http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. szeptember 20.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
www.hufo.info www.hunsor.nu
Ágoston András:
A VMDP duplázott
A VMDP elégedett a választási eredményekkel. Kétszer annyi községben van tanácsnoka, és több tanácsnoka is van, mint eddig. Egy jelöltje még versenyben van a tartományi választásokon. Ha nem a vajdasági magyarság alapérdekeit tartaná első sorban szem előtt, még elégtételt is érezhetne a történtek miatt. A VMSZ ugyanis minden fronton vesztett eddigi pozícióiból. Ellentétben „stratégiai partnerével” a belgrádi székhelyű Tadic-féle Demokrata Párttal. Amely, miután a szerb politikai színtéren bebizonyította, hogy Kostunicához hasonlóan jó hazafi (ő sem adja egyelőre ki a háborús bűnösöket) megerősítette pozícióit. Mind a tartományban, mind a községekben.
Pedig, soha ennyi pénz még nem forgott a választási kampányban, s a VMSZ soha ekkora támogatást a saját és a magyarországi médiától nem kapott. Ehhez jött még a budapesti támogatás.
Téves stratégia
Budapest úgy gondolta, hogy a vajdasági magyarok befolyásolhatják Szerbiában a demokratikus átalakulás folyamatait. Ezért mellőzték talán azt a választási stratégiát, amelyért a VMDP szállt síkra. Nevezetesen, hogy a vajdasági magyar pártoknak nem stratégiai partnerségeket, vagy paktumokat kell az ún. szerb demokratikus pártokkal létrehozni, hanem össze kell fogni, hogy teljes súllyal követelhessenek maguknak valódi magyar (perszonális) autonómiát. Budapest a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseivel szemben a kormányzati felelősségvállalást és ezzel összefüggésben Szerbia demokratizálódását részesítette előnyben.
A vajdasági magyarság széles rétegei, elsősorban azok, akik az elmúlt években munka nélkül maradtak, elszegényedtek, akiknek minden nap megaláztatásokat kell elszenvedniük, s ténylegesen másodrendű állampolgárok, s nem utolsó sorban a magyarveréseket is el kell szenvedniük, más nézeten vannak. Nekik nem az a fontos, hogy Kasza a bankigazgatói poszt mellé kap-e a választások után újra valami köztársasági funkciót vagy nem. Ők azt érzik, hogy a szerb állam játszik velük, mint macska az egérrel, túszhelyzetben tudják magukat. Ennek az életérzésnek a kifejezése, amikor valaki azt mondja: hiába ugrálunk, úgy sem kérhet mindenki menedékjogot.
Mindazzal szemben, amiről érzik, hogy „nem az az igazi” a vajdasági magyarság csak egyet tehetett: nem ment el szavazni.
Összefogást az autonómiáért
Még az a jó, hogy reménykedhet. Abban mindenképpen, amit Orbán Viktor Zilahon mondott. Hogy a felszín alatt készülőben van egy egységesülő magyar nemzetstratégia.
Sem a Vajdaságban, sem Erdélyben ugyanis nem arra van szükség, hogy a magyar pártok a nekik leginkább tetsző többségi párttal koalíciózzanak, meg paktumozzanak, hanem arra, hogy a magyar politikai elit támogatásával közösen lépjenek fel az autonómiáért, helyben és nemzetközi színtéren is.
A VMDP-ben hiszünk abban, hogy a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációja lehetséges, szükséges és egyben demokratikus folyamat. Hogy elvezet a trianoni trauma feloldásához. Szeretnénk hinni, hogy az MSZP megfiatalodott vezetősége is történelminek és visszafordíthatatlannak tartja majd a nemzeti integráció folyamatát, s legalább a nemzet alapvető érdekei tekintetében általánossá válhat az együttműködés, amely az Európai Parlamentben, máris meghozta gyümölcsét.
Ez az együttműködés jó lenne, ha folytatódna. Mert a magyarverések ügyében megnyilvánuló európai érdeklődést csak akkor lehet fenntartani, ha politikai szempontból logikus folytatása lesz. Be kellene vezetni a nemzetközi politikai színtérre a vajdasági magyarság autonómiaköveteléseit. Ezt azonban csak magyar politikai elit teheti meg. Ha összefog.
Teremtsük meg rá a feltételeket. Lépjünk fel egy közös modellel!
