http://www.vmdp.freewebspace.com/
http://de.geocities.com/vmdp2002/
2004. november 8.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt programpárt. Követelései között kiemelkedő fontosságú a jogszabályalkotási és végrehajtási jogosítványokkal is rendelkező magyar (perszonális) autonómia, a számaránynak megfelelő parlamenti képviselet, valamint a magyarok számára, akik ezt igénylik, a kettős állampolgárság. A VMDP síkraszáll a Kárpát-medencében élő magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációjáért.
A Hírlevélben tájékoztatunk a VMDP-hez közel álló civilszervezetek tevékenységéről, s közöljük azokat a dokumentumokat, amelyeket, a VMSZ nyomása alatt álló vajdasági magyar média, elsősorban a Magyar Szó és a Hét Nap mellőz. Hírlevelünk ezért az első magát demokratikusnak nevező államban megjelenő szamizdat.
Köszönjük az észrevételeket. Ezúton is jelezzük, hogy Hírlevél a VMDP által szorgalmazott új konszenzus megteremtésének jegyében foglalkozik a Kárpát-medencei magyar politikai történésekkel.
Ágoston András, a VMDP elnöke
Figyelem!
A VMDP dokumentumaival találkozhatunk a következő honlapokon is:
Vajdasági Magyar
Demokrata Párt - Temerin
Választmány 2004.
november 6.
Állásfoglalás
a vajdasági magyarság sérelmeiről és a nemzeti felemelkedés
lehetőségeiről
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt megállapítja, hogy a helyi szerb hatalom és polgárok részéről elkövetett sérelmek 1990-től kezdve váltakozó intenzitással ugyan, de a mai napig tartanak. A nemzeti alapú fizikai támadások és a nemzeti alapon történő hátrányos megkülönböztetés az élet legfontosabb területein, a szerb lakosság körében megnyilvánuló agresszív nacionalizmus, s a szerb kormány és politikai elit megengedő magatartásának a következménye.
A testvériség-egység soha meg nem valósult eszméjét – a régi szocialista beidegződés következtében – a Milosevici vezetés úgy értelmezte, hogy a vajdasági magyarok akkor lehetnek csak lojális polgárai a régi, szocialista Jugoszláviában egyeduralomra törő Szerbiának, ha fenntartás nélkül támogatják a nagyszerb törekvéseket. Ideértve a hódító célú balkáni háborúzásaiban való tevékeny részvételt is.
A történelmi VMDK 1990. március 31-én alakult meg Doroszlón. Koherens, a magyar nemzet egésze érdekeinek megfelelő politikája kezdettől fogva szöges ellentétben állt Milosevic törekvéseivel. Az 1944/45 szerb atrocitások magyar áldozatai kérdésének megnyitása, annak kimondása, hogy a vajdasági magyarság nem kíván részt venni a délszláv népek véres történelmi vitájában, majd az autonómiakövetelés bejelentése, s egyáltalán, a vajdasági magyarság önálló politikai szubjektumként történő megjelenése a szerbiai és a nemzetközi politikai színtéren, Milosevicnek kihívást jelentett, melynek a vajdasági magyarság megfélemlítésével és Magyarországtól való politikai elszigetelésével kívánt megfelelni.
Szerbiát magyar veszély nem fenyegette. Milosevic sem akart újabb frontot nyitni Magyarország felé, de a lélektani hadviselés eszközeivel olyan helyzetet teremtett, amelyben Magyarországot távol tartva, s a vajdasági magyarságot megfélemlítve szabadon háborúzhatott, szerte a volt szocialista Jugoszláviában.
A megfélemlítés eszközei
Már az 1990-es évek elején magyarellenes hajsza indult a vajdasági magyarság, a történelmi VMDK és vezetői ellen. Félkatonai alakulatok grasszáltak a magyarok által lakott városokban, falvakban, s az éjjeli lövöldözések meg a Vukovár ostromáról érkező hírek nyugtalanították az éppen magukra talált vajdasági magyarokat. A katonai behívók, s a történelmi VMDK felszólítása, hogy a magyarok ne menjenek háborúba, a végsőkig felkorbácsolták a szenvedélyeket. A szerb hatalom sokakat megfélemlített. Azokat, akik nem vállalták a katonai behívót, vagy elmenekültek, megfosztották munkahelyüktől. Megkezdődött a „megbízhatatlan” magyarok kirostálása a hatalmi és a közigazgatási szervekből, mindenek előtt a rendőrség kötelékeiből, az igazságszolgáltatásból, valamint az állami ellenőrzés, elsősorban a pénzügyi ellenőrző szervekből. Magyarverések is voltak, de intenzitásuk a többi nemzeti sérelemmel járó intézkedéshez viszonyítva nem volt kiemelkedően nagy. A magyarság tömegeiben a kezdeti felbuzdulás után, újra gyökeret vert a félelem, az elhagyatottság a kilátástalanság érzése, amelyet a magyar-magyar kapcsolatok erősödése, s a népesség egy vékony rétegét érintő segélyek, adományok érkezése lényegében nem ellensúlyozhatott.
