http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. augusztus 3.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
www.hufo.info www.hunsor.nu
Dokumentumok:
Az atrocitások új generációja
Vajdasági Magyar Demokrata Párt közleménye
A Vajdasági Demokrata Párt álláspontja az, hogy a vajdasági magyarok elleni legutóbbi Szabadkán és Temerinben elkövetett támadások az atrocitások új generációjának előhírnökei.
A „sima” utcán, kocsmában, diszkóban lezajlott magyarveréseket követően – a lagymatag budapesti reagálások miatt, de még inkább a szerb politikai elit speciális szükségleteiből fakadóan – a szabadkai „bunker” eset és a temerini magyar bolt molotovkoktélal történt felgyújtása csakúgy, mint az azt követő rendőri intézkedések, sőt a nyomozás „hiányosságai” a vajdasági magyarok elleni atrocitások új generációjának megjelenését jelzik.
Mi az új ezekben az esetekben?
Mindenek előtt az elkövetés módja. Mindkét esetben magánrendezvényre illetve magánterületre való behatolás az, ami fontos új eleme az atrocitásnak.
Új kategóriát jeleznek a mennyiségi mutatók. Szabadkán tömegverekedés tört ki, Temerinben a nagy anyagi kárral járó tűzesetet csak a viszonylag szerencsés körülmények között történt gyors reagálás akadályozta meg.
A hatalmi szervek működésében új, hogy az illetékesek, az esetek lehető leggyorsabb felderítése és a minden fontos részletre kiterjedő közlemény kiadása helyett, a kárvallottakat igyekeznek befolyásolni mondván, nehogy az atrocitásokat önhatalmúlag nemzeti alapúnak minősítsék, mert azt a politikusok felkapják, amiből mindenkinek csak baja származhat.
S végül, de nem utolsó sorban, a szabadkai kibérelt helységben (a „bunkerben”) lezajlott tömegverekedést követően az egyik helyszínelő hivatalos személy a kárvallottakat hibáztatta, mert az ilyen rendezvénynek a biztonságáról, már előzetesen gondoskodni kellett volna.
Szerb verőlegényeket kellett volna fogadni? Vagy éppen magyarokat?
A hatalomnak kell megmagyarázni a közismert tényt, hogy a nemzeti alapú összecsapásokat, különösen, ha az egyik fél máris megfélemlített kisebbségi, nem lehet kidobó-legényekkel megelőzni?
A megoldás az, hogy az érdekeltek minden nagyobb összejövetelt előre bejelentsenek a rendőrségen. A kisebbségeket nem a verőlegényeknek, hanem a rendőrségnek kell megvédenie.
Az összképet nézve a szemlélőnek egyre inkább az lehet a benyomása, hogy a vajdasági magyarság, megfélemlített kisebbségi közösségként, túszhelyzetbe csúszik. Mintha a szerb politikai elit újonnan kialakuló tengelyének az lenne a célja, hogy a nemzetköziek, ne csak Hágára és Kosovóra összpontosítsanak. Pontosabban, ha azokról beszélnek, legyenek figyelemmel az EU-s kisebbségekre első sorban a megfélemlített magyarokra is.
Ahhoz, hogy a vajdasági magyarság ne kerülhessen túszhelyzetbe, nem a szerb pártokkal létrehozott „stratégia partnerségre” van szükség, hanem a magyar pártok összefogására. A stratégiai partnerséggel a VMSZ a kialakulóban levő szerb hatalmi tengely segédcsapatává degradálódik.
Vajdasági magyar összefogásra, közös cselekvésre van szükség. A VMDP a legrövidebb időn belül olyan koordinációs testület felállítását javasolja a magyar pártoknak, amely az atrocitások ügyében, gyorsan, összehangoltan és legitimen tud politikailag minősíteni és ennek alapján cselekedni.
2004. augusztus 3.
