http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. július 5.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Ágoston András:
Mára világossá vált: a határon túli magyar politikai elitek között húzódó választóvonal az autonómia és a kettős állampolgárság. Ez a különbség az utóbbi hónapokban bebetonozódni látszik. Reméljük csak átmenetileg, mert nem ez a természetes és a nemzet szempontjából kívánatos állapot.
A kisebbségi közösségekben általánossá vált az egyre szervezettebb belső ellenzék megsemmisítésének szándéka. Erre utal a magyarországi, és a helyi hatalom által folyósított támogatások teljes ellenőrzésének igénye, s az egypártrendszernek a korábbi időszak normái szerint és annak módszereivel történő megújítása. Az RMDSZ hatóságokkal egyeztetett hajszája a Magyar Polgári Szövetség kezdeményezői ellen és végül a szervezet bejegyzésének meghiúsítása, jó példa ennek a folyamatnak a bemutatására, s egyben a magyar közösség természetes demokráciaigényének mellőzésére.
De, az eltökélt kíméletlenség, amellyel az RMDSZ az egyeduralmát veszélyeztető politikai opcióra támadt, utal a félelemre és a belső bizonytalanságra is, ami befolyásolhatóvá, sérülékennyé teszi magát a pártot, s a kisebbségi politikai rendszert, amelyet külső segítséggel tart fenn.
Szolgaként hatalomban maradni
A kisebbségi uralkodó pártok részérdekeik mentén távolodnak Budapesttől, s egyre inkább összefonódva azzal, közelednek a helyi hatalomhoz. Paktumokat, szövetségeket és más többé-kevésbé megalázóan hátrányos kapcsolatokat hoznak létre, a hatalomért harcoló többségi pártok valamelyikével.
A magyar közösségek súlyának csökkenése miatt ezek a kisebbségi törleszkedő pártok nem képesek többé arra, hogy a kisebbségi közösség politikai súlyának legitim képviseletében játszanak önálló szerepet az adott utódállam politikai színterén. A hatalomban megmaradni, vagy oda visszatérni ezekben a pártokban nem azt jelenti, hogy a kisebbségi közösségért, vagy éppen a nemzetükért kell többet tenni. Ezt ugyanis a kisebbségi egypártrendszerben meg sem kísérelhetik. Nincs hozzá politikai stratégiájuk, de etikai kiindulópontjuk sem. A helyi többségi politikai partnert lakájmódra kiszolgálni, számukra az egyetlen politikai opció.
A VMSZ például, az elnökválasztási kampány idején fékevesztett lojalitással állt ki a szövetséges Demokrata Párt jelöltje Tadic mellett, holott a napnál is világosabb, hogy az új elnök sem lesz képes lényegesen változtatni a vajdasági magyarság helyzetén.
Tadic elegánsan megköszönte a magyarok támogatását, melyekre rá leadott szavaztok számát tekintve egyáltalán nem volt szüksége, s a csak magyaroknak elmondott a magyar (perszonális) autonómia bevezetésére tett homályos kampányígéretének beváltása helyett konkrét követeléssel állt elő.
Turulmadár helyett gondoskodás a volt belügyi főnökről
Szabadkán a VMSZ-es vezetésű községi képviselőtestület következő ülésének napi-rendjén máris megjelent végrehajtási javaslat. A magyarverések tetteseinek felkutatásában sem igen jeleskedő, Kostunica által leváltott Tadic-párti szabadkai belügyi főnököt Kaszáék most az egyik jól menő községi vállalat élére akarják kinevezni.
Nem jelent viszont meg a javasolt napirenden a VMDP kezdeményezés, hogy a szabadkai főtérre állítsák vissza a Kaponyai csata emlékművét. De a szintén a VMDP nevével fémjelzett kezdeményezés, a magyar községek szövetségébe való felvételre vonatkozó dön-téshozatal sem, pedig Kasza a csatlakozást a minap pártja prioritásának nevezte.
Hát igen. Erre az engedményre is szükség lehet ahhoz, hogy valaki, valahol tovább jegelje a tíz szabadkai párt közös beadványát, amely a jelenleg bankigazgató és pártelnök Kasza korábbi, polgármesterként levezényelt községi ügyintézés törvényességének felülvizs-gálatát célozta.
