http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. szeptember 17.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
www.hufo.info www.hunsor.nu
Ágoston András:
Magyar jelen képekben.
2. Történelmi –
televíziós – kép a 21. század elejéről.
Mádl Ferenc, néhány kilométerre a magyar határtól Szerbiában, Szabadka külvárosában, szerb gyűlöletszavakkal kidekorált szegényes magyar ház előtt magának, s a vele szemben álló meggyötört magyarnak, a lényéből áradó humanizmussal kérdésbe ágyazva mond biztatást: hol kereshetne menedéket a bajba jutott magyar, ha nem Magyarországon? Majd visszazökkenve köztársasági elnök szerepébe azt próbálta megértetni a szerencsétlen, és médiától agyonsanyargatott „alannyal”, mi az, amit a szerb vezetők megígértek.
A városszéli homokba
süppedt világ magyar lakója értetlenül, kicsit megszeppenve figyelte a
Magyarország köztársasági elnökét, s miközben hallgatta, de már nem figyelte,
csak arra összpontosított, hogy meghurcolt őseinek konokságával megismételje:
holnap reggel a család menedékjogot kér Magyarországon.
2. Állásfoglalás az
Európai Parlamentben
Az EU-tag Magyarország képviselői Duka Zólyomi Árpád, szlovákiai magyar EU-képviselő képviselő támogatásával magyar bemutatót tartottak az Európai Parlamentben. Az összefogás eredményeként, eddig nem tapasztalt gyorsasággal parlamenti határozat született a vajdasági magyarság ügyében. A csütörtöki határozat legfontosabb konkrétuma, hogy az Európai Parlament hamarosan vizsgálóbizottságot küld a Vajdaságba. A vita végén az Európai Bizottság nevében Verheugen bővítési biztos azt ígérte, hogy a brüsszeli adminisztráció is komolyan kezeli ezt az ügyet, hiszen Szerbia-Montenegró csak akkor közeledhet az unióhoz, ha tudomásul veszi annak politikai normáit, és tiszteletben tartja a kisebbségek jogait, sőt védelmet nyújt a területén élő valamennyi kisebbségnek.
Reménykeltő a magyar összefogás, s az európai gesztus is, amellyel még a szőrös szívű Verheugen is elismerte: Magyarország és a magyarok az, valami más.
3. A belgrádi
visszhang
Ami a legszembeötlőbb: a magyar köztársasági elnöknek a legújabb atrocitás színhelyén tett látogatásáról a belgrádi televízió egy szót, egy képet sem közölt. Szinte diadalittasan közölte viszont a televízió belgrádi tudósítója, hogy az EU-határozat nem ítéli el Szerbia-Montenegrót, s nem tartalmaz szankciókat. Azt, a hírt, hogy vizsgálóbizottság kiküldéséről is döntött az Európai Parlament, a belgrádi elektronikus média jobb időkre hagyta.
A Politika c. napilap szintén mellőzte a határozat vizsgálóbizottság kiküldésére vonatkozó részét. Rámutatott viszont, hogy a holland képviselők bizony egyoldalúnak találták a magyar érvelést, s hosszan idézi Verheugen felszólalásának azt a részét, amelyben az elismerően nyilatkozik Kostunica brüsszeli látogatásáról, s ígéreteiről, valamint Mádl Ferenc szerbiai látogatásáról.
A fontosabb szerb lapok közül csak az újvidéki Gradjanski list tudósít róla, hogy a Magyar Köztársaság elnökét Szabadkán soviniszta falfirkák várták.
4. Kostunica a VMSZ
nemzeti tanácsát is tömörítő köztársasági kisebbségügyi tanács élén
A sorjázó vajdasági magyarság helyzetével kapcsolatos politikai akciók rávilágítanak egy másik jelenségre is.
