http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. november 2.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Ágoston András:
A szerb Vajdaság
Elhúzódó politikai huzavona és érdekegyeztetések után a múlt héten felállt az új vajdasági „hatalom”. Belgrád hatalma és politikai dominanciája megerősödött, a magyar szavazatok adta politikai bázis beszűkült, de láss csodát: a szófogadó magyar tisztségviselők száma nem csökkent. Belgrád szemszögéből nézve, gond nélkül megkezdődhet az új szerb alkotmány végleges megszövegezése. Amiben a Vajdaság autonómiája a szerb nemzeti érdekeknek megfelelően alakul. Azaz névleges marad.
A szerb politikai elit kisebbségi ügyekben követett politikája Djindjic, majd Tadic és Kostunica vezetésével sikeresnek látszik. A Kosovóért folytatott küzdelem és Hágával a szerb háborús bűnösök kiadatása körül zajló vitája közepette, a szerb politikai elit a megmaradt Szerbia területén élő kisebbségi közösségek számára kettős ellenőrzési rendszert épített ki. S ami a legfájóbb, a VMSZ-es magyar politikusok és Canak, négy éves időszakon átívelő, bárgyú közreműködésével, a ravasz szerb politikusok ehhez az ellenőrzési mechanizmushoz megszerezték a nemzetköziek beleegyezését is.
A kikerekedett szerb „kisebbségvédelmi modell” kettős mércével mér. A kisebbségi törvényre épülő nemzeti tanácsok, s a felügyeletükre létrehozott, Kostunica elnöklete alatt működő köztársasági kisebbségi tanács, alulról a községekben létrejövő kisebbségi bizottságokkal, lehetetlenné teszik a kisebbségek demokratikus kibontakozását. Ezzel szemben Kostunica és szerb parlament, benne a szerb pártok színeiben megválasztott magyar képviselőkkel, külön tervet fogadott el a kosovói szerbek perszonális, és területi autonómiájáról.
A tartományi új összetételű képviselőház előtt Tadic Demokrata Pártjának alelnöke által bemutatott, Belgrádhoz igazodó kormányprogram – összhangban a menekültek betelepítése és a magyarok elvándorlása után előállt helyzettel – a kisebbségi autonómiáktól mentes, etnikailag csaknem homogén, névleges autonómiával felruházott szerb Vajdaság modelljét körvonalazza. A Canak-párti Kostres parlamenti elnök, még világosabban fogalmaz. Szerinte, a Vajdaság autonómiáját a szerb alkotmányban kell rendezni, s a tartománynak Szerbiát kell segítenie az Európába vezető úton.
Nesze neked „Vajdaság Köztársaság”.
Hol van már ez a canaki szlogen? Ez a követelés s a vele járó sokak számára ígéretesnek látszó politika a múlté.
Az új politikai modellben a Vajdaság autonómiájáról, mint a politikai küzdelem tárgyáról beszélni sem illik. A vajdasági szerb tisztségviselők belgrádi szerb pártok helytartói, vagy a levitézlett Canak helyébe lépő trónkövetelők, akiknek minden útja Belgrádba vezet. A jól fizetett magyar tisztségviselők, funkcióik villogtatásával, tüsténkedéseikkel a szerbiai politikai elit Európai orientációját hivatottak hirdetni. Nem a munkájukkal, hanem a létükkel. Vajdaság Autonóm Tartománynak továbbra sincsenek különösebb feladatai.
Ide vezetett hát a Kasza József, Várady Tibor, Józsa László, Pásztor István és most már Korhecz Tamás nevével fémjelzett tíz, illetve négy éves időszak. A szerb nemzeti érdek, s annak magyar fegyverhordozói már-már legyűrni látszanak a magyar autonómia iránti szavazatokban is kifejezett igényt, amelyet előbb a történelmi VMDK, majd a Vajdasági Magyar Demokrata Párt képviselt. De, volt ez már így! S akkor Magyarország még nem is volt EU-tag.
Zivan Marelj kifogása
A Milosevic bukását követően, a 2000-ben megválasztott tartományi képviselőház és a kormány nem felelt meg a várakozásoknak. A magyarokénak semmiképpen, de úgy látszik az autonómiapárti szerbek is elégedetlenek a Canak-Kasza duó súlyos következményekkel járó politikájával.
A mulasztás, hogy amikor hatalmon voltak, korábbi ígéreteik ellenére meg sem próbálták helyreállítani a Vajdaság autonómiáját, egészében a Kasza vezette VMSZ, és Canak Vajdasági Szociáldemokrata Ligájának a számlájára írható. Kiharcolhatták volna a vajdasági alkotmányt, vagy konfrontációban legalább világossá tehették volna, hogy a demokratikusnak kikiáltott Djindjic-kormány nem is olyan demokratikus, mint amilyennek hirdetik. Hiába. Győzött e politikusok személyes érdeke, az hogy megőrizhessék tisztségeiket.