Előbb azonban hozzuk létre a közös autonómiamodellt. Erre van szüksége a vajdasági magyarságnak nem a kormányzati felelősségvállalásra, meg a szerb demokrácia pátyolgatására.
Dokumentumok:
A szerbiai
elnökválasztás előestjén
Tadic: Tárgyalok a perszonális autonómiáról
(Magyar Szó 2004. május 18.)
Boris Tadić elnökjelölt, a Demokrata Párt elnöke, úgy értékelte, hogy Vajdaságnak kell, hogy legyen a kulturális sajátosságait tükröző autonómiája. "Vajdaságnak kell, hogy legyen autonómiája, de nem az etnikai elvre támaszkodó nacionális, hanem a kulturális sajátosságokon alapuló autonómiája" -- nyilatkozta Tadić a magyar Hír TV-nek adott interjújában. Mint mondta, egy európai irányvételű állam számára fontos Vajdaság, az olyan régió, amely együttműködhet a Duna menti szélesebb régióban. A DP vezetője úgy nyilatkozott, hogy tárgyalni kíván a vajdasági magyarok perszonális autonómiájáról, de hozzátette, hogy a Vajdaságon belüli területi autonómia probléma lenne. Bejelentette továbbá, hogy néhány napon belül Magyarországra látogat.
A VMDP temerini
körzeti szervezetének közleménye
Csak részben sikerült
elérni céljainkat
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt
temerini körzeti szervezete csak részben elégedett a szeptember 19-ei
választási eredményekkel. Sajnos bebizonyosodott az előrejelzésünk, hogy a
pártlistás önkormányzati választás hátrányosan fogja érinteni a temerini magyarságot,
és ilyen választási rendszerben soha többé nem tud bejuttatni az önkormányzatba
a magyar lakosság tizenhárom képviselőt, mint ahogyan ez eddig volt. Ami
tetézi gondjainkat, a két magyar párt a jelenleg objektíve elérhető tíz
mandátum közül is mindössze nyolcat szerzett meg: ötöt a VMDP, hármat a VMSZ.
A Tadic-féle Demokrata Pártra számításaink szerint legalább hétszáz magyar
átszavazott, és ezzel nagy mértékben gyengítette a
magyar politikai érdekképviselet esélyeit. De sajnos ugyanezt tették azok is,
akik távol maradtak a szavazástól. A VMDP elégedett azzal, hogy a két magyar
párt versenyében, ha veszteségek árán is, de megőrizte fölényét, azonban
mindenképpen el kell gondolkodnunk azon, hogy miért nem tudtuk megszólítani a
szavazástól távolmaradókat és a demokratákhoz átszavazókat. Ebbe feltétlenül
szerepet játszott a vajdasági és az anyaországi média és a VMSZ által sulykolt
hisztériakeltés a felnagyított radikális veszélyről, amely céljától
homlokegyenest ellentétes hatást váltott ki: nem a mindenképpeni szavazásra,
hanem a meghunyászkodásra és távolmaradásra ösztönözte a magyarok egy jelentős
részét.
A VMDP sajnálattal veszi tudomásul, hogy
Guszton András polgármester-jelölt és mgr. Pál Tibor tartományi képviselőjelölt
nem jutott be a választási győzelemért folyó második körbe. A temerini
magyarság alighanem az utolsó lehetőségét mulasztotta el, hogy valaha is magyar
polgármestere lehessen.
Köszönet mindazoknak, akik a kíméletlen
kampányharc ellenére is kitartottak mellettünk mint
jelöltek, bizottsági tagok és szavazók! Községi képviselőink a továbbiakban:
Bicók Margaréta, Csorba Béla, Grisza Mária, Gusztony András és Pál Tibor
magiszter.
A polgármester-választás második körének
ügyében az egyeztető tárgyalásokat Tomislav Barna esetleges támogatásról a
Demokrata Párttal lapzártakor megkezdtük.
Csorba Béla esete a
Kossuth-Krónikával
Halló, Kossuth Rádió?
Halló, Kossuth Rádió?
Halló, itt a Krónika.
Jó reggelt kívánok, Csorba Béla
vagyok, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt alelnöke.
Tessék!
Néhány perccel ezelőtt az önök
híreit hallottam, és az jutott róluk eszembe, amit az
önök rádiójának munkatársai mondtak 1956-ban: „ Hazudtunk reggel, hazudtunk
este, hazudtunk mindennap.” Ugyanis önök ismét ezt teszik. Körülbelül tíz
perccel ezelőtt azt közölték, hogy a választásokon a vajdasági magyar pártok
közül egyedül a Vajdasági Magyar Szövetség állított jelölteket. Ez
szemenszedett hazugság. A Vajdaságban minden magyar pártnak vannak jelöltjei.