Legitimitás helyett a média birtokbavétele
Ha nincs többé az egész magyar közösség által támogatott legitimitás, más eszközökre van szükség a magyar szavazatok besöprésére. Itt lépnek be a drága kommunikációs formák, amelyek alkalmazása egyszerű csatlós szerepére kárhoztatja az egész magyar kisebbségi közösséget, de hozza a tervezett eredményt. A média eszközként való felhasználása hivatott arra, hogy a kisebbségi szavazókkal elhitesse: autonómia az, aminek ehhez semmi köze, hogy a „kormányzati felelősségvállalás” felér az autonómiával, vagy, hogy az uralkodó kisebbségi párt hozzájárulása a helyi többségi társadalom demokratizálása már maga a határmódosítás nélküli nemzeti integráció.
Saját televízióra, lapokra van tehát szükség, s ezek megszerzése akkor a legkevésbé feltűnő, ha a birtokbavételt demokratikus eredménynek, s a magyarországi pénzek hatékony felhasználásának lehet feltűntetni. Így válik a magyar közösségek felemelését célzó magyarországi támogatási rendszer egyetlen profitorientált, a helyi hatalomhoz simuló versenypárt monopóliumává. Ami a továbbiakban azt jelenti, hogy az EU-tag Magyarország közvetve segíti az utódállamok kisebbségellenes politikájának megvalósítását, hátráltatva ezzel a magyar autonómiák láncolatának megjelenését, végső soron pedig a magyar nemzet határmódosítás nélküli nemzeti integrációjának folyamatát.
Dokumentumok:
Ágoston András elnök úr részére
Vajdasági Magyar Demokrata Párt
Temerin
Tisztelt Elnök Úr!
E rúton szeretném megköszönni a hozzám intézett tájékoztató jellegű levelet. amelyben többek között kitér a vajdasági magyarok ellen elkövetett fizikai leszámolásokra is. Ennek ágcéhen én. mint a HTMH elnöke arról tudom tájékoztatni Önt, hogy a Hivatal és a magyar kormányzat a szerb politikai tényezőkkel való kapcsolattartás alkalmával minden alkalmat megragad, hogy kifejezhesse aggodalmát, továbbá figyelmeztesse szerb partnerét az Ön levelében is említett negatív jelenségekre
A Hivatal munkájának nem csekély eredményeként tudható be, hogy Lamperth Mónika belügyminiszter asszony legutóbbi szabadkai látogatása alkalmával is tudomásara hona a szerb fél számára hogy a magyar kormány. ha kall a fentiekben említett ügyben akar panasszal is fordulhat az Európai Tanácshoz, de hasonló jellegű tárgyalásokat folytattak e tárgy kapcsán Szili Katalin házelnök, valamint szerbiai partnere Predrag Markovic is.
A Hív ital továbbra is azon az állásponton van, hogy az ilyen és hasonló jelenségekre to-vábbra is erélyesen fel kell lépni a szerb félnél
Ezúttal kívánok a magyarság megmaradása érdekében végzett munkájához jó egészsé-get és sok sikert!
Tisztelettel: Bálint-Pataki József
Budapest, 2004. június 29.
Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin
Választmány
Közlemény, 2004. július 3.
Lesz kettős állampolgárság!
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli a Magyarok Világszövetségének nagy sikerét. Azt, hogy a társult szervezetekkel együtt több mint háromszázhúszezer aláírást gyűjtöttek össze, s ezzel alapot adtak a kettős állampolgárságra vonatkozó ügydöntő népszavazás kiírásához. A határon túli magyarok külön értékelik azoknak a magyar állampolgároknak a tettét, akik nevüket is adták a trianoni trauma meghaladásának körülményeink között leghatásosabb formájáért folyó küzdelemhez. Köszönet érte.
A háromszázhúszezer aláírás begyűjtése civil eredmény, egyben az anyagi támogatás híján a parlamenti pártoktól ténylegesen független MVSZ politikai huszárvágása is. Ilyen eredményeket ez szervezet koránt sem tudott felmutatni akkor, amikor évente gazdag ellátmányt tudhatott a magáénak. Kár lenne, ha a siker az MVSZ-t elbizakodottá tenné. Most a személyi, nemkülönben a politikai ellentéteket félre téve, össze kell fogni. Mert az ügydöntő népszavazást a több mint kétmillió vagy annál még sokkal több „igen” szavazat csak tényleges nemzeti összefogással valósítható meg.
A VMDP bízik benne, hogy az Országos Választási Bizottság engedélyezi az ügydöntő népszavazás megtartását. S hogy ezzel az utolsó akadály is elhárul a nagy történelmi szembesülés elől.
Ha a Magyar Köztársaság elnöke kiírja a népszavazást, a magyarországi választópolgároknak együttesen és személy szerint is döntésre kell jutniuk: vállalják a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációját, s a trianoni trauma kettős állampolgárság útján történő meghaladását, vagy sem.
