http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. június 23.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő
honlapokon is:
www.hunsor.nu www.hufo.info
www.dnp.huCsorba Béla:
Nenad Čanak az elmúlt másfél évtizedben a
vajdasági magyarok bódításával írta be nevét kies régiónk politikai
történetébe. Pedig akik figyeltek, a hangzatos háborúellenesség és
Vajdaság-pártiság mellett mást is észrevehettek. A kilencvenes években Čanak a
történelmi VMDK magyar autonómiát követelő politikáját
éppúgy szeparatistának minősítette, mint Milošević vagy Šešelj. Amikor 1991-ben megjelentek az
első menekülthullámok, és elkezdődött a boszniai szerbek mind spontán, mind
pedig szervezett betelepítése, majd ezzel egyidőben Herkócáról és környékéről
hozzáláttak a magyarok és a horvátok elüldözéséhez, Čanak a szerb politikusok
közül szinte elsőként üdvözölte a menekültek Vajdaságba irányítását, mit sem
törődve azzal, hogy az etnikai arányok tudatos megváltoztatását érvényes
nemzetközi dokumentumok tiltják. (Ez ellen később sem emelte fel a szavát!)
Amikor minden ellenkező fogadkozás dacára mégis felvette a katonaruhát,
hamarosan félkatonai alakulatok embereivel együtt énekelve vonult át magyar
falvakon az általa oly igen becsben tartott testvériség-egység nagyobb
dicsőségére. Ezt ő maga büszkélkedve mesélte el az egyik szerb újságban még
annak idején, csak azt nem mondta el, vajon mit gondoltak közben a
megfélemlített magyarok.
A Magyar Szó akkori vezetésének
köszönhetően mindez csak tompítva jutott el a magyar olvasókhoz, vagy még úgy
sem, ezért azután Čanak igazi politikai ábrázatáról a maszk csak a
legutóbbi időkben kezd foszladozni. Álarcszaggatónak bizonyult már Čanakék őskommunista stílusú nacionalista
hisztériakeltése az újvidéki honvédtalálkozó kapcsán is. ( Jellemző, hogy a
régi szolgareflexek jegyében a VMSZ-nek egyből inába szállt a bátorsága.)
Ami azonban a napokban történt, az
mindennél egyértelműbben rávilágít Čanak igazi indítékaira. Miután a
magyar belügyminiszter-asszony (végre!) igen határozottan a szerbiai
közvélemény tudomására hozta, hogy ha kell, a magyarverések ügyében az Európa
Tanácshoz fordulnak, Čanak
azonnal farkast kiáltott, megengedhetetlennek tartva a belügyekbe való
beavatkozást. Számomra egyszerűen csodálatos a tartományi elnök úr
feledékenysége. Csak néhány hónapja ugyanis, amikor még ő fenyegetőzött
nyakra-főre külföldi megfigyelők Vajdaságba hívásával. Hát most miért rezeg
egyszerre a gatyája? Talán csak nem ludas valamiben?
Azt ugyanis nem tudom elhinni, hogy ő vagy munkatársai ne tudnák: a Koppenhágai Egyezmény óta a kisebbségi kérdés Európában többé nem belügy. Ha ezt a fontos dokumentumot annak idején elmulasztották volna is elolvasni, az 1999-es bombázásokra még kell, hogy emlékezzenek. Mintha az is a belügyekbe való igen határozott beavatkozás lett volna, s mintha épp a rosszul kezelt kisebbségi kérdés okán és ürügyén...
Dokumentumok:
Vajdasági
Magyar Demokrata Párt - Temerin
Bálint-Pataki József
Elnök
Határon Túli Magyarok Hivatala
Budapest
Tisztelt Elnök Úr!
Ezúton jelentem, hogy ma reggel felhívott telefonon az Össz-szerb Kongresszus (Svesrpski kongres) amerikai szerb szervezet belgrádi képviselője, s közölte velem, hogy az amerikai kongresszus egy képviselője, akinek a nevét állítólag nem jegyezte meg, egy beadványt készít melynek lényege, hogy a magyarok elnyomatása a Vajdaságban akkora, hogy most már komoly etnikai összecsapások várhatók. A hívó Draskovics asszony szerint a szóban forgó kongresszusi képviselő az amerikai albán lobbinak a befolyása alatt áll, s ezért sokat használna, ha VMDP az amerikai szerb szervezet belgrádi képviseletének eljuttatnánk egy levelet az én aláírásommal, melyben jeleznénk, hogy felkelésről szó sincs, s ami gond van azt sem lehet összehasonlítani a kosovói szerbek elleni atrocitásokkal.
