http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. szeptember 22.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
www.hufo.info www.hunsor.nu
Csorba Béla:
A megsemmisítési terv ezúttal sem sikerült
A Kasza-párt megalakulásának napjaiban a VMSZ helyi elnöke a hallgatókhoz intézett rádióüzenetében pártja legfőbb hivatásának Temerinben Ágoston András szervezetének megsemmisítését jelölte ki. Nem „legyőzését”, a demokratikus versenyben történő „felülmúlását”, hanem megsemmisítését! Egy olyan célt fogalmazott meg pártja nevében, amely a demokratikus társadalmak politikai játékszabályai szerint nem csak szokatlan, de egyenesen szalonképtelen is, ugyanis a totalitárius diktatúrák szellemét idézi. Az ellenpártokat ugyanis kizárólag diktatorikus szándékokkal és rendszerekben szokás és lehet „megsemmisíteni”.
A fenti rádióüzenetet tekinthetnénk az árulkodó tudatalatti szokásos elszólásának is, ha a VMSZ mindezt propagandisztikus eszközökkel nem kísérelte volna meg átültetni a gyakorlatba. Az elmúlt években a pszichológiai hadviselés szinte minden fegyvernemét felvonultatták a VMDP ellen a közvélemény tudatos megtévesztésétől kezdve a rágalmazásig és a megalapozatlan vádakon alapuló feljelentésig. Sőt, Kasza beleegyezésével, netán utasítására 2002-ben még az akkori VMDP-s többségű temerini önkormányzatot is megbuktatták. (Egyébként később Óbecsén is némileg hasonlóan jártak el a másik magyar párthoz tartozó partnereikkel.) A VMSZ-t rettentően zavarta, hogy Észak-Bácskán kívül is van magyar élet, és van Döbrögi dölyfétől független magyar önkormányzás. Ennek ellenére Temerinben a VMSZ a VMDP elleni helyhatósági és helyi közösségi csatáiban rendre vereséget szenvedett. Vereséget szenvedett az idei szeptember 19-én is, bár közel sem olyan lesújtót, mint korábban. A megsemmisítési terv tehát ezúttal sem sikerült, a minden eddiginél erőteljesebb rágalmazási hadjárat csak kis mértékben érte el célját. Ugyanakkor kétségtelen, hogy a választók egy részének magatartására hatással volt: sikerült körükben elhinteni a kételkedés magvát, amihez hozzájárult néhány VMDP-s képviselő meggondolatlan magatartása is. A helyi közösség elnökének például aligha kellett volna elfogadni az egyik kézimunkázó asszonycsoport talán jószándékú, de mindenképpen ügyetlen ajánlatát, hogy feleségestül az általuk font baldchin alatt vonuljon fel Illés-napján: ezzel csak arra adott alkalmat, hogy gúny tárgyává tegyék, és a helyi közösség kétségtelenül sikeres munkájáról tizedrangú kérdésekre irányítsák a közvélemény figyelmét. Hasonló mondható el a vállalkozók cementtartozásáról is, ahol a tények rosszindulatú kiforgatásával a VMSZ bolhából elefántot gyártva saját képviselőjének politikai felelősségét megpróbálta a VMDP-re hárítani.
A legsúlyosabb, politikai természetű, ám a személyiségi jogokba is becsületsértő módon belegázoló rágalmazás mégis az volt, amikor a kampány finisében a fekete propaganda eszközét is bevetve hamis információkat közöltek újságjuk címoldalán a csak az ő fantáziátlan agyukban létező VMDP-s - radikális koalícióról és a hatalmi pozíciók általuk kreált elosztásáról. Mindezt pontos és gyors információkkal időben ellensúlyoztuk ugyan, de minden rágalom közismert pszichológiai hatása az, hogy sohasem pusztul el teljesen nyomtalanul: a rágalmazók abból az ősi elvből indulnak ki, hogy az emberek egy része a többiekről kritika nélkül hajlamos bármiféle rosszat elhinni, azaz nem halt meg még az utolsó bolond.
