Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évfolyam 71. szám

2004. szeptember 20.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és vég­rehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő ma­gyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésé­nek jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                                     www.hufo.info            www.hunsor.nu

 

Ágoston András:

A VMDP duplázott

A VMDP elégedett a választási eredményekkel. Kétszer annyi községben van tanács­noka, és több tanácsnoka is van, mint eddig. Egy jelöltje még versenyben van a tartományi választáso­kon. Ha nem a vajdasági magyarság alapérdekeit tartaná első sorban szem előtt, még elégtételt is érezhetne a történtek miatt. A VMSZ ugyanis minden fronton vesztett eddigi pozícióiból. Ellentétben „stratégiai partnerével” a belgrádi székhelyű Tadic-féle Demokrata Párttal. Amely, miután a szerb politikai színtéren bebizonyította, hogy Kostunicához hason­lóan jó hazafi (ő sem adja egyelőre ki a háborús bűnösöket) megerősítette pozícióit. Mind a tarto­mányban, mind a községekben.

Pedig, soha ennyi pénz még nem forgott a választási kampányban, s a VMSZ soha ek­kora támogatást a saját és a magyarországi médiától nem kapott. Ehhez jött még a budapesti támo­gatás.

 

Téves stratégia

Budapest úgy gondolta, hogy a vajdasági magyarok befolyásolhatják Szerbiában a demokratikus átalakulás folyamatait. Ezért mellőzték talán azt a választási stratégiát, amelyért a VMDP szállt síkra. Nevezetesen, hogy a vajdasági magyar pártoknak nem stratégiai partner­ségeket, vagy paktumokat kell az ún. szerb demokratikus pártokkal létrehozni, hanem össze kell fogni, hogy teljes súllyal követelhessenek maguknak valódi magyar (perszonális) auto­nómiát. Budapest a vajdasági magyarság autonómiatörekvéseivel szemben a kormányzati fe­lelősségvállalást és ezzel összefüggésben Szerbia demokratizálódását részesítette előnyben.  

A vajdasági magyarság széles rétegei, elsősorban azok, akik az elmúlt években munka nélkül maradtak, elszegényedtek, akiknek minden nap megaláztatásokat kell elszenvedniük, s ténylegesen másodrendű állampolgárok, s nem utolsó sorban a magyarveréseket is el kell szenvedniük, más nézeten vannak. Nekik nem az a fontos, hogy Kasza a bankigazgatói poszt mellé kap-e a választások után újra valami köztársasági funkciót vagy nem. Ők azt érzik, hogy a szerb állam játszik velük, mint macska az egérrel, túszhelyzetben tudják magukat. En­nek az életérzésnek a kifejezése, amikor valaki azt mondja: hiába ugrálunk, úgy sem kérhet mindenki menedékjogot.

Mindazzal szemben, amiről érzik, hogy „nem az az igazi” a vajdasági magyarság csak egyet tehetett: nem ment el szavazni.

 

Összefogást az autonómiáért

Még az a jó, hogy reménykedhet. Abban mindenképpen, amit Orbán Viktor Zilahon mondott. Hogy a felszín alatt készülőben van egy egységesülő magyar nemzetstratégia.

Sem a Vajdaságban, sem Erdélyben ugyanis nem arra van szükség, hogy a magyar pártok a nekik leginkább tetsző többségi párttal koalíciózzanak, meg paktumozzanak, hanem arra, hogy a magyar politikai elit támogatásával közösen lépjenek fel az autonómiáért, hely­ben és nemzetközi színtéren is.

A VMDP-ben hiszünk abban, hogy a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosí­tás nélküli politikai integrációja lehetséges, szükséges és egyben demokratikus folyamat. Hogy elvezet a trianoni trauma feloldásához. Szeretnénk hinni, hogy az MSZP megfiatalodott vezetősége is történelminek és visszafordíthatatlannak tartja majd a nemzeti integráció folya­matát, s legalább a nemzet alapvető érdekei tekintetében általánossá válhat az együttműködés, amely az Európai Parlamentben, máris meghozta gyümölcsét.

Ez az együttműködés jó lenne, ha folytatódna. Mert a magyarverések ügyében meg­nyilvánuló európai érdeklődést csak akkor lehet fenntartani, ha politikai szempontból logikus folytatása lesz. Be kellene vezetni a nemzetközi politikai színtérre a vajdasági magyarság au­tonómiaköveteléseit. Ezt azonban csak magyar politikai elit teheti meg. Ha összefog.