Én tudom, hogy a Kossuth Rádió a VMSZ-t preferálja, de hazudni akkor sem
szabad, a tényeket tisztelni kell! Köszönöm, a viszont hallásra!
(Szeptember 19-én, a választások napján 9 óra 15 perckor)
Vajdasági Magyar Demokrata Párt
KÖZSÉGI VÁLASZTÁSI
BIZOTTSÁG
S Z A B A D K A
Tárgy: bejelentés
A mai napon, 12,05 órakor érkezett a jelentés, hogy Csantavéren a 80-as szavazóhelyen a szavazatszedő bizottság állandó tagja Dér Ferenc folyamatosan kijár az utcára és a szavazóhely közvetlen közelében befolyásolja az embereket, hogy szavazzanak a VMSZ-re.
Követeljük az azonnali eltávolítását a bizottságból és a szavazóhely közeléből.
A mai napon 1200 órakor Kasza József a VMSZ elnöke a Kossuth Rádió hullámain kampányolt, durván megszegve ezzel a kamánycsendet.
Szabadka, 2004.09.19. László Gyula, meghatalmazott
VAJDASÁGI MAGYAR
DEMOKRATA PÁRT
KÖZSÉGI VÁLASZTÁSI
BIZOTTSÁG
S Z A B A D K A
Tárgy: bejelentés
A mai napon, 9,45 órakor végzett ellenőrzésünk során megállapítottuk, hogy 81-es szavazóhelyen, ellentétben az előírásokkal a jelöltek listája nincs kifüggesztve, csak a községi lista első oldala, ahol a VMSZ szerepel.
A mai napon, 10,05 órakor végzett ellenőrzésünk során a 82-es számú szavazóhelyen megállapítottuk a következő szabálytalanságot: A tartományi lista azon oldala, ahol pártunk képviselőjének neve (László Gyula) szerepel, ebben a választókörzetben nincs kifüggesztve.
A mai napon, 10,15 órakor végzett ellenőrzésünk során megállapítottuk, hogy a 80-as szavazóhelyen, ellentétben az előírásokkal a jelöltek listája nincs kifüggesztve, csak a községi lista első oldala, ahol a VMSZ szerepel.
Az adatok tükrében levonható a következtetés: A VMSZ többségű szavazatszedő bizottságok pártjuk mellett kampányolnak a szavazóhelyeken is.
Szabadka, 2004. 09. 19. László Gyula, meghatalmazott
VAJDASÁGI MAGYAR
DEMOKRATA PÁRT
KÖZSÉGI VÁLASZTÁSI
BIZOTTSÁG
S Z A B A D K A
Tárgy: bejelentés
A mai napon újabb bejelentés érkezett, a 65. szavazóhelyen (Lifka Sándor u. 4.)
és az 1. és a 2. szavazóhelyen (Kizur István Altalános Iskola) nincs feltüntetve minden önkormányzati lista. Mivel ez már az ötödik hasonló bejelentés, kizártnak tartjuk, hogy véletlenről van szó. Követeljük, azonnal intézkedjenek minden szavazóhelyen. Ha ez nem történik meg, bűnvádi feljelentést teszünk a Községi Választási Bizottság elnöke (illetve annak a teendőit végző egyén) és ismeretlen tettes ellen.
Szabadka, 2004.09.19. László Gyula, meghatalmazott
VAJDASÁGI MAGYAR
DEMOKRATA PÁRT
KÖZSÉGI VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁG
S Z A B A D K A
Tárgy: bejelentés
A mai napon, 12,05 órakor érkezett a jelentés, hogy Csantavéren a 80-as szavazóhelyen a szavazatszedő bizottság állandó tagja Dér Ferenc folyamatosan kijár az utcára és a szavazóhely közvetlen közelében befolyásolja az embereket, hogy szavazzanak a VMSZ-re.
Követeljük az azonnali eltávolítását a bizottságból és a szavazóhely közeléből.
A mai napon 1200 órakor Kasza József a VMSZ elnöke a Kossuth Rádió hullámain kampányolt., durván megszegve ezzel a kamánycsendet.
Szabadka, 2004.09.19. László Gyula meghatalmazott
Köszönjük, hogy
elolvasta Hírlevelünket.