A menekültáradat és a kétpólusúvá vált politikai elit
Az 1992-1993-ban a háborús területekről összeharácsolt pénzzel és különböző vagyontárgyakkal megjelenő szerb „menekültek”, rosszat sejtető bevezetője voltak a későbbi, hullámokban érkező menekültáradatnak. Milosevic a már alkalmazott megfélemlítési módszerei mellé, felvette a hátrányos megkülönböztetés újabb válfaját. A menekülteknek a magyartöbbségű településekre történő elhelyezését, majd letelepítését.
Az autonómiakövetelés fenntartása, az azzal járó politikai kockázatok megosztották vajdasági magyar politikai elitet. A helyi szerb hatalomhoz simuló szárny 1994-ben – Budapest tevőleges segítségével – létrehozta a Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ). Az így kétpólusúvá vált vajdasági magyar politikai elit a szerb hatalmi akaratnak, a menekültek betelepítésének nem tudott ellenállni. A VMSZ a csoportérdekektől vezérelve, a hatalomban való részvétel illúziójától bódultan, elhagyta a magyar autonómiára vonatkozó követelést és ezzel funkciója is megváltozott. Megfelelő médiatámogatással, a Milosevic szocialistával létrehozott „technikai koalíciót” a vajdasági magyarság alapérdekeivel összeegyeztethetőnek mondta, s a gyakorlatban vállalta a szerb nemzeti érdeknek megfelelő politizálást. Ellenezte a magyar (perszonális) autonómiát és a kettős állampolgárságot.
A vajdasági magyarság, politikai alávetettségben egyre inkább megcsömörlött saját politikai elitjének tevékenységétől. Befelé fordult, s az általános zűrzavarban a közös bajokra egyéni válaszokat keresett. Folytatódott a kitelepülés és csökkent az asszimilációs nyomással szembeni ellenállás. Egy évtized alatt negyvenezerrel csökkent a vajdasági magyarok lélekszáma, s nem egész háromszázezres kisebbséggé váltak. Közben mind hiányosabbá vált a magyar munkaképes lakosság átlagos szakképzettsége, s a „szegény menekültek” foglalkoztatási gondjaira hivatkozva a szerb hatalom még inkább háttérbe szorította a magyar munkavállalókat.
A kosovoi albánok ellen elkövetett szerb atrocitásokról szóló hírek, újra a háború rémét idézték fel. Ez lehet az oka, hogy a NATO bombázások előtti időszakban a magyarverések, a vajdasági magyarság politikai tudatában inkább a vigasztalanul nehéz általános helyzet velejárójaként csapódtak le.
Az októberi fordulat és a magyarverések
Az 1999-ben bekövetkezett NATO bombázások és Milosevic bukása után a Djindjic-kormány iránt, melyben ott ült a kétpólusú vajdasági magyar politikai elit helyi hatalomhoz simuló szárnyának képviselője is – elsősorban a Magyar Szó és a magyar média hatására – a vajdasági magyarok túlzott reményeket tápláltak. A szerb politikai elit azonban a politikai belharcokkal és Kosovo elvesztésének megemésztésével volt elfoglalva. Így a jelentős nemzetközi támogatások ellenére sem tudott lényeges, a magyarok szempontjából is pozitív előrelépést produkálni. Az alávetettségben élő magyarság tömegei kézzelfogható javulást sem a munkanélküliség tekintetében, sem a hatalmi szervek viszonyulásában nem tapasztalhattak. Ellenkezőleg, a vadkapitalista folyamatok elmélyülése, a maffiagazdálkodás elemeinek „legalizálása”, még inkább világossá tette számukra, hogy néhány kormányzati szerepvállalásban megtollasodott magyar politikus és szűk környezete kivételével, szociális helyzete, a fiataloké különösen, még bizonytalanabbá vált. A magyar politikai elit tehetetlenségét látva, a VMSZ kirekesztő politikája nyomán némely magyarok a demokratikus szerb pártokhoz csatlakozva igyekeznek személyre szóló kedvezményekben részesülni.
