Vajdasági Magyar Demokrata Párt

http://www.vmdp.freewebspace.com/

http://de.geocities.com/vmdp2002/

HÍRLEVÉL II. évfolyam 85. szám

2004. október 26.

 

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és vég­rehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő ma­gyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.

A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s kö­zöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.

Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésé­nek jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.

Ágoston András, a VMDP elnöke

Figyelem!

A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:

                                             www.vajdasagma.info   

                                     www.hufo.info            www.hunsor.nu

 

Megtartják a népszavazást a kettős állampolgárságról

 

Az Alkotmánybíróság elutasította a kifogásokat Az Alkotmánybíróság keddi ülésén elutasította a kettős állampolgárság ügyében ügydöntő népszavazást elrendelő országgyűlési határozat ellen benyújtott kifogásokat, s ezzel helybenhagyta a parlament szeptemberi egy­hangú döntését.

Az Országgyűlés egyhangú szavazással szeptember 13-án rendelt el ügydöntő népsza­vazást rendelt el a kettős állampolgárság ügyében.

A Magyarok Világszövetsége (MVSZ) által kezdeményezett referendumon arra a kér­désre kell válaszolni, hogy kedvezményes honosítással kaphassanak-e magyar állampolgársá­got azok, akik magyar nemzetiségüket magyarigazolvánnyal, vagy a megalkotandó törvény­ben meghatározott más módon igazolják.

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény, 2004. október 26.

Köszönet érte

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt örömmel értesült róla, hogy az Alkotmánybíró­ság helyben hagyta a Parlament kettős állampolgárságra vonatkozó egyhangú döntését, s ezzel lehetővé vált az ügydöntő népszavazás megtartása.

Köszönet a magyar szavazópolgároknak, akik napi gondjaikon felülemelkedve, a nemzet jövőjét szem előtt tartva, aláírásukkal is támogatták a kettős állampolgárságra vonat­kozó döntés meghozatalát.

A VMDP köszönetet mond a Magyarok Világszövetségnek, mert kitartó, kemény munkával összegyűjtötték a magyar nemzet felemelkedése szempontjából kulcsfontosságú népszavazás elrendeléséhez szükséges több, mint háromszázötven ezer aláírást, valamint azoknak a parlamenti pártoknak és a képviselőknek, akik az országgyűlésben igent mondtak a kettős állampolgárságra vonatkozó kezdeményezésre.

A VMDP meggyőződéssel vallja, hogy a kettős állampolgárság olyan eszköz, amely a magyar nemzet határmódosítás nélküli nemzeti integráció folyamatain túlmenően nagyban hozzájárulhat a nemzet belső erőforrásainak, nem használt tartalékainak feltárásához és Ma­gyarország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtéséhez is. Ezért arra kéri a magyar szavazópolgárokat, vegyenek részt a népszavazásban, s ezzel személyesen is járuljanak hozzá a magyar nemzet felemelkedéséhez, a trianoni trauma demokratikus, igazságos feloldásá­hoz.

A VMDP a kettős állampolgárságra vonatkozó ügydöntő népszavazás kiírásában egyik hét éve meghirdetett programcéljának megvalósulását látja.

Bízunk a magyar szavazópolgárokban, hiszünk a közös magyar jövőben.

 

Emlékezés az 1944-es magyar áldozatokra

 

1944 őszének ártatlan áldozataira az idén a korábbi évek szokásaitól eltérően nem mindenszentek napján, hanem október 30-án délután kerül sor.

A megemlékezés gyászszertartással veszi kezdetét a Szent Rozália pébániatemplom-ban, majd onnan a nyugati temető nagy tömegsírjához vonulunk, ahol rövid alkalmi műsor keretében emlékezünk a hatvan évvel ezelőtti partizánterror áldozataira, majd a meghívott vendégek, a helyi pártok és civil szervezetek valamint a hozzátartozók és kegye­lettel emléke­zők elhelyezik koszorúikat, virágjaikat és gyertyát gyújtanak a mártírok emlé­kére.

A rendezvény tiszteletére Temerinbe érkezik, és a megemlékezés helyszínén beszédet mond Deutsch Tamás, a Magyar Országgyűlés Fideszes alelnöke.

Cs. B.

