Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évfolyam 63. szám

2004. augusztus 24.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és vég­rehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő ma­gyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésé­nek jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                                     www.hufo.info            www.hunsor.nu

 

Ágoston András:

Korhecz Tamás a hibás!

Kopogtatócédula helyett személyi számmal ellátott aláírás

 

A vajdasági képviselőházi választásokat megelőző kampány kellős közepén teljes a zűrzavar. Politikai botrány a javából.

A kérdés az, kell-e hitelesíteni azt a 3000 aláírást a magyar, és 6000-et a szerb pártok­nak, amelyek amolyan kopogtatócédula szerepét töltik be jelöltek listájának benyújtásakor.  

A kampányfőnökök tele szájjal szidják a VMSZ-es Korhecz Tamás tartományi kisebb­ségi és közigazgatási titkárt. Nem ok nélkül. Korhecz szándékosan, vagy nem, az általa előké­szített választási törvényerejű határozatból egyszerűen kihagyta a támogatói aláírások hitele­sítésének kérdését. A Szabad Európa nevű hallgatott rádióban ezt egy jogi képtelenséggel magyarázta. Korhecz szerint azt, hogy hatóságilag, a helyszínen kell-e hitelesíteni minden támogató aláírását, vagy sem, nem a választások rendjét szabályozó általános jogszabálynak, hanem a tartományi választási bizottságnak egy döntésével kell szabályozni.

Így avatja Korhecz – a szakma alapvető szabályait megcsúfolva – jogalkalmazóból jogalkotóvá a választási eljárás lebonyolításának tisztasága felett őrködni hivatott tartományi választási bizottságot. A jogászok és a politikai megbízó (hacsak nem a VMSZ, valamint a vajdasági horvátok és romák stratégiai partnere, a Tadic-féle Demokrata Párt) nagyobb dicső­ségére.

 

A választási bizottság köszöni, nem kér belőle

A VMDP kérdésére felelve a tartományi választási bizottság kimondja: bizony szük­ség van mind a listákat, mind az egyéni jelölteket támogató aláírások hitelesítésére. Csakhogy – nem lévén ilyen irányú közigazgatási jogosítványa – arról már nem gondoskodik, nem is gondoskodhat, hogy a hitelesítés a gyakorlatban is folyamatos és akadálymentes legyen.

Nem is az!

Községenként olyan tarka-barka kép alakult ki, ami a pártoknak lehetetlenné teszi a támogató aláírások folyamatos és zökkenőmentes begyűjtését.

Az egyik községben alkalmazzák a tartományi választási bizottság döntését, a másik­ban nem.

Az egyikben hitelesíteni kell az aláírásokat, a másikban nem. Innen a zűrzavar.

 

Az izgalom oka

A 3000 illetve a 6000 támogató aláírás megszerzése – ha a hitelesítéshez minden egyes aláírónak személyesen kell megjelennie a hatóságok előtt – fizikai lehetetlenség. A mintegy hatvan ezer aláíró egy hétig tartó vonulását egyetlen község hitelesítési kapacitása sem bírná el.

Tudja ezt mindenki, hiszen már a 2003-as köztársasági választások során kiderült, a hitelesítési kötelezettség különféle trükkökkel megkerülhető. De csak úgy, ha a „trükköket” a hatalmon levő pártok gyakorolják.

A gyakorlatban ugyanis nekik van lehetőségük arra, hogy a törvényes akadályokat semmibe véve – adatvédelmi törvény híján – hozzájussanak a nevekhez, személyi számokhoz, valamint a személyazonossági igazolvány számához.