Szándékos gyújtogatás volt
(A VMDP
temerini szervezetének közleménye)
A helyi
közösség tanácselnöke által a helyszínen kapott, valamint egyéb forrásokból
származó információink szerint július 31-ére, szombatra
virradóra ismeretlen tettesek illetéktelenül behatoltak Úri Zoltán temerini kiskereskedő Dózsa Görgy
utcai boltjába, mely lakóházának földszintjén helyezkedik el, és benzinespalackokkal felgyújtották az üzlethelyiséget.
Bizonyos, hogy a boltból semmi sem tűnt el, tehát szinte teljesen kizárható a
rablás szándéka.
A helyi
lakosság körében azonnal különféle mendemondák keltek szárnyra, sokan
összefüggésbe hozzák a legújabb bűntényt a múlt heti zászlóégetéssel, valamint
azokkal a fenyegető tartalmú levelekkel, amelyeket egy eddig ismeretlen,
állítólagos szerb nacionalista szervezet nevében küldtek Újvidékről különféle
személyeknek, többek között a pár héttel ezelőtti szerbverés miatt
letartóztatottak hozzátartozóinak is.
Ilyen körülmények között nehezen
értelmezhető az illetékesek által kiadott közlemény, ugyanis érthetetlenül
homályban hagy egy lényeges mozzanatot: a szándékos gyújtogatásra utaló
jeleket. Nem hisszük, hogy ennek a ténynek az elhallgatása előbbre viszi a
nyomozást. Ellenkezőleg: elbizonytalanítja a közvéleményt, és azt a látszatot
kelti, hogy a bűnüldöző szervek nem minden szintjén veszik kellően komolyan a Temerinben napról napra romló közbiztonsági helyzetet és
annak nemzetek közötti vetületét. Mintha csak valakinek az lenne a szándéka,
hogy teljesen devalválja a bűnüldöző szervek iránti megrendült bizalomnak még a
maradékát is.
Követeljük a teljes igazság kimondását, követeljük, hogy a tetteseket
mihamarább állítsák elő, bárkik is legyenek, és bármi is legyen tettük
indítéka!
Temerin, 2004. augusztus 1.
Az Európai Néppárt elítélte a magyarveréseket
Az Európai Néppárt ifjúsági szervezete határozatban ítélte el a vajdasági magyarokat ért atrocitásokat és keményebb fellépésre ösztönzi a szerb hatóságokat az erőszakos megnyilvánulások kapcsán. A dokumentum egyúttal üdvözli annak a belgrádi vizsgálóbizottságnak a felállítását, amely a jövőben kiemelten foglalkozik az etnikai színezetű támadásokkal és támogatja Szerbia és Montenegró integrációs törekvéseit. "
Forrás: Magyar Rádió Online
2
Magyarellenes atrocitások: Vajdaságból
senki sem volt az amerikai törvényhozási meghallgatáson
Központja (CHACR) kezdeményezésére szerdán megtartott amerikai törvényhozási meghallgatásra, amelynek napirendjén a vajdasági magyarokat ért atrocitások szerepeltek. Kezdetben úgy volt, hogy Józsa László, az MNT elnöke lesz a vendég, később Kasza Józsefnek, a VMSZ elnökének a nevét említették, majd Bunyik Zoltánt, a VMSZ alelnökét jelölték erre a feladatra, s ezt hivatalosan közzé is tették. Ám Bunyik végül mégsem utazott, mert a vajdasági magyar szervezet, úgymond, még egy esélyt adott Belgrádnak, hogy a kérdés itt nyerjen rendezést. Koštunica szerb miniszterelnök közben meg is kezdte a tárgyalássorozatát Vajdaságból senki sem utazott el az Amerikai Magyarok Kongresszusi Kapcsolatainak a vajdasági magyar politikusokkal. A tanácskozástól a derűlátóbbak azt várják, hogy sikerül véget vetni az atrocitásoknak.