 

Ágoston András:

Ez a Balkán

Meglepő kijelentést tett a minap a Seselj-féle Szerb Radikális Párt újvidéki választási törzska­rának vezetője, Milorad Mircic. Szerinte a Kasza József elleni bűnvádi feljelentés voltaképpen a Tadic-féle demokraták manipulációja. A több éve tudott ügy felmelegítése Mircic szerint a demokraták bosszúja, mert Kasza Szabadkán nem kívánja velük megosztani a hatalmat. Mi lehet a radikális főpolitikus megnyilatkozása hátterében?

Több ok is meghúzódhat a háttérben.

Az egyik, hogy megfejelve Kasza már meglevő bajait Mircic – amolyan „baráti gesz­tussal” – a nyakába akarja varrni a radikálisokkal való együttműködés ódiumát is. Másrészt a vádaskodással a radikálisok Tadic demokratáit akarják mesterségesen közelíteni a hírbe hozott „stratégiai partnerhez”. Ebből Kaszának túl sok haszna nem származhat, hisz kevéssé hihető, hogy Kostunica belügymi­niszterének akcióját pont a demokraták kezdeményezték. Lehet viszont politikai kára Tadicéknak, hiszen a radikálisok állításának fényében, nemcsak azzal kompromittálják magu­kat, ha a frissen közzétett bűnvádi feljelentést semmibe véve osztozkodnak a hatalmon Ka­szával, hanem azzal is, hogy a saját politikai hatalmuk növelésére rendőri módszereket alkal­maznak. Miközben a tény, Kasza ellen a belügyi vonalon mégiscsak Kostunicáék indítottak akciót, lassan feledésbe merül.

Mondani sem kell, hogy a radikálisok a politikai erkölcscsősz pózában nem a létező er­kölcsi skrupulusaik késztetésére indultak akcióba. Inkább arról lehet szó, hogy ők még mindig reménykednek abban, hogy a megalakulásra váró tartományi képviselőházban együttműködés jöhet létre közöttük és Kostunica szerb demok­ratái között.  

Hogy mindez kissé ködös, érthetetlen?

Bizony, ez a Balkán. A benne zajló politikai játékokat néha még azok sem értik, akik itt élnek.

 

Ez is az, csak kicsiben

A szemforgató radikális vezető által felkínált „védelmet” a VMSZ gyorsan megcá­folta: kiegyezett a demokraták­kal.

S a Tadic demokratáival létrejött szabadkai hatalommegosztásra vonatkozó megegye­zésen felbátorodva, Kasza rögtön ellentámadásba ment át. Még aznap megszületett a VMSZ Elnökségének állásfoglalása miszerint „a belügyminisztériumnak a VMSZ elnöke elleni bűn­vádi feljelentése és a körülmények, amelyek kísérik az eljárás lefolytatását, azt sugallják, hogy ebben az esetben a más nézetet vallókkal való politikai leszámolásról, koncepció gyanús esetről van szó, és nem a jogállam fellépéséről, a bűnügyek elleni harcról”. Továbbá, hogy „a politikai leszámolásban a vajdasági magyarok közéleti személyei különösen érdekes cél­pontok, amióta a nemzetközi szervezetek figyelme ráirányult a Vajdaság legszámosabb nem­zeti kisebbségét ért nacionalista támadásokra”.

A VMSZ Elnöksége szerint ebbe a koncepcióba illeszthető a revansiszta hatalom által „a Belgrádból megrendelt, több hónapot késő rendőrségi vizsgálat a Magyar Szóban megren­dezett honvédtalálkozóval kapcsolatban is, ami szintén összefüggésben van a vajdasági ma­gyarok sanyarú helyzetének a világ elé tárásával”.

Ez az érvelés két szempontból is kifogásolható.

Nem világos, milyen alapon kapaszkodik a VMSZ honvédtalálkozóba, ha tudvalevő, hogy Kasza és más vezetőtársai már az első szerb kifogások elhangzása után elhatárolódtak tőle, illetve kihátráltak e makulátlan rendezvény mögül.

Ami pedig a magyarok elleni atrocitások ügyét illeti, Kasza és társai itt sem jelesked­tek. Emlékezetes, hogy nyáron, a Tadic demokratáival kötendő „stratégiai megállapodás” bű­völetében elbliccelték a már előkészített szenátusi meghallgatást Amerikában, az elmúlt hetek­ben, pedig ingadozó magatartásukkal lehetetlen helyzetbe hozták a magyarországi képvi­selőket, akik bátor akciójukkal a vajdasági magyarok bajaira irányították a nemzetközi közvé­lemény figyelmét.