Mert ez a feltétele annak, hogy elkészülhessenek a „hitelesített” támogatói listák. Ez a „trükk” állítólag három felelős személy bevonásával és némi „technikai” segítséggel már ki­vitelezhető. Hogy ez trükkös megoldás nem az ellenzék rémálma, bizonyítja az is, hogy az egyik községi választási bizottságban most azon rágódnak a tagok, börtönbe juttassák-e az egyik ügyetlen, rajtakapott „hitelesítőt”. A trükkök alkalmazása három évig terjedő letöltendő börtönbüntetést vonhat maga után, de eddig még nem történt meg, hogy valaki is rács mögé került volna. 

A két ellenzéki magyar párt, sőt Kostunica pártjának zombori vezetője és Canakék is sikítanak. Canak, miután kiesett Tadic Demokrata Pártja, és „stratégiai partnereinek” kegyei­ből, okkal tart attól, hogy csak a trükk-mentesen összeállított támogatói névsor kísére­tében adhat át pártlistát a tartományi választási bizottságnak. A VMDP szintén okkal tiltakozik, hi­szen csakúgy, mint korábban, most is egyenlőtlen küzdelemben kell részt vennie. De feladni nem lehet.

 

Dokumentumok:

F E L H Í V Á S

Temeriniek, magyarok!

A tartományi választások szervezői a demokrácia látszatát ugyan fenntartva,  de min­den lehetséges eszközzel arra törekszenek, hogy az anyagilag gyöngén támogatott kispártok­nak valamint a kisebbségek politikai pártjainak választási felkészülését megnehezítsék, és ezáltal ellehetetlenítsék részvételüket a választásokon. Ezért eszelték ki, hogy minden egyes aláírást a választási bizottságok megbízottainak jelenlétében kell hitelesíteni.

Ennek ellenére ne hagyjuk magunkat jogos érdekeink védelmétől eltántorítani!

SZEMÉLYES RÉSZVÉTELÜNKKEL ÉS ALÁÍRÁSUNKKAL

TÁMOGASSUK A VAJDASÁGI MAGYAR DEMOKRATA PÁRT TARTOMÁNYI LIS­TÁJÁT ÉS EGYÉNI JELÖLTJÉT!

SEGÍTSENEK BENNÜNKET, HOGY MI IS SEGÍTHESSÜNK!

Aláírásgyűjtés a községházán

augusztus 26-án, csütörtökön délután 15 órától 20 óráig,

és augusztus 29-én, vasárnap reggel 8 órától…

AKI MAGYAR, VELÜNK TART!

                                                                       Csorba Béla,

                                                                  a VMDP körzeti elnöke

Stratégiai partnerség elvben:

Magyar Szó 2004. augusztus 21.

Győztes koalíció

Négy párttal -- köztük a VMSZ-szel -- írt alá együttműködési megállapodást a DP

Tegnap Újvidéken a Demokrata Párt székházában a Boris Tadić vezette párt négy párttal írt alá együttműködési megállapodást, melyek a tartományi választásokon közösen lépnek fel. A DP nevében a megállapodásokat Bojan Pajtić, a párt alelnöke írta alá, míg a ko­alíciós partnerek nevében a következő személyek látták el kézjegyükkkel az együttműködési megállapodást: VMSZ -- Bunyik Zoltán, a párt alelnöke, Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége -- Dujo Runje alelnök, Ellenállás -- Miloš Gagić, az újvidéki szervezet végrehajtó bizottságának elnöke, Szerbiai Roma Szociáldemokrata Párt -- Srđan Šajin, a párt elnöke. A koalíció DP - Boris Tadić név alatt indul a tartományi választásokon, jelszavuk a "Csak előre" mellett "Az európai Vajdaságért az európai Szerbiában" lesz.

Bunyik Zoltán megelégedését fejezte ki, hogy a több napig tartó megbeszélések eredményesen zárultak. Jelképesnek nevezte a tényt, hogy a koalíciós megállapodást éppen augusztus 20-án, Szent István napján írták alá. Mint mondta, a VMSZ-nek, mint demokratikus pártnak, célkitűzései valóra váltásához tekintélyes, demokratikus beállítottságú partnerekre van szüksége. Ilyen a DP, mellyel tíz éven keresztül közösen harcoltunk az ország demokrati­zálódásáért, mondta Bunyik. Kiemelte, mindenütt, ahol úgy mérték föl, hogy közös listával jobb eredményt érhetnek el, ezt irányozták elő, ahol viszont a becslések szerint külön-külön sikeresebben szerepelhetnek, ott a választások után folytatják a koalíciós együttműködést.