Draskovics asszonynak (ő tudtommal nem rokona Draskovics Szerbia-Montenegró külügyminiszternek) megmondtam, hogy én ilyen értelmű levelet nem írhatok alá. Nem mintha nem fogadnám el a tényt, hogy a kosovói szerbek helyzete nehezebb, mint a vajdasági magyaroké, hanem, mert mi a magyarverésekre másként tekintünk.
Felhívtam a figyelmét Ilic Miroslav egyetemi kutató cikkére, melyben a Milosevic és a demokratikus fordulat utáni helyzet elemzésekor arra a megállapításra jutott, hogy a magyarverések évente megismert eseteit figyelembe véve Milosevic vezet 7: 2 arányban. Az ő idejében ennyivel volt jobb a helyzet.
Kifejtettem a VMDP nézetét miszerint a vajdasági magyar pártok sem korábban, sem most nem tudnak tenni semmit a magyarverések megszűntetéséért. A megoldás kulcsa ugyanis a magyar és a szerb kormány kezében van.
A szerb belügyi szervek és a rendőrség hatékony szerveztek: akkor állítják le a magyarveréseket, amikor erre a szerb kormánytól politikai utasítást kapnak. A szerb kormány viszont, véleményem szerint szándékosan, figyelmen kívül hagyja, hogy Magyarország EU-tag lett, s, hogy a szerbek most már egy EU-tag kisebbségét igyekeznek nem kis sikerrel megfélemlíteni. Véleményünk szerint a szerb kormány így akarja „sakkban tartani” a magyar kormányt, hogy az EU-tagként ne avatkozzon bele Kosovo helyzetének rendezésébe, s ne követelőzzön a tényleges magyar autonómia ügyében.
A baj az, hogy ez sikerül is neki.
Draskovics asszonynak jeleztem, hogy szerintünk az albán lobbi tevékenységét akkor lehetne a legsikeresebben ellensúlyozni, ha egyfajta belső reciprocitás alkalmazásával Kostunica a magyaroknak is megadná a tényleges magyar (magyar) perszonális autonómiát. Ezt azonban nem hajlandó megtenni. Kettős mércével mér. A VMDP követeléseit és a meg levő kisebbségi törvényt mellőzve, a kosovói szerbeknek a nemzetközi szintéren, olyan autonómiát követel, amelynek alapját a VMDP perszonális autonómiára vonatkozó modellje adja.
Szóltam arról is, hogy mi magyarveréseket első sorban a magyar kormány és a magyar politikai elit lagymatag magatartásának tudjuk be. Budapesten azt követeljük, hogy az EU-tag Magyarország – szomszédként és érintettként – kérjen részt a Kosovo probléma nemzetközi megoldásából is és találja meg a szerb kormány határozott befolyásolásának a módját.
Tisztelettel:
Temerin, 2004. június 18.
Ágoston András
Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin
Közlemény, 2004. június 23.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt intézőbizottsága a szerbi elnökválasztás második fordulójára kialakult helyzetben kimondja: továbbra hihetünk sem Tadicnak sem más szerb politikusoknak, akik magyar (perszonális) autonómiát ígérnek. Vasárnap mégis a Seselj-féle radikális Nikolic ellenében a Djindjic-párti Tadicra kell szavaznunk. Ő a kisebb rossz. Mert legalább abban őszintének látszik, hogy Szerbia nyugati orientációjának szerinte sincs alternatívája.
A VMDP továbbra is úgy véli, hogy a magyar (perszonális) autonómia – tekintettel arra, hogy az egész kisebbségi közösség ügyének számít – csak az EU-tag Magyarország hathatós támogatásával valósulhat meg.
A VMDP ebben az értelemben – hogy Magyarország síkraszáll kisebbségeinek védelmében az európai politikai színtéren is – ígéretesnek tartja, hogy a Fidesz-MPSZ az erdélyi Magyar Polgári Szövetség ügyét az európai intézmények elé vitte. S azt is, hogy Lampert Mónika magyar belügyminiszter másodjára is megerősítette: ha nem kerül sor gyökeres változásokra, a magyarverések kérdését Magyarország az Európa Tanács elé viszi.
Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin
Közlemény 2004. június 18. (A Magyar Szó nem közölte.)