Hogy a politikai maszatolás a VMSZ részéről kezdettől fogva jelen volt erre egyik jó példa László Gyula VMDP-és képviselő esete a szabadkai képviselőtestülettel. (Mellékeljük a VMSZ-es Magyar Szó júniusi tudósításának ide vágó részletét.)

 

Dokumentumok:

Elítélték a magyar fiatalokat ért támadásokat

A községi képviselő-testület tegnapi ülésén kinevezték a fesztiváltanács tagjait

A községi képviselő-testület tegnapi ülésén megvitatta, majd elfogadta a László Gyula (VMDP) által beterjesztett nyilatkozatot, amellyel a leghatározottabban elítéli a ma­gyar fiatalokat ért bántalmazásokat és követeli az illetékes szervektől, hogy az elkövetők nyerjék el méltó büntetésüket, valamint, hogy akadályozzák meg az ilyen incidenseket. A testület, kisebb vita után, végül is elfogadta a Kucsra Géza polgármester kézjegyével ellátott kiegészítő javaslatot is, amelyben az eredeti szöveget azzal egészítették ki, hogy a többi fiatalt ért leszámolást is elítélik, s hogy megkövetelik az illetékes szervektől, hogy vegyék elejét az ilyen nemkívánatos eseményeknek.

A vita voltaképpen abból adódott, hogy a nyilatkozattevő arra szólította fel a tanács­nokokat, hogy ne fogadják el a kiegészítő javaslatot, mert ezzel voltaképpen azt állítják, hogy a más nemzetiségűeket is érte támadás. Az ülést vezető polgármester hozzászólásában hiá­nyolta az eredeti szövegből az eseményekkel kapcsolatos adatokat, terhelő bizonyítékokat. Mint mondta, nem lehet "átalányban" ítéletet hozni. Szerinte a módosított szöveg mérsékel­tebb, nem okoz nagyobb feszültséget a kelleténél. Józsa László (VMSZ) szerint az esetek már az illetékes szervek előtt vannak, az elkövetők remélhetőleg hamarosan elnyerik büntetésük, szerinte nagyobb hangsúlyt kellene fektetni az ilyen nemkívánatos események megakadályo­zására. Egy egységes stratégia kialakítását és elfogadását sürgetve kiemelte, az esetek meg­előzésében nagyobb szerepet kellene hogy vállaljon minden érintett, az iskoláktól a végre­hajtó hatalomig.

 S. K. Á. (Magyar Szó 2004 június 2.)

 

Vajdasági Magyar Demokrata Párt

Temerin

Közlemény 2004. október 25.

 

Magyarverések és választások

Az EU belgrádi megfigyelői bizottságnak vezetője Ágoston Andrásnál

 

Ágoston András, a VMDP elnöke hétfőn fogadta Mauro Capettit, az EU belgrádi meg­figyelő bizottságának vezetőjét és munkatársait. A beszélgetés során Ágoston rámutatott, hogy az EU-megfigyelők rendszeres érdeklődése megnyugtatóan hat a vajdasági magyarokra. Az a tény, hogy az utóbbi időben nem került sor súlyosabb kilengésekre megerősíti a VMDP korábbi álláspontját, miszerint a politikai akaratnak a megnyilvánulása nagyban kihat az ille­tékes belügyi szervek munkájára. Hangsúlyozta, hogy a nemzetek közötti feszültség még érezhető – különösen a fiatalok között és az iskolákban – de ha megfékezik a súlyosabb kilen­géseket, ez lehűtheti a felkorbácsolt indulatokat. A magyarverések visszaszorítására a nulla tolerancia elvének alkalmazása lehet a legalkalmasabb módszer.

A választásokról szólva a VMDP elnöke rámutatott, hogy egyedül ez a magyar párt tudta megerősíteni pozícióit. Ez azt bizonyítja, hogy a VMDP politikai programja, amely szorgalmazza a magyar (perszonális) autonómiát mindenképpen hozzájárult a sikerhez.

Ágoston jelezte, hogy a VMDP Budapesten is rámutat az autonómia fontosságára, és arra kéri a magyar kormányt és a magyar diplomáciát, hogy adjanak segítséget a nemzetközi politikai színtéren e fontos politikai törekvés érvényesítéséhez.

Végül Ágoston reményét fejezte ki, hogy miután Magyarország EU-tag lett ezt a segít­séget az eddiginél hathatósabb formában a vajdasági magyarság meg is kapja.

 

Köszönjük, hogy elolvasta Hirlevelünket.