Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évfolyam 61. szám

2004. augusztus 19.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és vég­rehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő ma­gyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésé­nek jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                                     www.hufo.info            www.hunsor.nu

 

Dokumentumok:

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Kettős állampolgárság, perszonális autonómia

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt újra egyedül indul a választásokon.

Ennek két oka van.

Az egyik, hogy nem sikerült létrehozni a vajdasági magyar pártok koalícióját. A másik is fontos: ismét nagy szükség van arra, hogy a kettős állampolgárság és a magyar (perszo­nális) autonómia ügyét a vajdasági magyarok szavazataival is alátámasszuk.

A tartományi választások új feltételei nem a kisebbségeknek, hanem a szerb és a ma­gyar pártok koalíciójának kedveznek. A minden eddiginél költségesebb jelölő eljárás a ki­sebbségi pártok indulását nagyban megnehezíti.

Ennek ellenére a Vajdasági Magyar Demokrata Párt bízik a párt tagjainak és szimpati­zánsainak segítőkészségében, és saját listával indul a tartományi választásokon. Jelölteket állít a magyar többségű egyéni választókörzetekben is.

Arra kérjük a vajdasági magyarokat, a VMDP tagjait és támogatóit, járuljanak hozzá, hogy a hátralevő példátlanul rövid időszakban biztosíthassuk a több mint háromezer hite­lesített aláírást, ami ahhoz szükséges, hogy a vajdasági magyarok szavazatukkal is támogat­hassák a kettős állampolgárság és a magyar (perszonális) autonómia ügyét.

A VMDP aktivistái csütörtöktől kezdve a magyar többségű tele­püléseken, tíz helyszínen hitelesítő­vel várják azo­kat a szavazópolgáro­kat, akik aláírásukkal is támogatni kívánják a vajdasági magyarság alap­érdekeiért vívott másfél évtizedes küzdelmünket.

A konkrét információkat a VMDP aktivistáitól, a szórólapjaink­ról a helyi médiából kaphatnak.

Tegyünk együtt a vajdasági magyarságért!

Vegyünk részt a VMDP kettős állampolgárságért és a magyar (perszonális) autonómi­áért vívott küzdelmében! Vegyük magunkhoz személyi igazolványunkat, keressük fel a hite­lesítő helyeket és támo­gassuk aláírásunkkal a Vajdasági Magyar Demokrata Párt tartományi listáját.

Ágoston András, a VMDP elnöke

 

KÖZSÉGI   VÁLASZTÁSI   BIZOTTSÁG

SZABADKA

 

Tisztelt Cím!

A Tartományi Választási Bizottság által nyilvánosságra hozott választási anyag sze­rint, a választópolgárok nyilatkozatát a lista- illetve az egyéni jelöltek támogatásáról, hitelesí­tési kötelezettség alá vonta.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt indul a tartományi választásokon és holnap, azaz 2004.08.20-án a szabadkai községben is megkezdi a támogató aláírások gyűjtését.

A hatékony munka érdekében kérjük, jelöljenek ki számunkra meghatalmazott aláírás-hitelesítőket, akik a helyszínen, a választópolgárok megkeresésekor hitelesítik azok nyilatko­zatát. Csantavéri terepre három személyt, Szabadkára 5 személyt, Bácsszöllősre 2 személyt, Hajdújárásra 2 személyt, Kelebiára 1 személyt, Bajmokra 2 személyt, Palicsra 1 személyt,   folyó év 20-tól, szeptember 3-ig, 8-tól 20 óráig megszabott munkaidővel. Az idő rövidsége miatt kérjük mielőbbi válaszukat.

Tisztelettel:

László Gyula

meghatalmazott

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2004. augusztus 19.

Mélyülő válság

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt tudomásul veszi Medgyessy Péter miniszterel­nök lemondását és azt is, hogy a nagyobb koalíciós partner, az MSZP Kis Pétert javasolja a miniszterelnöknek. Függetlenül a koalíciós tárgyalások kimenetelétől egyelőre mélyülő vál­ságnak lehetünk szemtanúi.