 

Stratégiai partnerség a gyakorlatban

Helyhatósági választások:

A Demokrata Párt önállóan indul

Dr. Oliver Dulić a polgármesterjelöltjük

- A Demokrata Párt községi bizottsága már két héttel ezelőtt eldöntötte, hogy engem jelöl a szabadkai polgármesteri tisztségre, ezt követően azonban a VMSZ nyomást gyakorolt ránk ennek megakadályozása érdekében - mondta dr. Oliver Dulić, a községi szervezet el­nöke a párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Szavai szerint a demokraták ebbe nem egyeztek bele, és hosszas huzavona után kiharcolták, hogy önállóan indulhassanak a szeptemberi helyható­sági választásokon. Az okokról szólva Dulić kifejtette, hogy e két pártnak homlokegyenesen ellenkező elképzelései vannak a város irányításáról, fejlődéséről, ezért külön úton is haladnak annak megvalósítása felé. Szabadkának komoly fejlődési esélyei vannak, amelyek kihasználá­sához fordulatra van szükség, amit elvárásaik szerint ezek a választások biztosítani fognak. Eddig egy nemzeti párt abszolút egyeduralma érvényesült a községben, amelynek azonban nem volt teljes legitimitása. A demokraták szerint ezúttal Szabadkán első ízben lesznek valódi demokratikus választások, amelyek eredménye reálisan tükrözi majd az erőviszonyokat.

A választások utáni koalícióra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Dulić el­mondta, hogy minden demokratikus párttal hajlandóak együttműködni, és igaz, hogy a VMSZ is a demokratikus pártok közé sorolható, de ez elsősorban nemzeti párt, ezért mások a politi­kai elképzelései is. Kizárta a koalíció lehetőségét a radikálisokkal és a szocialistákkal.

 

A demagógia időtlen kategória

A VMSZ nem párt! A VMSZ Elnökségének közleménye, 1994. július 24.

A VMSZ Tanácsa 1994. VII. 21-én megtartott ülésén a VMDK és a VMSZ között fennálló viszonyokat megtárgyalva a következőket állapította meg:

- A VMDK csúcsvezetése félretájékoztatja a közvéleményt, amikor a VMSZ-t úgy próbálja bemutatni, mint a VMDK-val konkurens pártot. Ezt a tisztátalan politizálási módszert visszautasítjuk, és arra kérjük a VMDK vezetőségét, hogy a jövőben ne terjesszen ellenőrizetlen hamis információkat.

A VMSZ fenntartja az elidegeníthetetlen jogot arra, hogy saját identitását, programcéljait, irányvonalait önmaga határozza meg, és erről alapszabályában rendelkezzen, valamint informálja a közvéleményt.

- Hangsúlyozzuk, hogy a VMSZ mindazon egyéneknek, szervezeteknek, intézmé-nyeknek a szövetsége, akik, illetve amelyek a magyarság érdekében ezen a szervezeten belül kí-vánnak tevékenykedni, és nem olyan párt, amely indul a választásokon. A közvéleménynek tud-nia kell, hogy a választásokon induló pártok (pl. a VMDK) hatályos hazai törvényeink szerint nem juthatnak külföldi támogatáshoz (példa erre a VMDK botrányba fulladt kísérlete), és a vi-lágszervezetekben sem kaphatnak helyet, ezért egy érdekvédelmi párt (a VMDK) csak részben tudja ellátni feladatát. A VMSZ arra hivatott, hogy a VMDK által nem képviselhető érdek-védelmi feladatokat lássa el, mint amilyen a magyarság bárminemű támogatásának legális közvetítése, az érdekvédelem széles körű megszervezése (kutatások, publikációk, pedagógia stb.), vagy a világ szervezeteiben, szövetségeiben való képviselése.