Gyakorlatilag alkalmazhatatlanná vált, a még a Kis-Jugoszláviában 2002-ben meghozott kisebbségi törvény. Igaz, időközben létrejött ugyan néhány, azóta is sokat vitatott nemzeti tanács Szerbiában, de egyiküknek sincs érdemleges politikai funkciója. Így a VMSZ nemzeti tanácsának politikai ügyeit értelemszerűen a VMSZ intézi. A ruszin nemzeti tanács már felbomlott és a jogilag elfogadhatatlan elektoros választási eljárást a kisebbségügyi miniszter nem meri megismételni.
Készül ugyan egy a köztársasági a nemzeti tanácsokról szóló törvény, de ennek a koncepciója körül egyelőre kibékíthetetlen ellentétek merültek fel.
Kostunica is tisztában van a jogi zűrzavarral, mégis egy radikális lépésre határozta el magát. Kicsit megnyújtott magyarázattal, az alkotmányra és a meg levő kisebbségi törvényre hivatkozva rendeleti úton hoz létre egy a már létező kisebbségi tanácsok tagjaiból, a hatalmi szervek képviselőiből, meg más érdekeltekből álló köztársasági kisebbségi tanácsot, amelynek elnöki posztját személyesen kívánja betölteni. Ez még annál is rosszabb, mint amit a szintén autonómiaellenes érvényes kisebbségi törvény soha végre nem hajtott 18 szakasza irányoz elő. Eszerint ugyanis a Szövetségi Nemzeti Tanács tagjai csak a nemzeti tanácsokból kerülhetnének ki.
Kostunica elegánsan megkerüli az anyagiakat is. Az érvényes kisebbségi törvényben előirányzott Szövetségi Nemzeti Kisebbségi Alap költségvetési eszközökből finanszírozta volna a nemzeti kisebbségek szükségleteit.
Kasza, Józsa, meg napilapjuk a Magyar Szó, egyelőre hallgat. Nesze neked autonómia!
5. Vesztes a magyar
politikai elit is
Hihetetlenül nehéz helyzetben, nyakában Kosovóval, meg Hágával Kostunica diplomáciai bravúrral a magyar ügyben úgy látszik, a hátrányból mégis előnyt kovácsol.
A hatályban levő kisebbségi törvény, a kisebbségekhez tartozó egyének jogait, (nyelvhasználat stb.) pedánsan átvette a nemzetközi dokumentumokból. Ugyanakkor, a törvény – Józsáék segítségével – megkerülte a tényleges perszonális autonómiát és helyébe, a helyi hatalomtól függő nemzeti tanácsokat iktatott be. Ezeket fogja most Kostunica a saját illetékessége alá vonni.
A vajdasági magyarság sajnálatára mindehhez a magyar politikai elit egésze legfeljebb bólogathat. Annak idején, „a kis lépések” politikájának jegyében ugyanis jóváhagyta a demokratikusnak tartott Djindjic-kormány, s benne Kasza József „törvényhozói” ténykedését. Kell-e bizonygatni, hogy mire megérkezik az Európai Parlament vizsgálóbizottsága, Kostunica már az általa alakított köztársasági kisebbségügyi tanács áldásos tevékenységéről is be fog számolni.
Ha közben a magyar országgyűlés becikkelyezi a magyar-szerb kisebbségügyi egyezményt, amely szintén megkerüli a tényleges autonómiát, akkor szép emlék maradhat a magyar képviselők európai bravúrja. A vajdasági magyarok meg tovább várhatják sorsuk jobbrafordulását.
6. Kampánycsendet
sértett a Magyar Szó
A VMSZ napilapja a kampánycsend első napján a VMSZ elnökének kampánytevékenységéről tudósít: „Kasza József, a VMSZ elnöke is felkereste a Sötét családot. Valamivel a magyar köztársasági elnök előtt érkezett meg a külvárosi otthonba. Mint elmondta, a három gyerekes családot igyekezett lebeszélni arról, hogy összecsomagoljanak és elköltözzenek családi házukból.”