A népszavazás előkészítésébe bizonyára a magyarországi parlamenti pártok is bekapcsolódnak. Az ügydöntő népszavazás hathatós segítségük nélkül aligha sikerülhet.
Eddig érthető volt, vagy legalább megmagyarázható, hogy a parlamenti pártok kettős állampolgársággal kapcsolatban tartózkodó magatartást tanúsítottak. Most azonban alapjában változott meg a helyzet. Ha sor kerül az ügydöntő népszavazás kiírására mind a nemzet, mind pedig nemzetközi politikai elit színe előtt, a parlamenti pártok leghatásosabb – akár történelminek is nevezhető – belépője a négypárti közös „igen” lenne. Ezt várja a határon túli magyarság, s a magyarországi szavazók jelentős hányada is.
A VMDP programpártként 1997-től kezdve, megszakítás nélkül kéri a kettős állam-polgárságot. Az OVB pozitív döntését követően a legrövidebb időn belül megkeresi a ma-gyarországi parlamenti pártokat, és arra kéri őket, foglaljanak állást a kettős állampolgárság ügyében. Segítsék az előkészületeket, s nemzeti ügyről lévén szó, tevékenykedjenek egyetértésben, hogy a trianoni trauma feloldásához a népszavazásban való részvételükkel a magyarországi magyarok hozzájárulhassanak. Összefogásra, egymás megbecsülésére, nemzeti méretű katarzisra van szükség ahhoz, hogy nemzetként foglalhassunk helyet Európában.
Vajdasági Magyar Demokrata Párt - Temerin
Közlemény 2004. július 1. (A Magyar Szó mellőzte)
Számarányos képviselet a tartományi képviselőházban
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviselője, Pál Tibor, beadványt juttatott el Nenad Canaknak, a tartományi képviselőház elnökének, melyben javasolja, hogy a kisebbségek számarányos képviseletét építsék be a módosítás előtt álló tartományi választási határozatba.
Ismeretes, hogy a számarányos képviselet, s ezzel összefüggésben a kisebbségi választói névjegyzék, valamint a garantált parlamenti helyek és a demokratikus, többpárti választás a kisebbségek körében is kedvelt és már évek óta jól működő megoldásnak számít az EU-tag Szlovéniában, de Horvátországban is. Mindkét parlamentben ott vannak a kisebbségek legitim képviselői.
A beadványra a tartományi parlament elnöke még nem adott választ.
A VMDP értetlenséggel és megütközéssel, fogadta Korhecz tartományi kisebbségügyi titkár kijelentését, aki a VMDP-s képviselő beadványára reagálva kijelentette, hogy a magyar választók névjegyzékét az ő titkárságán nem tudják elkészíteni, s a teendőkre vonatkozóan mintegy útbaigazítást kért a folyamodvány szerzőjétől.
Ez a magatartás szöges ellentétben áll Kasza József minapi nyilvános beismerésével, miszerint a jelenlegi megoldás nem jó, létre kell hozni a magyar, illetve a kisebbségi választók névjegyzékét.
Két eset lehetséges: Korhecz titkár vagy nem ismeri a szakmáját, vagy szembeszáll pártbeli főnökével. Mégis a harmadik lenne a legrosszabb. Ha Kasza az interjúban szándékosan vezette félre az olvasókat, Korhecz pedig ennek tudatában söpörte le az asztalról az egyetlen európai normáknak is megfelelő megoldást.
Nyilatkozat
A magyar polgári értékrend felvállalásáról
Alulírott, ezúton írásban kijelentem, hogy számomra a Magyar Polgári Szövetség célkitűzései zsinórmértékként fogják meghatározni leendő önkormányzati munkámat.
A kényszerhelyzet hozta, nem magyar szervezetek színeiben való indulásom az önkormányzati választásokon, illetve a független jelölti státusom nem cél, csak eszköz a magyar polgári keresztény értékrend szellemiségében az autonómiáért folytatott harcomban.
Vállalom, hogy önkormányzati mandátumom birtokában hitet teszek magyarságunk felé történő elkötelezettségemről, és kijelentem, hogy személyemben a Magyar Polgári Szövetség jelen lesz a közösségünk sorsát érintő tanácskozásokon.
A Magyar Polgári Szövetség támogatását elfogadva alávetem magam a Szövetség engem is érintő határozatainak.
(Sárközi Zoltán, a nagyváradi Magyar Polgári Szövetség társelnökének javaslata, amelyet a minapi helyhatósági választásokon a Bihar megyében önálló jelöltként induló ellenzékieknek kellett volna aláírni. A javaslat már az előzetes belső konzultációk során is „túl meredeknek” bizonyult.)
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.