- Kiemelkedően fontos célunknak tartjuk visszaállítani a vajdasági magyarság értelmetlenül megtépázott egységét, mely nélkül minden érdekvédelem teljességgel lehetetlen. Ennek jegyében elfogadjuk a politikai pluralizmust, a toleranciát, a kompromisszumkészséget, a demokratikus elveket, és döntéshozatalainkban minden alkalommal konszenzusra törekszünk. Az érdekvédelmet elvekhez kötjük, és nem személyekhez.

- A VMSZ a jövőben sem kíván párttá alakulni, és nem foglalkozik a VMDK belügyeivel, viszont kötelességünknek tartjuk szóvá tenni tagtársaink becsületének és jogainak a VMDK csonka Tanácsának azon önkényes és egyben antidemokratikus határozatait, amelyekkel (a VMDK Alapszabályával ellentétben) diszkriminálnak, meghurcolnak és sértegetnek embereket csak azért, mert a VMSZ tagjai.

- A VMDK Tanácsa 1994. július 16-ai ülésének a Magyar Szóban közzétett "megállapításai" a VMDK és a VMSZ "eltérő nézeteiről" nélkülöznek minden realitást. A közvélemény valósághű tájékoztatása végett fontosnak tartjuk az alábbiak közlését:

Az autonómia és az anyanyelvű iskoláztatás a VMSZ elsődleges céljai között szerepelnek, nézetünk szerint ezek megmaradásunk legfőbb biztosítékai.

A VMSZ országos szövetség, amely a Jugoszláviában élő összmagyarság, és nem csak az észak-bácskai vagy -bánáti tömb érdekeit tartja szem előtt. Éppen ezért fontosnak tartjuk az autonómiakoncepció gazdasági megalapozását, minthogy kizárólag politikai eszközökkel ez a cél nem érhető el. A kisebbségben élő magyarság a jelen helyzetben nem engedheti meg magának, hogy csak a távoli jövőben elérhető cél reményében cselekvőképessége teljesen megbénuljon. E tekintetben a VMSZ és a VMDK elképzelése valóban eltérő.

A gazdasági régiók koncepciója a reális lehetőség felmérését tükrözi, és nem célja bárkinek a kizárása. Ellenkezőleg: ez az egyetlen járható útja annak, hogy a gazdaságilag jobb helyzetben levő magyarság hathatós segítséget nyújtson a perem- és szórványhelyzetben levőknek - akár már az embargó feloldása előtt is.

A pénzsegélyek a "néhány gazdag magyar elvéből saját embereinek vindikálása (vindikál - magának követel)" tipikus ágostoni rágalom, amely puszta feltételezés alapján, bizonyítékok nélkül kísérli meg előre lejáratni a VMSZ-t az elnök személyével szembenállóknak a VMDK-ból történő eltávolítása során már kipróbált módszerekkel.

A fentiek alapján egyértelmű, hogy a VMSZ és a VMDK között nincsenek olyan lényegi, a magyarság érdekeit érintő ütközőpontok, melyek indokolttá tennék az egyik szervezet tagjainak meghurcolását, jogfosztását vagy diszkriminálását a másik szervezetben. A VMDK vezetősége ezzel tovább bontja a magyarság egységét ahelyett, hogy igyekezne bővíteni a kisebbségben élő magyarság érdekében cselekvők körét.

A VMSZ továbbra is nyitott marad minden olyan egyén és szervezet számára, aki, illetve amely elfogadja alapszabályát, tagja kíván lenni, és semmilyen megkülönböztetést nem alkalmaz a szövetség tagjaira vonatkozóan.

A VMSZ Elnöksége

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.