A Kostunica-kormány sem hozott változást. Sőt! A Kosovoból a bombázások és a szerbek kivonulása után a Vajdaságban érkező menekültek s a korábbi menekülések felcseperedett átélői, valamint a helybeli szintén munkanélküli és távlatokban szűkölködő, de tenni vágyó fiatal nemzedéke, a negatív viselkedési mintákat részesítette előnyben. Az afféle biztonsági szelepként működő rendszeressé váló magyarveréseket a szerb hatalom 2000-től kezdve nem megszűntetni, inkább csak ellenőrizni akarta. A vajdasági magyarság alávetettségét tetéző nyomásnak ezt a nemzetközi színtéren is érzékelhető, látható formáját a szerb hatalom pragmatikus okokból alkalmazza. Egyrészt saját, a szerbiai puskaporos hordó „veszélyességére” akarja így felhívni a figyelmet, másrészt el akarja venni az EU-tag Magyarország kedvét attól, hogy Ausztria módjára, „beleüsse az orrát” a Kosovoi rendezés folyamatába. Harmadrészt, a vajdasági kétpólusú politikai elit immár másodhegedűssé vált, de még mindig hozzá dörgölőző szárnyát felhasználva, meg akarja akadályozni, hogy bárkinek is eszébe jusson párhuzamot vonni a kosovói szerb és a vajdasági magyar kisebbség autonómiakövetelései között.
A VMDP és a magyarországi politikai elit
Történelmi tény, hogy a vajdasági magyarok másfél évtized alatt nem tudták érvényesíteni autonómiatörekvésüket. A vajdasági magyarság helyzete továbbra is nyílt és megoldatlan. Jól látható, hogy az EU-tag Magyarország aktív, mind a bilaterális kapcsolatokban, mind a nemzetközi politikai színtéren megnyilvánuló támogató politikája nélkül a magyar autonómia megvalósítása a továbbiakban sem sikerülhet.
A magyarországi politikai elit másfél évtized alatt egyszer sem állt ki egységesen és tevőlegesen a vajdasági magyarok magyar autonómiára vonatkozó követelése mellett. Még ahhoz sem járult hozzá, hogy konkrét autonómiamodell válhasson a politikai fellépés közös alapjává. Ennek a budapesti magatartásnak két oka van.
Az egyik, hogy a magyarországi politikai elit az EU-csatlakozás folyamatát nem kívánta veszélyeztetni a kisebbségi autonómiatörekvések képviseletével. A másik, ezzel összefüggő ok, hogy a magyarországi politikai elitnek nincs közös álláspontja arról, hogyan viszonyuljon a 21. században a Kárpát-medencében élő magyar közösségekhez. A magyarországi szavazók a Kádár-korszakhoz fűződő érzelmeire is tekintettel, ma is eldöntetlen a kérdés, szükség van-e egyáltalán a határmódosítás nélküli nemzeti integrációra?
Orbán Viktor és a Fidesz – MPSZ szerint igen. Az MSZP és az SZDSZ hajlandók ugyan anyagilag támogatni a kisebbségi közösségeket, de – a realitásokat mellőzve – az autonómiatörekvéseik megvalósítását e közösségek, és a helyi hatalom megegyezésétől teszik függővé. A kettős állampolgárságot nyíltan ellenzik. A vezetők szerint azért, mert az veszélyeztetheti Magyarország belső gazdasági és szociális egyensúlyát.
A VMDP a Fidesz – MPSZ álláspontját tartja reálisnak. A Kárpát-medencében élő magyarok csak nemzetként foglalhatják el helyüket Európában. Magyarország csak kisebbségeivel együtt lehet sikeres tagja a nemzetek közösségének.
A VMDP szerint arra van szükség, hogy az EU-tag Magyarország kétoldalú tárgyalásokon szorgalmazza a vajdasági magyar kisebbségi közösség nyílt és megoldatlan helyzetének magyar autonómia útján történő demokratikus rendezését. Az érvényes szerbiai kisebbségi törvény alapján létrehozott VMSZ-es nemzeti tanács, felette a Kostunica-vezette köztársasági kisebbségi tanáccsal, alatta a községi kisebbségi bizottságokkal, nem más, mind a szerb nemzeti érdek intézményesített közvetítője. Ennek tudatában érthető, hogy a VMSZ nemzeti tanácsa nem ítélte el a magyarok elleni atrocitásokat, nem támogatja a kettős állampolgárságot, s természetesen a magyar (perszonális) autonómiát sem.