A VMSZ-nek, noha elhintette a szavazópolgárok egy részében a kételkedés magvát, mégis csalódnia kellett: ettől a rétegtől ugyanis nem kapott szinte egyetlen szavazatot sem, ők ugyanis nem tudván dönteni a két magyar párt vitájában inkább a demokratákra szavaztak, 2-3 mandátummal ajándékozva meg a községünkben eddig periférikus jelentőségű, belgrádi székhelyű, mérsékelten nacionalista szerb pártot.
A VMSZ lejáratási kampánya példásan visszaütött. A jövőben immár nemcsak a VMDP-vel kell majd megküzdenie a magyar szavazatokért, de könnyen lehet, hogy a demokratákkal is. Vajon ezért érdemes volt heteken át mocskolódni?
Szalma József:
Labus vádol
Nem kenyerem
a napi politika kommentálása. Ha azonban kruciális tévedésről van szó, néha nem
állom meg szó nélkül. Különösen akkor, ha a vajdasági magyar kisebbség sorsáról
van szó.
Labus (a G 17
nevű belgrádi szociálliberális párt elnöke), a szerbiai (korábbi és jelenlegi)
kormány oszlopos tagja és kiváló közgazdász nyilatkozott az egyik
belgrádi TV-nek. Nyilván nem függetlenül a választási intermezzótól. Nyilatkozatának
arra a részére figyeltem fel, amely a vajdasági magyarságot ért
incidensekre vonatkozott. Véleménye szerint ezeket a magyar
kormánypolitika okozta. Ezért ezeknek elhárítása szerinte mind Belgrád, mind
Budapest közös ügye. A szöveg környezetben az
húzódott meg, hogy éppen haladt volna előre a szerb gazdaságpolitika, amikor
Magyarország kormánya állítólag hozzá járult a vajdasági magyarokat ért atrocitások
nemzetköziesítéséhez. Szerinte ez hozta fel az első választási körben a
választók akaratának radikális vonal iránti hajlamát. Más szóval,
Magyarországot vádolja a helyi és tartományi választási eredményekért, mely
radikalizálódási tendenciát mutat.
Nos, Labus, aki olyan kormányzatban vállalt szerepet, amelynek jelenlegi parlamenti koalíciójában a volt nacionálszocialisták mérsékeltebb változata is jelen van, azt hiszem, maga is tudja, hogy e nyilatkozatát ugyancsak eltúlozta. Ő is tudja, talán, hogy a vajdasági magyarokra továbbra is nyomásgyakorlás van. A kormányzat fűt-fát ígér itteni magyar szervezetekkel való tárgyalás során, majd anyaországi kormányzati, sőt köztársasági elnöki látogatások és komunikációk során. Ám az ígéretek csupán pusztába kiáltott szavak, az incidensek rendszeresen újra megjelennek. A szerbiai kormányzat vagy azt mondja erre, hogy ezek csupán sporadikus jellegűek, vagy azt, hogy nem tud hatni a rendőrségre, hogy ezeket a jelenségeket megelőzze. Gyakran felkéri a rendőrséget, hogy legyen szíves akadályozza meg ezen jelenségeket. Közben a rendőrség igyekszik. (Eddig még egyetlen egy tettest sem fogtak fülön. Emlékeztetünk, hogy az elmúlt egy év során voltak magyar sírgyalázások, falfirkák melyek kb. arról szóltak, hogy "magyarok kifelé", "megöljük a magyarokat", stb. ezen kívül több száz eset volt, amikor magyar fiatalokat vertek félholtra ismeretlen, szerbül beszélő tettesek. E jelenségek megfékezésének hiánya nyilván üzenet. Csakhogy nem így kell üzenni amennyiben az ország tényleg Európába tart. A radikalizálódás, vagy dimenzionált radikalizálódás is üzenetértékű. Lehet a frusztrációkat a magyarokon levezetni. Ha ennek nemzetközi vonulta lesz, márpedig máris van, tekintettel az európai parlament döntésére (megfigyelők küldése az incidensek megakadályozása céljából), s amennyiben a helyzet további eszkalálódására sor kerülne s következményeként, esetleg a szankciók bevezetésére kerülne sor, ez nyilván a tolvajok javára hajtaná a vizet, azok javára akik, mindig is szerettek a zavarosban halászni, amikor kontroll nélkül azt csinálhattak amit akartak, beleértve a kisebbség elüldözését is. Ezt már megismertük. Köszönjük, nem kérjük.