Nagyváradon megalakult
a Kárpát-medencei Magyar Autonómia-tanács
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli a Kárpát-medencei Magyar Autonómia-tanács (KMAT) megalakulását.
Nagyváradon a tényleges autonómiakövetelő erők létrehozták az első intézményt, amelynek a célja a Kárpát-medencei magyar nemzeti közösségek diszkriminációjának meg-szűntetése, a teljes és tényleges egyenlőség nemzetközi segítséggel, az európai intézmények közvetlen közreműködésével, az autonómiát igénylő magyar közösségek egységes fellépésével való elérése.
A KMAT jogosítványa és hatásköre képviseleti, társult tagokra érvényes határozatokat nem hozhat. A társult tagokkal együtt, azok önálló törekvéseit és határozatait képviseli az Európai Parlamentben, az Európai Bizottságban, az Európa Tanácsban, annak Parlamenti Közgyűlésében, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben, az Egyesült Nemzetek Szervezetében, a nem kormányszintű szervezetekben, minden olyan fórumon, amelyet a KMAT társult tagjai egységesen vagy önállóan megjelölnek.
A KMAT első elnöke Tőkés László lett. A KMAT igazgatósága Szegeden székel. Vezetője dr. Mécs László.
A megalakulásról szóló okmányt Tőkés László (Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács), Dr. Csapó József (Székely Nemzeti Tanács), Jakab Sándor (Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége), Tomka György (Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség), Milován Sándor (Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség), Szász Jenő (Magyar Polgári Szövetség) és Ágoston András (Vajdasági Magyar Demokrata Párt) írták alá.
Az alakuló ülésen a meghívott Romániai Magyar Demokrata Szövetség, a Magyar Koalíció Pártja és a Vajdasági Magyar Szövetség képviselői nem jelentek meg.
A Kárpát-medencében működő ténylegesen autonómiakövetelő pártok és köztestületek képviselőin kívül a Fidesz-MPSZ képviseletében Kövér László és Németh Zsolt, az MDF képviseletében pedig dr. Mécs László és Balog László jelentek meg.
Magyar Szó 2004. június
25.:
A múlt héten Nagyváradon tartotta alakuló ülését a Kárpát-medencei Nemzeti Tanács. Az alakuló ülés részvevői nyilatkozatot tettek közzé. A Magyarok Világszövetségének sajtószolgálata úgy értesült, hogy a nyilatkozattervezetben az autonómia mellett szerepelt a kettős állampolgárság támogatása. A javaslat ellen kifogást emelt Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, és kérte, hogy töröljék a kettős állampolgárság támogatását. Mivel a tervezet készítői fenntartották indítványukat, szavazásra került sor. A kettős állampolgárság támogatásának mellőzését megszavazta a délvidéki politikus, Ágoston András is, aki korábban a kettős állampolgárságot jelölte meg a délvidéki magyar nemzeti közösség legfontosabb törekvésének. Szótöbbséggel törölték a nyilatkozatból a kettős állampolgárság támogatását. Ezután a frissen megalakult testület neve is megváltozott, nem Nemzeti Tanács, hanem Autonómiatanács lett. A kettős állampolgárság mellőzését nem szavazták meg a Székely Nemzeti Tanács képviselői -- közli az MVSZ sajtószolgálata.
Az MVSZ sajtószolgálatától származó információ kapcsán kikértük Ágoston Andrásnak, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnökének véleményét, aki válasz helyett rendelkezésünkre bocsátotta a témával kapcsolatos levelezését. E dokumentumok lényege, hogy "a VMDP-nek a kettős állampolgárság az egyik programcélja és az is marad."
Kedves Béla, valami gond lehet az MVSZ-információval. A kettős állampolgárságról Nagyváradon nem szavaztunk. Tőkésék javaslatára - Szász Jenő is ezt a megoldást támogatta – kö-zösen döntöttünk úgy, hogy ne Magyar Nemzeti Tanácsot, hanem Autonómiatanácsot hozzunk létre. A névváltoztatás az eredeti koncepció részleges megváltoztatását hozta magával. Az autonómiatanács természetesen csak az autonómiával foglalkozik. Ezzel összefüggésben küldöm a VMDP közleményt, amelyet a Magyar Szó nem jelentett meg. Én személyesen jobban szerettem volna, ha Magyar Nemzeti Tanács alakul, de a VMDP-ben hasznosnak tartjuk az Autonómia-tanácsot is.
Barátsággal: Ágoston András
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.