Mindazonáltal az amerikai kezdeménezés nem állt le. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Nagy Sándor Andrást, a CHACR vezetőjét kérte fel a vajdasági magyarok képviseletére. A kongreszszus emberi jogi frakciója által szervezett meghallgatáson azonban megjelent Szerbia-Montenegró washingtoni nagykövete, és hírek szerint képviseltetette magát az amerikai külügyminisztérium mellett az Amnesty International is. A CHACR közleménye szerint azért kérték a meghallgatást, mert az amerikai magyarok szívükön viselik a vajdasági magyarok sorsát.
Forrás:
Vajdaság Ma
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt -Temerin
Kasza József, elnök
Vajdasági Magyar
Szövetség
Szabadka
Tisztelt Elnök Úr!
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt választmánya 2004. július 31-i, szombati ülésén megállapította, hogy a magyarverések és a vajdasági magyarok elleni más atrocitások új, az eddigieknél is veszélyesebb hulláma indult el. (Újabb magyarverés Szabadkán, zászlóégetés, egy temerini magyar kereskedő boltjának molotovkoktéllal történt felgyújtása.) Ezenkívül várható, hogy a választási kampányban a szerb hatalom mindent megtesz, hogy kiszorítsa a magyarokat mind az önkormányzatokból, mind pedig a tartományi képviselőházból.
Arra van szükség, hogy a vajdasági magyar pártok, félre téve minden ellenségeskedést, most összefogjanak. A cél az, hogy a helyhatósági és a tartományi választásokon megmutathassuk: nem félünk az ellenséges hangulattól, s egyként mondunk nemet az erőszakra és állunk ki a magyar (perszonális) autonómia és a kettős állampolgárság mellett.
Összefogásra int továbbá a kisebbségek választási jogszabályokban rögzített hátrányos megkülönböztetése. Annak ellenére, hogy a hiányosságokra a VMDP rendre rámutatott, a szerb hatalom dominanciája érvényesült: sem a helyhatósági, sem a tartományi választásokra vonatkozó jogszabályokban nem alkalmazzák az Európa szerte elfogadott demokratikus megoldást. A részarányos kisebbségi részvételt szabályozó, a kisebbségi szavazók névjegyzéke alapján lebonyolítható többpárti választások intézményét. Csakis ennek alapján választhatná meg a vajdasági magyarság legitim képviselőit a községi képviselőtestületekbe, illetve a tartományi képviselőházba.
Tisztelt Elnök Úr!
Három irányban van szükség közös fellépésre.
Hozzuk létre a vajdasági magyar pártok koalícióját és indítsunk közös jelölteket, illetve listákat, mind a helyhatósági, mind a tartományi választásokon. Figyelembe véve a vajdasági magyarságnak a magyar pártok működése iránt megnyilvánult indokolt elégedetlenségét, javaslatunk az, hogy a közös jelöltek névsorára ne kerülhessen fel egyetlen olyan politikus neve sem, akinek elvarratlan korrupciós ügyei vannak. A VMDP kész figyelembe venni minden ilyen irányú észrevételt, s ugyanezt elvárja el a többi magyar párttól is.
Hívjuk fel közösen a hazai és a nemzetközi közvélemény, valamint a magyarországi politikai elit figyelmét a vajdasági magyarság helyzetének rohamos rosszabbodására. A legújabb atrocitások nyomán a vajdasági magyarság már a választási előkészületek elején túszhelyzetbe kerül, melyben a politikai feszültség növekedése, s az ezzel járó félelem jelentősen hozzájárulhat a magyar választók akaratának eltorzulásához.
Harmadszor, nyújtsunk be közösen átfogó módosító javaslatokat a kisebbségek hátrányos megkülönböztetésén alapuló, most már Isakov Vajdasági Reformpártja és más szerb pártok által is kifogásolt tartományi választási határozattervezetre. A VMSZ-nek sem jó, ha támogatja a közbotrányt keltett határozattervezetet.