A Sötét család ma a magyar hatóságoknál kért menekültstátust. A szerb kisebbségvédelmi politika és Kasza József nagyobb dicsősségére.
Dokumentumok:
ÁLLÁSFOGLALÁS
a délvidéki magyarságot sújtó erőszakos cselekmények ügyében
A Magyar
Reformátusok Világszövetsége és a Magyar Református Egyházak Tanácskozó
Zsinata mai napon tartott együttes elnökségi ülésükön, alapszabályaikból adódó
lelkiismereti kötelességük, valamint hitbeli felelősségük alapján, a következő
állásfoglalást fogadták el a délvidéki magyarságot sújtó erőszakos cselekmények
ügyében.
A szerbiai
kisebbségek, kiemelten a magyarság sérelmére, szélsőséges nacionalista elemek
által elkövetett etnikai indíttatású, civilizálatlan, a keresztyén értékrendnek
ellentmondó, erőszakos cselekményeknek az utóbbi időkben való megsokasodása
láttán mélységes aggodalommal követjük a történteket, és életbevágóan fontosnak
ítéljük az üldözöttek védelmében való közös kiállást. A magyarellenes
támadások, a magyarokat gyalázó feliratok, a milosevicsi idők etnikai
tisztogatásaira emlékeztető esetek (magyar nemzetiségű szerb állampolgárok
verése, uszító falfirkák tömeges megjelenése, temetők meggyalázása stb.) arra
utalnak, hogy a szerbiai magyarok életveszélyben vannak. A helyzet kialakulásáért
komoly felelősség terheli Szerbia-Montenegró államot, amely szinte tétlenül
szemléli az elszaporodó gyűlölet-cselekményeket. A világban, a közelmúltban
végbement, megannyi borzalmas esemény közepette és alig néhány esztendővel a
véres balkáni háború után a Szerbiában elharapódzó szélsőséges indulatok
odafigyelésre és szolidaritásra késztetnek bennünket.
Olyan
időszakban szólalunk meg, és fordulunk a politikai, de főképpen az egyházi
nemzetközi testületekhez, amikor egész világunkat a terrorizmus réme fenyegeti.
Midőn a békeszerető országok az erőszak leküzdésére egyesítik erőiket, az
Európai Unióba igyekvő Szerbia-Montenegró sem lehet tétlen, hiszen európai
integrációja válik kérdésessé, amennyiben nem tud megfelelni a koppenhágai
kritériumoknak.
Joggal
feltételezhető, hogy a magyarellenes cselekmények hátterében a megfélemlítés
szándéka áll: a magyar kisebbségnek a szülőföldjéről való elűzése (már eddig is
tízezrek hagyták el Szerbiát) s végeredményben egy terület etnikai
összetételének az erőszakos megváltoztatása. Mindez a szélsőséges politikai
erők forgatókönyvének megfelelően történik, amelyek kihasználják a Vajdaságba
több hullámban érkezett betelepülők, a Koszovóból és más területekről elűzött
szerbek frusztrációját.
Mindezeket
figyelembe véve, az MRVSZ és az Egyetemes Zsinat elnökségei azzal a kéréssel
fordulunk Testvéregyházainkhoz, illetve a felelősen gondolkozó egyházi szervezetekhez,
hogy saját hatáskörükben tegyenek konkrét lépéseket a szerbiai magyar és más
nemzetiségű keresztyéneket ért erőszak megállítása érdekében.
Tesszük ezt
abban a reményben, hogy felhívásunk a megbékélést és a helyzet rendeződését
szolgálja, és elősegíti az Európához méltatlan, esztelen indulatok
megfékezését.