A magyar gazdaság mélyponton van, a nemzet helyfoglalója az EU-ban megakadt. Medgyessy Péter tevékenységére vonatkozóan megállapítható, hogy tévesen, de konzekven­sen képviselte a szomszédságpolitika huszadik századi modelljét, melynek lényege, a kisebb­ségek kérdése belügy, s Magyarország akkor tehet valamit kisebbségeiért, ha kedvében jár a szomszédos országok politikai elitjének.

Ebben a helyzetben biztató, hogy Orbán Viktor sorozatos kezdeményezései során megerősödött nemzeti oldal, már csak politikai fajsúlya miatt is, olyan változtatásra késztet­heti a koalíciót, amely lehetővé teszi a gazdasági felemelkedést, s azt, hogy a Kárpát-meden­cében élő magyarok nemzetként foglaljanak helyet az EU-ban.

A kérdés most az, hogy az MSZP-SZDSZ koalícióban tudnak-e olyan politikai kons­tellációt kialakítani, melynek eredményeként az új miniszterelnök mindkét nagy feladatnak eleget tud majd tenni. Ha nem, előbb utóbb jönnek az előrehozott választások.

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2004. augusztus 18. (A Magyar Szó mellőzte)

 

Konkrét kezdeményezés a magyarverések ügyében

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt kezdettől fogva hangsúlyozza, hogy Magyaror­szág EU-csatlakozás után a magyar politikai elit közvetlen felelősséggel tartozik a vajdasági magyarokért. Ez a nemzeti közösség ma már EU-kisebbségnek számít.

A VMDP ezért üdvözli az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében az MSZP képvi­selői részéről megindított kezdeményezést, amely a vajdasági magyarok helyzetének javítását célozza. Eljött az ideje annak, hogy a szerb kormány és a politikai elit is tudomásul vegye: a vajdasági magyarok helyzete nem szerb belügy.

A VMDP üdvözli Németh Zsoltnak, a magyar országgyűlés külügyi bizottságának bu­dapesti kijelentését is, miszerint a vajdasági magyarok kérdését az EU-ban is napirenden kell tartani.

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény 2004. augusztus 18. (A Magyar Szó mellőzte)

 

A VMDP becsei jelöltjei

A VMDP becsei jelöltjei a helyhatósági és a tartományi választásokon

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt körzeti szervezetének döntése értelmében a helyhatósági választásokon Buru Sándor informatikus lesz a párt polgármesterjelöltje, Varnyú Ilona vezeti a községi listát. A tartományi választásokon a becsei egyéni jelölt Rózsa Péter.

 

Népszavazást Székelyföld autonómiájáért

A Székely Nemzeti Tanács Kovászna és Hargita megyei széki elnökei kérik a két me­gye vezetését, hogy írjon ki népszavazást a Székelyföld autonómiájával kapcsolatban. Az SZNT nem hagyja abba a Székelyföld autonómiájáért folyó harcot, akkor sem, ha a román parlament és a kormány álláspontja bebizonyította, hogy a székelyeket másodrendű állampol­gárokként kezelik és megfosztják az egyenlőséghez való joguktól. A székelység kéri a székek önrendelkezésének biztosítását az Európa Tanács 2003/1334-es határozata alapján. Az auto­nómia nem érinti Románia területi integritását és nemzeti szuverenitását, hanem az államon belüli közösségek önrendelkezési jogára alapul — hangoztatják.  

 

Romániában sem engedélyezik a részarányos képviseltet

A választási törvények módosítására létrehozott parlamenti különbizottság, amely — többek között — visszautasította a Nagy-Románia Párt azon módosító indítványát, miszerint a Hargita és Kovászna megyei románok hivatalból kapjanak egy képviselői mandátumot, amennyiben a székely megyékben induló román pártoknak nem sikerül önerőből elnyerni egy szenátori vagy képviselői tisztséget. A javaslat ellen szavazott a Szociáldemokrata Párt, az RMDSZ és a nem magyar kisebbségek képviselői.

A bizottság visszautasította Toró T. Tibor Temes megyei RMDSZ-képviselő és a független Szilágyi Zsolt azon törvénykezdeményezését is, miszerint a romániai nemzeti kisebbségek hivatalból elkülönített helyeken versenyezzenek, ezeknek a helyeknek a száma pedig legyen arányos az illető kisebbség tagjainak számával.