Abban a reményben, hogy felelősségünk tudatában mihamarabb tárgyalóasztalhoz ülünk, visszajelzését várva, tisztelettel:
Temerin, 2004. július 31. Ágoston András, elnök
Kereskedelem
"A politika most tulajdonképpen kereskedelem" - mondta egyebek között Kasza József újságírói kérdésre válaszolva, hogy felkérték-e a kormányban való részvételre, közli a január 16-i Magyar Szó.
A kérdés előzményeihez tartozik az, hogy Vojislav Kostunica, a Szerbiai Demokrata Párt elnöke (és lehetséges kormányalakító) január 14-én a párt főbizottságának ülésén hangsúlyozta: "A jövőbeni kormányba be kellene kerülniük a nemzeti kisebbségek képviselőinek is"'. Hozzátéve, hogy "az nem megoldás, hogy a kormányba azon kisebbségi képviselők kerüljenek be, akik a többségi listák révén jutottak be a parlamentbe".
Rasim Ljajic emberi jogi és kisebbségi miniszter (Kaszának a december 28-i választásokon kudarcot vallott Együtt a Toleranciáért koalícióban partnere), Kostunica kijelentése kapcsán úgy értékelte, hogy "az ajánlat korrekt" és, hogy ez az egyedüli módja annak, hogy kiigazítsák az igazságtalanságot, amit a választási törvény okozott a kisebbségeknek. Mármint azt, hogy a legutóbbi szerbiai parlamenti választások során - a többpártrendszer 1990. évi bevezetése óta első alkalommal - a kisebbségi pártok képviselői még koalícióban sem jutottak be a szerbiai parlamentbe.
Kasza ezt megelőzően a NIN című belgrádi politikai hetilap január 9-ei számában terjedelmes interjúban rezignáltan mondta el a választási kudarccal kapcsolatos megállapításait és sérelmeit. Hangoztatta, hogy a televízióból értesült, hogy a Demokrata Párt egyedül vesz részt a választásokon. Vagyis volt koalíciós partnerei még azt sem tartották szükségesnek, hogy ezt közöljék vele.
A már idézett válaszában Kasza nem utasította el az esetleges (újabb) kormánytagságot, ha erre netán felkérik: - Ha Kostunica úrnak ilyen szándékai vannak, akkor hívjon meg a tárgyalásokra. A politika most tulajdonképpen kereskedelem. Attól függ milyen kormánya lesz Szerbiának és milyen programot kínál fel a kormányalakító, annak függvényében kell mérlegelni a döntést, de hangsúlyozom egyelőre itt még nem tartunk. Hivatalos megkeresésre nem került sor - mondta Kasza József.
Ez a válasz nagyon asszociál Kaszának a választási vereség (ami kormányalelnöki tisztségébe is került) utáni megnyilatkozásaira, amikor bejelentette, hogy "benyújtja lemondását a pártelnöki funkcióról", majd utóbb a lemondás "felajánlássá" változott, amit pártjának elnöksége "nem támogatott".
… A fotelokért folytatott ádáz küzdelemből arra lehet következtetni: egyes politikai vezetőknek nem az a fontos, hogy nincs megoldva a vajdasági magyarságnak és a többi nemzeti kisebbségnek a politikai döntéshozatalban, valamint a hatalmi szervekben való intézményes képviseletének, illetve számarányos részvételének a kérdése, hanem hogy be-, illetve visszakerülnek-e a hatalmi szervekbe. (Hogy folytassák az eddigi sikertelen politikát?) Nagy megrökönyödéssel értesültünk, hogy a politika most már "kereskedelem". De ki jogosította fel ezeket a (ki)bukott politikusokat, hogy a vajdasági magyarság érdekeivel, velünk illetve a nevünkben "kereskedjenek" és "kompenzáljanak"? Meddig tűrjük még ezt? 2004. január 17. BOZÓKI Antal
Forrás: Vajdaság Ma
Köszönjük, hogy elolvasta Hirlevelünket.