Teremtsük meg rá a feltételeket. Lépjünk fel egy közös modellel!

Előbb azonban hozzuk létre a közös autonómiamodellt. Erre van szüksége a vajdasági magyarságnak nem a kormányzati felelősségvállalásra, meg a szerb demokrácia pátyolgatá­sára.

 

Dokumentumok:

A szerbiai elnökválasztás előestjén

Tadic: Tárgyalok a perszonális autonómiáról

(Magyar Szó 2004. május 18.)

Boris Tadić elnökjelölt, a Demokrata Párt elnöke, úgy értékelte, hogy Vajdaságnak kell, hogy legyen a kulturális sajátosságait tükröző autonómiája. "Vajdaságnak kell, hogy le­gyen autonómiája, de nem az etnikai elvre támaszkodó nacionális, hanem a kulturális sajátos­ságokon alapuló autonómiája" -- nyilatkozta Tadić a magyar Hír TV-nek adott interjújában. Mint mondta, egy európai irányvételű állam számára fontos Vajdaság, az olyan régió, amely együttműködhet a Duna menti szélesebb régióban. A DP vezetője úgy nyilatkozott, hogy tárgyalni kíván a vajdasági magyarok perszonális autonómiájáról, de hozzátette, hogy a Vajdaságon belüli területi autonómia probléma lenne. Bejelentette továbbá, hogy néhány napon belül Magyarországra látogat.

 

A VMDP temerini körzeti szervezetének közleménye

Csak részben sikerült elérni céljainkat

      A Vajdasági Magyar Demokrata Párt temerini körzeti szervezete csak részben elé­gedett a szeptember 19-ei választási eredményekkel. Sajnos bebizonyosodott az előrejelzé­sünk, hogy a pártlistás önkormányzati választás hátrányosan fogja érinteni a temerini magyar­ságot, és ilyen választási rendszerben soha többé nem tud bejuttatni az önkormányzatba a ma­gyar lakosság tizenhárom képviselőt, mint ahogyan ez eddig volt. Ami tetézi gondjainkat, a két magyar párt a jelenleg objektíve elérhető tíz mandátum közül is mindössze nyolcat szer­zett meg: ötöt a VMDP, hármat a VMSZ. A Tadic-féle Demokrata Pártra számításaink szerint legalább hétszáz magyar átszavazott, és ezzel nagy mértékben gyengítette a magyar politikai érdekképviselet esélyeit. De sajnos ugyanezt tették azok is, akik távol maradtak a szavazástól. A VMDP elégedett azzal, hogy a két magyar párt versenyében, ha veszteségek árán is, de megőrizte fölényét, azonban mindenképpen el kell gondolkodnunk azon, hogy miért nem tudtuk megszólítani a szavazástól távolmaradókat és a demokratákhoz átszavazókat. Ebbe feltétlenül szerepet játszott a vajdasági és az anyaországi média és a VMSZ által sulykolt hisztériakeltés a felnagyított radikális veszélyről, amely céljától homlokegyenest ellentétes hatást váltott ki: nem a mindenképpeni szavazásra, hanem a meghunyászkodásra és távolma­radásra ösztönözte a magyarok egy jelentős részét.

      A VMDP sajnálattal veszi tudomásul, hogy Guszton András polgármester-jelölt és mgr. Pál Tibor tartományi képviselőjelölt nem jutott be a választási győzelemért folyó máso­dik körbe. A temerini magyarság alighanem az utolsó lehetőségét mulasztotta el, hogy valaha is magyar polgármestere lehessen.

     Köszönet mindazoknak, akik a kíméletlen kampányharc ellenére is kitartottak mellettünk mint jelöltek, bizottsági tagok és szavazók! Községi képviselőink a továbbiakban: Bicók Margaréta, Csorba Béla, Grisza Mária, Gusztony András és Pál Tibor magiszter.

     A polgármester-választás második körének ügyében az egyeztető tárgyalásokat Tomislav Barna esetleges támogatásról a Demokrata Párttal lapzártakor megkezdtük.

 

Csorba Béla esete a Kossuth-Krónikával

Halló, Kossuth Rádió?

Halló, Kossuth Rádió?

Halló, itt a Krónika.

Jó reggelt kívánok, Csorba Béla vagyok, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt alelnöke.

Tessék!

