr. Hódi Sándor az egyes szemmel láhatóan túlméretezett tételekkel kapcsolatban a VMDK Elnökségének az ülésén kijelentette, hogy saját "szerzeményének" tartja őket és eddig is, ezután is a saját belátása szerint kívánja azokat felhasználni. Egy-egy már megjelent kiadvánnyal kapcsolatban kijelentette, hogy a saját zsebére kalkulálva igyekezett minél kedvezőbb műszaki és pézügyi megoldásokat találni, kihasználva az árfolyamkülönbségeket is. Talán nem kell bizonygatnom, hogy ilyen körülmények között a VMDK Elnökségét valóban érdekli, kinek a pénzével gazdálkodott dr. Hódi Sándor?

Abban a reményben, hogy az Ön által is említett írásbeli megnyilatkozás még ezen a héten megszülethet és a VMDK Ellenőrző Bizottságának az elnöke a HTMH-ban megtudhatja az igazságot, tisztelettel, Ágoston András, a VMDK elnöke