János
Evangéliumának szavával szólunk keresztyén Testvéreinkhez, a Szerb Ortodox
(Pravoszláv) Egyház Szent Szinódusához, a Reformátusok Világszövetségéhez, az Európai
Egyházak Konferenciájához és
az Egyházak Világtanácsa felelős Vezetőihez: "Új
parancsolatot adok néktek, hogy egymást szeressétek; a
mint én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást." (Jn. 13,34) Hisszük, hogy testvéri kérésünk nyitott szívekre talál,
és joggal remélhetjük közbenjárásukat a Szerbiában állandósuló válságos
helyzet megoldásában.
Állásfoglalásunkkal
egyébiránt megkeressük még a következő kormányzati és nemzetközi testületeket:
Magyarország Kormánya, Szerbia és Montenegró Kormánya, a szerb országgyűlés
emberjogi bizottsága, az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa, az Európai
Parlament és az Európa Tanács.
Szervezeteink
a továbbiakban is munkálkodni kívánnak a szerbiai kisebbségellenes
megnyilvánulások leküzdésében, és amennyiben szükségesnek és célszerűnek
mutatkozik, személyes helyzetfelmérő látogatásokat tesznek a szerbiai
kárvallottak és testvéregyházak körében. Ugyanakkor annak a reményüknek adnak
kifejezést, hogy a vajdasági válsághelyzet békés úton, rövidesen megoldódik, és
nem lesz szükség erőteljesebb, demonstratív jellegű fellépésre.
Budapest,
2004. szeptember 13.
Az MRVSZ
nevében: Az
MRETZS nevében:
Tőkés László
Dr. Erdélyi Géza
lelkészi elnök
lelkészi elnök
Takaró Mihály Dr.
Bodnár Ákos
főtitkár
világi elnök
Szalma József
professzor az amerikai magyarok között
Szalma József jogászprofesszor – a kettős állampolgárságra vonatkozó törvényes megoldás fő kidolgozója – az amerikai Magyar Baráti Közösség meghívására Chicagoban, Lake Hop-ban (Reménység Tava) és Columbusban tartott előadást.
Elsődleges témája a magyar, azaz a kettős állampolgárság, a felsőoktatási kérdéseink és a vajdasági magyarság országos, valamint helyi önkormányzati törekvéseink kérdésköre volt, de előadások során sok kérdés hangzott el a vajdasági magyarokat érintő türelmetlenségi jelenségekről, a magyarverésekről. A kérdezőket érdekelte, hogy a szerbiai kormányzat hozzá járul-e e türelmetlenségi jelenségekhez, vagy sem. A professzor szerint a szerbiai kormányzat kötelessége, hogy minden intézkedést megtegyen, hogy megakadályozza e türelmetlenségi jelenségeket, indítványozza e jelenségek legsürgősebb kivizsgálását az illetékes szerveknél. Kiemelte, hogy ezek a jelenségek a kormányzati nyilatkozatok egyik oldala szerint nem jelentősek, mellékesek. A tartományi kormányzati szervek oldaláról történt felszólítás arra, hogy a késlekedés miatt mondjon le a szerbiai belügyminiszter. Sajnos, erre nem került sor.
Szalma professzor felhívta a figyelmet arra, hogy többek között, a boszniai incidensekre is igen "naivnak" tűnő feliratok mentén került sor. Utána tudjuk mi történt. A Vajdaságban vannak "magyarok kifelé" feliratok, sírgyalázások, magyar fiatalokat vernek meg.
Utalt arra is, hogy az elmúlt 15 évben kényszerű szerb be- és kényszerű magyar kiköltözésre került sor. Mindez ellentétben áll az európai kisebbségvédelmi egyezménnyel, mely tiltja a hagyományos európai régiók etnikai összetételének kényszerű módosítását.
Az amerikai
Magyar Baráti Közösség tagjai megkérdezték: miért nem ügyelünk mi délvidéki -
vajdasági magyarok és miért nem jelentjük azonnal a szerbiai hatóságoknak az incidenseket.
A professzor rámutatott: „ügyelünk, jelentjük is, de a hatóságok igen lassan
reagálnak”.
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.