 

Magyar Szó tudósítás (részlet)

Többsíkú támogatás

Egeresi Sándor budapesti megbeszélése Németh Zsolttal

 

Egeresi Sándor, a VMSZ alelnöke tegnap Budapesten megbeszélést folytatott Németh Zsolttal (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökével. A találkozón négy fontos kérdéskört vitattak meg. Véleményt cseréltek a Máért (Magyar Állandó Értekezlet) szeptem­berre kitűzött ülésének és a tartományi, valamint az önkormányzati választások fontosságáról, a Vajdaságban megnyilvánuló atrocitások veszélyeiről és a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésé­nek lehetőségeiről. Egeresi Sándor telefonon nyilatkozott lapunknak a megbeszélés eredmé­nyeiről.

A VMSZ alelnöke a tárgyalásokon kitért arra, hogy a tartományi és az önkormány­zati választásokon létfontosságú, hogy megmaradjon a demokratikus hatalom a vajdasági parlament soraiban, sőt az is, hogy a vajdasági magyarság kormányzati szerepköre is erősöd­jön a jövőben.

Németh Zsolt a Fidesz támogatásáról biztosította a VMSZ-t és a vajdasági magyarsá­got a tartományi és az önkormányzati választásokon.

 

Határtalan tévéviták

A Fidesz nehezményezi, hogy az alapítók magánemberek  

Hamarosan lejár a határidő a háromszázharmincmillió forintos keretösszegű pályá­zatra, amelyet az Informatikai és Hírközlési Minisztérium hirdetett meg a határon túli magyar televíziók létrehozására és a digitális hálózat kiépítésének támogatására. A meghívásos tende­ren olyan alapítványok vehettek részt, amelyeket nem szervezetek, hanem magánemberek alapítottak. Erdélyből a Janovics Jenő Alapítvány, a Vajdaságból a Mozaik Alapítvány kapott meghívást. Kárpátaljáról az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség adhatja be pályázatát. Az IHM-pályázat résztvevőire a Határon Túli Magyarok Hivatala tett javaslatot. A szervezetnél elmondták: a kiválasztáskor az időnyerés mellett szempont volt, hogy pályázók EU-n kívüli országokban működnek, valamint, hogy a HTMH-nak és az IHM-nek a meghívott alapítvá­nyok felügyelő szerveivel van együttműködési keretszerződése. Az alapítványokat azonban sem Erdélyben, sem a Vajdaságban nem szervezetek, hanem magánemberként az RMDSZ és a VMSZ vezetői, valamint közéleti személyek hozták létre. - Jobb volna, ha az alapítók között nemcsak magánemberek lennének - mondta Révész Máriusz. A Fidesz szóvivője szerint üd­vös lenne civil szervezeteket a pedagógusok szakszervezetét, egyházakat is bevenni. Révész, szerint öt-tíz fajsúlyos civil szervezet mellett nem volna kifogásolható az RMDSZ jelenléte sem. - Most azonban a párt két fő embere vezeti az alapítványt, amelyet mi közpénzből finan­szírozunk. Így bármi történjék is az RMDSZ vezetésének élén, a két jelenlegi vezető ettől függetlenül döntene az Erdélyi Televízió működtetéséről és az arra szánt magyarországi köz­pénzek felhasználásáról - tette hozzá Révész Máriusz.

Bunyik Zoltán a VMSZ alelnökeként a Mozaik alapítvány elnöke is. Szerinte az ala­pítók közt azért nincs a VMSZ, mert el akarták kerülni, hogy az alapítvány politika áldozatává váljon. Hozzátette: ezért vesz ő is csak magánemberként részt az alapításban. A televízió mű­ködtetéséhez egy független civil szervezet szükséges. Nem lenne helyes, ha minden magyar párt megalakítaná a maga párttévéjét a Vajdaságban - tette hozzá a tartomány oktatási és kul­turális minisztere. - Az itteni magyar pártok nem vádolják a létrejövő csatorna alapítóit azzal, hogy a VMSZ-től függene. A pártnak nem lesz semmilyen beleszólása a műsorkészítés fo­lyamatába - ígéri Bunyik Zoltán.

Forrás: Népszabadság

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.