Zivan Marelj, a tényleges, az 1976-ban szerzett vajdasági autonómia utolsó képviselőházi elnöke, nem minden erkölcsi alap nélkül, a minap kemény politikai ítéletet mondott Kasza és Canak 2000-2004 közötti időszakban végzett tevékenységéről.
Marelj az ún. joghurt-forradalom után (1988-ban ezzel menesztette Milosevic az utolsó működő tartományi kommunista pártbizottságot és került hatalomra a Vajdaságban), 1989-ben lemondott elnöki tisztjéről. Elmondása szerint azért, mert a parlament elnökeként nem volt hajlandó aláírni a tartományi alkotmány kiegészítéseit, amellyel Milosevicék az autonómia legfontosabb attribútumaitól fosztották meg a Vajdaságot.
Szerinte Canak elnöksége és Kasza belgrádi kormányalelnöki működése idején, tehát az elmúlt négy évben a tartományi parlamentnek lépnie kellett volna a Vajdaság tényleges autonómiájának a visszaszerzéséért.
- Ha már a Vajdaság autonómiáját maga a tartományi parlament, saját határozatával szüntette meg, logikus lett volna, hogy Milosevic bukása után ezeket a jogosítványokat szuverén módon magának visszavegye. A politikai lehetőségeket, ha van rá megfelelő alkalom, ki kell használni. Az új alakalom vagy jön, vagy nem - figyelmeztetett Marelj.
Ez a nézet kissé romantikus, naiv, de a vélemény lényege, az hogy a megboldogult Djindjic orránál fogva vezette mind Kaszát, mind Canakot, bizony találó és igaz.
Kezes bárányok
Kasza rúdja kifelé áll a politikából. Ha 1996-ban, amikor dr. Sepsey Csaba, a történelmi VMDK alelnöke sajtóértekezleten közzé tette a visszaéléseit bizonyító dokumentumokat, magába száll és felhagy az anyagilag hasznos, de törvénytelen lépésekkel, Kasza ma boldog ember lehetne, s nem kellene a bűnvádi feljelentéssel és annak politikai következményeivel szembenéznie.
Közben az új vajdasági szerb hatalom is feltalálta magát. Fiatalított. Egeresi parlamenti, Korhecz kormányalelnöki tisztsége, valamint a három viszonylag fontos titkárság, amelyeket Korhecz illetve Bunyik és Pásztor vezetnek, egyrészt alkalmasak arra, hogy velük a szerb vezetés továbbra is a demokratikus hatalom pózában tetszelegjen. Ugyanakkor – csakúgy, mint Kasza a maga idejében – az utánpótlás minden tagja is okkal tarthat bizonyos nem mindennapi kedvezmények megvonásától. Persze csak akkor, ha nem mutatkozik készségesnek, ha rossz fát tesz a tűzre.
Egyszóval, a szerb hatalom megtalálta a kezes bárány Kasza kezes bárány utódjait.
Amit rendbe kellene tenni
Mi az, amit Kasza és Canak elmulasztott, s amit most Kostres elnöknek a VMSZ megmaradt vezetőinek kellene helyrehozni? Jóllehet ezt Canakék ígérték, a Vajdaságnak nincs alkotmánya. A vajdasági magyaroknak nincs autonómiája. A tartománynak továbbra sincsenek hatáskörei, nincs saját forrásokból táplálkozó költségvetése. Nagyjából azokból a pénzekből gazdálkodik, amelyeket Belgrádtól hellyel-közzel visszakap. Mindezt aligha tudná az új tartományi vezetőség kijavítani. Még akkor sem, ha nagyon akarná.
Magyar vonatkozásban világos a helyzet
A szavazathiánnyal küszködő VMSZ-es tisztségviselőket a vajdasági szerb hatalomban addig veszik emberszámba, amíg Budapest is elismeri őket. Különben nincs belőlük semmilyen haszon. Nem annyira a magyarországi támogatásokról van szó, mint inkább arról, meddig ismeri el Budapest a kétszeres kisebbségellenőrzési rendszert. Azt, amelyet a kisebbséggel foglalkozó intézmények területén Kostunica személyesen irányít, s a másikat, a VMSZ „kormányzati felelősségvállalásának” a legújabb modelljét, amely most tartományi szinten létrejött.