Nem tudjuk,
mi lesz a második választói körben. Vajon az ún. szerbiai
demokratikus erők összefognak-e. Ennek vannak gyenge jelei. Vajon hagyják-e
ezek a magyarok további diszkriminációját? S ha nem győznek
és ellenzéki oldalról kritizálnak? Nem tudjuk, mit hoz a holnap. Azt látjuk,
mire megy a "játék". Játszanak a tűzzel.
Azt hiszem
Labus tisztában van azzal, hogy országa üveglábakon
áll. Azzal is, mert nyilatkozatában érintette, mi lesz, ha napokig, hónapokig,
sőt ennél tovább nemzetközi megfigyelők kezdenek tárgyalni a vajdasági
magyarság helyzetéről, hogyan alakul Szerbia gazdasági sorsa. És nemcsak
gazdasági.
Lehet, hogy Labus figyelmeztette a szerbiai szavazókat, térjenek észhez. Meglátjuk, észhez térnek-e.
Dokumentum:
Kaslik Péter
1939-ben született Bókán. A gimnáziumot Nagybecskereken fejezte be. A belgrádi jogi egyetemen diplomázott 1962-ben. 1966. óta Kanadában él. Nyugalmazott tanár.
Újabb keletű írásai, az Udvarhely
Szék, Magyar Nemzet, Magyar Szemle, és a torontói Magyar Életben jelentek meg.
A „Huncor” kanadai Magyar Internet Folyóirat szerkesztője.
Kaslik Péter:
Húsz év múlva (1.)
Magyarellenes
támadások és a vajdasági magyar vezetők magatartása "Nem tudtam én dalolni
nektek az újról, csak a régiről." írja Kosztolányi Dezső, talán azért is,
mert szűkebb hazájában, a mai Vajdaságban az újról mindig kiderül, hogy az új
az mindig valami régi. A mai vajdasági magyar politikai vezetők közvetve, vagy
közvetlenül, ma is “Jugoszlávia népeinek és nemzetiségeinek egyenrangú
közösségének, és békés együttélésének” a szellemében politizálnak. Nem vesznek
tudomást arról, hogy ez a „békés együttélés” a bácskai magyarellenes vérengzésekkel
kezdődött, és a szrebrenicai haláltáborokban, és Bosznia, s Koszovó tömegsírjaiban
végződött.
„Nincsenek magyarellenes támadások a
Vajdaságban”
Nyilvánvaló,
hogy a jelenlegi magyarellenes szerb atrocitásokért, a „magyarverésekért” közvetlenül
a szerb vezetőség a felelős, de a vajdasági magyar vezetők ingadozó magatartása
is nagymértékben hozzájárult a jelenlegi helyzet kialakulásához. 2004.
márciusában, és előtte is, a vajdasági magyar vezetők, még teljes egyetértésben
azt bizonygatták, hogy a magyarokat senki sem bántja, illetve, ha bántják
őket, ezeknek a bántalmazásoknak “nincs magyarellenes jellege.” Vagyis,
Vajdaságban bántalmazzák a magyarokat, de ezeknek az atrocitásoknak nincs
magyarellenes jellege (?) 1
Az MTI 2004.
március 24. jelentése szerint a vajdasági magyar vezetők tételesen úgy nyilatkoztak,
hogy nem felel meg a valóságnak Mauerer Oszkár, az Egyesült Magyar Ifjúság
(EMI) elnökének állításai, melyek szerint:
1. „A koszovói eseményeket követően Délvidék-szerte
megszaporodtak a magyarellenes támadások.”