A magyar (perszonális) autonómia, a kettős állampolgárság, meg a részarányos parlamenti képviselet eszméje a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) létrejötte, 1997 februárja óta, gerincét képezi a párt programjának. A magyar választói névjegyzékre és a többpárti választásokra épülő magyar (perszonális) autonómia feladata, hogy feltárja, kifejezze és képviselje a vajdasági magyarság alapérdekeit elsősorban a szerb politikai színtéren. A részarányos parlamenti képviselet igazságos, a nemzetközi tényezők által is preferált megoldás. A kettős állampolgárságban VMDP a nemzeti integráción túl eszközt lát Magyarország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtésére. A kettős állampolgárság egy EU-kompatibilis komplex foglalkoztatási program útján megalapozhatja a nemzet belső erőforrásainak racionális felhasználását.
A történelmi szállásterületein fejlődő nemzet határmódosítás nélküli integrációja, belső erőforrásainak feltárása, s a belőlük származó komparatív előnyök alkotó kibontása a 21. század elejének nagy feladata, nemzetünk felemelkedésének és az Európába való sikeres beépülésünk záloga.
Vajdasági Magyar Demokrata Párt
Temerin
Somogyi Ferenc
Magyarország Külügyminisztere
Budapest
Tisztelt Miniszter Úr!
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a saját nevemben jókívánságaimat fejezem ki hivatalba lépése alkalmából. Mi vajdasági magyarok nagy várakozással tekintünk az EU-tag Magyarország külügyminiszterének a magyar autonómiával kapcsolatos tevékenysége elé.
Megszűntek azok a kötöttségek, amelyek korábban a magyar diplomáciát megakadályozták abban, hogy a nemzetközi politikai színtéren szószólója legyen a kisebbségi autonómiatörekvéseknek. Ma már senki sem vitatja, hogy az autonómia jó megoldás. Ugyanakkor világossá vált, hogy a magyar politikai elit határozott nemzetközi tevékenysége nélkül, csupán a magyar pártok és a helyi többségi hatalom egyezkedése alapján tényleges magyar autonómia nem jöhet létre.
A vajdasági magyarság kérdése nyílt és megoldatlan. A szerb politikai elit serényen dolgozik, az új szerb alkotmányt előkészítésén. Eközben szóra sem érdemesíti autonómiatörekvéseinket. Ezt az intézményt, külön jogi eljárásban, csak a koszovói szerbek számára kívánja a nemzetközi segítséggel megvalósítani. Bizonyítja ezt a szerbiai parlament elnökének Szili Katalin elnök asszony jelenlétében tett, már-már gúnyolódó megjegyzése, miszerint ő nem ismeri „egy bizonyos kisebbség autonómiájának fogalmát”. Ezeket a dolgokat a magyar diplomáciának helyre kell tenni. Tapintatosan, de határozottan fel kell hívni a szerb fél figyelmét, hogy a már működő autonómiák nagyban hozzájárulnak nemzetek közötti feszültség enyhítéséhez. Az elutasító magatartás viszont elmélyíti a szembenállást.
Üdvözöljük Hiller István bejelentését, miszerint folyik a nem EU-tag országokban élő magyarok zavartalan beutazását célzó jogszabály előkészítése.
Ez szükséges, de nem elégséges lépés. A kettős állampolgárságot nem helyettesítheti. A VMDP szerint a kettős állampolgárság és a tényleges magyar autonómia együttesen alapozhatják csak meg a határon túli magyarok közösségként való megmaradását. Annál inkább, mert bevezetésének nincs jogi akadálya. S a mellette szóló érveket tudományos kutatások eredménye nem cáfolja.
A csak a politikusok által hangoztatott katasztrófa-elméletekkel szemben úgy gondoljuk, hogy a kettős állampolgárság eszközként segítheti az EU-tag Magyarország fenntartható fejlődése feltételeinek megteremtését. A kettős állampolgárságra alapuló nemzeti foglalkoztatáspolitikai modell kidolgozása serkentheti a határon túli magyar közösségek belső erőforrásainak racionális kibontakoztatását, a trianoni trauma meghaladását, s a nemzet egészének felemelkedését.
Tisztelt Külügyminiszter Úr!
Nem örülünk neki, de tényként tudomásul vesszük, hogy a magyarországi politikai elit a kettős állampolgárság kérdésében is megosztott. Úgy gondoljuk azonban, hogy a december 5-i ügydöntő népszavazás sikeres lesz. Meggyőződésünk, hogy a magyarországi magyarok most, amikor erre történelmi lehetőségük nyílt, személyesen is hozzájárulnak a trianoni trauma feloldásához. A magyarok személyes részvétele nélkül nem lett volna 1848 és 1956 sem.
Tisztelettel:
Temerin, 2004. november 3.
Ágoston András