Emlékezetes, hogy a magyar szavazatokra épülő köztársasági politikai jelenlét a szerb pártok akaratából, még a 2003-as köztársasági választások után megszűnt. Ezt Kasza még politikai ereje teljében elismerte, amikor egyoldalúan hátrányos „stratégiai megállapodást” kötött Tadic demokratáival. A megállapodás értékét jól mutatja, hogy Kasza ennek birtokában sem kerülhette el a hivatalos feljelentést. (Az, hogy ő mások piszkos ügyeinek nyilvánosság előtti felemlegetésével próbálta magát kihúzni a csávából, nemcsak azt bizonyítja, hogy fáj neki a privilégiumok elvesztése, hanem inkább azt, hogy nincs már magyar és főleg nincs érinthetetlen magyar a legszűkebb szerbiai politikai elitben. Ezen a tényen Budapest sem változtathat. Anyagi támogatással sem. S ez akkor is így van, ha Kasza végül is megússza, mert most csak utolsó figyelmeztetést kapott.)
Magától adódik a kérdés, érdeke-e Budapestnek ennek a legújabb, az eddiginél alacsonyabb szinten megvalósuló „nyugalmi állapotnak” a fenntartása? Ezt ebben a pillanatban nem lehet tudni.
Várható, hogy ha a magyarországi politikai elit az autonómia ügyét kézbe veszi, átértékelődik a vajdasági magyar politikai elit és a magyar közösség helyzete is.
Dokumentumok:
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt - Temerin
Közlemény, 2004.
október 31.
Közös tevékenység a kettős állampolgárságért
Deutsch Tamás és a VMDP vezetőinek találkozója
Deutsch Tamás, az országgyűlés Fideszes elnöke és Ágoston András, meg Csorba Béla szombaton Temerinben megbeszélést folytattak a kettős állampolgársággal kapcsolatos referendum előkészületeiről és a Vajdaságban esedékes, ezzel összefüggő eseménysorozatról.
Egyetértettek abban, hogy a Magyarországon, a politikai színtéren egyelőre nagy a csend az ügydöntő népszavazás körül. Igaz, a határon túli magyarok máris sokat tettek a trianoni trauma meghaladására alkalmas kettős állampolgárság ügyében, de még nem szabad leállni.
Mindent meg kell tenni azért, hogy Magyarországon, a magyar szavazók is átérezzék azt a felelősséget, amelyet elődeink érezhettek annak idején, 1848-ban és 1956-ban, amikor saját személyes érdekeiken és kétségeiken felülemelkedve közvetlenül avatkoztak be a nemzet történetébe.
A VMDP az egyetlen párt a Kárpát-medencében, amely a kettős állampolgárságot megalapításától, 1997-től kezdve egyik elsődlegesen fontos, rögzített programcéljaként folyamatosan szorgalmazza.
A VMDP helyesnek tartja és csatlakozik az MVSZ által már bejelentett kampánytevékenységhez. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a magyar pártok a Kárpát-medencében közösen, vagy pártonként, esetleg így is, úgy is, kiáltványban forduljanak a magyar politikai elit tisztségviselőihez arra kérve őket, hogy felelősségük tudatában tegyenek meg mindent az ügydöntő népszavazás sikeréért. Akit megillet a felelősség, vállalnia kell a ráháruló feladatokat!
Helyreigazítás
Kossuth Rádió,
Világóra, 2004.10.31.
Interjú Kasza
Józseffel.
Kasza József részéről elhangzott:
„… magyar politikai pártok gerjesztették és indították a támadást…”
„… Tomislav Nikolicnak és Seseljnek, annak idején, az úgynevezett bizonyítékokat Sepsey Csaba és társai juttatták el…”
„… a radikálisokkal semmi együttműködés nem lehetséges és nem is lesz, Páll Sándorral ellentétben…”
Dr. Sepsey Csaba, a VMDP alelnöke az elhangzottakhoz kiegészítés és pontosítás céljából a következőket fűzöm hozzá:
Szabadkán sokan tudtak a milosevici hatalommal kokettáló Kasza József kétes ügyleteiről, de a bosszújától tartva senki sem merte szóvá tenni. Én voltam az első, aki 1996. áprilisában, sajtótájékoztatón a nyilvánosság elé tártam az egyik botrányos telekvásárlási ügyét. Az erről szóló dokumentumok fénymásolatát a helyszínen 10-12 példányban szétosztottam az újságírók között. Tomislav Nikolictyal és Seseljel soha nem voltam semmilyen kapcsolatban és semmilyen dokumentumot nem juttattam el hozzájuk. Egyébként a mostani ellene szóló vád, a hírek szerint, nem a fenti üggyel kapcsolatos.
Kasza József néhány nappal az említett interjú előtt az egyik belgrádi napilapban (Blic, 2004.10.26.) a következőt jelentette ki:
„… ha Páll Sándort Becsén nem zavarja a radikálisokkal való koalíció, miért zavarná az Kasza Józsefet. Tehát, minden opció még játékban van.”
Ennyit Kasza úr szavahihetőségéről.
Szabadka, 2004.11.01. Dr. Sepsey Csaba
Köszönjük, hogy elolvasta Hírlevelünket.