2. „A koszovói események által felszított hangulatban a Délvidéken
élő szerbség indulatait az albánok helyett a magyarságon vezeti le."
Korhecz
Tamás, vajdasági kisebbségügyi miniszter, válaszában megállapítja, hogy egy
általa meghatározott szerb tüntetésen nem voltak magyarellenes atrocitások, és
ennek alapján arra enged következtetni, hogy a magyarokat Vajdaságban más
alkalommal sem bántalmazták. „Felelősséggel merem állítani, hogy ezeknek a
szélsőséges ellenreakcióknak és kilengéseknek nem volt magyarellenes
jellege." Józsa László, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke
egyértelműen alátámasztja, Korhecz Tamás válaszát. Húzsvár László
nagybecskereki római katolikus püspök, hangsúlyozottan cáfolja az Egyesült
Magyar Ifjúság dokumentumában idézet példa pontosságát. Húzsvár László
válasza technikailag pontos, de a fent idézett két alapvető kérdésre közvetve
ő is nemmel válaszolt.
Meglehet,
hogy az MTI túl szűken megfogalmazott kérdései megtévesztették a fenti vezetőket,
ami viszont a vajdasági magyar vezetők felkészületlenségére utal. A magyar sajtó
antidemokratikus, és sznob jellegére utal, hogy az „igazságról” mindig a
vezetőket, és soha sem az elszenvedőket kérdezik.
Mégis vannak magyarellenes támadások a
Vajdaságban
Alig hat
hónapra a fenti elhárító nyilatkozatok elhangzása után Kasza József, a Vajdasági
Magyar Szövetség elnöke már arra kényszerül, hogy az amerikai magyar emberjogi
szervezetek segítségét kérje az ügyben. Amikor pedig az amerikai kongresszus
emberjogi bizottsága napirendre tűzte, a vajdasági magyarok elleni szerb
atrocitásokat, és a sajtó arról tudósít, hogy a vajdasági magyarok elleni
atrocitások kérdése az Európai parlament elé kerül, Józsa László, a Vajdasági
Magyar Nemzeti Tanács elnöke kijelenti, hogy Szerbiában azért burjánzik a nacionalizmus,
mert a szerb többségi társadalom súlyosan frusztrált az elmúlt másfél évtized
kudarcai miatt. Ezt az állítást Józsa László a fent említett MTI interjúban,
még cáfolta. Szerinte, azonban meg kell értetni a szerb társadalommal, hogy a
nemzet sorsáért nem a kisebbségek felelősek, s nem rajtuk kell revánsot venni,
mert a problémák megoldása hosszú folyamat, dőreség lenne gyors eredményeket
várni. Vagyis: bántalmazzák ugyan a magyarokat ősi szülőföldjükön, de ezt a
szerbek csak azért teszik, mert frusztráltak amiatt, hogy a NATO megakadályozta,
a koszovói albánokat, és a boszniai muzulmánok kiirtásában.
Az igazságnak a meghatározó eleme az egyetemesség. Hogyan hangzana a fenti kijelentés egy másik népcsoport elszenvedett sorsára vonatkoztatva? Megállja ezen ez az állítás a helyét más szereplőkkel, de azonos helyzetben? Hogyan hangzana ez a kijelentés, ha valaki ma azt állítaná, hogy a nürnbergi bíróságnak Józsa László fenti érvelése alapján kellett volna döntenie? Továbbá: Hogyan, milyen elv alapján származhat az áldoztatnak kötelezettsége, az erőszakot elkövetőjével szemben? Ahelyett, hogy az atrocitások azonnali, és feltétel nélküli megszüntetését követelné, Józsa László az áldozatokra hárítja a felelősséget. Hol vannak Józsa László képtelen érvelésinek a forrásai? Miért beszél így ez az ember?
(Folytatása következik.)
Köszönjük, hogy
elolvasta Hírlevelünket.