Néhány perccel ezelőtt az önök híreit hallottam, és az jutott róluk eszembe, amit az önök rá­diójának munkatársai mondtak 1956-ban: „ Hazudtunk reggel, hazudtunk este, hazudtunk mindennap.” Ugyanis önök ismét ezt teszik. Körülbelül tíz perccel ezelőtt azt közölték, hogy a választásokon a vajdasági magyar pártok közül egyedül a Vajdasági Magyar Szövetség ál­lított jelölteket. Ez szemenszedett hazugság. A Vajdaságban minden magyar pártnak vannak jelöltjei. Én tudom, hogy a Kossuth Rádió a VMSZ-t preferálja, de hazudni akkor sem szabad, a tényeket tisztelni kell! Köszönöm, a viszont hallásra!

(Szeptember 19-én, a választások napján 9 óra 15 perckor)

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

KÖZSÉGI VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁG

S Z A B A D K A

Tárgy: bejelentés

A mai napon, 12,05 órakor érkezett a jelentés, hogy Csantavéren a 80-as szavazóhe­lyen a szavazatszedő bizottság állandó tagja Dér Ferenc folyamatosan kijár az utcára és a sza­vazóhely közvetlen közelében befolyásolja az embereket, hogy szavazzanak a VMSZ-re.

Követeljük az azonnali eltávolítását a bizottságból és a szavazóhely közeléből.

A mai napon 1200 órakor Kasza József a VMSZ elnöke a Kossuth Rádió hullámain kampányolt, durván megszegve ezzel a kamánycsendet.

Szabadka, 2004.09.19.                          László Gyula, meghatalmazott

 

VAJDASÁGI MAGYAR DEMOKRATA PÁRT

KÖZSÉGI VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁG

S Z A B A D K A

Tárgy: bejelentés

A mai napon, 9,45 órakor végzett ellenőrzésünk során megállapítottuk, hogy 81-es szavazóhelyen, ellentétben az előírásokkal a jelöltek listája nincs kifüggesztve, csak a községi lista első oldala, ahol a VMSZ szerepel.

A mai napon, 10,05 órakor végzett ellenőrzésünk során a 82-es számú szavazóhelyen megállapítottuk a következő szabálytalanságot: A tartományi lista azon oldala, ahol pártunk képviselőjének neve (László Gyula) szerepel,  ebben a választókörzetben nincs kifüggesztve.

A mai napon, 10,15 órakor végzett ellenőrzésünk során megállapítottuk, hogy a 80-as szavazóhelyen, ellentétben az előírásokkal a jelöltek listája nincs kifüggesztve, csak a községi lista első oldala, ahol a VMSZ szerepel.

Az adatok tükrében levonható a következtetés: A VMSZ többségű szavazatszedő bi­zottságok pártjuk mellett kampányolnak a szavazóhelyeken is.

Szabadka, 2004. 09. 19.                                                          László Gyula, meghatal­mazott                              

 

VAJDASÁGI MAGYAR DEMOKRATA PÁRT

KÖZSÉGI VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁG

S Z A B A D K A

Tárgy: bejelentés

A mai napon újabb bejelentés érkezett, a  65. szavazóhelyen (Lifka Sándor u. 4.)

és az 1. és a 2. szavazóhelyen (Kizur István Altalános Iskola) nincs feltüntetve minden  önkormányzati lista. Mivel ez már az ötödik hasonló bejelentés, kizártnak tartjuk, hogy vélet­lenről van szó. Követeljük, azonnal intézkedjenek minden szavazóhelyen. Ha ez nem történik meg, bűnvádi feljelentést teszünk a Községi Választási Bizottság elnöke (illetve annak a teen­dőit végző egyén) és ismeretlen tettes ellen. 

Szabadka, 2004.09.19.                                                    László Gyula, meghatalmazott

 

VAJDASÁGI MAGYAR DEMOKRATA PÁRT

KÖZSÉGI  VÁLASZTÁSI  BIZOTTSÁG

S Z A B A D K A

Tárgy: bejelentés

A mai napon, 12,05 órakor érkezett a jelentés, hogy Csantavéren a 80-as szavazóhe­lyen a szavazatszedő bizottság állandó tagja Dér Ferenc folyamatosan kijár az utcára és a sza­vazóhely közvetlen közelében befolyásolja az embereket, hogy szavazzanak a VMSZ-re.

Követeljük az azonnali eltávolítását a bizottságból és a szavazóhely közeléből.

A mai napon 1200 órakor Kasza József a VMSZ elnöke a Kossuth Rádió hullámain kampányolt., durván megszegve ezzel a kamánycsendet.

Szabadka, 2004.09.19.                          László Gyula meghatalmazott                       

 

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.